Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

filipal
26. črc 2010

@blandik jaaaj, kde si bola doteraz?!

velmi mudro si to napisala! 🙂

luthien.k
26. črc 2010

Nečetla jsem celou diskuzi, jen od blandik. Já nemám stále na tělesné tresty vyhraněný názor. Souhlasím s lenkabu, že dnes se děti zřejmě fyzicky trestají méně než dřív, ale jejich agrese a nedostatek respektu před kýmkoli a čímkoli (já jsem přesvědčená, že v životě je důležitá i určitá pokora) je na vzestupu. Moc hezky o tom mluvil jednou v rádiu dětský psycholog, že mnoho rodičů si tu výchovu, kdy dítě není omezováno v rozvoji své osobnoti příkazy, zákazy a fyzickými tresty pletou s "cochcárnou" aneb že si dítě dělá, co chce, a to pocitům ostatních navzdory. Takže komunikace, důslednost a naučení přijímání zodpovědnosti za své chování ano, ale zároveň si myslím, že malé plácnutí, zvlášť u dětí, kterým se ledacos ještě nedá vysvětlit, je také účinná metoda. U nás malý nechal knížky v polici na pokoji až poté, co několikrát dostal přes ruku (dnes už stačí důrazné NE).

kubaka
26. črc 2010

@lenkabu u dvouletych musim byt o to trpelivejsi a vynalezavejsi v pristupu a kdyz nejde hora k mohamedovi, musi mohamed k hore. Dvouletemu zvidavemu opicimu mladeti nevysvetlim, ze mam vysperkovany byt, ve kterem se musi pohybovat s úctou a po spickach. tohle odporuje detske prirozenosti vsechno prozkoumat, rozebrat, osahat.
Nas maly absolutne nechapal, ze se do skrinek a knihovny neleze. Nez ho nepretrzite stresovat zakazy, ktere nechapal a nedodrzoval, odmontovali jsme uchytky a zadratkovali jsme dvirka, zabednili spodek knihovny, zaslepili video, dali z dosahu vse, co mu nemelo prijit do nenechavých tlapek - proste aby nemohl tam, kam jsme nechteli. Chtelo to nasi vynalezavost - vetsi nez mlatit donekonecna sotva chodici detatko pres ruku. za rok jsme ty opičárny sundali, protoze domluva s nim uz byla a lezt tam ho uz ani nenapadlo. Vždycky si lze poradit, musí se chtít jen predchazet problémum a zmoct se taky na trochu kreativity nez vsechno chtit po diteti.
Zkusili jste si mimochodem nekdy, jak to boli?? 🙄 Na hrbete ruky se mi pri sebemensim tuknuti udela modrina. Coz tepre mala krehka rucicka s jemnou kuzi.. Mlatit kojence je zločin, mlatit batole za zvidavost v dobe, kdy poznava svet je proti vyvoji. Mlatit dite starší peti let je srazeni jeho sebeúcty.

Dnesni deti jsou ovlivneny mnohymi okolnostmi, co se na ne vali z vnejsku: televize, spolecensky tlak, PC hry, jsou zahlceni komerci a konzumem. Nikdo je neuci zastavit se a prozit okamzik, který žijí, ktery je a neucí je predstavovat si nasledky sveho konani - agresivity je vsude plno. Navic je vychovává generace otloukaná a srážená svými rodiči. Prebiraji vzory svych rodicu umocnené soucasnou situaci ve spolecnosti.
to, co psala blandik je problem videny ze siroka a v kontextu, protože chování dnesních detí je o mnoho širší problém. Takze rozhodne ne od veci a má rozhodne hlavu a patu a ma o tom neco nacteno. Neznamena, ze kdyz nebiju dite, ze z nej vyroste agresivni nerespektujici spratek. To je velmi jednoducha a nespravna fabulace.

brumdinka
26. črc 2010

kubaka - s tim, že je třeba byt upravit vzhledm k batoleti souhlasím, jen se mi nelíbí zas to prejorativní vyznění v závěru Mlatit kojence je zločin, mlatit batole za zvidavost v dobe, kdy poznava svet je proti vyvoji. Mlatit dite starší peti let je srazeni jeho sebeúcty. !!! sorry ale měla by si lépe číst, nikdo z holek co přispíval do této diskuze své dítě nemlátí !!!
max. jej jemně usměrní plácnutím - což je sakra rozdíl, tak pokud chcete dále diskutovat na úrovni, tak prosím rozlišujte tyto nuance - vážně je to sakra rozdíl !

blandik
26. črc 2010

Lenkabu - není to přeci tak, že jen plácané děti bijí ostatní děti. Jde o to, že děti, které jsou bité se naučí, že pravdu má ten, kdo má moc (tedy bijící rodič) a buď se stanou dětmi poslušnými (podřídí se autoritě) nebo vzdorovitými (nepodřídí se). Obojí není dobře a je to jen různá forma závislosti na autoritě. Kdežto děti, které bité nejsou, taky třeba uhodí druhé dítě nebo udělají jinou "nesprávnou" věc, ale tím, že je za to člověk neuhodí a nedá jim jiný trest z pozice moci, ale bude "pouze" požadovat nápravu vzniklé situace (od jistého věku bude požadovat i návrh řešení, event. nabídne pomoc s nápravou, je-li to nad síly dítěte), tím dítě naučí, že problémy se řeší kultivovaně, že tím, že něco provedlo nepříjde o svou důstojnost a samo bude považovat nápravu za nutnou, aby tím neutrpěla jeho sebeúcta. Jednoduše, je-li reakcí na prohřešek dítětě řešení sporu, kdy důstojnost obou stran zůstane zachována a řešení problému vzejde velkou měrou ze strany dítěte, pak se dítě bude "správně" chovat i v nepřítomnosti rodičů. Spor nepřeroste v boj o moc, ale ve snahu najít řešení... ale je to komplexní a netýká se to jen trestů fyzických, ale i jiných....

V podstatě, když si představím, že by mě manžel sjel na tři doby, ještě mi naplácal a tím by chtěl dosáhnout toho, že uvařím večeři, pak by mi bylo totálně putna, jestli je jeho požadavek oprávněný, ale můj mozek by řešil pouze to, že nemá právo se ke mě takto chovat - něco mi přikazovat, ječet na mě a bít mě. V podstatě bych se sousředila na boj o moc - kdo z koho, aneb když se ty chováš ke mě takhle, tak já si to nedám líbit (povahou jsem spíše vzdorovitá než poslušná). Pokud bych byla poslušná - pak bych si třeba nechala líbit jeho bití a řekla si, že je to asi i moje vina, že jsem přeci měla mít večeři připravenou - a jsme u sebeúcty, která se výchovou k poslušnosti nebuduje. Ale pokud mi řekne - "miláčku, mám hlad a jsem unavený" - pak mu tu večeři ráda udělám.Příklad je přemrštěný, ale dá se aplikovat i na běžnější situace (př. nesmyslný požadavek šéfa, že něco má být uděláno po pracovní době ještě dnes aniž by sdělil proč...) A u dětí to funguje stejně - nemají o nic otupělejší city, jen se musí věcem naučit. Takže pokud něco po nich chci nebo řeším nějaký jejich prohřešek - pak je třeba postupovat neponižujícím způsobem, který nenarušuje jejich důstojnost a současně jim zprostředkováva smysluplnost toho, co po nich žádáme.

kubaka
26. črc 2010

@brumdinka - z tveho pohledu je to lehke placnuti - ale dokazes se vzit do toho, jak toto lehke placnuti vnima dite?? Pro nej je to proste biti - je jedno, jak si to nazves. Tady zadna nuance neplati - poslechlo proto, ze ho to bolelo a te bolesti se boji a urazi ho to Viz prispevek vyse. K tomu neni co dodat a je úplne beze smyslu handrkovat se o jak "velke" placnuti ci usmerneni jde, co je placnuti, co biti - je to úplne jedno. Porad je to fyzicky trest. Neco jineho pak je, zda naplni skutkovou podstatu tyrani . reč je tu o fyzickych trestech a jako takove jsou proste mimo misu. Vlepit facku pubertace je zlocin ,bít kojence je taky zlocin - z moralniho hlediska, nikoliv z pravniho. *To slovo neni pejorativni ani prehnane.
Rodicovskym zlocinem treba psychologie nazyva takove pripady chovani, kdy napr. rodic se postavi na stranu tyranske ucitelky proti vlastnimu diteti, kdy necha spat trilete dite samotne v dome a odejde na navstevu, k smrti vydesene dite, ktere se probudi a jde po vesnici hledat rodice nakonec jeste sereze, ze nemelo odchazet z bytu, kdyz petiletemu decku reknou, kdy ho vyzvendou z nemocnice a pak na neho zapomenou, kdyz desetiletemu chlapci matka naridi utopit kotata nez prijde z prace pod pohruzkou trestu za nesplneny úkol. Chlapec v praxi zjisti, ze kočka ma opravdu devet životu, kotata neni schopen zadnym zpusobem utopit a pak je nucen je umlatit lopatou, aby splnil úkol a konecne ta roztomila stvoreni sprovodil ze sveta, zlocin je kdyz matka sereze oba kluky vareckou aniz by zjistila, kdo se provinil - vezme to plosne podle zasad "vsak on si to za neco stejne zaslouzi a skoda rany, ktera padne vedlel"
To jsem si nevymyslela - stalo se vrstevnikum okolo mne. Tahle generace vychovala deti, která vychovává dnesni mladež. Kdo za to muže? Kde jsou koreny? Kdo si muze dovolit myslet ze vi, jak velke placnuti je jeste v pohode a kdy uz ne.? Kdo urci miru? Tamti rodice si byli jisti, ze jsou v pravu a jejich diteti se nic nestane, kdyz se tak zachovali. Kde berete jistotu, ze vase plácání nebude mít následky? Víte, co se deje v hlave a v dusi ditete? Jak citi, co proziva, jak vnima nase chovani k nemu? Já nejsem takovy machr - snazim se toho zvedet tolik, abych aspon nenapachala tolik skod, jako nase matky a babicky napachaly na nas a nasich matkach. Nedelat prave to, co delali nam. To, co me urazelo.
Zive si pamatuju, jak jsem jako petileta lezla pres policku a shodila lampu, rozbila zarovku. Zije, jako dnes si pamatuju to ponizeni v zakladni dustojnosti, kdyz jsem dostala vareckou.

Muceni veznu je zalozeno na fyzicke bolesti proto, ze to ponizeni je tak strasne, ze to cloveka zlomi. Neunese ztratu dustojnosti. Je to ten nejubozejsi pričemž nejzarucenejsi zpusob vyslechu. /Psychicky teror je ponekud rafinovanejsi, delsi a taky prinasi ovoce, to je mimo diskusi/.
Obet znasilneni, zneuzivani se citi tak hluboce ponizena, ze aby unikla temto pocitum, radeji si vsugeruje, ze to byla jeji vina, ze si to zaslouzila, mohla si za to sama. protoze prozit tu hloubku fyzickeho ponizeni je k nepreziti.
Muzete mi zase predhazovat ze psychologizuju atd - jenze bohuzel já tohle vsechno vim, davam si dohromady a ono tohle vsechno se vsim souvisi a da se z toho pro sebe odvodit spousta zasad.
Nic neexistuje oddelene jedno od druheho. Jde o retez pricin, nasledku, zvlast v pristupu k detem. Jedno se odvijí od druhého atd atd. Je to nekonecné. Jako vedeni je nekonecné a pro me osobne urcite prinosne.

brumdinka
26. črc 2010

kubako - víš co jdi si s tou tvojí psychologií někam 😀 , malé plásnutí není žádnej zločin a pokud si to myslíš tak potěš koště -- sorry ale vážně je toto třeba rozlišovat, pokud toho nejsi schopna nemá žádná další diskuze na toto téma s tebou smysl 🙄

blandik
26. črc 2010

Brumdinka - odkud ta jistota, že všichny diskutující své děti jen jemně usměrńují 😖 . A i kdyby, co to naše děti naučí? Že když neposlechnou autoritu, tak dostanou po prstech?

brumdinka
26. črc 2010

blandik - sorry ale vy neuznáváte jiný názor, naučí je to hodně a někdy jak tu kolikrát holky psali to své opodstatnění má a rozhodně to není zločin 😠 a pokud tu někdo bude tvrdit, že ano, tak si piště, že já budu první co tu bude sakra křičet, že ne - protože to prostě není pravda a melte si co chcete 🙄

lenkabu
26. črc 2010

@kubaka...........já bych neplácla dítě za to že někam leze v bytě,taky ho mám přizpůsobený dětem 😉 psala jsem tu předtím že plácnu zcela vyjímečně a to v případě že přes upozornění ohrozí svoji bezpečnost nebo bezpečnost někoho jiného.........když se vztekala a vlítla mi do silnice třeba.

Já nemůžu říct že nesouhlasím s odpůrkyněmi tělesných trestů,jen si nemyslím že když matka použije plácnutí jako vyjímečnou formu trestu,tak je to špatně. Dítě by si z toho mělo odnést vzpomínku že něco opravdu přehnalo,něco co se v žádném případě dělat nesmí.

kristi
26. črc 2010

mně bil fotr jako žito a stejně mu to bylo ho**o platný..... 😀 😀 😀

lenkabu
26. črc 2010

A objednala jsem si konečně Respektovat a být respektován,třeba to přečtu a změním názor,kdo ví 😉

lenkabu
26. črc 2010

Ještě k zákazu trestání dětí................to mi přide naprosto o ho.nu s prominutím 😅 Zakázané to může být na veřejnosti a doma si stejně každý dítě plácne kdy chce a budou z toho jen odložené tresty typu "počkej doma".

sambucca
26. črc 2010

@kristi 😀 😀 😀

blandik
26. črc 2010

Lenkabu, jsem moc zvědavá, jak se ti bude Respektovat a být respektován líbit 🙂 Já z něj čerpám.

Brumdinka - netvrdím, že plácnutí dítě neusměrní. Je otázkou, co jej to naučí, co mu to dá a co mu to vezme. O tom tady píšeme. Křičet tady můžeš co chceš, máš na to své právo. Stejně tak já mám právo psát, co si myslím.

kubaka
26. črc 2010

@brumdinka ad 19,29 - a pak kdo neuznava jiny názor. Jde o predlozeni faktu a argumentu. Neci nepodlozeny nazor je mi u pr..e, protoze je bezcenny. Ja chci vecnou diskusi lidí, co o tom neco vedi, protoze ta me obohati natolik, ze nazory pak mohu zmenit. Proste me presvedci..

kubaka
26. črc 2010

... a navic nediskutu s tebou, protoze se umis jen navazet do ostatnich.

kubaka
26. črc 2010

.. a taky bych mohla rict, abys sla s tou svou omezenosti nekam 😀

karinka78
26. črc 2010

souhlasim naprosto s kubaka a blandik- maminky by se opravdu mely vzit do role sveho ditete. A at nikdo netvrdi, ze jen male placnuti nesouvisi se zlocinem na teto zemi. Zlocin ma koreny vzdy v malem placnuti. Tim samozrejme netvrdim, ze vsechny deti ktere jsou "placany" budou zloncinci- to v zadnem pripade- daleko vice "placanych" deti jsou velice dobre vychovani jedinci. Ale bohuzel jsou vychovany ve strachu ci ponizeni- i kdyz to treba navenek neni poznat.

karinka78
26. črc 2010

@brumdinka 19.29- pises, ze holky neuznavaji zadny jiny nazor. A proc se rozcilujes. Vzdyt ty uznavas take jen ten tvuj! 😉

blandik
26. črc 2010

Brumdinka - po přečtení několika stran diskuze jsem nenašla jinou další osobu, která by tak neurvalým stylem vnucovala své postoje, bez jakékoliv argumentace na jejich obhajobu. Myslím, že z tvé strany nejde o diskuzi, ale o to, prosadit svou. Padlo tady hodně otázek - jen já jsem ti položila min. tři. Z tvé strany žádná reakce. Jak píše kubaka - diskutovat se může s jedincem, který poskytne fakta, argumenty a ne s někým, kdo všechny s odlišným nározem pošle velmi nevybíravým způsobem do pr..le 😢

arietiska
26. črc 2010

Vy tu píšete stále bité děti a přitom myslím tady není nikdo kdo ty děti bije. Protože prostě plácnutí po ruce nebo plíně není bití. Vyrůstání ve strachu a ponížení. Vy si osobně něco takového pamatujete? Myslím tím ty co nebyli biti jak nezralé žito, ale občas plácnutí po ruce či prdelce v dětsví. Já teda ani omylem a co vím ani moji přátelé.
Někdo tu psal zkusili jste se plácnout po ruce jak to bolí. Myslím, že většina ani nemusela, protože nebolí je to více méně jen takový signál účinější než 100x za den, nesahej na kolečka od sporáku.

Kubaka: v jaké době si to vyrostla, já teda asi na jiné planetě, ale to co píšeš je přehnaný...

No každopádně zakázat tělesné tresty stejně smysl nemá, lidi budou nadále děti týrat za zavřenými dveřmi, řezat a mučit. Ti normální totiž svým dětem neubližují a to ví moc dobře i psychologové.

beruska2x
26. črc 2010

@arietiska souhlas...

@kubaka to jsi zila v nejakem ghetu ne?

blandik
26. črc 2010

Tak osobně v mém okolí mám lidi, kteří své děti plácají. Mám známou, která své dítko asi v 15M plácla řádně přes zadek (emoce ji prostě přetekly), když dítko stále vyžadovalo šipky, se slovy - to máš proto, aby jsi měl proč brečet. Osobně si myslím, že když emoce přetečou a máma nebo táta nepovažuje fyzické tresty za nesprávný výchovný prostředek a neznají jejich důsledky, tak je velmi těžké se ovládnout a neplácnout silněji.

Arietiska - možná je lepší než říct 100x nesahej na kolačka sporáku denně, říct - proč na ně nemá sahat, že to může spálit a přiblížit ručičku tak, aby dítko cítilo teplo (samozřejmě, aby se mu nic nestalo). Uvést souvislosti s horkým jídlem, které musíme foukat než dáme do pusinky...U nás to funguje báječně. A když to pak občas znova zkouší, tak kolikrát prostě jen chce znova slyšet, proč, co a jak.

nunacek
26. črc 2010

Diskuzi jsem celou přečetla a myslim, že by to chtělo trochu vzájemného respektu a ne se tady jen navzájem "urážet", různě osočovat a přesvědčovat, že jen ten váš názor a váš přístup je ten jediný správný. Tímto stylem ta diskuze druhým asi moc nedá 😒
Ty, které vychovávají bez fyzických trestů by měly respektovat, že někdo prostě umí vychovávat jen za občasného použití fyzických trestů (plácnutí přes ruku, plácnutí přes zadek). A ty, které vychovávají s fyzickými tresty by měly respektovat, že někdo prostě umí vychovávat jen bez použití fyzických trestů. A ani jedno není nějak nadřazené druhému, prostě obojí má za cíl vychovat co nejlépe své dítě, ale každá z těch výchov k tomu používá jiné prostředky, metody. A každému vyhovují jiné výchovné metody. Pro někoho můžou být metody druhého nepochopitelné, ale to ještě neznamená, že ho budu nějak odsuzovat, napadat, zatracovat, apod. Každá rodina má jiné výchovné "tradice". V naší rodině byly tělesné tresty nepřípustné, zrovna tak i v celé široké rodině jednoho z mých rodičů. V rodině mého manžela se k výchově používalo fyzických trestů. Oba jsme podle mě vychovaní dobře, jen každý prostě jinou metodou...

kristi
26. črc 2010

@blandik kamoska s 3,5 letou holkou, ktera je fakt rozumna a nedela kraviny, mala sedela na ostruvku, kamoska varila..oddelala hrnec s ryzi a rika Nelle, at na to nesaha, ze to pali.....rekne 3x, Nella se zacne uchichtavat a jakmile se kamoska sekundu nediva, tak tam tu ruku rposte dala a samo se spalila.....vysvetleni PROC? se neco nema nechapou nebo spis nechteji chapat ani starsi a vcelku rozumne deti.....

nunacek
26. črc 2010

@blandik: Větu, to máš proto, aby jsi měl proč brečet nebo větu, nebreč, nebo ti ještě přidám, abys měl proč - to úplně nesnáším!!!!

dana3262
26. črc 2010

Mate bohuzel velikou pravdu, ze dnes jsou nektere deti od 8 v puberte a chovaji se opravdu hrozne. Cim to ale je? Ja mam 12ti letou neter a ta sice dela takove hlouposti..zkousi alkohol, mozna i cigarety atd, ale v jadru je to skvela holka. Je dobrosrdecna a vubec nema takove ty oplzle reci. Je skvela chuva, usilovne a zodpovedne pracuje na svych zajmovych cinnostech... A mozna, ze kdyby alkohol a cigarety nevidela u rodicu...kdo vi, jestli by ji to zajimalo. Cim je tedy zpusobeno to slizke parchanstvi? Rovne ksilty a usta plna nadavek a to i smerem k rodicum? Napadaji me treba zajmove cinnosti. Nejsou to casto deti, ktere maji malo nebo dokonce zadne konicky?
Fyzicke tresty jsou otresne. Otazkou je, zda placnuti na prechodu je fyzicky trest..je to spise o tom, ze se dite lekne a situaci si tim zapamatuje.
A radeji bych 15ti letou dceru s chlapcem na vikend doma nez kdekoli jinde, tedy. A ruku na srdce..jake jsme byly my v 15ti? Ja tedy radeji mlcim..
😝

arietiska
26. črc 2010

blanik: to je právě ono, např. moje dítě na to nereagovalo nikdy a já kvůli jednomu plácnutí nevyhořím nebo ho nenechám opařit vodu, či sáhnout na kamna, která u nás jedou pomalu celý rok.
Moje dítě např. v roce přikládalo do krbu. Metody šokového zakřičení ne či jména, vytržení věci z ruky apod. pratikuji taky, ale jsou prostě situace, kdy byl efektivnější plácanec. A to např. u toho, že nebude točit knoflíkama u sporáku, přestože jsem se mu opravdu snažila vysvětlit, že můžeme vyhořet. Zajímavý bylo, že to v roce nepochopil. 😀 A jak už jsem i psala, když se snažil propíchnout psa a pes ho nakonec kousnul, dostali po zadku oba. Jelikož vyrůstají jako sourozenci, bylo to navíc spravedlivý.
Klidně se běžte zeptat nějakýho profesora psychologie jestli je to špatně. Věřte, že Vám řeknou, že není.

brumdinka
26. črc 2010

kubaka, blandik, karinka - měli byste si diskuzi přejmenovat nebo založit novou, kde se budet plácat po zádech 😖 , protože každého kdo má jiný názor než ten váš napadnete - děláte tu z normálních slušných holek, co dobře vychovávají své děti tyranky a tvrdíte bludy typu, že plácnutí je zločin ..... pokud budete dále pokračovat v tomto duchu, odmítám s vámi na toto téma diskutovat - jelikož to je jako hrách na stěnu házet 🙄

arietistka - 100 % souhlas 😉