Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

janula2008
27. črc 2010

Blandik, ale já taky malou nepéruju za všechno, když vleze do louže, jeji problem, ona ma mokre botky. Nikdy jsem ji nedala na zadek treba kvuli rozlitymu caji atp.,to se prece stane i me, sama od sebe vezme uterku a po sobe si to utre a problem je vyresen. Nikdy jsem kvuli ni v byte nemusela nic prestehovavat nebo zaterasit, stejne tak nemusim uz ted mit strach ji vzit kamkoliv na navstevu, do restaurace, ano je celkem divoska, babicky rikaji, ze je neposeda a to je, ale kdyby obcas na ten zadek nedostala, tak mi tu opravdu muze za chvili poroucet, ja jsem jeji mama a ne jeji kamaradka 😉

majdula
27. črc 2010

@lenkavano A to je to, prevzal te tvuj vzorec chovani a prijde mu to v poradku, ze je trestanej. Mohla bych i napsat, zes ho vlastne "zlomila", kdyz sam sobe vsugeroval, ze si vlastne trest zaslouzil... ale to by se te asi dotklo, takze jako bych to nenapsala 😉

Na druhou stranu, koureni nesnasim a ze te to vytocilo, chapu 🙂

majdula
27. črc 2010

Psala jsem jen svoje pocity coby pubertacky, mne to proste tech par pohlavku, co jsem za zivot dostala, vydeptalo slusne. Svedci o tom uz jen to, ze si na ne vzpominam i po dvaceti letech 😔 A jedinej vyprask vareckou, co jsem obdrzela od mamky (ktera pak brecela se mnou) taky nezapomenu.
Proste rodice nemaji bit (placat), maji hladit a ja jako dite jsem jim naprosto duverovala... jako ten pejsek 😉
Takze o totez se chci pokusit, aby muj syn mohl ocekavat ode me...

lenkavano
27. črc 2010

@majdula on nepřevzal můj vzorec chování...prostě ví že přestřelil.kdyby převzal můj vzorec chování ,vrátil by mi mojí facku zpět.
každý člověk by si měl uvědomit co je vhodné a nevhodné.co ty by jsi udělala na mém místě?připálila by si mu?
já jsem přesvědčená o tom že až můj syn bude mít syna určo mu nebude po chuti to co nebylo po chuti mě.

janula2008
27. črc 2010

a že kubaka psychologii rozumi tak o tom se tu taky nepru, jen myslim, ze vychovu, kterou uplatnuje nelze uplatnit na vsechny deti a ze uz to moc hroti 😝 jestli splace nebo nesplace to nevim, to ukaze az cas, sejne jako s nasi Simcou 😉

lenkavano
27. črc 2010

jinak tebe pohlavky vydeptaly slušně ale já si pamatuju na zasloužené pohlavky a ted si je uvědomuju víc než kdy jindy.byly opravdu zasloužené.nikldy jsem je neměla rodičům za zlé,protože to sama poznávám.

ted se nechci dotknout žádné z vás ale rozumovat tady s ročním dítětem mi přijde jako utopismus.napište tak za 13.14 let a uvidíme co z vás vyleze.

blandik
27. črc 2010

@lenkavano - on tu facku nevrátí tobě, ale svým dětem

majdula
27. črc 2010

@lenkavano Clovece nevim... to bych teoretizovala... ja zatim muzu naivne doufat, ze jakozto oba zaryti nekuraci vychovame synatora tak, ze ho zapalit si ani nenapadne. Aspon u mne a u mych brachu to tak zafungovalo, nekourime ani jeden, proste rodicovskej vzor je silna vec 😵

Nicmene manzel prave tvrdi (ted), ze kdyz si to bude chtit zkusit, tak mu prave jeste zapali - az si zkusi jak je to hnusny 😝 No uvidime, az dojde na lamani chleba za 16 let 😀

lenkavano
27. črc 2010

@majdula právě uvidíš jak bude za pár let.tohle jsme říkali taky...dáme mu vykouřit celou krabičku najednou aby ho to přešlo.....nemá cenu se o tom bavit.

lenkavano
27. črc 2010

@blandik pochybuju.a pokud to udělá jen mu to schválím a jeho děti pokud budou jakpo on se nebudou druhý den divit.

blandik
27. črc 2010

@lenkavano - osobně bych po něm chtěla, aby si na netu vyjel negativní důsledky kouření a pobavili bychom se o tom. Pokud by i po tom měl chu't dál kouřit, tak bych ho nechala. Nic jiného bych dělat asi nemohla. A neřešila bych jestli kouří přede mnou nebo za mými zády. Pokud ovšem bych doma nechtěla mít i nadále nekuřácké prostředí.

Majdula - naši taky nekouřili. Taky to nesnáším, taky doufám, že se toho nedočkám.

majdula
27. črc 2010

@lenkavano To je to. Tys zazila zaslouzene pohlavky, ja praveze nezaslouzene, to bylo to nejhorsi, ta nespravedlnost... proste mi priletel pohlavek proto, ze to tatka nezvladl, ujely mu nervy, vypenil... vlastne se tim odreagoval...
A bylo to nespravedlivy a ja to cejtila jako hroznou krivdu ☹
Jinak jsem byla fakt hodna dcera, protoze me jinak jako malou nikdy netrestali, tak jsem se o to vic snazila, abych se nedostala do situace, ze bych si nakou tu facku "zaslouzila".

blandik
27. črc 2010

@lenkavano - to jsou ty vzorce chování, které se dále přenáší. Ale až bude mít syn děti, tak už možná budou práva dětí jinde. Ačkoliv osobně nesouhlasím s oficiálním zákazem. Jen si myslím, že se prostě budem globalizovat i v tomto ohledu.

arietiska
27. črc 2010

@blandik hezký jen ne zrovna v pubertě učinné! Určitě by tě poslechly a našli a přeteli před tebou, s kámoši se tomu venku zasmáli.
Ale tak kouření se asi až tak není třeba bát, kouření není In už... 😉 Raději jim dejte doma ochutnat travku... 😀

lenkavano
27. črc 2010

@majdula ale já syna netrestám nezaslouženě na to si dávám opravdu bacha.taky plno věcí přehlížím s ohledem na jeho období.....prostě něco je v normě a něco už ne...
to některá z vás toto téma převzaly jako týrání a bití hlava nehlava.o tom tu nepíšu...

jinak tvůj pocit co se týče tvého otce chápu ale to že tu napíše nějká mamina že své dítě pleskla přeci ještě neznamená že je jako tvůj táta.já nevím jestli mi rozumíš.....ale věř že kdyby jsi měla dnes pocit že tě za něco tvůj táta potrestal právem,určitě bys neměla výčitky kdyby jsi za to samé potrestala své dítě stejným způsobem....

@blandik práva dětí ,ale co práva rodičů?rodič který dítě vypiplá,chcre pro něho to nejlepší,žije pro své dítě....

lenkavano
27. črc 2010

@arietiska 😀

janula2008
27. črc 2010

Hezká poslední věta leni, to jsem taky měla posledních pár článků na jazyku 😉

majdula
27. črc 2010

@lenkavano Jasne, to jsme od placnuti dvouletaka uhnuli trosku jinam, omlouvam se 🙂 Ale zajimavy, celych x let ziju v presvedceni, jak bylo moje detstvi idylicky a bez mracku a teprve jak ctu konika, tak vyplouvaji na povrch ty skryte krivdy 😀

Jak uz jsem asi psala, kazda mame mantinely jinde, jine nazory, nejen na "trestani", ale na tisic dalsich veci od vyzivy po uspavani, kojeni a co ja vim... Zadna mama nedela nic se zlym umyslem. Jen proste kdybych si mela v dalsim zivote vybrat, ktere mamince se narodim, tak nektere bych si vybrala proste radeji nez jine 😉

lenkavano
27. črc 2010

@janula2008 ale vždyt je to tak.já si tu nechci hrát na chytrou.ale skoro kjaždý se tiu zaobírá právem dítěte.dříve se rodičům vykalo,byla k nim úcta.....nechci aby mi děti vykaly,ale chci aby ke mě měli uctu jako k matce...rodiči která je porodila,miluje je,vypiplala je...která by pro ně umřela ....a za to bych je měla nechat aby si dělali co chtěli?

blandik
27. črc 2010

Jdu spát. Spravedlivé, nespravedlivé trsesty - to je fuk. Tak či tak jim je dáváme z pozice moci - asi nepředpokládáte, že vám facku vrátí....prostě je učíme, že na světě to chodí tak, že jeden fackovat může a druhý ne. Takže v některé situaci jsme ti fackovaní a v jiné ti co fackují - facka putující světem. Každopádně každý pak chce aspoň občas najít toho slabšího, kterého může fyzicky nebo psychicky zfackovat a ukázat mu, kdo je pánem. ..

lenkavano
27. črc 2010

@blandik m\slím že jsi vedele.facku dát ale ne z pozice silnějšího ale za něco.to jsou dva pojmy.

lenkavano
27. črc 2010

omlouvám se chtěla jsem vedle.

majdula
27. črc 2010

@lenkavano Hele ale mne moje mamka jakteziva nedala facku ani neplacla (pokud nepocitam tu jedinou akci s vareckou, pak ovsem hodne brecela, pac to brala jako selhani), presto jsem ji mela v ucte prevelike a delala ji, co jsem na ocich videla.
No asi je to jak u tech psu... nekdo je zlaticko sam od sebe a staci vlidnej hlas, u nekoho to bez placnuti nejde...

blandik
27. črc 2010

@lenkavano - fackování dětí úctu k rodiči nezajistí, spíše ji zničí.

blandik
27. črc 2010

@lenkavano -vždycky jde o něco, za něco. Když ty nějak ublížíš svému dítěti - třeba porušíš slib, dá ti za to facku? Asi by jsi to brala jako naprostý projev ztráty úcty z jeho strany. Takže samozřejmě dítě si na facky zvykne, ale neznamená to, že se přitom necítí zbavený úcty. Navíc tou fackou mu de fakto dáváš odpustek za jeho čin - zbavuješ ho odpovědnosti, přebíráš ji na sebe, přebíráš kontrolu.

janula2008
27. črc 2010

Moje řeč Leni 😉 chci, aby Simča věděla, že za mnou může kdykoliv a s čímkoliv do budoucna přijít, že ji každou bolístku třeba 100x pofoukám, že když bude potřebovat,oba s taťkou tu budem jen a jen pro ni, ale někde musí být hranice a v případě, že by se mi třeba celou noc v pubertě někde toulala a neozvala se a mě by mezitím zešedlo 100 vlasů, tak slízne jednu zaslouženou mezi dveřma, ať je to ponižující nebo ne 🙄 a myslím, že tohle musí pochopit i puberťák a až bude mít své děti, tak ten strach o ně pochopí taky a nezazlívá to rodičům 😉 a teď už fakt dobrou, to je hodin 😲

majdula
27. črc 2010

Jeste me ted pri kojeni napadl dodatek k tem psum/detem - stejne jako hraje roli jejich temperament (jestli si to placnuti "zaslouzi"), tak jde i o povahu rodice.
Je-li mama choler, je jasny, ze ji ruka uleti snaz, nez flegmaticce 😎

Takze muzu jen doufat, ze stejne jako jsem placnuti coby vychovny prostredek nepotrebovala jakozto flegmaticke hodne dite, nebudu ho potrebovat ani jakozto flegmaticky hodny rodic 😀

lenkavano
27. črc 2010

@blandik já mu tím že mu dám facku za to že si přede mnou zapálí nedávám žádný odpustek ani nepřebírám vinu na sebe.vůbec nevím co tím myslíš.ale tahle debata asi vážně nemá cenu.vy jste poučené z chytrých knih ,ale z nás ostaních mluví zkušenost.říkám,promluvit si o tom za pár let,možná bysme spolu mohly jíti na kafe holky.a jak bysme si notovaly.
jinak já samozřejmě svému dítěti neubližuju ,tím pádem ani nemá důvod dít mi facku.naopak moje děti vědí ,že chci pro ně jen to nejlepší.a kvůli tomu jim přece nebudu ubližovat.
@majdula stejný postoj jako jsi napsala ted v tvém dosavadním posledním příspěvku jsem měla i já když se mi mělo narodit první dítě.ale to už jsem tu taky psala nebudu se opakovat.jinak ještě k těm psům a lidem já nejsem člověk cholerik,jsem člověk jodně tolerantní někdy až moc,ale to se týká spíše cizích lidí.a navíc nevidím v tom negativním slova smyslu rozdíl mezi člověkem cholerickým a flegmatickým.myslím že to vyjde uplně nastejno ve výsledku.
@janula2008 co k tomu co jsi napsala dodat...nic .snad jen že se mi líbí tvůj nekritický postoj a věřím tomu že jednou vychováš slušné a hodné děti co si budou vážit tebe i tvého manžela.

aleachim
28. črc 2010

@blandik Ty čerpáš z jedné knížky, Lenka ze života. Pokud vím, tak i když nejspíš lenčiny děti po zásluze dostanou, tak se mají v rodině rádi a takový vztah jako mají její děti mezi sebou (aspoň z příspěvků lenkavo) by mohla většina matek závidět. Zkus si přečíst ještě něco jiného a hlavně počkej pár let a napiš nám jak ta knížka, co jsi si přečetla zafungovala v praxi.

nunacek
28. črc 2010

Jistě, že zkušenosti jsou důležité, ale to, že někdo vychoval xy dětí ještě neznamená, že právě on /ona má na výchovu "patent", že má nějaké právo poučovat a povyšovat se nad ostatní, a že se právě jeho /její výchova musí všem zdát správná a účinná. Mít starší děti či více dětí ještě nutně neznamená, že ten dotyčný / ta dotyčná umí dobře vychovávat 😅 = je to můj názor z mých zkušeností 😉 Nikomu ho nevnucuju a na nikoho neútočím, aby tu zas nebyly dohady, jak je v této diskuzi bohužel běžné...

janula2008
28. črc 2010

Nunacek,ale já myslím, že lenka se nepovyšuje a ani nepoučuje, vykládá jen situace, které už s dětmi byla nucena řešit mezitím, co někteří (jako já) tu opravdu rozumují s dvouletým batoletem 😅