Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

karinka78
24. črc 2010

@lenkavano: ted to bude asi mimo tema, a ani to neber rypave: je zajimave co jsi napsala. Ja treba premyslim, jestli to neni treba i v tom ze kdyz z nas byly deti ze jsme zily v komunistickem state a muselo se delat co ti kdo rekl. Zdravit se museli vsichni (oslovovat bratr, sestra, soudrzka a soudruh). Ja treba pochazim z maleho mesta a pri mem vyrustani se museli zdravit vsichni (i treba ti co jsem v zivote nikdy predtim nevidela). Ale ted je to jine. Uz to neni sevrena komunita jako byla. Nikdo uz nikomu nekouka do talire (a kdyz ano tak to nazyvaji jako pomlouvani). Lide se casto stehuji a oparvdu se neznaji a detem se vtloka do hlavy ze se nemaji bavit s lidmi ktere neznaji...nevim, ale nemyslite ze by to mohlo byt tim ruznym obdobim, kterym CZ prosla? napr. v jinych statech se cizi lide nezdravi. Ja tady zdravim jen sousedy pres dva domy, dal uz ne, nebot je neznam osobne. Mozna na sebe kyvnem v aute, ale to je vsechno. Uz to neni ta komunita co to byvala.

kaleilah
24. črc 2010

@lenam proto jsou děti možná i nevychovaný, i když je rodiše fyz. trestají. Berou to tak, že je vlastně skoro jedno, jestli něco provedou nebo nem protože ve finálě stejně dostanou

kaleilah
24. črc 2010

Karinka to co jsi napsala je zajímavý. To zmiňovaný zdravení, ho děti v tom mají taky zmatek, hlavně když cizí nezdraví,pak máma potká někoho, koho zná jen ona a dítě ne a máme se rozčiluje že dítě nepozdravilo...Ale prč by mělo, ono toho člověka nezná a k cizím lidem se nemá nijak mít...

lenkavano
24. črc 2010

@lenam moje děti ví že je s manželem milujeme,oni ví,že za mnou můžou s čímkoli přijít,že se mi můžou svěřit.jsem benevolentnější než moji rodiče v tom ,že nelpím na některých věcech na kterých lpěli moji rodiče.ale to neznamená že nemáme stanovené hranice.a pokud se ty hranice oporuší následuje trest.ale u nás se trestá opravdu minimálně,já se spíš bavím o těch dvouletých dětech a o tom když něco nechtějí pochopit např.silnice,obchod a tak......starší děti už chápou víc to je jasné.proto se nemusí už trestat.ale jde taky o to,že když tomu dítěti budeš vše vysvětlovat a mine se to učinkem tak to s ním poroste...

filipal
24. črc 2010

ano vsetko sa vyvija, vyvijaju sa aj normy spravania.
volakedy bolo nemyslitelne, aby sa co len zaplietlo dieta do rozhovoru dospelych.
k nasim ked prisla navsteva, ja som musela ist do svojej izby. dnes maju deti ovela vacsie prava.
ale ja som naozaj za pevne hranice, lebo nevychovanost neprospeje ani dietatu.
zijem vo vacsom meste a skor vidim opacny extrem, ze deti vsetko mozu, su totalne rozmaznane...
na vidieku zase zbytocne tvrda vychova....

lenkavano
24. črc 2010

@karinka78 zdravení nemá s komunismem nic společného.já dětem říkám že nemusí zdravit lidi které neznají......a taky je nezdraví.ale měli by pozdravit lidi,kteří je znají odmalička.jako kdyby děti nepozdravily sousedy asi by mě hanba fackovala.

karinka78
24. črc 2010

@kaleilah; ano, je proste jina doba. I rodice meli vice moznost travit s detmi. Pracovali na smeny, ted chudaci napr. ti co podnikaji musi pracovat nesmyslne dlouhe dny aby si neco vydelali, jezdi za praci takze nevidi deti treba nekdy i cely mesic. Predtim vsichni pracovali tam, kde byla jejich rodina, kdyz padla pracovni doba, tak se cas travil s rodinou. jezdilo se hromadne na vylety, zajezdy atd. Byl jen jeden obchod s oblecenim ve meste, takze cely mesto nosilo to same a zdedene...zatimco dnesni svet ma spoustu moznosti a pak se divte ze deti nevedi z ktere do ktere. Nerikam, ze zastavam komunismus, jen neni fer srovnavat to co bylo s tim co je, nebot dnesni deti prochazi uplne jinym vyvojem nez nase generace. Jsou ted pocitace, filmy se sprostymi a hruznymi ciny na televizi, pedofilove atd volne chodi po svete. Vrazdy a vytrznosti jsou vetsinou napodobeninami postav z pocitacovych her ci zabijackych filmu. nebyly jsme mi jako deti vice chraneny? Vsichni zlocinci byli zavreni, filmy prosly cenzurou atd

lenkavano
24. črc 2010

@filipal ted s tebou plně souhlasím.opravdu.

filipal
24. črc 2010

@lenkavano ja naozaj nie som za volnu vychovu. som na syna dost prisna. nechcem aby z neho vyrastol rozmaznany fagan.
ide mi len o tie metody! ze neuznavam vychovu strachom. samozrejme je to ideal a je to tazke. hlavne ta doslednost!
samozrejme mam iba jedneho syna( nie preto, ze by som viac deti nechcela) a ty 4 deti, chapem, ze to mas omnoho zlozitejsie.

lenkavano
24. črc 2010

jionak my když se s někým bavíme tak je u nás jasné že si jdou děti hrát nebo tak.nesedí u nás a neposlouchají.už to prostě vědí že když se bavíme nesedí u nás.
a ještě k tomu že je jiná doba.
záleží taky jak se děti právě vychovají.já mám děti skromné,nemusí mít značku,mobil dostal nejstarší kluk před rokem .kromě jeho a mě a manžela ho nikdo jiný nemá.nikdy jsem od nich neslyšela mami a proč nemám to co má třeba zuzana.když jdeme do krámu neslyším od nich já to chci a hotovo.počítač máme rok.prostě už ted vím,že jednou budou znát hodnotu peněz,už ted považují za samozřejmost se dělit,vím že si budou věcí vážit.

lenkavano
24. črc 2010

@filipal ale já to neberu tak že když mám 4 děti že jsem na tom hůř jak ty.víš jako že myslím že bych to nezvládala.to vůbec.

filipal
24. črc 2010

@lenkavano co sa tyka skromnosti a vazenia si hodnot, tak zase viac surodencov vychovu ulahcuje.
tazsie sa vychovava jedinacik, ako 4 deti k tomu, aby nebol egoista, aby sa vedel rozdelit....

lenkavano
24. črc 2010

@filipal to máš pravdu,oni se leccos prostě naučí už jenom tím životem.ale stejně je musíš směrovat. 😉

brumdinka
24. črc 2010

teda že se to tak rozjede, bych nečekala, zatím sem na str.14 - lenam zas překrucuješ 😝 😅
a tleskám kalilah - uplně přesně - taky mám syna, co potřehbuje pevnou ruku 😉

karinka - no coment - už by sis mohla ten svůj fanatismus přednášet někde v sále svých stoupenců 😝 , tam tě možná bude někdo poslouchat 😀 😀

no snad to dočtu 🙂

meleri
24. črc 2010

lenkavano,

to je pěkné. já mám právě z toho obavy, že budou chtít to co mají spolužáci, takové ty pytloviny typu boty Adidas, mikinu Nike, já toto nesnáším, ale snad je pravda že když ho k tomu povedu odmalička že v pubertě se to nezmění..doufám... 🙂

filipal
24. črc 2010

kocky, uz idem...
tak som rada, ze sme si nakoniec celkom zmierlivo pohovorili. 🙂

janula2008
24. črc 2010

Holky, zajímavá diskuze. Leni, máš určitě skvělé a dobře vychované děti, toho bych jednou ráda docílila i u Simči,ale zatím sourozence neplánujem, takže se bojím, že začnou ty jedináčkovské manýry 😢

brumdinka
24. črc 2010

str.15 lenkabu uplně přesně - souhlas 😉
lenam - no ale to je právě ono když to 10 krát řekne tak po 11 to má udělat a je klid

karinka - prej sezení na židličce 😀 bych chtěla vidět jak ti tam to dítě vydrží 😀 , většina dětí je hodně pohyblivých a nevydrží jen tak sedět na zadku -- to bys ho musela jedině přivázat - jenže děvče pak už je to týrání !!!

lenkavano
24. črc 2010

@meleri když ho k tomu povedeš odmalička tak uvidíš že to bude fajn kluk který ti nebude v obchodě dupat vzteky když mu něco nekoupíš a nebude ti nic vyčítat. 😉 já jsem v tomhle na svoje děti fakt pyšná,navíc kaleilah nás zná může vám to potvrdit ,že nelžu.Bob šel na začátku prázdnin na brigádu a teprve ze svých vydělaných peněz si koupil značkové věci.ale tak už je mu 17 a chce se líbit to je jasný.ale prostě za mnou nikdy nepřišel a neřekl mi mami chci litra na značkový triko...ani nikdy nic nevyčetl.

lenkavano
24. črc 2010

@janula2008 já se tady nechci chlubit ,ale až na nějaké výkyvy ted jsou moje děti fajn.ale tak už nastoupila puberta a tak některé věci i přehlížím ale zapálení si před mámou cigáro to zas jako ne,ikdyž tu někdo nazval moji reakci afektem no myslím že to není asi to pravé ořechové.ale já je nikdy nebila aby takové byli prostě jsme jen měli ty hranice přes které se nešlo.ale to už opakuju.

meleri
24. črc 2010

lenkavano,

jasně že ti věřím, spíš nevěřím sobě že to dokážu! dost mě v tom právě podkopala ta manželova sestřenice. ona fakt dostane vše co chce, ale začínám chápat že je to prostě vina jejich rodičů že jí neřekli ne. my s manželem jsme v tomto zajedno, prostě chceme aby měli hodnoty jinde...aby měli rádi přírodu, výlety, nebo nějaký ten sport, hudbu..zní to jako že toho po nich chceme možná hodně, ale i když si vyberou jenom jednu věc tak to bude hrozně fajn...ale aby u toho vytrvali. tak to máš fakt super, snad je to i tím že to tak vidí u vás? já se teda v sama v takových věcech nevyžívám, ani manžel, tak snad to opravdu tak bude...

brumdinka
24. črc 2010

karinka - ale ty mě fakt už bavíš prej pudeš si sednout na zlobivé místo 😀 ---- za prvé= polovina dětí se ti vysměje, druhá tam rozhodně nebude sedět ani stát a za třetí sorrry ale stát v koutě je děsně ponižující - můj muž tohle jednou zažil ve škole a pamatuje si to dodnes - už si nepamatuje co proved ale tohle si pamatuje, kdyby dostal přes prsty nebo na zadek, nedělal by to a dávno by to zapoměl -- opravdu si myslíš, že tahle "výchovná" metoda lepší-no ani omylem 😝

lenkavano
24. črc 2010

no nic loučím se holky a @filipal jsem taky ráda že jsme se nakonec smířily.vlastně chceme všechny to samé ale každá máme jiné děti, děti jsou každé jiné a tak se nedá říct jestli někdo vychovává správně nebo špatně.

brumdinka
24. črc 2010

kaleilah - přesně tak - viz toto

a ještě jsi psala o odpovědích na tu tvojí otázku apsala si že "no tak kdyžtak jednu slíznem"...mě to tak hrozný nepřijde.Protože ten člověk si aspoň uvědomuje, už když to dělá, že je něco špatně, že dělá to conemá a uvědomuje si trest. Vzhledem k tomu, že ví jakej trset ho čeká a i přesto do toho jde a poruší nějaké pravidlo, tak ten fyzickej trest v tomhle případě asi až tak šíleně ponižující a ubližující nebude. Ví co ho čeká a přesto do toho jde...tímhle se učí nést následky za svoje jednání. Ona až pak jednou budou děti chodit do práce, pak se jim třeba nebude chtít vstávat, nepřijdou několikrát a z práce je vyhodí, tak to je vlastně taky jak fyzickej trest, nebudou mít peníze, jídlo...Je důležitý, aby děti věděli, že jejich činy mají nějaký důsledky..

ale tohle karinka nemůže pochopit ona si žije zřejmě někde v jinym světě - jo s těmi lidmi střední a vyšší třídy - o bože my plebejci jí nesaháme ani po kolena 😀 😀

lenkavano
24. črc 2010

@meleri jo to je přesně ono.ale tak je dobře že jste to viděli u sestřenky a máte dobrý návod na správnou výchovu.upřímně si myslím že si sestřenice s dcerou ještě zažije perné chvilky možná ne ted ale pak právě v pubertě.puberta strašně děti mění a když nemají meze tak je to pak složitý.ale může to pak právě dojít i k odchodům z domova nebo dítě může nařknout z trucu své rodiče z týrání.prostě neznají ty hranice co můžou...

lenkavano
24. črc 2010

@brumdinka ahoj brum ,hezky napsané a hlavně z mého pohledu pravda.

lenkavano
24. črc 2010

no hlavně jsem psát nemusela aby to nevyznělo že ....prostě souhlasím no.

meleri
24. črc 2010

lenkavano,
jo ještě budu vzpomínat, jaké to bylo fajn, ty problémy když mi blinkal po jídle, nebo když jsem ho nemohla uspat.... 🙂 z puberty mám fakt strach..hlavně u holky asi, jako hádat se s ní a nebudeš se malovat, a nebudeš si barvit hlavu, a co teprv kdyby nedejbože otěhotněla... 🤐

brumdinka
24. črc 2010

kaleilah - super - se mi líbíš jak si to napsala 😎

lenam
24. črc 2010

@brumdinka Buď konkrétní, co jsem překroutila.