Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

kubaka
2. srp 2010

@bobsove 😉 jsme psaly nějak úplně přes kopírák - 😅

kubaka
2. srp 2010

...a ještě mě napadá, jak argumentují muži tyrani když bijí své ženy: můžeš si za to sama, je to trest, který si zaloužíš, protože jsi něco udělala a já tě musím zbít proto, že to s tebou myslím dobře a protože tě miluju. Popř. dodávají, že je to bolí víc než tu zbitou....
Bití od milovaného rodiče se v synovi spojí v představu lásky projevovanou násilím na své ženě a bitá dcera si v budoucnu bude vybírat násilníky, kteří ji budou otloukat a ponižovat duševně a fyzicky a bude jí to připadat normální. Protože kdo ji stále ujišťoval že ji miluje ji bil. Kdo ji bije teď, tak ji logicky miluje.
To jsou z dětství naprogramované vzorce chování, které se lze dočíst všude v odborné literatuře a jsou dobře rozpracované. A které bohužel. se zhusta stále potvrzjí. Samozřejmě v obecném měřítku, nikoliv nutně v každém jednotlivém. 😉

maart
2. srp 2010

Zdar. Tuhle diskusi sleduju tak nejak od zacatku, nectu vsechno....spis tak jenom lehce procitam. Chtela jsem vyplodit neco moudryho, dlouhyho a zajimavyho, ale na to nemam 😀, tak jenom ve zkratce, jak je to u nas:

1. nejstarsiho syna fyzicky netrestam, protoze je to hodnej kluk, sikula, ve skole mu to jde...nejak ho fakt (zatim?) nemusim usmernovat, nejake nezdary nebo neplechy jsme byli schopni si vyrikat. Tak to za prvy a za druhy uz mne na nejake fackovani nebo bouchani pripada velkej a rozumnej. Samozrejme netusim, jak to s nim pujde dal...ale moc doufam, ze na facky proste nedojde (jsem naivni?....proste uvidim).

2. mladsi syn by podle meho obcas "na zadek" zaslouzil, ale tak nejak se bojim na nej sahnout, protoze by to asi bylo v afektu (kdyz chytnu "nerva"), kdyz proste zlobi nebo se urazi nebo bouchne dverma....ale ja si vedle nej najednou pripadam pak takova moc silna, velka...a neumim si predstavit, ze bych takovyho malyho chlapaka uhodila...Takze je to tak, ze se uklidnime oba a pak se povida a omlouva.....

3...a moji malou "benjaminku" 😀 ...tak to uz vubec ne, protoze na ni staci se krive podivat nebo zvysit hlas a ona uz place, takze v tomhle pripade nemuze byt o fyzickem trestu ani rec. Ale ona je zlata, milovana, fakt klidny dite...samozrejme prochazi obdobim vzdoru, takze obcas mam co delat, ale nene, zvladneme to vzdycky jinak.

Muj manzel neuznava fyzicke tresty vubec, ani na deti nekrici (ja ano 😖 😝...) a muzu rict, ze mu to s detma jde skvele, vsechny ho milujou.....mozna mame "stesti na deti" 😀 ..ne, to je asi nesmysl...

.....tazke tolik k idealnimu veku na fyzicke tresty 😉 .

bobsove
2. srp 2010

@maart chlapi to s dětma často umí líp, než my. Je to nespravedlivý. 🙂

@kubaka taky koukám, že to vypadá, jak kdybych od Tebe opisovala. 😅

maart
2. srp 2010

Jo, Bobsove, je to tak. On to s nema umy skvele, nekdy az zavistive 😀 😉 koukam....prijde z prace a vsechny 3 se na nej zacnou veset a neco mu vypravet a proste ho milujou no 😵 😵 😵 .

maart
2. srp 2010

...ehm...umi 😅 ....pardon....to byl fakt jenom preklep 😀 .

mataharyy
2. srp 2010

to co psala kubaka je pravda, jedna paní psycholožka mi říkala že každé dítě miluje své rodiče i když ho od rána do večera řežou jak psa 😖 ale to se pak projevuje v dospělosti, buď se stanou těmi co mlátí nebo těmi co jsou i nadále mláceni...
Jak říkám nás doma taky nevychovávali rány a jsme normální, myslím 😅
Ale přiznávám, když fakt zlobí a už po sté dělá něco na truc tak dostane po zadku, pač nejsem robot a někdy fakt už jiné řešení (v tu chvíli) nevidím, neříkám že je to dobře, chtěla bych to umět jinak a stále se to učím, ale... Ono to stejně nakonec dopadá tak že mě bolí ruka a on se směje pač nosí látkové pleny, takže to ani neví 😎 že dostal. Každopádně na holou bych mu nedala, příjde mi to nedůstojné a ponižující (a to ani rukou, ani vařečkou a ani ničím jiným), když si představím že by to někdo udělal mě, je mi mdlo a dítě se jen těžko může bránit...
Navíc moc dobře si pamatuji že jsem si mnohdy přála aby mě táta seřezal, spíš než když řekl "to jsi mě zklamala" to pro mě a jak jsem se už jako dospělá bavila se sourozencema tak i pro ně, to byl nejhorší trest 😒 Takže to jde bez ran a pevně doufám že se to brzo naučím a mé děti semnou budou mít stejnej vztah jako jsem měla a dodnes mám já s tátou (musím se učit rychle než přestane nosti pleny 😀 ).

anta
2. srp 2010

Jako Martino100, já netvrdím, že Honzíka přes tu prdýlku neplácnu, plácnu, ale ne tedy v afektu, nevybíjím si na něm zlost, ale plácnu s rozmyslem a po třetím upozornění a ne teda hned takto tvrdým způsobem, je to vyloženě plácanec přes plínu a ne nějaký extra silný, jen pro odehnání od "bohulibé" činnosti Honzíka. Honzík si rád hraje s vařečkami, tak mu řeknu, Honzíku to je na vaření a když mě moc naprdneš, tak i na prdýlku, ale říkám to ze srandy. Jako ten psycholog, co vám to radil, by sám potřeboval psychologa. Pochybuji, že on sám má děti, jestli ano, tak to teda s nimi je ámen.... Taky netvrdím, že ji řežeš jako koně, ale tento tvrdý způsob je dle mého názoru zbytečný. By ses divila, co dokáže obyčejné plácnutí rukou. Ať tě tvůj manžel taky zkusí majznout vařečkou přes holou, ať víš, jaký to je, když se domníváš, že to tvoji holčičku nebolí 😢 To se jako nediv, že tu čteš negativní reakce, tvé jednání mi přijde taky divný a fakt tvrdý 😖

vlastovka385
2. srp 2010

@kubaka Já jsem se zařekla, že už sem nepřispěju, protože si tu admini dělají co chcou, ale nedá mi to. Fakt si myslíš, že tvoje příspěvky mají obecnou platnost? Mně to přijde, že jsou spíš určeny pro lidi, kteří své děti řežou třikrát denně místo jídla, a ne pro maminku,která jednou za uherský rok plácne dítě po ručičce. Ty analogie s mučením a tak, mně to prostě přijde jako silná káva.
V sobotu jsme byli v nákupním centru, MM šel s věcma do auta a já s Tibičem jme šli koupit ještě ponožky. MM nám še naproti a mrknul se ještě do jednoho obchodu s botama, a pak mi říkal, že tam jedno dítě shodilo celý obrovský regál s botama a rozkopalo je po celým obchodě. Na to konto dostalo od maminky pár přes zadek, tak jsme se bavili o tom, jak bychom tu situaci řešili my, asi bychom se taky neudrželi. Nevím, ale myslím, že v takovém okamžiku na vysvětlování nemá nikdo nervy a kdo jo, tak má můj nekonečný obdiv.

lenkavano
2. srp 2010

@vlastovka385 co se týče kubaky souhlasím s tvým názorem.

kubaka
2. srp 2010

@vlastovka385 fakt si myslím, že mají obecnou platnost pro kohokoliv, kdo rád čte. Dávat situace do kontextů je přímo povinnost, pokud chci, aby to, co píšu bylo vůbec relevantní. Každý si pak z toho může vzít to, co se ho týká podle libosti. Nebo taky nic, pokud se ho to netýká 😝

A fakt si nemyslím, že si tu admini dělají co chtějí - podle mě zasahují docela trefně, i v mém připadě. 😀 Jen jednou mi nespravedlivě vymazali příspěvek, v němž jsem citovala sprosté slovo něčí osobnosti, nebyl to můj výrok a to se ohrazovaly i ostatní maminky proti té admince - byla nějak v ráži, asi blbý den 😀 . Takže s admini No probléma.

Navíc já teda dávám bacha, abych vůbec nemusela řešit takové situace na veřejnosti, které popisuješ. Já děti hlídám a předcházím průšvihům. Pokud si dítě něco takového dovolí a rodiče nezareagují, tak bych se spíš ptala, jak je to vůbec možné a ne, jestli je vhodné mu nařezat. Ty řešíš jen následek, lze však i docela dobře problémům předcházet. 😉

vlastovka385
2. srp 2010

@kubaka Opět se zeptám, a myslíš si, že tu na koníka přispívá někdo, na koho se hodí ta analogie s mučením? Já vím, že chceš dodat váhy svým slovům, tak volíš takovýto exterémní případ, ale to je právě důvod, proč hodně lidem tu připadá ta debata tolik kontroverzní. Protože když to napíšeš takto, tak se to dá číst tak, že ty každého, kdo má tu odvahu tady přiznat, že občas dítě pleskne, považuješ za srovnatelného s mučiteli stb. Já tenhle způsob debaty nemám moc ráda, podle mě je to těžká demagogie, a povede to jenom k tomu, že se na tu debatu lidi, kteří občas tělesný terst použijí, vyprdnou, a můžete si tady s odpůrkyněmi notovat, jak jste proti.

Mně osobně hodně pomohly příspěvky od Blandik, o spoustě věcí, co napsala, jsem přemýšlela, začala jsem víc pozorovat, jak oslovuju malýho, snažit se, aby moje věty obsahovaly méně příkazů, ale zase nemůžu souhlasit se vším, takže se snažím najít nějaký rozumný kompromis. Tvoje příspěvky o mučení a predikování, že pokud svého syna občas plácnu přes ručičku, tak bude v budoucnu mlátit svoji ženu, ano, to možná opravdu může platit v rodinách, kde se násilí bere jako norma, ale je tu někdo takový??

tetes1
2. srp 2010

Já nikdy nebudu moc plácnout své dítě vařečkou a to jakože fakt nikdy,s chladnou hlavou bych to nikdy neudělala a ve vzteku se tolik necítím a pokud jsem hodně naštvaná, tak bych řekla,že jsem až agresivní a nemůžu za sebe dát ruku do ohně,že bych dokázala "jenom" lehce plácnout,takže nikdy na své dítě nevezmu cizí předmět,kterým bych uhodila. Max. plácnutí rukou,kdy cítím a jsem schopná to ovlivnit. ☹
@kubaka já tě asi plácnu, já ti dám tesstes, copa já jsem nějaký varle? 😠 😀 😀
@vlastovka385 taky mě napadlo,jestli Kubaka nepřehání,ale pak jsem si uvědomila,že jsem si sama sebou jistá v tom,že to s nějakým plácáním nepřeháním a tudíž se mi to co píše osobně nedotýká a naopak mě to zajímá,aby se třeba nestalo,že to jednou přestřelím. Takže jak píšeš, maminky,které plácnou jednou za uherský rok by si to neměly brát tak osobně,ale brát to jako zajímavost a podnět k zamyšlení.

vlastovka385
2. srp 2010

A ještě jsem chtěla říct k tomu, že dětem děláme z dětství buzerplac, ano, máš pravdu, občas je nutíme do něčeho, co nechtějí. Ano, můžu jednat s dítětem jako s partnerem, dám mu možnost volby v určitých situacích, ale existuje hranice a za tou hranicí má konečné slovo rodič. Je na něm, aby dítěti objasnil, proč tak rozhodl, přiměřeně jeho věku a schopnostem porozumění, ale pokud to dítě odmítá pochopit, tak se prostě o tom debatovat nebude. Kdyby pro nic jiného, tak proto, že já mám za něj zodpovědnost před zákonem.

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 ale přeci se tu nebudeme plácat po ramenou za to, že plácneme svoje dítě,když to třeba ani není potřeba. A to co píše Kubaka se prostě ve světě děje,tak proč se o tom nedozvědět. Vždyť ona sama psala,že přestřelila,že své dítě plácla,ale že se snaží najít jiný styl výchovy. A ani to nechápu tak,že by to myslela,jakože když syna plácneš přes ruku (opravdu ojediněle),že bude mlátit svojí ženu. Ale možná jsem to nepochopila dostatečně.

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 k tomu buzerplacu,určitě máš pravdu jsou situace,kdy prostě nelze dát dítěti na výběr. Kubaka reagovala na to,co jsem psala já odpoledne a pokud jsem to dobře pochopila,tak je to spíš o tom,že třeba můžeme 5 minut počkat než si dohraje s tím,co ho momentálně hodně zaujmulo.....alespoň tak to chápu já. Myslím,že Kubaka je natolik rozumná ženská, že v rámci ponechání dítěti jeho vlastní rozhodnutí nebude Marián běhat v únoru nahý po sídlišti. 😉

vlastovka385
2. srp 2010

@tetes1 A kde jsem řekla, že si za to plácám po ramenou? Naopak, já jsem v podstatě ještě neměla důvod Tibora plesknout, kromě situace, kdy mě rve za vlasy, a to doslova, a po přečtení této diskuse se i tuto situaci snažím řešit jinak. Protože on to zčíná zkoušet i na dětech na hřišti a to už není legrace.
Jo, možná máš pravdu, diskuse se jmenuje Tělesné tresty, takže možná se příspěvky Kubaky sem hodí, co já vím. Když někomu něco přinesou, tak fajn, já jenom nemám ráda extrémní příklady.

vlastovka385
2. srp 2010

@tetes1 O tom buzerplacu nebyla ani tak reakce na Kubaku a hřiště, spíš obecně, v kontextu této diskuse, i na to, co psala Blandik.

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 neblázni 🙂 ,já to nemyslela,že by jsi se plácala po ramenou,to bylo všeobecné přirovnání. Nebuď nastartovaná. 🙂 🙂

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 s buzerplacem souhlas. 😉 Ono je taky těžké,když je někdo zarytým dodržovatelem respektování potřeb dítěte,aby respektoval i druhého jedince. Např. budu mít někde s někým v daný čas schůzku,ale dítě se nebude chtít oblékat,protože si právě hraje,takže ho těch 5 minut nechám a o to přijdu později na schůzku. Takže kvůli respektování svého dítěte přestávám respektovat svoje okolí........Jak říkáš nic se nemá hnát do extrému.

arietiska
2. srp 2010

@tetes1 moc hezký příklad! 😉

nikes
2. srp 2010

vlastovko, napsala si to moc hezky a ve všem , do puntíku, s tebou souhlasím. Proč já se nedokážu tak dobře vyjadřovat, jako ty. S některých příspěvku tady jsem měla dojem, že matka, která občas své dítě plácne, tak snad totálně ve výchově selhala nebo co. Na každé dítě prostě platí něco jiného. Žila jsem nějakou dobu v Anglii a v Německu a zvlášt v Anglii je zákaz fyz. trestů a můžu vám říct, že to taky podle toho vypadá. Třeba to nesouvisí s fyz. tresty, ale vůbec s jinou výchovou, ale děti tam jsou prostě jiné. Nebyl to jenom můj dojem, ale shodly jsme se na tom, že děti tam jsou takové víc drzejší, ofrklejší, no prostě takové jiné. Já se nedokážu tak brilantně vyjadřovat, jako některé maminky tady, ale ten , kdo tam nějakou dobu žil , tak mě nejspíš pochopí. Mě docela připadá hloupost, vychovávat dítě podle knížek, páč každé dítě je jiné, na každé platí něco jiného apod. Mě osobně dokáže pěkně naštvat nějaká maminka s tímto stylem výchovy, se kterým jsem se setkala zrovna včera. Byli jsme na dětském hřišti, kde si na pískovišti hrálo asi 6 dětí. Jeden asi 3-4 letý chlapeček si tam vyhlídnul jiného chlapečka a neustále mu něco bral a házel mu do obličeje písek. Maminka toho zlobivého chlapečka napomínala tímto stylem, "Tomášku, nemůžeš na chlapečka házet písek, to se nedělá", to dělají jenom zlobivé děti a ty jsi přece hodný a chytrý kluk, takže ty to přece nebudeš dělat" Zopakovala mu to asi 3x a chlapeček si z toho nic nedělal a vesele pokračoval ve zlobení. To už se naštvala i maminka toho druhého chlapečka a taky vyhubovala tomu zlobivému chlapečkovi. To se ale mamince moc nelíbilo, páč hodila na tu maminku dost zlobivý kukuč. Takže řekla potom svému synovi, at už to nedělá, nebo půjdou domů. No, chlapeček opět zlobil a maminka ho táhla za ručičku, že půjdou domů, ale kluk začal křičet a vyvádět , tak ho maminka nechala být a zůstali na pískovišti, ale se zlobením nepřestal, tak raději odešla maminka toho druhého chlapečka. No nevím, jestli je to ten správný způsob výchovy.

janula2008
2. srp 2010

Vlastovka:souhlas s kazdym slovem 😉 ale jinak varecku na holou bych teda taky nepouzila 😝 😔

kubaka
2. srp 2010

@tetes1 sory - testosteron jsem fakt nemyslela 😀 já někdy ty nicky komolím, když nejsu nějak jasné - sorry.
...pochopilas všechno přesně tak, jak jsem to myslela. Já taky plácla syna, takže těžko to znamená, že jsem tyran a moji synové budou mlátit své manželky. A taky nedělají nic, co bych nepřipustila jako vhodné.
Píšu to v obecné rovině k posouzení svouvislostí - protože někomu přijde sekání na holou vařečkou naprosto normální. Někomu přijde dát synovi pěstí až upadne jako správná výchova a bude si to obhajovat. Takže je pak dobré vědět, co se z těchto situací může vyvinout a sám se zahledět na to, zda to, co jsem považovala do normální není už třeba přes čáru. Každý ať z čehokoliv co čte vezme to, co se ho týká. Jsem zvyklá psát výrazně, nekonvenčně, dívat se na věc z jiného než běžného úhlu, protože to upoutá pozornost, zaujme - deformace z povolání 😝 asi, prostě můj styl. 😉

😀 Zrovna teď dostal od táty přes ruku, protože po něm několikrát hodil kostku z Dubpla, až ho trefila do plešky .. 😀 Normální bezprostřední reakce - malý hulákal uzařeně, ale přestože jsem ho chovala a chlácholila, tak jsem mu i vysvětlovala, že fakt nesmí házet kostky - byl prostě v ráží a ztratil zábrany.

alegorie s mučením není vůbec od věci ani přehnaná. Není to ani alegorie - je to jedna z krajních čárek na pomyslném pravítku, na němž je čárka pro trestání, plácání i vůbec žádné plácání, prostě jakékoliv násilí.
Násilí - destrudo - je v člověku zakořeněno jako základní pud a je civlizační snahou ho ovládat. Pokud se vymkne, je z toho mučení vězňů. Mlácení dětí šňůrou od vysavače(má tchýně) je vlastně odvar téhož pocitu agresivity, násilí. A nepřistihne se leckdo upřímně při tom, jak si hraje na malinkatého boha, jak se pase na moci, kterou má nad dítětem? Kde je hranice? Co je ještě rozumné potrestání a co ne? Proto je pro mě osobně fajn znát všechny tyhle souvislosti a jak se pak budu chovat je už na mě.
Dotčen se cítí ten, ve kterém to zahrálo na nějakou jeho nevědomou notu, jedno jakým způsobem a kde k tomu přišel. Sorry za psychoanalýzu, ale takhle ta naše mozková kůra zkrátka funguje.
Když mě něco nepřiměřeně žere a dráždí, ptám se, proč mě to žere a obvykle zjistím, že jsem se s něčím obdobným setkala v minulosti a něco to ve mě zanechalo (pozitivní či negativní, to je fuk) Proto se mě to dotýká víc, než je zdrávo.

a samozřejmě , že rodič je zodpovědný za dítě a má poslední slovo -to s tím, co píšu vůbec nekoliduje. Jsou věci, o kterých nejde smlouvat ani od nich ustoupit - běhat v lednu nahatý 😀

kubaka
2. srp 2010

@nikes tak to rozhodně není dobrý styl komunikace, protože nepřinesl kýžený efekt - maminka nebyla dost razantní a důsledná. To ovšem neodporuje vůbec tomu, co píšu o nenásilí a tedy to neznamená, že musela nutně přejít k naplácání. K větší razanci - chycení za ruce, odvedení dítěte z písku ovšem ano - podle situace..

Píšeš to, co jsme si tu dávno vysvětlily - nikdo netrvdí, že se má vychovávat podle "příruček" - z toho slova mám husinu.

A opravdu můžu garantovat, že zákaz fyzických trestů nesouvisí s tím, jak vypadají děti různě na zeměkouli. Souvisí to s celkovým životním stylem, hodnotami ve společnosti /nebo nehodnotami).

nikes
2. srp 2010

kubako, jestli jsem správně pochopila tvůj poslední příspěvek, tak ty jsi litovala svého syna, když plakal, protože dostal přes ručičku? No vidíš, a to mi třeba nepřijde správné. Chlapeček provedl něco, co neměl, tatínek ho potrestal a maminka ho utěšuje. Moc se omlouvám, jestli se tě tímto dotknu, ale to mi připadá, že tím shazuješ tatínkovu výchovu.

vlastovka385
2. srp 2010

@kubaka Nechci slovíčkařit, ale ty říkáš alegorie, já jsem v tom spíš viděla analogii: bolest způsobená jiným člověkem vzbuzuje v člověku ponížení, proto ji používají mučitelé na vých vězních, když použiji tělesný trest, (předesílám nebyl specifikován, takže předpokládám, že do toho zahrnuješ i plácnutí po ručičce), působím dítěti bolest, tím ho ponižuji = chovám se jako mučitelé. A to mě, s dovolením, pobuřuje. Jestli to tak nebylo myšleno, tak se omlouvám.
A ta zjevná narážka, jak to zahrálo na mou nevědomou notu, čoveče, budu muset zpytovat svědomí, protože já jsem NIKDY, a to myslím úplně vážně, nedostala, ani na zadek, ani po ručičce, protože jsem byla velmi tvárné, hodné a přizpůsobivé dítě. Mám 14měsíční dítě, kterému se zatím nepodařilo mě vytočit tak, abych mu dala na zadek, dostal jednou po ručičce, ale opravdu spíš náznakem, ne tak, aby ho to bolelo. Nemělo to vůbec efekt, takže na to asi budeme muset jít jinak.
Já prostě neobhajuju tělesné tresty, budu dělat všechno proto, abych se jim mohla vyhnout, ale nemůžu souhlasit s názorem, že pokud plácnu dítě, dopouštím se na něm bůhvíjakého zločinu a poznamenám ho tím na celý život.

tetes1
2. srp 2010

@kubaka tssss, tetes je přeci naprosto jasná zkomolenina jména Tereza 😀 😀 (říkal mi tak brácha,když byl malej)

@kubaka já se s tebou shodnu a myslím,že ve většině případů i pochopím jak to myslíš. Hele, ale taky teda musím říct, že to chlácholení M., po té co ho otec potrestal se mi moc nezdá. Můžeš si to pak vyříkat s mm, jestli pochopí nebo nepochopí je věc jiná. Ale taky to trochu vidím jako schazování autority otce. Promiň. 😉

@vlastovka385 já myslím,že je problém právě v té interpretaci : ale nemůžu souhlasit s názorem, že pokud plácnu dítě, dopouštím se na něm bůhvíjakého zločinu a poznamenám ho tím na celý život. To si myslím,že tady nikdo neřekl nebo já to tak nepochopila. 😉

vlastovka385
2. srp 2010

@tetes1 Kočko, promiň, já musím teď pracovat, kdybych měla čas, tak bych Ti to vykopírovala z té diskuse. Jak píše nikes, není to jenom můj dojem. Já jemám ráda, když někdo povyšuje svůj názor na obecnou pravdu a hlásá to do okolí, sorry, tohle je asi fakt deformace z dětství, dělá to moje máti, tady psychologie funguje 😝 .

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 ok,možná máš pravdu a já si toho nevšimla nebo to tak nepochopila. a hlavně to není tak důležité,aby jsi kvůli tomu nemohla pracovat. 🙂 🙂 Ale vybavuji si,že tu něco o zločinu padlo,ale já to tak nevnímala. Ale nahlodala jsi mě,jdu si to najít.