Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

tetes1
2. srp 2010

pamatuji si,že ten příspěvek byl dlouhý a byl hned nahoře,takže mám zjednodušené hledání. Navíc,já se flákám u pc a manžel žehlí. 😅

vlastovka385
2. srp 2010

@tetes1 Tak víš, že my ženy jsme uzpůsobeny ke zvládání více věcí naráz, ale každý člověk má své hranice, žejo a já kromě čtení diskuse a práce ještě vedu debatu s mužem o závažných politických tématech 😉 .

tetes1
2. srp 2010

@vlastovka385 tak myslím,že už jsem to našla. Je to na straně 25.
Mlatit kojence je zločin, mlatit batole za zvidavost v dobe, kdy poznava svet je proti vyvoji. Mlatit dite starší peti let je srazeni jeho sebeúcty.
z tveho pohledu je to lehke placnuti - ale dokazes se vzit do toho, jak toto lehke placnuti vnima dite?? Pro nej je to proste biti - je jedno, jak si to nazves. Tady zadna nuance neplati - poslechlo proto, ze ho to bolelo a te bolesti se boji a urazi ho to Viz prispevek vyse. K tomu neni co dodat a je úplne beze smyslu handrkovat se o jak "velke" placnuti ci usmerneni jde, co je placnuti, co biti - je to úplne jedno. Porad je to fyzicky trest. Neco jineho pak je, zda naplni skutkovou podstatu tyrani . reč je tu o fyzickych trestech a jako takove jsou proste mimo misu. Vlepit facku pubertace je zlocin ,bít kojence je taky zlocin - z moralniho hlediska, nikoliv z pravniho. *To slovo neni pejorativni ani prehnane.

janula2008
2. srp 2010

Nikes: tak tak, já bych taky neutěšovala, jen řekla, že takové věci se nedělají,tatínka to bolelo a basta,byla prostě s ním za jedno 😉 ale ať si každý vychovává své dítě tak jak uzná za vhodné, že 😉

tetes1
2. srp 2010

takže chápu tebe,jak to vnímáš a chápu,že tě to nadzvedává ze židle. Ale ono to je v určitém slova smyslu pravda. Možná se pletu,ale nemyslím si, že tím zločinem bylo nazýváno to tvé zmiňované plácnutí jednou za uherský rok. Ale nevím,to musí uvést na pravodu míru Kubaka.
Pokusím se napsat jak to chápu já. Myslím,že nikdo tady nekamenuje maminky,které opravdu plácnou v naprosto krajní a mezní situaci. Ale že jde hlavně o to,kdy ta krajní a mezní situace nastane. Že pro někoho je to za otvírání skříněk, pro někoho za mlácení sourozence, pro někoho za nechtění vylézt z vany, za neobutí si botiček, za vyhazování hraček z kočáru (opakovaně), za vyndavání jídla z úst, za braní hraček chlapečkovi na pískovišti........atd.atd. Pro mě osobně ani jeden z uvedených příkladů není důvodem plácnout dítě a jak jsem tě tak četla,tak ani pro tebe. 🙂 Ale je spousty maminek,které sice "jenom" plácají,ale už za tohle všechno,jestliže se to děje opakovaně a dítě nereaguje na slova, trestají. A to už si prostě myslím,že je špatně. Že tam už je fyzické trestání (a plácnují je fyzické trestání byť méně bolestivé,než vařečkou na holou 😠 😠 ) takřka na denním pořádku. A na tyto maminky jsou myslím směřovány příspěvky Kubaky,které jsou opravdu velmi výrazné.Ale třeba se pletu jen já to prostě takto vnímám. 😉

janula2008
2. srp 2010

Tetes: já jsem tu takovou maminku teda zatím asi neviděla nebo blbě čtu 🙄

vlastovka385
2. srp 2010

@tetes1 Tak moje dítě se tomu lehkému plácnutí smálo a myslelo si, že je to hra, naopak mě pláclo po ruce taky. Proto jsem pochopila, že tudy cesta nevede.
Pro mě je ta hranice situace, kdy se mu může něco závažného stát. Kamarádky syn jí opakovaně utíkal na silnici, kde může vletět pod auto. Vysvětlovala, opakovaně, zakazovala, snažila se těm situacím přecházet, ale pořád to dítě nemůže mít připoutaný k ruce. Tak když to udělal znovu, tak prostě plácla na zadek. Už to neudělal. V tomto případě to neberu jako rodičovské selhání, ani si nechtěla nad ním dokazovat svoji pozici síly, prostě chtěla své dítě ochránit před nebezpečím.

janula2008
2. srp 2010

Také se mě to stalo, naštěstá jen jednou a chytla jsem ji než do ní vletěla 😖 dostala na zadek tenkrát asi víc pláclé než bych chtěla, bylo mi to pak líto, ale bylo to účinné 😔 od té doby jen tak do silnice nelítá, v pohodě dá i ruku a před křižovatkou se rozhlížíme, takže tak 😨

vlastovka385
2. srp 2010

Takže už naposled, proto nemám ráda kategorické pravdy předstírající obecnou platnost, já si něco myslím, a mám to podložené argumenty, tak je to prostě pravda. Omyl, je to jenom můj názor založený na mé vlastní zkušenosti, možná podepřený argumenty, které se mi hodí do krámu. Já prostě na obecné pravdy nevěřím a nehodlám si tu nechat implantovat pocit viny, že když plácnu dítě, tak se na něm dopouštím zločinu. Přeji všem diskutujícím dobrou noc.

tetes1
2. srp 2010

@janula2008 však já jsem taky nepsala,že je tu konkrétně nějaká maminka,které za tohle všechno plácá. 🙄 Ale to,že takové maminky existují a i maminky daleko horší a to,že sem nepříspívají nebo to nenapíšou neznamená,že neexistují.Nebylo to směřováno na nikoho konkrétního. Ale jen tak mimochodem, že nědko plácá za to,že dítě sáhne i přes upozornění na počítač nebo otvírá vitrínu s porcelánem po babičce tu psáno bylo.

@vlastovka385 ano,tento příklad beru,myslím,že v této situaci u silnice bych i já plácla a to asi hlavně ze strachu. Ale nevím ješě nemám děti utíkající přes silnici,hlavně nevím jestli se do této situace někdy dostanu,protože jak už jsem psala budu na dvojčata používat vodítko v případě,že nebudeme v lese,na louce apod. Les máme 5 minut od baráku,ale hned před barákem silnici,takže už u výtahu dostanou vodítka jinak to prostě nevidím,že bych to zvládla.
@janula2008 tomuhle věřím. Je to jako už jsem psala,když budu 30x denně používat NE,přestane mít váhu,když budu 10x denně plácat přestane to mít váhu. Jestliže plácnu v případě,který jsi zmiňovala a je to zcela vyjímečný jev,pak asi váhu a efekt má. A i já tvrdím, že než mít dítě přejeté a riskovat v tu chvíli se snad smířím i s tím,že jsem ho svým plácnutí ponížila. Nejsem na to hrdá,věřím,že to jde i jinak,ale nějak na to asi nejsem naprogramovaná.
Myslím,že tu nikdo neimplantuje pocit viny,že když dítě zcela vyjímečně plácnu dopouštím se zločinu,ale to je věc pohledu a nemá cenu se o tom dohadovat,protože je to subjektivní vnímání příspěvků a debata o ničem podstatném 😉
Taktéž přeji dobrou noc. 🙂

blandik
2. srp 2010

@tetes1 - moc se mi líbilo tvé shrnutí této diskuze a zkušenost z dovolené 🙂 Souhlasím, že dítě i před druhým rokem života rozumí daleko více, než si představujeme. Náš malý nemluví (pouze mama, tata, baba), má 22M a domluva o jeho nejoblíbenější čínnosti - sezení za volantem - probíhá naprosto v pohodě, aniž by ječel při každém přiblížení se k autu....

Při systematickém plácání batolete vařečkou mě běhal mráz po zádech. Naprosto souhlasím, že je to horší, než když někdy rodičům prostě už ujednou nervy, stane se to jednou za kvartál a dítě plácnou i s otiskem na zadku. Ačkoliv jsem proti plácání, jakožto zbytečné demonstraci převahy - převahy silou.

kubaka
3. srp 2010

@tetes1 ale kdepak jsem ho litovala a vůbec neshazuju MM, to jsme vždy zásadně zajedno. 😉 Prostě se na mě nalepil, chtěl chovat, držel se mě jako klíště, tak jsem ho vzala a dělala "kázání", že to bolí, nesmí se to a že by dostal zase plácnuto, kdyby to udělal, protože tohle chování je špatné. Neodstrčila jsem ho, ale dávala najevo stejný nesouhlas jako táta.. Pak mu obvykle stačí tuto situaci připomenout a on se zarazí dřív než než to udělá zas..

vlastovičko, bereš si to moc osobně - trochu obrazotvornosti 😉 Zda ale píšu příliš nadsazeně a zeširoka tak, že to vyvolává neporozumnění a dezinterpretace, tak se opravdu omlouvám. ☹

kubaka
3. srp 2010

ano, tetes jasně interpretuje to, co píšu, opět se nemýlí. Takže vidím, že jen mnou to nebude.

Pokud je vše věc názoru, neexisutjí obecné pravdy, pak také neexistují přírodní a fyzikální zákony - protože to jsou také kategorické pravdy předstírající a tvrdící obecnou platnost.
Pokud by sem napsal psycholog, vytkla bys mu že má jen své názory podpořené argumenty, které se mu hodí do krámu? Co by z toho měl, proč by to dělal? Něco se učil, něco ví a vidí to v praxi. Jako existují názory, také existují fakta, o kterých se dá už hůře polemizovat, protože skutečné výsledky je dokazují
.Stejně jako žádný soudný člověk neoznačí Freuda za cvoka, co povyšoval svůj názor na obecnou pravdu. Všichni po něm vyšli z jeho základů, korigovali, rozpracovávali,...

Byly doby, kdy se za názor, že Země se otáčí kolem SLunce opalovalo, přestože to bylo podpořeno argumenty - prostě někdo měl jiný názor. Kdo měl pravdu?

vlastovka385
3. srp 2010

@kubaka A už fakt naposled 😉. Já jsem studovala filozofii a to by ses divila, co všechno se dá popřít 😝, třeba Klíma atd.. Jasně, nebudu polemizovat o tom, že 2+2 = 4, ale psychologie není exaktní věda. Ale o tom tady ta debata není. Já jsem měla na mysli obecné pravdy v kontextu této diskuse, prostě když se mě nekdo zeptá, jaký máš názor na tělesné tresty, tak můžu říct svůj názor, můžu říct psychologové říkají to a to, ja s nimi souhlasím nebo nesouhlasím, ale není to obecná pravda aplikovatelná na všechny situace.
Ty když jsi plácla Mariána, považovala jsi to za své selhání. Teď záleží na tom, z jakého důvodu, jestli proto, že jsi použila tělesný trest vůbec, nebo proto, že jsi použila tělesný trest nepřiměřený situaci, nechala ses ovládnout agresí atd. Pokdu platí za prvé, tak se lišíme v názorech v tom, že já si myslím, že existují velice výjimečné situace, kdy tělesný trest může mít význam, viz příklad popsaný výše. Je to můj názor, nebudu ostatním vnucovat, že když svoje děti nebudou plácat, tak jim polezou po hlavě atd., jak již tady zaznělo. A naopak, nemůžu přijmout některé Tvé analogie popsané výše.

consti
3. srp 2010

Zajímavá diskuze. Já vlastní děti nemám, ale z vlastní zkušenosti jsem pro (samozřejmě přiměřené) tělesné tresty. Já sama jsem jako dítě dostala párkrát přes ruku nebo zadek a nijak mě to psychicky nepoznamenalo 😀 . Nemluvě o tom, že znám dost dětí, kterým rodiče vše jen vysvětlují a ty děti neposlouchají a z rodičů si absolutně nic nedělají. Doslova jim fakt lezou po hlavě 😅 . Přitom jedno plácnutí přes zadek a děti hned vědí, že tohle nesmí atd.

mataharyy
3. srp 2010

To co tu bylo psáno, že jsou rodiče kteří plácnou za cokoliv je pravda, měla jsem kamarádku (jako dítě) která to tak doma měla, jenže taky vím že po určité době už její bratr (ona dostávala velmi málo, byla velmi poslušné dítě) nebral plácnutí jako výchovu, ale jako každodení rituál, nevím možná jsem napsala špatné přirovnání, jiné mě nenapadá 😅 , takže to nakonec bylo naprosto k ničemu a ani přidávání na razantnosti ran nebylo moc platné... Takže toto jako dobré rozhodně nepovažuji, jenže zákonem zakázat plácnout dítě, např. když mi běhá na silnici, nebo když mlátí jiné děti, případně kope do rodičů mi teda jako šťastné řešení nepříjde. Vím co jednou vyprávěla známá žijící v USA, děti tam mají/měli (je to pár let zpět) takové kartičky a když přes ně (tuším třikrát) zavolali, tak na rodiče vletěla sociálka... Takže to pak bylo tak, že dítě sedělo, ťukalo kartičkou o desku stolu a rodiče se klepali hrůzou že půjde zavolat na linku bezpečí a dítě jim bude odebráno, nebo minimálně budou mít tahačky po úřadech...
Myslím že toto je téma, kde se jen těžko hledá zlatá střední cesta, někdo bude říkat nplácat, jiný, že to občas neuškodí atd. Já přiznávám prostě už toho někdy mám dost, když půl hodiny objasňuji že mě nesmí mlátit a už vůbec do břicha, že je tam miminko a on i po té půl hodině a milionech upozornění praští a ještě se u toho zatváří tak že bych si rvala vlasy šílenstvím, tak prostě dostane na zadek, neříkám že je to správně, nakonec je mi to i líto, ale tu lítost jemu rozhodně nedám najevo, protože pak by i ta rána byla zbytečná, kdyby věděl že něco provede, dostane a v zápětí ho někdo (kdokoliv) polituje, to mi udělala tchýně, ale jen jednou, pač jí těžko dám na zadek ale velmi jasně jsem jí objasnila že to rozhodně víckrát dělat nebude 😠
Člověk se stále učí a já sice pomaleji, ale přece docházím k tomu že i to plácnutí prostě za chvíli nebude k ničemu a navíc i malej bude svolnější k diskusi, takže doufám že se oba naučíme řešit věci dohodou a domluvou spíš než ránou na zadek. Naši to uměli a šlo to, tak hádám k tomu taky dojdeme 😵

brumdinka
3. srp 2010

consti - plně souhlasím - to ale bohužel zde některým co si myslí, že snědly všechnu moudrost světa a jenom jejich pojetí výchovy je správné a všechno ostatní je zlé a ty matky co to provozují jsou "tyranky" a to tu několikrát zaznělo 😅 prostě nevysvětlíš 😔

mataharyy
3. srp 2010

Ahoj brum 🙂 Taky s váma souhlasím, ale je i pravdou že i rodič tyran (tím nemyslím nikoho konkrétního, kdo plácne po zadku když dítě zdrhá do silnice, neb bych se musela do toho zařadit taky a to si o sobě teda nemyslím 😉 ) si velmi dobře umí zdůvodnit proč dítě mlátí... ☹
Je to téma u kterého se nikdy nelze dohodnout, myslím že každý normální rodič děla vše dle svého nejlepšího vědomí i svědomí a ne každý rodič a každé dítě se umí "dohodnout" bez občasného zákazu, nebo rány po zadku. Dle mého se nesmí nic přehánět a i rodiče by se někdy měli zamyslet zda rána v tom daném případě byla správná, je totiž opravdu blbost mlátit dítě za to že zkoumá co je v kuchyňské lince, je to pár měsíců co Adrián dostal protože jsem po desáté uklízela hrnce a on je po jedenácté vytahoval a tuto ránu jsem pak obrečela, protože mi došlo že prostě zkoumá a pokud nechci aby tam lezl těžko mu to takhle dojde, protože když má tu možnost, nedojde mu že to nesmí, prostě to dělá parádní kravál 😀 Nemám ráda výchovu která tu byla popsána "to nesmíš, to se nedělá..." a dítě si vesele prosazuje svou a rodič rezignuje a ani nemám ráda když dítě dostane nářez proto že při lezení na strom si roztrhlo tepláky 🙄 Takže nejsem proti tělesným trestům, jsou li opodstatněné a nejsou dením chlebem dítka 🙂 Ale doufám že do budoucna se naučíme já i manžel přistupovat k tomu jinak než ránou po zadku, nebo přes ručku. I děti budou víc chápat, tak to hádám nějak půjde 😵

tetes1
3. srp 2010

Dokud si spousty z nás bude pořád myslet, že výchova neplácající není výchova, že nutně z dětí musí vyrůst rozmazlený spratci,tak pak je to těžké. Chce to vidět trochu dál než jen na špičku vlastního nosu.Není to spíš o rodičích o sociálním cítění, o názoru rodiče na svět o jeho hodnotách,mentalitě a to i státní? Vždyť,kdyby byla pravda,tak by většina dětí musela být strašlivě hodných a vychovaným,protože ve většině rodin se plácá. 😕Myslíte si,že věznice jsou plné násilníků,protože je rodiče neplácali? Nebo protože byli špatně vychovaný ať už s tresty tělesnými či bez nich? Holky,vždyť nic není černobílé a nelze to paušalizovat. NIcméně proti zákonu zákazu tělesných trestů jsem také,hlavně nemyslím,že by to vyřešilo opravdové týrání.....
O tom,že by tu někdo psal, že matky,které plácnou jednou za čas své dítě jsou tyranky, teda nevím. Pokud tomu tak je bylo to konkrétně napsáno, tak to dokaž, najdi ten příspěvek a zkopíruj!!!!!!!!! Pak se ráda omluvím. Do té doby si budu myslet, že se pouze snažíš o to vyvolat hádky a předvádět svoji omezenost.
A není to spíš tak, že my matky plácající se snažíme přesvědčit matky neplácající, že to prostě jinak nejde? Vždyť jsme to neustále jen my,kdo si tady obhajuje svoje plácání a snažíme se přesvědčit,že je to nevyhnutelné. A neplácající jenom oponují,že to nevyhnutelné není,že se to dá řešit i jinak. Vždyť jsme to neustále jenom my,kdo tvrdí,že dítě které není plácané bude nevychovaným spratkem.

@mataharyy s tím druhým příspěvkem naprosto souhlasím. Naskakuje mi husí kůže,když vidím,jak maminka obleče značkově své dítko,aby se mohla na pískovišti pochlubit a pak slyšíš jak neustále dítě peskuje,tam nechoď ten písek je mokrý ušpiníš se, nekopej do toho kamínku okopeš si boty a v případě,že se s oděvem něco stane,tak dítko dostane po zadku. Tak z takových maminek je mi fakt blivno. 😠 A s tím prvním, to je těžký, vůbec nevím,jak bych reagovala. Je jasné,že máš strach,když tě A. mlátí do břicha,aby bylo mimčo v pořádku a nic se nestalo.....Nevím,co dělat jestliže domluva nepomáhá,možná by třeba uměla poradit Blandik. Páč,když ho za to třepneš tak se obávám,že to asi není ten správný příklad. Že to A. pochopí, páč je to nemlať mě nebo tě zmlátím. Ale fakt nevím, vůbec to nechci kritizovat,protože je to nezávidění hodná situace.Možná bych ve chvili,kdy mě mlátí zkusila dítěti vzít ručičky,podržet u sebe,aby nemohlo mlátit a dělala ají po hlavě, přitulila si ho k sobě, prostě nedávala najevo agresivní reakci......ale vážně nevím. Neber to prosím ani trochu jako kritiku. 🙂

brumdinka
3. srp 2010

tetes - na to ti můžu napsat jen jediné dokud si bude spousta matek myslet jako ty, že jejich jediná výchova je 🙄 správná a všechno ostatní je špatné, pak je to těžké 🙄 - tak pak kdo si nevidí na špičku vlastního nosu z toho co píšeš si ty 😖 jinak bud´tak laskavá a přestan mě urážet - viz. tvá slova o omezenosti 😅 jako to o těch tyrankách tu vyplývalo z více příspěvků takže nic kopírovat nebudu není můj styl mlátit druhým o hlavu rádoby argumentama, jak tu některé velmi dobře umíte 🙄

mimochodem ty věznice jsou plné právě proto, že těm dotyčným nebyly od malička vytyčeny hranice a když je překračovali tak se jejich matky potutelně usmívali a tvrdili něco jako ale vždyt´je to jenom dítě 😅

a dál to nemíním komentovat, nechci se hádat a nehodlám poslouchat kecy o tom, jak sem omezená, jenom proto, že na rozdíl od některých ty hranice dodržuju 😝

p.s. - jo a k tomu co si psala matahary . tak ten tvůj postup by nebyl ani trochu účinný jo a neber to jako kritiku 😀

mataharyy
3. srp 2010

@tetes1 neberu to jako kritiku a taky nejsem skálopevně přesvědčena že je to dobrý, není vím to protože už zkouší takové tahy že dostane po ruce a pak mi to vrátí, např. minule šla jsem na záchod, A. si přitáhl židli k lince a sundal nůž, když jsem to viděla tak mě málem šlehlo a první co jsem udělalala, vzala mu nůž dostal přes ruku a pak jsem se mu snažila teprve říct že to nemůže. Bylo to špatně, ale v tu chvíli mi to prostě nedošlo, udělala jsem první co mě napadlo a uznávám že těžko v jeho věku může domyslet že spadnout ze židle s nožem v ruce je o život, ale prostě zkratové jednání, no jenže pak jsem šla krájet zeleninu a on mě začal plácat po ruce a říkal "no no no!" 😀 Tak asi co je pak správně, má to jeden klad ví že se to nesmí, ale zas je to taky extrém 😨 S tím jak mě mlátí je to těžké, když mě tahal za vlasy tak jsem mu říkala že to bolí, že se to nedělá, když nepřestal, tak jsem to ještě párkrát zopakovala a když stále nic, tak jsem ho taky zatahala, od té doby to nedělá, ale asi to taky není úplně to pravé přechové, navíc těžko ho budu mlátit, nebo kopat do břicha že. Ale je na něm vidět že je to den ze dne lepší a více věcí chápe, tak snad to bude za krátko v pohodě. Problém je že jsou okamžiky kdy je mi blbě, on ještě dělá na just a to jsem už s nervama na dně a pak dostane i za to, co by normálně nedostal, jsem prostě jen člověk a i na malém je vidět že mu jdu občas pěkně krkem, taky když padne pátek tak oba jásáme, že na víkend příjde tatínek a vzájemně si od sebe odpočineme, fakt krizovky u nás bývají tak ve středu/čtvrtek... 😖 😉 Kdy mě už lezou krkem i drobnosti a Adrián mě má plné zuby neb si dovoluji ho vychovávat 😎

brumdinka
3. srp 2010

Holky ono celkově nic se nemá přehánět - tak Vás prosím nepřehánějte to a to ani co se zde v diskuzi týče 😉

mataharyy
3. srp 2010

Jináč teda takhle se zdá že jsem tyranská matka a doma mám hrozného fracka, ale tak to není. Mám většinou naprosto zlaté dítě, je to mazel a dost věcí k mému vlastním podivu a někdy až ke škodě chápe velmi dobře a k trestům se dostáváme asi víc než bych chtěla, ale rozhodně ne denně místo oběda... Prostě tady píšu ty vyhrocené situace, kdy k nim přistupujeme...
Jináč jak psala brum, pravda že to co jsi psala už jsem taky zkoušela, dokonce jsem říkala ať udělá miminku malá a "fů", že ho bolí když ho mlátí a jak to dopadlo, další rána... 😠 Takže po dobrém to taky moc nejde 😉 Nejde o to že se bojím, sice dává docela pecky, ale není problém až tak jeho ránu vykrýt, jenže mi jde o to že si nemůže dovolovat mlátit lidi okolo. Nechci aby z něj byl dacan co si pak vše dovolí 🤐 Zatím k tomu chvála bohu nespěje 😵

tetes1
3. srp 2010

Brum,ale já si nic takového nemyslím,že je pouze moje výchova správná. Vůbec jsem tu ani nic takového nepsala. 😕 A navíc jsi si mohla všimnout,že i já se řadím mezi plácající matky jen se třeba snažím zamyslet i nad jiným výchovným způsobem a to právě protože,nejsem přesvědčená o tom,že by pouze moje výchova byla správná!Takže nechápu,co jsi tím chtěla říct. Mimochodem,ty si přeci o své výchově také musíš myslet,že je správná,když jí obhajuješ,nebo né?
To jsem si právě všimla,že to vůbec není tvůj styl používat v diskuzi argumenty. Takže jsi mi to jenom potvrdila a to dokonce písemně. 😀
K těm věznicím,no vidíš na tom se shodneme, že je to třeba i právě proto,že jim nebyly vytýčeny hranice,ale to nemá nic společného s fyzickými tresty!
A já to vůbec jako kritiku neberu,co se týče rady Matahary. To byl prostě jenom nápad a vůbec neříkám,že správný jenom něco zkusit. Co by jsi dělala ty v té situaci? Co myslíš,že by zabralo? A proč si naopak myslíš,že to pohlazení a nereagování na mlácení by nebylo ani trochu účinný?Já to fakt nevím,ale mám děti skoro stejně staré a myslím, že to třeba tak úplně od věci není,když mě plácají ručičkama,tak se snažím udělat něco jiného a samozřejmě při tom říkat, nedělá se bác,dělá se ají, podívej panence,plyšákovi uděláme ají. Dokonce i u 6 letého kluka,když si chtěl hrát,tím,že se s ním půjdu "mlátit",tak jsem mu říkala,že né Lukášku,já se s tebou nebudu prát,mně se to jako hra nelíbí,ale pojď zahrajeme si člověče nezlob se,pojď si ke mně na chvilku sednout a pak jsem ho k sobě přitulila a pohladila a říkala mu, no vidíš to je daleko hezčí a příjemnější než se mlátit a vypadalo to,že to docela pobíral.Tak proč myslíš,že by to ani trochu nemohlo fungovat? A co by jsi teda dělala nebo navrhovala?
@brumdinka

brumdinka
3. srp 2010

tetes - já to nepsala jen na tebe - jen jsem parafrázovala tvou větu - jelikož hodně holek si tu v diskuzi právě myslí, že jejich jediná výchova je správná 🙄 😀 jinak já v diskuzi argumenty používám jen jako některé není můj styl vytahovat staré příspěvky a pak je dotyčné mlátit o hlavu jak tu některé velmi dobře umí 😖

a jak bych to řešila ti nepovím protože to ani nejde, jelikož každé dítě je jiné a navíc taky už mám větší dítě a jiné zkušenosti, prostě vím, že tohle co si popisovala je zbytečné spíš naopak je to ještě horší 😀 -- né fakt nevim jak to napsat, aby to zas nebylo pochopeno jinak --- ale prostě v zásadě lidé jsou součástí přírody a jsou jen o něco chytřejší zvířata a i ta lvice když lvíče přestřelí na něj prostě zavrčí nebo i kousne a neni na tom vůbec nic špatnýho a rozhodně z toho nemá lvíče trauma 😀 - takže bych byla ráda, kdyby se tu konečně brali věci rozumně a nedělal se hned ze všeho největší problém světa 😉

tetes1
3. srp 2010

@brumdinka ale ty jsi to napsala doslovně,že dokud si bude spousta matek jako já...... a že si nevidím na špičku nosu. To bylo psáno a myšleno konkrétně na mě. A ty si přeci o své výchově taky musíš myslet,že je správná,když tak vychováváš?
To je jasný,že je každý dítě jiný, to vidím u dvojčat a to jsou stejně vychovávaný žijou ve stejném prostředí....a stejně platí na každého něco jiného. Ale vůbec si nemyslím,že je to ještě horší nebo zbytečné,když to na nějaké dítě může platit. Za zbytečné nebo ještě horší považuji dítě plesknout,když na něj může platit jiná forma výchovy, proto to raději vyzkouším než fyzicky potrestám.Proto mi spíš překvapuje,že to hned šmahem takhle odsoudíš. To si myslím,že byla zbytečně popudlivá reakce.

brumdinka
3. srp 2010

tetes - jak myslíš, přít se s tebou nebudu - jen jsem parafrázovala tvé výroky, nic víc 🙂

jinak zbytečně popudlivé reakce jsou tady na diskuzi pokud se tu náhodou objevím 😅 😀 reagujete jak kdybych vám rozšlapala bábovičky 😀 😀 😀

ono celkově není jiné každé dítě ale vždy je jiná i situace, takže bych si opravdu netroufla tady psát a vydávat za jediné správné "neplácající" výchovu a tvrdit že plesknout dítě je horší - protože to prostě a jednoduše není pravda - tak a ted´ do mě 🙂 😀 😀

kubaka
3. srp 2010

@brumdinka no jestli teda nebude v nepořádku něco s tvým stylem, když "na tebe reagují ostatní jako kdybys jim rozšlapala bábovky" - sama jsi to řekla.

jinak
@mataharyy a
@tetes1 ta metoda když mě dítě poprvé plácne pevně sevřít ruce, otočit k sobě, razantně na něj promluvit, prostě aby cítilo fyzické omezení a odpor - já to takhle dělala u obou a stačilo to. Fakt zabralo. Ale nenechat ho to dělat opakovaně, ale zarazit bezpodmínečně hned po prvním pokusu. Ale vtip je v tom neodpovídat na násilí zase násilím. Naopak ho razantně přerušit nekompromisním nenásilím. Bouchat do bříška je prostě nepřípustné. Já v tomhle přístupu vidím velkou sílu, protože si tak vynutím ty své pravidla a přitom se nesnížím ke stejnému chování, které u dítěte chci potlačit.
Tu razanci si samo musí každá přispůsobit odolnosti a nátuře dítěte, co snese. Je to forma totálního zabránění, kdy se dítě musí podřídit větší síle. To ho neponíží, ale prostě narazilo na něco silnějšího a muselo se s tím smířit. Když nechce někam jít, odnesu ho Když mládí , rozbíjí - zabráním mu v tom fyzicky.
Já skálu taky neprorazím a neurazí mě to.

brumdinka
3. srp 2010

kubaka - anebo taky naopak, že včetně Tebe kdo se ozve jako první - víš co se říká potrená husa nejvíc kejhá 😀 😀 😀

brumdinka
3. srp 2010

p.s. - jinak nerada bych, aby se to tu zas zvrhlo, tak se omlouvám adminům za můj poslední příspěvek - už se nenechám vyprovokovat 🙂 a prosím, aby se tu zas nedělal z komára velbloud 🙂 😉