Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

aleachim
28. črc 2010

@nunacek nejspíš si reagovala na můj příspěvek. Já ale z příspěvků lenkavo mám dojem, že u nich to funguje, navíc nemám na rozdíl od blandík, že by někoho poučovala. Blandík ještě nevychovala žádné dítě, jen si přečetla chytrou knížku a bůh ví, jestli jen nepapouškuje názory, které si přečetla od kubaky a považuje to za jediný správný způsob a všichni ostatní jsou zločinci. Tak říkám, ať si se svou knížkou v ruce něco odžije a pak nám to příjde napsat.

pepibubu
28. črc 2010

@lenkavano Leni, taky doufám že z našich kluků vychováme rovný lidi, kteří budou mít respekt vůči ostatním, snad to není taková utopie 😉
Lekce z anatomie - všechny nervy z těla se sbíhají v jednom místě, a to na zadku 😀 a nejdůležitější dráha je od ucha do zadku, a pokud ouška neposlouchají, tak se napočítá pomalu Jedna..... .až pět, a když ouška nefungujou ani na pět, tak se ta dráha holt musí promasírovat ručně 😀 naštěstí to nebývá potřeba moc často, většinou než dojdu ke "tři" tak už Pepa slyší :D

pepibubu
28. črc 2010

@aleachim jéžiš, chytrý knížky.... Já mám doma jednu od prof. Matějčka, a pak Respektovat a být respektován, ale stejně se řídím sama sebou, protože jsme lidi a ne stroje, a mohlo by mi rozhodit sandál kdyby Pepča nezareagoval "knížkově" 🙂

janula2008
28. črc 2010

Jee holky nehádejte se ale 😉 ať si každý opravdu vychovává děi jak uzná za vhodné 🙂 já se ráda přiučím něco z výchovy blandik nebo kubaky, nebo si to spíš ráda přečtu (hlavně jak se chovají ony v takových těch ,,kritických" situacích) a buď nad tím zakroutím hlavou nebo si řeknu, že to má něco do sebe, ale tím to pro mě stejně končí a vychovávám a vychovávat budu podle toho, jak to cítím já 😵 toť vše, hezký den.

filipal
28. črc 2010

este jedna vec tu nezaznela, snazila som sa tomu vyhnut, ale predsa!

o pristupu k vychove rozhoduje hlavne inteligencia matky, jej vzdelanie a rozhladenost...

nie je to moj nazor, je to vysledok viacerych podlozenych studii.

pepibubu
28. črc 2010

@janula2008 nehádám se, jen jsem "protočila oči" nad pojmem "vychovávám podle toho co si přečtu," myslím že vychovávat se má srdcem a až pak rozumem, mně se to u Pepči zatím osvědčilo, nechávám ho k věcem dozrát, ano, asi bych nevyhrála soutěž od nejrychlejší dítě (myslím ve smyslu které nejdřív dělalo to či ono) ale Pepa je absolutně v pohodě a o to jde, myslím že správná máma se nepozná podle toho kdy její dítě dělalo to či ono (nebo zda dostalo na prdku nebo ne, nemluvím samozřejmě o mlácení řemenem nebo tak) ale podle toho zda děti jsou šikovné a hlavně spokojené. K té zmíněné šikovnosti a soutěživosti - Pepča se třeba začal snažit o přetočení v pěti měsících, Martinovi jsou dva a už to trénuje... A je proto snad Pepa horší? není, jen jeho čas přišel pozdějc 🙂 Toliko ke knížkám a tabulkám 😀

pepibubu
28. črc 2010

@filipal Nemůžu zcela souhlasit....Myslím že občas líp vychová támhle nějaká dělnice z fabriky, která se právě řídí instinktem a srdcem, než vysokoškolačka co má načteno a z "mateřství" by složila vysokoškolskou zkoušku - ale vše v rovině teorie....

filipal
28. črc 2010

@pepibubu
pozor, aj ta robotnicka moze byt inteligentna!
to si ludia casto zamienaju, formalne vzdelanie este nic neznamena.
patri sem napriklad aj emocionalna inteligencia, ktorej sa zial neda naucit.

aleachim
28. črc 2010

@pepibubu však souhlas. Poznámka byla k blandík, která tu knížku, o které mluvíš, bere jako nepřekročitelné dogma a na základě toho tu poučuje matky, které už mají něco za sebou a vědí jak to v životě chodí, a že děti podle knížek nereagují. Má roční dítě a tvrdí, jak skvěle to funguje, tak já říkám ať třeba jede i podle knížky a řekne nám za 15let, jak jí to vycházelo.

kubaka
28. črc 2010

@lenkavano no to mi věř, že je mi ukradené, kdo si o mě co myslí na anonymní diskusi - od toho se moje sebeúcta neodvíjí. A hlavně člověk se nemůže líbit ve všem a všem - to by s ním bylo něco v nepořádku. Vy pořád píšete tak, jako by znalost vývojové psychologie a výchova a žití s dítětem bylo něco odlišného, dva různé způsoby přístupu. Tak na tenhle způsob myšlení mám asi moc vysoké IQ 132, aby to pochopilo, sorry

Ty neznáš mého syna, takže úpřímně vůbec nevíš, jak se chová a jak se jednou bude chovat. Na gymplu měl nejhorší vysvědčení 😀 ze všech, protože se frajer nebyl zvyklý učit. Takže se věru nevyvyšuje, nemá čím, ale děti jsou tam rozumné a berou se jako kamarádi - je to mnohem lepší prostředí. to jsem zmiňovala jen proto, že ty jsi psala, že na intru tvůj syn zvlčil a pochytal nějaké nešvary - jestli jsem to pochopila špatně, tak to je můj omyl. Na tomto gymplu mě naopak překvapila úroveň a kultivovanost dětí a libovala jsem si, že se tam syn dostal a nemusí se stydět za to, že se chová slušně k lidem, respektuje rodiče, nedělá, co se nemá nebo je zakázáno. S čímž se velmi potýkal na ZŠ, kde mu nadávali do podlézačů a chudáků a byl na okraji kolektivu.
Na gymplu se našel, děti jsou stejného ražení, konečně zapadl mezi své.
Vždycky to bylo extrémně vnímavé a citlivé dítě, altruista až na hranici vlastního neprospěchu a škody. Jeho naopak pořád musím ponoukat k většímu prosazování už od malička.
Náš druhý je naopak úplně standartní běžné dítě.
Tak nevím, co řešíš, nač čím spláču. takovéhle soudy jsou fakt k smíchu. Tímhle stylem se ale opravdu nediskutuje.

pepibubu
28. črc 2010

@kubaka ale no tak, vždycky tě čtu ráda, beru tě jako člověka co má "něco odžito" a ví že život není jen o slunečném prožívání, ale ohánět se IQ, no tak, to přece nemáš zapotřebí 😀

pepibubu
28. črc 2010

Ale už dost, než nás smažou za off topic (a popravdě právem 😝 )

strouzek
28. črc 2010

no jak to říct, když jsem byla dítě tak jsem tvrdila že až budu mít svoje děti bít je nebudu nikdy ani facku prostě nic, no a teď mamina jsem,zatím je malá mimčo tak ještě nezlobí ale při pohledu na bráchovy děcka mě často svrbí ruka a vím najisto že jestli bude malá zlobit tak jako ty bráchovy děcka, což zřejmě bude, rozhodně se neudržím. hlavně vidím děcka mé kolegyně, ta jede metodou domluvy nikdy ani facka a výsledek je ten že děcka má neskutečné spratky, její syn byl schopný vzít kladivo a uhodit ním 80.letou babičku do holeně a ve školce i škole si s ním neví rady , jenomže kolegyně obviňuje učitelky že si s ním neumí poradit, přitom podle mě by výchova měla vycházet od rodičů a učitelky jsou jen od toho aby jí "dopilovali" , kdyby mu dala párkrát přes prdel myslím že hned by se hned choval líp

strouzek
28. črc 2010

jinak jak tu někdo psal o vzpomínkách na pohlavky které ho vydeptali a pamatuje si je na celý život, no já si taky pamatuju pár svých výprasků , v tý chvíli pohledem dítěte nebo puberťáka jsem z toho byla taky vyšokovaná s pocitem neskutečné křivdy a nenávistí k rodičům, z odstupem let si uvědomuju že byli zasloužené a k něčemu snad byli protože si myslím že ze mě vcelku vyrostl normální člověk, žádnej kriminálník vrah či něco jinýho a popravdě já být svou matkou a mít dítě jako jsem byla já tak ho nejen že biju ale možná rovnou zabiju. 😀

nunacek
28. črc 2010

Souhlasím s janula2008, že každý si vychovává tak, jak to cítí on sám 😉 A souhlasím i s pepibubu, že vychovávat se má srdcem, rozumem a ne jenom z "chytrých" knížek (důležitý fakt je, že každý má evidentně to srdce a rozum na jiné úrovni, jinak nastavené).
@aleachim: Reagovala jsem tak nějak všeobecně po přečtené celé diskuze, nebyla to reakce jen na jeden příspěvek. A prostě mi přišlo, že dost uživatelek se tady povyšuje nad ostatní z různých důvodů. Ale možná to tak přijde jenom mě a ostatním ne.

nunacek
28. črc 2010

Omlouvám se za pravopisné chyby, ale píšu rychle, protože u toho dělám milion jiných věcí a nekontroluju si to po sobě 😀 znáte to... 😉

kubaka
28. črc 2010

@pepibubu čau, no já nemám zapotřebí asi dost věcí, a snažit se o nějakou osvětu nebo diskusi je jedna z nich. Na některé systémy myšlení fakt asi nemám, takže na IQ si trvám - prostě nepochopím, proč někdo odděluje vědu od života a život od vědy. Jedno vychází z druhého - věda zkoumá život, sumarizuje a výsledky vrací do života. A taky nepochopím, jak se někdo vehementně brání vědění. Já jsem ráda, když se mohu dočíst něco nového, co ještě nevím, co mě obohatí a vysvětlí mi to tak třeba chování mých dětí. To jsem se tu dočetla akorát od blandika, pač psala nějaká fakta. Mě vůbec nezajímá, že lenka fackuje synátora a považuje to za zasloužené facky. to mi nic nedá, nic z toho neplyne, protože co je spravedlivé a zasloužené, je silně individuální. Já se syna nedotkla od jeho pěti let.

Zrovna předevčírem jsem četla Příspěvek o přístupu k puberťákům ve Sborníku Bratislavské univerzity Komenského, kde učí moje švagrová - přesně mi to vysvětlilo nějaké aspekty, uklidnilo mě to a pochopila jsem, jak se mám chovat nebo reagovat, aby tou prubertou prošel co nejlépe. Jako prošel výborně obdobím vzdoru. žádné scény, tragédie, ale respekt, pevnost, laskavost, domluva..
A určitě nesouhlasím, že "každá matka chce jen to nejlepší pro své dítě" - znáte kuřimskou kauzu, spousta normálních matek se nechá strhnout a vmanipulovat do jednání, které rozhodně popře všechno dobré.

vlastovka385
28. črc 2010

No, tak jsem to dočetla. Reakce některých účastnic diskuse mi přijdou mírně hysterické, sorry. Mně se teda ještě nestalo, že by mě Tibor vytočil tak, že bych měla chuť mu jednu vlepit, ale je mi jasný, že ta chvíle přijde. Já myslím, že se shodeme, že nikdo se tu nevyžívá v bití dětí, to znamená, že pokud někdo dítě klepne přes prstíčky nebo plácne přes plínu, případně vrazí puberťákovi, tak k tomu má asi vážný důvod. Já to beru tak, že se budu snažit fyzickým trestům maximálně vyhýbat, pokud to půjde jinak. Ale nezlobte se na mě, pokud mi dítě strká prstíčky do zásuvky ( a teď nemyslím doma, kde je mám zaslepené, ale může se to stát kdekoliv jinde), tak ho prostě nemůžu nechat "objevovat", aby si udělalo tu zkušenost, protože by to taky nemuselo přežít. A to že ho přes ty prstíčky klepnu není žádné znásilňování jeho osobnosti a potlačování přirozeného rozvoje, ani ponižování, vyvyšování se z pozice síly nebo co tu všechno padlo.

strouzek
28. črc 2010

no tak já bych se tu snad IQ a ani Kuřimskou kauzou neoháněla to mi přijde už fakt přehnané, myslím že tu snad není nikdo taková zrůda které by bití děcka dělalo radost, souhlasím s vlaštovkou každá normální mamina se snaží zbytečně dítě netrestat, hlavně určité né nějaké mlacení do krve, ale takové to klepnutí přes prsty,na zadek, později letmá facka když už je fakt krize a dítě totálně nereaguje na nic a je v tu chvíli na "zabití" si myslím neublíží a určitě taková chvíle kdy mi ujedou nervy nastane.
hlavně teda si myslím že my maminy nemůžeme posuzovat "vychovanost" svých dětí, ta moje kolegyně si taky myslí že má ty nejvychovanější děcka a trvdí jak jí metoda ústní domluvy pomáhá ale my všichni kolem kteří jsme měli šanci vidět její dětičky "v akci" si myslímě něco jinýho

vlastovka385
28. črc 2010

@kubaka No podívej se, ohánět se kuřimskou kauzou, což je extrémní případ lidí, kteří asi nejsou psychicky zdraví, a dodávat tím důraz svým slovům, si myslím není na místě. A nezlob se, mně informace o tvém IQ taky nic nepřinese, to si mám jako říct, jé ta kubaka má IQ 132, tak ona bue mít asi pravdu???

O několik stránek zpět jsi psala o těch věřících a zodpovědnosti, já věřící nejsem, ale tohle mě taky zajímalo, tak jsem se na to pár věřících zeptala, a oni mi řekli, že opravdu hluboce věřící člověk je na tom řekněme "hůř" než ateista, protože on cítí zodpovědnost k Bohu v každém okamžiku svého života a ví, že se za všechny své skutky bude muset zodpovídat. To jen na okraj, mimo téma.

strouzek
28. črc 2010

no tak jestli má IQ spojitost s výbušností tak to mám asi IQ tykve a můj tchán který má dvě vysoké školy je asi dutý jak bambus úplně protožemýho manžela taky bil a myslím že poprávu a dle mě málo 😀

arietiska
28. črc 2010

@pepibubu 😀 lekce z anatomie je suprová! Už chápu proč se u nás počítá. 😀 Je to tedy jak tak koukám výchovné. 1. buď učí matiku, 2. event. rehabilitujeme 😀 😝

arietiska
28. črc 2010

@kubaka Hele IQ je super, ale spíš tak pro studium, práci, všeobecnému přehledu... Často vpomínám na svého bývalého přítele přítele který o měl ještě vyšší jak ty, ale v reálném světě působil jako totální blbec. 😀 A vychovat děti, podle mě bez knih nezvládne, protože absolutně postrádá sociální cítění a vnímání. Na 100% udělá nespočet chyb ve výchově.
IQ opravdu nemá moc společného s tím jak např. správně vychovat děti, vnímat je a např. umět řešit pubertu. Ale to jako člověk studující psychologii bys měla vědět. 😉

arietiska
28. črc 2010

@strouzek 😀

pepibubu
28. črc 2010

@kubaka vehementně brání vědění, hehe 😀 dobře, já ti k tomu něco ještě povím 🙂 přečti si tři různé knihy na jedno téma a získáš tři různé pohledy, leckdy diametrálně odlišné. Když už číst knihy o výchově, tak maximálně od českých autorů, protože každej národ má jinou mentalitu, a číst např. americké publikace, kde protěžují volnou "výchovu" je k prdu. Prostě a jednoduše, myslím, že odborníkem na své dítě je matka. A samozřejmě že mluvím o 90% matek, které sice na své dítě občas nadávají, i promasírují "nervové centrum" 😀 ale jinak by za své dítě daly život, ne o zrůdách typu Kuřim.

karinka78
28. črc 2010

To ja ale prispevku za jeden vecer;0) Jen jsem chtela tak vseobecne podotknout par veci:
1) Kubaka ma syna na viceletem gymnaziu- souhlasim z vlastni zkusenosti, ze prostredi je uplne jine nez na vyssim stupni zakladni skoly ci ucnaku. Jsou to jinak zalozeni studenti a chovaji se k sobe uplne jinak. Rekla bych, ze je tam i vice respektu k sobe "rovnym" a hlavne i ucitele jsou tam na jine urovni.
2) mam take pubertaky a koureni je ani nenapadne- neni to "moderni". Ale kdyz si zapali, tak s tim nic opravdu neudelam, nebot je nemohu hlidat cely den. Koureni/drogy/alkohol jsme vyresili tak, ze jsem jim rekla, ze nikdy nemohou vedet jak silna je jejich VULE, tim padem nikdy neni problem zacit, ale spise maji premyslet jeztli by meli dostatecnou vuli prestat. Nekdo muze rici, ze je psychicky tyram, ze jim rikam, ze jejich vule nemusi byt silna...ale zatim to funguje, funguje to, nebot nechteji vedet jestli by meli vuli prestat a proto ani nezacinaji...ale pravda je ta, ze 15 a 17 let je jeste kratka doba.
3) byla tady pouzita veta- co prava rodicu- za to ze se o ne staram, piplam od malicka a jsem ochotna za en umrit...prece nemuzou ocekavat ze si jen tak neco necham libit od nich..."chci jejich lasku, uctu, odplatu za to ze jim tohle vsechno davam"...uz jste nekde slyseli o tom, ze byti rodicem je "zamestnani" - nikde neni zadna smlouva uzavrena mezi ditetem a rodicem- co budeme pro sebe delat a co ocekavame nazpatek...rodicovska laska a pece je jak kolo stestiny- nekdy se stanes, ze vyhrajes a dite ti vrati plnymi dousky vsechnu lasku co jsi do neho vlozila, ale dost casto se stava, ze to dite nevrati ani zpoloviny tolik lasky a pile a spise jen prinasi utrpeni...ale o tom je zivot, mate moznost vychovat cloveka , ale neznamena ze ten clovek vam MUSI vratit vsechnu snahu a lasku. Vim, ze je to nefer, ale je to tak. Proto se materska laska casto nazyva laskou bez hranic, laskou neopetovanou ale tou pravou.
4) kdyz pubertakovi prijde normaln a radeji by facku po nejakem pruseru...tak to je jen proto, ze je zvykly na tento zpusob vychovy a je to pro nej pohodlnejsi.
5) kdyz nekdo rekne, ze placnuti je tim poslednim moznym resenim tak ja jim verim. Je to to mozne reseni co znaji. Ale verte, ze je mnoho dlasich resenich, ktere by se daly pouzit- problem je pouze v tom, ze je neznate. Ale i neznalost nemuze omlouvat navzdy.
6) nemluvim podle psychologie a ani podle naucnych knih, mluvim z vlastni zkusenosti.
7) take ohledne poznamky na moji osobnost- opravdu nejsem v zadne sekte ci nabozenstvi- ale verim, verim v dobro a lasku.

arietiska
28. črc 2010

@karinka78 hezký, akorát nesouhlasím s tím "zaměstnáním" ... líbí se mně např. Řecko. Tam to je tak, že rodiče se starají o své děti a až se mohou děti postavit na valstní nohy, starají se o své rodiče.
Funguje to tam např. tak, že rodina má např. firmu, následně ji předám dětem, pobírá od nich rentu a užívá důchodu. Nemusí to tak mít každej, ale popisuju jak asi to tam mají. Přijde jim pak normální, že se mají o své rodiče ve stáří postarat, že je to jejich povinnost.
To co říkáš ty není právě správný přístup dle mého a bohužel v ČR častý. Pak to, ale bohužel právě končí tak, že děti okrádají své rodiče, že se o ně odmítají postarat a vrznou je umřít do domova důchodců, jelikož jsou naučení, že rodičům nemusí nic vracet, však co bylo to "zaměstnání".
U nás tedy ani omylem, nejsem otrok svého dítěte a nikdy nebudu. Podle mě je to špatně.

karinka78
28. črc 2010

@arietiska: no vidis, a prave tim, ze deti se v dospelosti chovaji pekne a vraceji lasku svym rodicum je dukazem ze je rodice vychovali dobre. Takze podle "zakona" by rodice nemeli ocekavat, ze se dite o ne postara (nemuzes tohle dat prikazem svemu diteti- nebot by to nebylo fer vuci tem detem, ktere rodice dobre nevychovali aby se starali o rodice ktere vlastne jim "znicili" zivot). ale meli by doufat, ze to jak se k detem chovali rodice v detstvi a jak je pripravili na zivot bude dukazem jen to, jak se jejich deti zachovaji k nim ve starsim veku. Vsichni rodice si mohou myslet ze delaji pro sve dite to nejlepsi, ale pouze ten vztah v dospelosti ukaze jaka je pravda. Dobre vychovane dite v lasce a bezpeci a respektu bude predavat a jednat podle techto zasadnich "lidskych vlastnosti" cely zivot.

brumdinka
28. črc 2010

arietistka --- tleskám, naprostej souhlas 😉

karinka - tak s timhle tvym posledním příspěvkem v 11:55 souhlasím, jen škoda, že takhle rozumně si tu nevystupovala od začátku 😅

arietiska
28. črc 2010

@karinka78 to určitě ano. 😉