Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

arietiska
28. črc 2010

Sejdeme se tu za 50 let. 😀

lenkavano
28. črc 2010

@nunacek já nemám žádný patent na výchovu,jen píšu svoji zkušenost.nad nikým se tady nenvyvyšuju všechny jsou tu dospělé a se svým názorem.to jen zaryté odpůrkyně trestů tumají tendenci útočit proti ostatním.

katerinka.kr
28. črc 2010

pepibubu, četla jsem Tvé příspěvky na straně 31 a můžu říct, že s Tebou souhlasím 😉 😉 a pak jsem se zasmála, jak jsi psala, že Pepino nezareaguje podle knížky a tobě by to rozhodilo sandál....se směju ještě ted 😀 😀 😀

janula2008
28. črc 2010

Jenom napíšu ještě něco k tomu gymnáziu: IQ se tu ohánět nebudu, to mi příjde hloupé, ale vystudovala jsem ho stejně jako kubaky syn a prostředí bylo našim docela k ničemu, vzhledem k tomu, že mě kolem 16 roku hledala dva dny i policie ČR (udělaly jsme si s kámoškou výlet do Vídně a nikomu o tom neřekly), mlátila se mnou prostě puberta o sto šest a to až opravdu od toho 16.roku, naši vždycky vše řešili jen domluvou, nikdy jsem facku nedostala (dokonce ani po tom ,,výletě" ) a osobně si zpětně myslím, že kdyby byli aspoň někdy přísnější, mohli si toho hodně ušetřit 😉

brumdinka
28. črc 2010

janula - taky mám gympl a souhlasim, nic moc extra ta škola neni, jelikož vždy a jenom je to jen o lidech a i na základce může bejt super prostředí, takže bych to prostě nepaušalizovala - spíš je dneska lepší kdejakej učnák, aspon člověk umí řemeslo a líp se chytí na trhu práce než miliony gympláků co maj vše tak děsně všeobecný až je to k ničemu - já šla nakonec na vš a stejně sem si vybrala špatnej obor ........... ale to je mimo téma 🙂

co se týká IQ tak já mám 162 kubako a co jako 😀 to přece nemá s výchovou dětí vůbec nic společnýho 😉

janula2008
28. črc 2010

Tím jsem teda chtěla jen říct, že ne na každého se osvědčí jen ty domluvy a vlídná, hodná výchova 😉 zpětně rodiče miluju taky nade všechno, stokrát jsem se jim za to jalové období omluvila a máme pěkný vztah, taky myslím, že ze mě snad vychovali slušného člověka i bez těch facek, ale v pubertě to člověk prostě bere jinak a zkusili si 😉

filipal
28. črc 2010

@brumdinka dala si si IQ merat v Mense? lebo tak vysoke IQ je velmi vynimocne, je to vlastne genialita....
ja len, ze skoda nevyuzit.

brumdinka
28. črc 2010

filipal -
IP sme mimo téma

anta
28. črc 2010

Já teda nevím, ale já když viděla knížky o dětech, když jsem byla těhu, tak tam třeba rozhodně nebylo napsáno nic o prdíkách, o protivenství v době růstu zubů a tak jsem si to tak zidealizovala, že jsem pak čuměla, že vlastně dítě probrečí i několik hodin a umí se vztekat 😀 😀 😀
Podle knížek bych se vážně neřídila, je lepší si přečíst zkušenosti vás ostatních a něco si z toho případně vzít či nevzít, záleží na každém. A s tím vzděláním, na to koukám trochu přes prstíky, mám střední s maturitou a to podle mého neznamená, že vychovávám hůř své dítě než vysokoškolačka či snad ano? Jak by řekl děda Kovařík z filmu Marečku, podejte mi pero, "To se mi nějak nezdá" 😕 😕 😕 Nejsem olepená tituly, to však neznamená, že jsem horší matka, ne? Ve škole mě asi nenaučí, jak se chovat k dítěti, že? To je divnej názor.....

kefin
28. črc 2010

ahoj, nechci se sem mezi vás vměšovat, diskuzy sice sleduji , ale nepřispívám. Jen bych chtěla podotknout, že zatím není patent na "správnou" výchovu. Ale podle mě je nejdůležitější to, jakého člověka chcete z dítěte vychovat, jaké Vy sami máte priority, a ty má každá rodina nastavené úplně jinde, tak o to asi jde 😉 a podle toho se pak volí výchovné metody...

kubaka
28. črc 2010

@arietiska jasně, k výchově dětí je potřeba také emoční a sociální inteligence, což zahrnuje ten instinkt, empatii, nadhled atd - to vše je emoční inteligence, která nesouvisí s obecným IQ Objev co?.
Mé vysoké IQ tykvě pouze nechápe, jak může někdo opovrhovat vědou obecně 😀 😀 😀 a stavět život a vědění proti sobě To je čistě racionální záležitost.
Že jsou lidé tupí, omezení, chladní, že skrátka postrádají tu emoční inteligenci a sociálně jsou úplně mimo je prostě taky realita . 😝 😝 😝 😅

blandik
28. črc 2010

@lenkavano -. promiň, ale nemám pocit, že by moje příspěvky na někoho útočily. Snažím se tady zprostředkovat informace o jiných postupech, které možná někoho můžou zaujmout a ráda si přečtu jiné názory k tématu. Jestli se ti ale zdají pouhé informace útočné - pak nevím na co útočí...

blandik
28. črc 2010

@filipal 😀 😀 😀

arietiska
28. črc 2010

@kubaka no mně přišlo, že spíš pro teb objev než pro mě. 😀 A absolutně mně nepřijde, že by tady někdo vědou opovrhoval. V podstatě bych řekla, že každý kdo se zapojil do této diskuze má naopak psychologii, filozofi rád a proto ji vůbec čte.
Akorát tebe už několik lidí upozornilo, že občas působíš jak brožura. Že je taky dobrý i ke svému postoji najít něco pozitivního i v našem postoji.
Myslím, že my "plácající" praktikujeme oba směry o kterých se tu debatuje a dokonce i více ten Váš a "neplácající" se striktně drží jen toho svého a nevidí, neslyší. A na to tady kde kdo upozorňuje, že to není úplně OK, že i my Vás můžeme něco naučit a něco moudrého Vám předat....

brumdinka
28. črc 2010

blandik - nechápu co je tu směšnýho 😝

arietistka - přesně, tleskám 😉

blandik
28. črc 2010

@aleachim - nemám roční dítě. Nikoho nepoučuju, předávám informace. Nemíním se s tebou bavit, kolik jsem toho přečetla a obhajovat svoji výchovu. Nemíním tady diskutovat, jestli pouze ignoratní matky vůči poznatkům vědy jsou schopné své děti vychovat správně, nebo se to může podařit i matkách, které jsou otevřené něčemu novému a jsou schopné se kriticky podívat za svým dětstvím. Tím se nechci dotknout většiny matek, které tady příjdou diskutovat. Platí to hašteřivým osobám, které si to tady pletou s kurníkem. Takže vidíš, když se budem bavit o výchově - metodách, postupech, co a jak platí - pak nikomu nebudu nic nutit. Ale když mě bude někdo napadat, jako to děláš ty - tak se nezlob, ale napíšu k tomu svoje.

blandik
28. črc 2010

@brumdinka - to je mi líto. Já se pobavila.

beruska2x
28. črc 2010

@blandik uz jsi slysela ze potrefena husa nejvic kejha???? 😀 😀 😀 😀 😀 😀

vlastovka385
28. črc 2010

Já bych k tomu, co píše arietiska, dodala, že se tady diskutuje, to znamená, že se vyměňují názory.
@kubaka tady o několik stránek dříve psala, že nemá zapotřebí dělat osvětu, to zní, jako kdyby ona nás tu měla poučovat o tom, co je správné a co není. Já si sem chodím přečíst názory ostatních, kdybych potřebovala přednášku psychologa, tak si na ni zajdu a poslechnu si ji z první ruky a ne cizí interpretaci na veřejném fóru.

aleachim
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kaleilah
28. črc 2010

Tak už dlouho jen sleduju a psát jsem nechtěla, ale napíšu ještě jednu svojí zkušenost.Spustu holek tady ví, že zuzka není moje dítě, ale je to moje hlídací dítě, který mám na storost od jejích 3 měsíců, starám se o ní každý den téměř roky.V první řadě je opravdu hodně těžký se starat a vychovávat dítě,když neznáte jeho rodiče, já netušim co oni mají za priority, nevím jestli je pro ně důležitý aby zuzka chodila spát přesně v danou dobu,nebo jestli je pro ně důležitý aby uměla chodit za ruku ,když sejde přes silnici. Oni mi důvěřovali a nechali její výchovu plně na mě. Mám povolený jí i plácnout přes zadek.

Já vychovávám svoje děti-Myslim zuzku i danielaúplně stejně.Oba dva jsou na sobě závislí, jsou jak brácha se ségrou.Za co vynydám jednomu, vynadám i druhýmu a opravdu rozdíly nedělám. Jsou věci, co nesmí, co mi vadí atd. Naopak Zuzka doma může všechbo, byla jsem svědkem toho, že plácala do mámy, pak měla šílenej hysterickej záchvat, když jí rodiče chtěli dát do autosedačky- jela jsem s nima jednou k mudře a oni jí chtěli mít na klíně, i v sedačce nepoutají, ale to je mimo téma Když jí rodiče začala tedapásat, zuzka měla šílenej hysterák až se z toho pozvracela. Já jsem jí pak řekla hooodně důrazně Zuzko okamžitě se uklidni, přestaň blbnout, všichni tady mají pásy abla bla bla a byl klid. Ona ví, že u mě vzetkání nemá cenu, je tak od nás z domava naučená. Když se vztekají, jdou do pokojíku. Vztekání a vyřvánání u mě nepomáhá a už ví, že tím u nás doma ničeho nedosáhnou. Naopak, u zuzky rodičů to tak není, zuzka si ukáže a má všechno. Rodiče se snaží kompenzovat to, že s ní jsou jen 2 hodiny večer než jde spát a všechno dovolí, netrestají. A zuzka s nima mává. A opravdu fest.

Je to tak týden, co jsme večer šli s MM nakoupit. V košíku byla autosedačka s Ady a ještě tam stál Dan se Zuzkou. Bylo už asi 7 večer, a děti že chtějí pitíčko. Tak jsem řekla že pití mají v autě, nebudeme kupovat, nejsou penízky a hotovo. Byl klid, žádný vztekání. Chcilku na to přijela do obchodu i zuzky mamka, a že si zuzku už teda rovnou vezme. Zuzana ječela na celej obchod, vztekala se u pití a chtěla ho, házela sebou o zem...A samozřejmě odcházela s pitíčkama....

Mám pocit, že mojí i když přísnější výchovou nikdo netrpí. Zuzka k nám jezdí každý den, doma u rodičů má všecho. A i přes to se k nám každý ráno těší, letí za mnou od auta a večer jsou chvíle, kdy nechce domů.

aleachim
28. črc 2010

Už jsem to psala, ale mě rodiče naučili, abych všechny vědecké poznatky otevřeně přijíma a následně podrobila vlastnímu kritickému pohledu, proto nepříjmu každou blbost, kterou si přečtu, abych ji pak pořád opakovala. Nemluvím o tom, že by sis třeba mohla přečíst i nějaké další materiály. Kdybys měla ty své rady ozkoušené v praxi, tak neřeknu, ale takhle je to jen papouškování toho, co někdo napasl.

beruska2x
28. črc 2010

@kaleilah bingo 😉 i kdyz teda holcicku dost lituju 😅

kaleilah
28. črc 2010

jo a ještě jedna věc. Pro hodně z vás je nemyslitelný, že by jste plácli dítě. A už vůbec by jste nesnesli, kdyby vaše dítě dostalo od nkoho jinýho.Od Z rodičů jsem dostala svolení, že když bude zlobit, plácnout můžu. Zuzka je hodný dítě, klidný, ale byly chvíle kdy přes prdku dostala. Rodičům jsem to neřekla. Myslim že by pro ní bylo mnohem víc ponižující, kdybych pak večer, kdy jí předávám mámě před ní říkala, tak Zuzka dneska zlobila, dělala tohle a tohle a máma jí pak ještě hodinu mlela o tom, že to nemá dělat. My dvě se Z. jsme problém vyřešili, vyříkali a není důvod to ventilovat dál. Sama vím, jak jsem nenáviděla, když jsem něco udělala, a jak večer přišel otec z prácě tak první co jsem slyšela bylo: tak se pochlub tátovi, co jsi dneska udělala. To jsem nechápala. Od mámy jsem dostala, hotovo, uzavřeno, proč se v tom pitvat dál a slyšet zase kázání....

blandik
28. črc 2010

@aleachim - to, že nekriticky hltám jednu knížku se tady snažíš vsugerovat ostatním pouze ty. Máš opravdu pocit, že se chovám, jakoby bych vychovala 10 dětí? Nebo jen píšu něco, co mě oslovilo a nechávám na ostatních, co si z toho vezmou? Nebo jen napíšu, co bych udělala já v té situaci - aniž bych to někomu nutila? Opravdu tvůj styl napadání se mi nelíbí - parafrázování je silná zbra'n na chatu - je bohužel velmi nefér. To, co tady píšu mi nepříjde jako blbost - mimimálně je to hodno zamyšlení a neříkám, že to musí ostatní akceptovat. Snažím se vůči ostatním chovat slušně, bohužel slušnost tady není častá.

Kaleiah - osobně s tím souhlasím, že děti musí mít pravidla a rodič musí mít respekt. Holčička věděla, co si u tebe může dovolit a co ne. Mám z toho pocit, že to máme podobné - my taky malému vysvětlíme, proč te'd musíme to a ono a ono nám to s ním funguje. Jen když nechce poslechnout /což není časté/, tak neděláme věci proti jeho vůli - tím mám na myslí, že jej nenutíme dělat něco, čemu se brání. Chivlku to pak trvá, ale nakonec udělá to, co po něm chcem - jako čistit zoubky, obléci se...a po dobrém. Když ale potřebujeme zabránit něčemu, co je pro něj nebezpečné, tak to samozřejmě uděláme - vezmem ho, a't se mu to líbí nebo ne.

berenika39
28. črc 2010

každopádně plodná diskuse a spoustu námětů k přemýšlení, baví mě to🙂)).

ze svojí zkušenosti - to abych popřela milion názorů tady:
první syn - mých 19,5 roku, nula znalostí, vzdělání sice jo, ale směr ekonomický, knížky o výchově žádný, zkušenosti pochopitelně nula. plácala jsem se v tom jak kapr na suchu a navíc ho od dvou a půl vychovávala sama - rozvod. plácnutí občas, později už nikdy, ale spíš proto, že to nebylo třeba, pubertu přežil, pamatuju si jeden zoufalý počin: hrubě mě urazil, v afektu, vystřellil slova, který možná ani tak nemyslel, já chtěla omluvu, on chtěl rýt dál, ženy - my se málem porvali. já na něj s židlí v ruce, je o dvě hlavy větší než já, oba ve vzteku - nic se nestalo, pak jsme si sedli a vyříkali si to. to byl jediný konflikt v pubertě. jinak pohoda, je slušnej, milej, empatickej, máme se moc rádi.
druhý syn - mých 39 let, knihy, vzdělání doplněno o další, zkušenosti z výchovy prvního syna, bludění na koňovi, prostě si myslím, že vím jak na to. omyl. s petrem to nejde jako s míšou. je jiný, a já se tomu budu muset přizpůsobit. nevím, jak to dopadne, ale doufám....

to je na okraj, že je zbytečný se hádat, co je lepší - protože na to má vliv tolik okolnností, že to nejde postihnout.....pořadí, který bych já sama asi tak nějak respektovala - rozum, cit, empatie, vědomosti a jejich aplikace, a nakonec štěstí - stěstí, že si to dítě bude umět převzít to, co vidí u nás dospělých.

lenkavano
28. črc 2010

@blandik ale proč nabýváš dojmu že v odsuzování vidím tebe?

blandik
28. črc 2010

@kaleilah - souhlasím - proč to vytahovat před rodiči. S malými dětmi je dobré řešit věci hned a na místě. Žijou přítomností a nepotřebují připomínat prohřešky, které se už staly. Je to vyřešeno a hotovo. S plácáním sice nesouhlasím, ale to je můj názor - psala jsem o jeho důvodech dříve v diskuzi.

aleachim
28. črc 2010

@blandik nikde jsem nenapsala, že je to blbost. A opravdu mám pocit, že ostatním vnucuješ něco, co jsi si našprtala a nic víc o tom nevíš. A není to jen tato diskuse, kde jsem nabyla tohoto dojmu. Ale máš pravdu, na diskusním foru je třeba diskutovat a proto diskutuj🙂

blandik
28. črc 2010

@lenkavano - byla to reakce na to, jak jsi psala výše na této stránce, že " jen zaryté odpůrkyně trestů tumají tendenci útočit proti ostatním." Opravdu nemám pocit, že útočím. Mám spíše opačný pocit.