Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

arietiska
28. črc 2010

@kaleilah jé to určitě dělám, že před synem občas manželovi večer říkám zda byl hodný či ne. Napravím! Díky za upozornění na něco co opravdu je určitě blbě. 😉 🙂

lenkavano
28. črc 2010

@aleachim souhlasím s tebou.přečetla jsem si tu všechny tvé příspěvky a ztotožnuju se s nimi.jde o to že se tu stále něco zaměnuje a pár holek tu dělá z komára velblouda.to je celé.

kaleilah
28. črc 2010

když to shrnu, jsou tady zarytý odpůrkyně plácnutí. Popisují se tady všechny možný psychiký následky a důsledky toho, kyž se dítě plácne. Opravdu na Zuzce vidim, že to až tak horký nebude. A taky je důležitý, jestli je výchov opravdu jen o tom nesmíš, nedělej udělej, bum, bác, nebo se dětem nechá prostor, a plácnutí je prostě už opravdu když dít hodně přestřelí. Zuzka nás má opravdu ráda a ví co i může a nemůže dovolit, má hranice, nezlobí, nevzteká se. S rodičema to nezná a je z ní opravdu rozmazlenej prchant. Když jsme byli na Mikuláši a rozsvěcení stromu, večr přijela i máma. Zuzka chtěla heliovej balonek.Máma jí ho koupila, stejně i Danýskovi. Dany si ho necha uvázet bez problémů na zip bundy, aby neuletěl. Viděli jsme hodně balonků, co lítali vzduchem, takže věděl, co se stane, když ho nebude mít připnutej, balonek uletí a nebude mít nic. Zuzka hysterák, kopala do mámy a připnutej ho mít nebude. Balonek uletěl, zuzka vřískala a máma chtěla koupit jinej. Zarazila jsem jí a i když jsem viděla, ž se jí to nelíbí.ale nekoupila ho. Když jsem zuzku vzala stranou a řekla jí, že balonek koupíme, ale musí být připnutej, že to stojí penízky, tak se zklidnila, ukázala kam se jí balonek uváže, dostala i na výběr zip nebo ruku, dala si ho uvázat na ruku a byl klid. I "plácací" výchova je o vysvětlování. Občas ruka ujede, i když by nemusela. To uznávám. Ale ne vždycky je čas na hodinový vysvětlování. U auta, u vařící žehličky atd...plácnutí je už když se zákaz opravdu vystupňuje a dítě nereaguje.

blandik
28. črc 2010

@aleachim - nemusím se šprtat, stačí přečíst a myslet 😉. Jestli mají i ostatní pocit, že někomu něco vnucuji, pak se omlouvám, určitě to nebylo záměrné. Nelíbí se mi, že mě hodnotíš, jeslti vím něco o výchově nebo ne. Mám ráda argumentaci, ale férovou. Možná by i ostatní více obohatilo, kdybychom se vrátili k věci a nechali hodnocení toho, jestli jedna nebo druhá strana o tom něco ví na každém individuálně.

k.ate
28. črc 2010

koukám, že se to tu docela zvrhlo 🙂 Jen bych chtěla říct tolik, že pokud někdo vychová 10 dětí, neznamená to, že je přeborník ve výchově 😝 na tyhle řeči typu "já jsem vychovala tolik a tolik dětí, co mě bude říkat někdo, kdo vychoval jen dvě" atd. jsem docela alergická, vždycky je potřeba se podívat na to JAK jsou ti lidi vychovaní v dospělosti, jestli ta výchova z nich udělala vyrovnaný osobnosti nebo nerváky, kteří nejdou pro ránu daleko... 😕

My s manželem jsme protiklady. U nich v rodině se tělesný tresty používají, u nás v podstatě vůbec ne. A co vím od něj, tak ho štvalo, že jako nejstarší kolikrát jednu schytal i za mladší sourozence a neprávem, vnímal to jako křivdu. Ale prostě výchova byla taková, že rodič se přece nemusí omlouvat dítěti, i když udělá chybu a konec... Dělalo to pak zbytečně nesváry i mezi sourozenci, protože ti pak na sebe byli naštvaní, když dostali za něco, v čem byli nevinně... 😕

No a srovnání gympl vs. střední... Mě v pubertě přeskočilo a šla jsem z 8 letýho gymplu na střední. Výhoda byla v tom, že i bez učení jsem byla nejlepší ve třídě (zatímco na gymplu šedivej průměr 😀 ), ale kolektiv mi mnohem víc seděl ten "gympláckej"... Prostě jsem se tam cítila líp... 🙂

blandik
28. črc 2010

@kaleilah - jak jsem psala, moc se mi líbí, jak to děláš. Z mého pohledu až na to plácnutí, protože si myslím, že je zbytečné - můj názor. V podstatě děláš to samé - vysvětlíš, není to o tom, že dítě může cokoliv, kdykoliv, jakkoliv. Zdá se, že máma se nechová správně - není na ní dost silná...- neučí ji důsledky a nechává si ji pomalu přerůst přes hlavu.

aleachim
28. črc 2010

@blandik, aby mě něčí názor obohatil, musím být přesvědčená, že o tom ten dotyčný něco ví, což u tebo bohužel nejsem. Ale máš pravdu, je to už mimo téma. Jestli chceš dál pokračovat, můžeme přes ip.

kaleilah
28. črc 2010

@blandik o tom to ani tak není. Spíš zuzka je u nás když jí končil třetí měsíc. Od miminka. Byla jsem to já kdo viděl první krůček, slyšel první slovo, komu řekla poprvé máma. Zuzku mi vozí mezi 8-9 hod.ráno a večer kolem osmý si pro ní jezdí.Každý den, i o víkendu.Myslim že Zuzky máma potřebovala aby se jízuzka neodcizila, a tak pro ní dělá všechno možný i nemožný.Bohužel ne v její prospěch. Ráno v osm hodin má zuzka v ruce čkololádu, bonbony, ale ještě nesnídala. Nejezdí připoutaná v autosedačce, protože se jí to nelíbí...taková "opičí" láska... Ne snad, že by Zuzku nemilovali, to ne, ale prostě nemají spolu společný zážitky, netráví půl odpoledne tím, že dělají kotrmelce nebo vykrajujou z modelíny, potřbují si jí získat jinak. A ne právě šťastným způsobem. Navím já vlastně o vietnamský kultuře nic nevim, opravdu jen hodně málo, nevim ani, jak tam probíhá klasická výchova dětí. Jestli jsou přísnější, nebo nechávají dítě, aby si dělalo co chce...

blandik
28. črc 2010

@aleachim - nemám zapotřebí tě přesvědčovat a je mi jedno, jestli jsi nebo nejsi přesvědčená o čemkoliv ohledně poznatků, které jsem tady napsala - mám ale pocit, že je to z tvé strany spíše osobní (nechápu). Osobně si myslím, že jakýkoliv civilizovný a VĚCI se týkající názor /tedy ne názor útočící vůči osobě/ je obohacující bez ohledu na to, jeslti s ním ztotož'nuji nebo ne. Už jen tím, že mě donutí se nad věci zamyslet i z jiného pohledu a dospět k vlastnímu názoru. Ty jsi ke svému dospěla, tak nevím proč nenapíšeš - s tvými poznatky nesouhlasím, nelíbí se mi, nepřesvědčily mě. A proč se navážíš do mé osoby. A v tom je taky základ naší výchovy - nenavážet se do jiných, ale měřit jejich chování a činy. MOžná si teD' přečtu zpětně, jaké máš názory na trestání dětí a čím jsi přispěla do mlýna - jelikož příspěvky na posledních stránkách se jen navážely do mě. To nejspíš muselo všechno hodně obohatit. To je můj poslední příspěvek věnovaný našemu konfliktu.

aleachim
28. črc 2010

@blandik zalistuj zpět a přečti si, co jsem psala k tématu. Ty jsi si to vzala tak osobně, začala jsi útočit na lenkavo, já se jí zastala, že až si odžiješ, co ona, tak se můžeš srovnávat. Je rozdíl mezi teoretickými a praktickými znalostmi. Nic víc, nic míň, ty jsi se pak začala obhajovat...... jakže je to s tou potrefenou husou? 😉 😀

Máš nějaký další příspěvek k tématu než, že jakkékoliv plácnutí je takřka na sebrání dětí?

blandik
28. črc 2010

@kaleilah - to je dost smutné. Zuzka tě bere vlastně jako mámu a to, jak to řeší její rodiče je hrozné. Opravdu ji nechají si dělat, co chce, protože se mylně domnívají, že si jí tim získají - že ji tak vynahradí lásku. Jenže ona právě potřebuje to, co děláš tý - láskyplné zprostřekování světa - že něco se může, něco ne, to funguje tak a tak a hlavně, že jsou hranice, které se prostě nepřekračují. ☹

arietiska
28. črc 2010

To co tady popisuje Kal, je dle mého to co právě dělá většina pácajících a snaží se to tu vysvětlit. Kal to hezky vyvsvětlila na Zuzce. 😉 🙂 Krásně zkloubeno oboje...

blandik
28. črc 2010

@aleachim - opět mi předhazuješ něco, co jsem neřekla - o sebrání dětí...(nepleteš si mě s někým?). Možná bych i uvítala nějakou iniciativu a téma k věci z tvé strany - krom toho, že bez bití dětí nejde vychovat slušného člověka, že bez plácání nám děti budou tancovat na hlavě.

blandik
28. črc 2010

Za tu poslední větu se omlouvám všem - snížila jsem se k manipulativnímu stylu aleachim a podsouvám ji něco, co možná není její názor.

aleachim
28. črc 2010

@blandik to o sebrání dětí byla nadsázka. Zkus se nebrat tak vážně.

blandik
28. črc 2010

@aleachim byla to nepravda. To stačí k tomu, aby nemělo cenu s tebou dále diskutovat.

aleachim
28. črc 2010

v pořádku, nediskutuj se mnou, já o tvé rádoby moudré postoje stejně nestojím🙂. Hezký den.

latvia
28. črc 2010

zacalo sa tu pekne diskutovat ale vzdy sa to niekam zvrhne....to vazne musim napominat kazdu osobitne?? 🙄
@aleachim pokial mas pocit ze niekto na niekoho utoci, oznac dany prispevok, ale "neobranuj" jednotlive uzivatelky tym ze budes rozoberat kto je aky clovek/matka a podobne.
a tyka sa to vsetkych prispievatelov, drzte sa temy, nazory su rozne, ale kedze sa navzajom nepozname, neposudzujme pocinanie jednotlivych ludi. ved sme vsetky v prijatelnej IQ zone 😉

aleachim
28. črc 2010

@latvia děkuji za upoznění, nicméně si zkus projít, kdo koho pořád konfrontuje. Už docela dlouho odpovídám jen na narážky blandík, aniž bych o to stála.

latvia
28. črc 2010

@aleachim konfrontacia a narazky na osobu su 2 rozdielne veci. ako som pisala, ak mas pocit ze ta niekto provokuje, oznac prispevok, pokial nebude v sulade s pravidlami, zmaze sa.

nebavi ma stale riesit zabomysie spory o tom kto je lepsi clovek/matka. drzte sa temy a narazky si piste do IP

lenkavano
28. črc 2010

@latvia promin ,ale proč ibvinuješ zrovna aleachim?že se mě zastala?když přečteš celou diskuzi tak uvidíš kdo tady koho napadá až na hranici urážek.myslím že aleachim si to nezasloužila.a upozornuju že ted to nepíšu jen proto,že se mě tu zastala.myslím si že tohle je hodně kvalitní diskuze nad kterou každý zapřemýšlí.....já respektuju každý názor ale bráním se napadání....to je snad pochopitelné.

lenkavano
28. črc 2010

obvinuješ 😉

latvia
28. črc 2010

@lenkavano a ja som sa snad vyjadrila jasne. ak mate niektora pocit ze niekto niekoho napada, oznacte prispevky, rozne "zastavania sa" ostatnych uzivateliek budem mazat. to plati pre vsetke

blandik
28. črc 2010

@lenkavano - jestli jsem se tě včera svými příspěvky dotkla, tak se ti upřímně omlouvám, nemyslela jsem to osobně, jen rozebírala konkrétní případy ze svého pohledu na řešenou věc. A všem nezúčastněným za netématický obsah posledních stran.

lenkavano
28. črc 2010

@blandik v pohodě necháme to už být. 😉

vlastovka385
28. črc 2010

@latvia Ty jo, až teď jsem pochopila, že jsi admin 😀 . Možná by tě mohli správci uvést dole v seznamu adminů, původně jsem myslela, že si tu hraješ na policajta, promiň 😉.

Jinak k tématu, do tohoto tématu jsem se šla podívat, protože jsem chtěla vědět, jaké má kdo zkušenosti. Moc se mi líbí příspěvky kaleilah a lenkyvano. Rozhodně bych nesouhlasila s tím, jak někdo uvedl, že když vychovala 4 děti, tak nemá patent na výchovu a nemusí se vyvyšovat na ostatní. Mě naopak názory takovýho člověka zajímají víc než názory jiných, bez urážky, protože Lenka se statisticky určitě víckrát dostala do situace vyžadující výchovný zásah než já s 13měsíčním batoletem. Ono se dá krásně teoretizovat stylem "já bych nikdy dítě neuhodila, vždy existuje více možností", ale člověk neví, do jaké situace ho život dostane. A nemám ráda kategorické soudy typu "uhodit dítě je zločin, zanechá to na něm následky na celý život, psali to v psychologické příručce". To je zase zobecňování, na které nikdo nemá právo.

cocoska
28. črc 2010

se hlasim ke skupince, ze taky nekdy placnu dite, no a, kdyz slova nezabiraji???

lenkavano
28. črc 2010

@vlastovka385 já můžu být hodná spokojená máma 4 dětí stejně jako může být hodná spokojená máma dvou dětí...stejně tak ale může být máma na dvě věci a je jedno kolik dětí má.já bych tu vůbec neřešila počet ratolestí ,jen chci aby to byli slušní a ohleduplní lidé.já vím zní to jako klišé,ale sama jsem taková.jsem slušný člověk tak proč by neměli být slušné i moje děti.ikdyž dnes se to už tolik nenosí já vím.já už to tu psala taky jsem před prvním dítětem stále říkala že své dítě nikdy neuhodím.ale to jsou právě ty situace.......člověk míní ,život mění....taky mi to nebylo jedno,ale pokud jsem v právu nebudu se přeci omlouvat.to je chyba.jedinně kdybych věděla že jsem přestřelila a mohla to zvládnout líp.taky jsem se už párkrát omluvila ale to se netýkalo plesknutí ale křiku.umím taky uznat chybu,nikdo není dokonalý.taky si pamatuju jak mě trestala moje máma psychicky.nemluvila se mnou.přehlížela mě.raději bych dostala jednu přes pusu,ale to nemluvení bylo strašný.ale podotýkám,že měla důvod.....já se svýma dětma mluvím a ony se mnou též.já se své mamce málokdy svěřovala ,moje děti se mi svěřují a já jsem za to ráda.

brusinka.pusinka
28. črc 2010

@lenkavano jojo lenka Moje maminečka říkavala "Nikdy neříkej Nikdy" bo nevíš jaká situace v životě nastane. Můj názor jsem napsala a stojím si za ním . I já někdy plácnu ale v pravou chvíly a tehdy když vím že to pomůže a né že bude bolet 😉 A puberťáci jsou případ od případu sami za sebe. Někdo pubertu neprožívá jiný to vynahradí i za ostatní 😉 Viz moje sestřenka. tam bylo já tě nikdy nepotrestám a pak šup v 15letech 1 dítě a teď v 34 je babičkou a názory vysvětlovat vysvětlovat nestačili a to teta je nejprímovější ženská po mojí mamince 😉

lenkavano
28. črc 2010

@brusinka.pusinka 😀 😀 já si na babičkovství snad ještě počkám,synovi je dnes 17 a mě je 37 tak doufám že to má v hlavě srovnané a nebudu min imálně do 45 babičkou.syn má plány tak snad si to nepokazí.ale i kdyby něco takového nastalo,co by se dalo dělat...byla bych milující hlídací babičkou 😵