Tvrdý sýr. Od kdy ho můžu podávat dítěti?

soanpe
18. srp 2009

Holky ,
prosím o radu. Můžu dát 8 a půl měs. prckovi ,od nar. na UM, tvrdý sýr? Třeba jihočeský má jen ml.kultury,mléko a 2,5% soli na 100g? Jasný, že jen tak půl plátku, víc bych jí nedala 😉
Naše opice malá nechce kaše k snídani. Vidí, že my jíme chleba nebo pečivo a ona to vyžaduje taky.
Prostě snídani na lžičku nechce 😖
to samé s ovocem, na přesnídávky ani neotevře pusu, ale nakrájené hrušky, banány, merunky...si sama bere a zbaští fakt dost.
Jogurty má k sváče, ale nějak si už začíná vymejšlet, co jo a co ne 😠 😝 😀. Takže ji oblbuju kouskem jabka nebo kukuřičnou křupkou, jako, že jí dám jousnout, ona otecře pusu a já jí tam nacpu tu kaši nebo co je zrovna na jídelníčku a to sní celou porci. Ale bez toho oblbování ani lžičku 😅
Dr mi říkala,že jí už můžu klidně dávat rohlík a rozšiřovat jídelníček. šunku atd. do ní cpát nebudu, ale ten eidam mě fakt zajímá. Dnes třeba sama (pod mým dozorem) jedla rohlík a matlala ho v jogurtu- no bordel šílenej 😀 , ale posnídali jsme všichni tři bez nucení a zcén.

dagina
19. srp 2009

Soanpe, sice ti moc neporadím 😒 , ale měla bych na tebe dotaz. Předpokládám, že vaše malá si to nakrájené ovoce nerozkouše, takže to jen tak žužlá, nebo jak to papá??? Naše také nechce rozmixované ovoce, tuhle jsme ji dali žmoulat osminku nektarinky a jela po ní jak divá, ale jen ji žuzlá, zuby nemá, tak si říkám, že ji to stejně moc nedá 😒 ...., nevím mám přesnídavky do ní nacpat 😒

shaula
19. srp 2009

Ahoj, Soanpe, spíš jsi mohla napsat do pokročilých příkrmů... Mé oblíbené www.kojeni.net říká tvrdé sýry od 2 let, to mi přijde zbytečné dávat tak pozdě, já jsem dala poprvé v necelých 13 měsících - ne že bych třeba nechtěla dát dřív na ochutnání apod., ale prostě jsme se bez nich obešli, tak jsem neměla důvod. Myslím, že když jí dáš jen kousek a jen občas, tak se svět nezboří. Stejně je zajímavé, jak jsem u kluků po roce změnila náhled na příkrmy - do té doby jsem celkem striktně nedávala některé potraviny apod. a po roce už to tak nehrotím - ne proto, že by nějaká tabulka říkala, že už to můžu dávat, ale spíš se celkově změnil můj pohled na ně - že už to prostě nejsou malá mimina, ale velcí kluci 😀

soanpe
autor
19. srp 2009

dagi
Sofí má 3 zuby, takže hryže 😀 první dva měla ve 4měs 😲 😅 ,ale myslím si, že žužlání je taky dobrý.aspon si zvykne 😉

shaula
já prostě už začínám ztrácet fantazii ve vytváření jídelníčku. Ona je to taková opice malá a tím, že je fakt hrozně akční a učenlivá, tak mě to docela láká, dát ji i ten sýr 😀
právě že mi nepřipadá jako miminečko
včera jsem s ní byla na dětským hřišti, protože má rádá společnost, a dvě paní se mě zeptaly, kdy měla nebo bude mít rok 😅 😕
SOfí z kočáru dirigovala děti a hlavně holčičky kolem ní poskakujou a nechaj se od ní šikanovat 😀 vyhazuje hračky z kočáru a huláká na přihlížející, aby jí je podali.kouká na dotyčného, pak na hračku a furt dokola,dokud nedosáhne svého

barmborka
19. srp 2009

Ahoj holky,dáváte to nakrájené ovoce se šlupkou nebo loupete? Včera jsem Eli dala do ruky švestku,no mohla se utlouct,ale myslím, že tu šlupku jenom spolkla,dužinu ,,pokousala".Tak se chci jen zeptat,zuby ještě nemáme. 😉

soanpe
autor
19. srp 2009

bez slupky 😉

barmborka
19. srp 2009

Dikes 🙂

bereninka
19. srp 2009

A plátkový sýr? Já ho totiž dnes dala, nevadí to? malému je 10.5 měs.

soanpe
autor
19. srp 2009

berenika,já právě přemýšlela nad tím plátkovým,ale jen nějaký bez eček, kozervantů atd
jinak sůl je ve všech. a co jsem koukala,tak třeba Hipp bram.kaše+kukuřice+kuře má btaky sůl a je od 4.měs. tak právě řeším, co a jak.
žerve má ml.kultury a mléko ,ale je bez soli
jihočeský eidam plátkový v červeném obalu má taky jen ml.kultury a mléko+ sůl
čert, aby se vyznal 😅
dr.nám říkala,že jí už můžu dávat rohlíky, piškoty, ale tam je cukr, bílá mouka, celá vejce... no pokud to nebude denně, tak se asi nic nepo... prostě zatím ji oblbnu kouskem jabka směřujícím k puse a pak ho rychle vyměním za lžičku s kaší. dnes tak snědla kaši ze 120ml vody, tolik ještě nikdy nesnědla 😲

kacka.va
19. srp 2009

já dávám tvrdý sýr cca od roku. Malá ho děsně miluje.
tak to buď spíš ráda, že jí čerstvé ovoce 🙂.

soanpe
autor
19. srp 2009

kačka, u nás nefrčí přesnídávky atd.ale ovoce jo.to víš,že jsem ráda 🙂
jinak prostě co je kašovitý, z toho se jí zvedá žaludek ☹ ale nikdy nezvrací

kozinka
19. srp 2009

já dávám malé tvrdý sýr od té doby co jí dávám chleba, to je asi od 8. měsíce 😉

kozinka
19. srp 2009

a dělám to dodneška tak, žejí potřu chleba máslíčkem, buď obyč a nebo oranžovou ramou a nastrouhám na to sýr, malá to miluje, pak si dojídá ty zbytky "hadíků" co spadnou z chleba 😵

ygreen
19. srp 2009

nevím proč by to mělo vadit 😉 malej dostával 45% bio eidam amálka, mají v každém globu, z počátku ho jen cucal a pak plival, ale teď dostává tak ob den babybell nebo tyčku kidiboo 😉

a trocha soli neuškodí - ve skleničkách od cca 6m. už jí trochu je, zase je tam jód 😉

bílá mouka neuškodí, ale můžeš střídat s jinýma - kukuřičnou, amarantovou, apod. A i piškoty můžeš koupit bez lepku (pšenice). Každopádně jednou za čas to neuškodí. Dětský sušenky, bebe. Pokud dítě není alergik tak bych to tak nehrotila 😉 i když já to do roka taky hodně řešila 😉

co třeba náš miluje - dva kukuřičný plátky s lučinou (nechat pár hodin v alobalu v lednici a krásně změknou), mixovaný žervé kromilk s banánema pár piškotama nebo sušenkama Sunarka..apod.

soanpe
autor
19. srp 2009

já to nijak nehrotím, prostě zatím jí, co jí dávám, ale může se stát,že zejtra tu kaši do ní nenarvu 😀
jak jsem psala Hipp o 4.m obsahuje taky sůl
sušenky nechce,ty mi plive. ale postavit před ní pytel s kukuřičnejma křupkama, tak se po nich zapráší 😀
hrozně se jí líbí,jak křupou
ten sýr jsem myslela třeba 1x týdně.rohlík má tak 2x do týdne

samik2008
19. srp 2009

ygreen jak to myslíš s tím kukuřičným plátkem?to namažeš dáš na sebe a do lednice?to musí být dobrý...musím vyzkoušet

meleri
19. srp 2009

tý jo zrovna včera sem to řešila, asi bych sýr vůbec zatím nedávala, ono jsou tam ty syřidla, a soli, asi bych to nedala...to už radši dětský jogurtek nebo mateřské či umělé mléko. ale záleží na každém, já třeba ani sýry moc sama nejím, tak je to i zvykem, že mě to moc nenapadlo..

soanpe
autor
19. srp 2009

meleri, ne všechny sýry mají syřidla.
třeba tavenák bych nedala.ale taky jsem uš slyšela a četla,že 7m miminku chutná apetito a veselá kráva 😝
u nás sýry frčí.jsme docela závisláci 😀 😉

soanpe
autor
19. srp 2009

meleri, ne všechny sýry mají syřidla.
třeba tavenák bych nedala.ale taky jsem už slyšela a četla,že 7m miminku chutná apetito a veselá kráva 😝
u nás sýry frčí.jsme docela závisláci 😀 😉

jeudi
19. srp 2009

soanpe myslim ze pul platku nebo platek ji nic neudela ..ja uz si sama nepamatuju kdy sem zavadela syr..

kacka.va
19. srp 2009

meleri: mě se malá v podstatě odstavila sama, umělé mléko jsme zatím nenašli takové, které by pila a už další peníze za to utrácet nehodlám, aby mi to opět nepila, jogurta má každý den.
Zase nemá cenu nedávat určité věci, taky jí nedám všechno, co jíme my, ale přehnaná kontrola podle mě taky není úplně na místě. My dáváme i dětské mazací sýry.

meleri
19. srp 2009

kacka.va,
myslela sem v případě menšího dítěte tak do roku, vy už máte velké dítě..a chápu to, když už nechce pít. kamarádčin syn taky nepije mateřské mlíko ani umělé (nechce ho) a tak mu dává sýry a jogurty...já taky budu dávat sýr, ale určitě ještě ne ted. (malý má 9 měs) navíc ho pořád kojím... 🙂

meleri
19. srp 2009

Kacka.va,
zrovna to řeším jak to bude až přestane malý pít....např. minulou noc se mi stalo že spal a nepil, a ráno jsem měla strašně nalitá prsa, dost to bolelo...nějak se to samo vstřebá nebo jsi musela odstříkávat? dík.

onlika
19. srp 2009

soanpe, ja by som skusila najskor syry ako cottage, gerve, lucina a az potom by som davala tvrdy. Inak, preco sa bojis sunky? Da sa kupit aj detska kruti sunka a tej by som sa nebala, je bez konzervantov a ma nizky obsah soli 😉

jeudi
19. srp 2009

soanpe onlika ma pravdu dneska je velky vyber sunky ...te detske taky bych se ji nebala a mala si posmakne,kdyz ji s tou sunkou nebudes cpat od rana do vecera tak tim nic nezkazis..

andyalukasek2008
19. srp 2009

Holky, k té šunce, to co je v té dětské je pěkný masakr... Éčka jsou obecně na stupnici 1-5.. V dětské šunce z Alberta jsou éčka sk. 4! Tak nevím no... Jinak my dáváme tvrdý sýr cca od 11 měs., malá ho zbožňuje.

andyalukasek2008
19. srp 2009

oprava: malý ho zbožňuje
doplnění: sk.5 je nejhorší

sharon2
19. srp 2009

ahojky, tak nám dr na 10měs. prohlídce řekla, že když nechce bílý jogurt, ať dáme tvrdý sýr.... 😉
a s tou šunkou....vzhledem k tomu,že kupuju v obchodě, kde je přede mnou nakrájí, tak se ke složení nedostanu, ale už párkrát se stalo, že dětská šunka byla chuťově taaak slaná,že to vadilo i mě a to mám slané ráda....takže moc nevěřím, že to podléhá nějakým velkým kontrolám. Zatím ji ale ani nedáváme.

onlika
19. srp 2009

tak ja som detsku sunku malemu este nedavala, ale kupovala som ju sebe, sice bravcovu (veprovu), ale bola dobra a takmer neslana. Kupujem to u nas v jednom masiarstve, neviem, odkial to tam vozia. A chystam sa vyskusat aj tu morcaciu (kruti), potom ju dam Matovi 🙂

andyalukasek, ja mam na Ecka svoj nazor, myslim, ze sa s tym robi dost zbytocna panika. Neviem teda, ake ecka su v tej sunke, ale viem, ze eckami sa oznacuju aj celkom "normalne" prisady (kyselina citronova a podobne)

dvojka
19. srp 2009

šunku si můžete udělat doma,protože to je pravá šunka 🙂

shaula
19. srp 2009

No v tomhle případě to panika asi nebude, mám zrovna dětskou šunku od Alberta, dneska jsem ji dávala klukům, ale asi už nebudu 😝 Schválně jsem mrkla na složení a jsou tam tyhle éčka:

E250 - dusitan sodný (nevhodný pro děti, zdraví škodlivý, může být příčinou alergie, sk. 5) http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E2...

E407 - karagenan (může být příčinou alergie, sk. 0) http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E407

E451 - Trifosforečnany - sodný a draselný (sk. 3) http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E451

Kromě toho je obsah soli do 3,5 % (to mi přijde moc, i když chuťově mi přesolená nepřipadala), a píšou na ní, že je pro děti nad 3 roky... 😝 Asi se zase vrátím k osvědčené Lučině 😉