Tvrdý sýr. Od kdy ho můžu podávat dítěti?

soanpe
18. srp 2009

Holky ,
prosím o radu. Můžu dát 8 a půl měs. prckovi ,od nar. na UM, tvrdý sýr? Třeba jihočeský má jen ml.kultury,mléko a 2,5% soli na 100g? Jasný, že jen tak půl plátku, víc bych jí nedala 😉
Naše opice malá nechce kaše k snídani. Vidí, že my jíme chleba nebo pečivo a ona to vyžaduje taky.
Prostě snídani na lžičku nechce 😖
to samé s ovocem, na přesnídávky ani neotevře pusu, ale nakrájené hrušky, banány, merunky...si sama bere a zbaští fakt dost.
Jogurty má k sváče, ale nějak si už začíná vymejšlet, co jo a co ne 😠 😝 😀. Takže ji oblbuju kouskem jabka nebo kukuřičnou křupkou, jako, že jí dám jousnout, ona otecře pusu a já jí tam nacpu tu kaši nebo co je zrovna na jídelníčku a to sní celou porci. Ale bez toho oblbování ani lžičku 😅
Dr mi říkala,že jí už můžu klidně dávat rohlík a rozšiřovat jídelníček. šunku atd. do ní cpát nebudu, ale ten eidam mě fakt zajímá. Dnes třeba sama (pod mým dozorem) jedla rohlík a matlala ho v jogurtu- no bordel šílenej 😀 , ale posnídali jsme všichni tři bez nucení a zcén.

shaula
19. srp 2009

Koukám, že ten první odkaz nefunguje, tak znovu: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E250

Dvojka - a jak si prosím tě můžeme šunku doma vyrobit? 😕

soanpe
autor
19. srp 2009

no já těm šunkám prostě nevěřím 😅
ten sýr mi řijde lepší a líp ztravitelný

jak někdo psal,prostě u krájený šunky neznám výrobce,původ atd.
já třeba uzeniny nekoupím jinde, než v Globusu.tam to opravdu voní masem a připomíná mi to domácí uzeniny, co dělával děda

žerve jsem zkoušela, ale ta konzistence jí jakoby dusí. nalepí se jí na patro a já to pak doluju prsty 😅
no zejta si jdeme pro recept na vigantol, tak se zeptám dr. já jí dost důvěřuju, protože má lidskej přístup a nic nehrotí do extrémů.
tím, že malá není kojená, tak proto řeším ty sýry.přece jen kojený děti jsou v tý stravě pomalejší, teda v zavádění 😉

bereninka
19. srp 2009

Holky, dr. mi poradila dávat kiri, ale má dost éček, z toho dvě s hodnotou 2, jedno 3 a ostatní ok! Prý ale nemá syřidla. Co si o tom myslíte? Nedoporučila vůbec lučinu a tvarohy!

aponchie
19. srp 2009

soanpe globus je jeden z tech co se daji maso vypada hezky ,ale nedelej si iluze ..manzeluv kamarad reznik tam ma kamose co boura maso ..rikal,ze si nekoupi ani tam uz nic 😀 dela si sunku sam v te forme..taky ju mame a asi udelame..lidi to zerou denne po kilech tak by neuskodio trochu skromnosti a sunka 3x tydne je az dost 😎

nejlepsi je lucina kosticky bez tavicich soli a ecek

onlika
19. srp 2009

shaula, tak z toho, co si pisala, je najhorsi ten dusitan, toho ostatneho, ked by si to davala obcas, by som sa nebala. Ale ten dusitan by tam nemal byt. Na druhu stranu, su aj v zelenine ☹. Mam pocit, ze si clovek fakt nevyberie, vsade je nejaky bordel.

dvojka, ten recept by aj mna zaujimal 🙂

wensdy
19. srp 2009

ahoj já jsem Haničce po roce začla dávat chleba s máslem a buď s dětskou šunkou nebo s Madelandem-sní toho tak 6 kousků. Jinak musí ochutnat všechno co vidí,miluje rajčata a slupku jí vyndám z pusinky,ale většinou jí spolkne,bašti i švestky.Měla už 2hranolky 🙂,ždibec klobásy.Jo a ten tvrdej sýr je doporučenej ke kousání v knížce Velká kniha o matce a dítěti 😀

soanpe
autor
19. srp 2009

apon
u nás jsou globusy (aspon myslím) a jeden na 100% obcházím velkou oklikou
chyba v lidském faktoru.
ko samý kaufland. z tě x co jich máme ve městě bych šla asi tak do 2 😝

kacka.va
19. srp 2009

meleri: mě malá už dost brzo pila třeba v jedenáct a pak až v pět ráno. Ze začátku jsem myslela, že se zblázním, mléko mi teklo samo, ale pak se to nějak ustálilo a v noci se mi ho dělalo méně, i když někdy jsem musela odstříkat, když jsem se přinutila vstát. 🙂
andyalukasek: éčka jsou dneska skoro všude, spíš bych řešila množství soli. Některá éčka, když jsem četla o tom článek jsou upravené přírodní věci, některá jsou vyloženě uměliny. Znám maminu, která si nastuduje obsah všeho, než to dá dítěti a dopadlo to tak, že dítě mělo tatranku prvně v 6 letech. Takže všeho s mírou, ale rozhodně nejít do takového extrému.
sharon: ono ze začátku se doporučuje kupovat balenou dětskou šunku. Jinak s tou mírou slanosti souhlasím, taky mi některá přijde dost slaná.
shaula: my na šunku měli kdysi takovou formu, ale dneska by to asi vyšlo na pěkný peníze, když si vzpomenu, kolik se do toho muselo narvat masa.
soanpe: já mám nejlepší zkušenost s Lučinou smetanovou, ta normální malou taky dusila

soanpe
autor
19. srp 2009

shaula opět dokonalá 😀

aponchie
19. srp 2009

no prave..v sunce ma byt maso takze pokud to je drah eudelat musi to byt drahe i koupit jinak je to humus

andy80
19. srp 2009

já dávala malé plátkový sýr od 10 měsíce (lepší než taveňáky) a taky Lučinu a Žervé. Šunku jsem malé taky dávala od desátého měsíce, ale kupovala jsem kuřecí prsní šunku, není skoro slaná a je výtečná.

andyalukasek2008
19. srp 2009

Souhlasím s Andy, raději libovvou drůbeží šunku, která Vám bude chutnat co nejlépe a neslaně!

soanpe
autor
19. srp 2009

no u tý drůbeží bych se bála hormonů, co se cpou kuřatům

veronika.m
19. srp 2009

sýr sem dávala taky od toho desátýho měsíce a myslím že dokonce v jednom Hippu od 10 je taky sýr. Kupovala sem Bio sýr Amálka jsou to normálně plátky. A nic jí po tom tedy nebylo. 😉

andy80
20. srp 2009

soanpe, ono ty hormony jsou i v kuřecím mase a to se dává dětem běžně. Jinak teda tu kuřecí prsní šunku kupuju u nás v masně, stojí teda 185,-- Kč za kilo, tak věřím tomu, že je fakt kvalitní. A je opravdu chuťově výborná. Libovoučké masíčko a fakt to není skoro slané. A kuřecí řízky, tak ty už nekupuju po akcích za 79,90 protože to kuřecí maso nepřipomíná ani z jedné třetiny, kdežto když koupím u nás ve specializované prodejně na drůbeží maso kuřecí řízek za 145,-- (v akci ho taky mají za 125,--) za kilo, tak je to maso krásně růžové a voní po mase. Takové ty supermarketové hypervýhodné kuřecí řízky jsou úplně bílé a něčím mi smrdí.

a kiri sýr sice někdo doporučuje z hlediska toho, že je to dětský sýr, taky jsem ho chvíli dávala, až jsem se podívala na složení a málem mě odvezli. Je to plné éček a soli. A nevím, proč by měli vadit v sýru syřidla?

dvojka
20. srp 2009

Šunka v sáčkukterou si můžete udělat v obyčejném sáčku na tlačenku:

Potřebujete: 2 kg libového vepřového masa, 1 kg králičího masa (nebo kuře popřípadě slepice), 1 dl mléka, ½ dl vody, 5 dkg soli, 1 lžičku moučkového cukru.

Králíka nebo kuře umelte, vepřové maso nakrájejte na větší kousky. Přidejte mléko, vodu, sůl a cukr. Maso asi ½ hodiny propracujte, dejte do sáčku na tlačenku, pořádně ho tam namačkejte a pevně zavažte. Nechte 48 hodin uležet v lednici. Poté vařte asi 4 hodiny při teplotě 70 stupňů.

šunku jsem dělala bez vepřového masa s minimem soli.Je možno dělat i poloviční porci,přece jenom je to záhul na pěněženku.
Pokud chcete šunku,která je rychleji hotová kupte si šunkovar 😉

shaula
20. srp 2009

Soanpe - těch hormonů zase v té šunce tolik nebude, to bys nesměla dávat vůbec kuřecí maso jako takové, tam je jich určitě víc než v jednom plátku šunky...

dvojka
20. srp 2009

Když jsem zkoumala šunky,tak z kupovaných mi vyšla nejlíp písecká,ale ta je vepřová.Je tym velký podíl masa 🙂

shaula
20. srp 2009

kacka - no forma mě taky napadla, ale spíš mě zajímá postup výroby, protože i když do formy narvu čisté maso, tak pořád z toho budu mít jen vařené / dušené / pečené maso (nevím, co se pak s tou formou dělá 😅 ), tak jak z toho vznikne ta jednolitá šunka? Ptám se jen ze zvědavosti, do domácí přípravy bych nešla, na to nemám ani možnosti, ani čas, ani chuť...

kacka.va
20. srp 2009

api: no jo, ale je o to, že to maso stejně musíš koupit, takže o to je to pak dražší, protože už na tom masu si obchodníci přirazí. když rovnou udělají šunku, tak jasně že tam přidají plno jiných věcí, ale to maso mají vlastně levnější.
Jinak nejlepší je prý krůtí šunka. Krůty prý nevydrží, když je někdo napere hormonama a chcípnou.
Jinak s tím kuřecím, já už podle obalu poznám, které nekupovat, stejně tak stehna.
shaula: přesně nevím, jaký byl ten postup výroby šunky, ale to maso v té formě bylo tak narvané, že tím vařením, nebo co se s tím dělalo, se úplně spojilo.

soanpe
autor
20. srp 2009

jo my taky kupueme spíš krůtí maso a když kuře, tak z kuřecího ráje (nebo jak se to jmanuje)
bylo období, kdy můj chlap odmítal jíst chcíplý ptáky, ale krůtu si dal rád 😀
jo je to věda 😉 každá chceme dát dítěti to nejlepší, náročné se zorientovat na trhu. minule jsme chtěla koupit takový ty jogurtový svačinky od nestlé.kouknu na složení a a nakonec jsem koupila hami, protože tam bylo mín různých přísad
no dnes jdu k dr. a zeptám se jí naten sýr, tada jestli nezapomenu 😅 přece jen jsem už rok doma a dementním 😀

kacka.va
20. srp 2009

já vím, že jeden kuřecí ráj je na čerňáku, ale nikdy jsem tam nebyla.

soanpe
autor
20. srp 2009

tak jsem tady i s informací od dr.

takže, pokud Sofí nemá žádné obtíže se zažíváním,průjmy, zácpy, alergie a mám pocit, že je připravená na další krok v jídelníčku, tak tvrdý sýr ano.ale jen ve složení ml.kultury, mléko a sůl do 2,5%
se šunkou by počkala tak na 10.-11. měsíc
tavenáky prej nikdy,ale prej to mám brát s rezervou 😉

aponchie
20. srp 2009

kac ,ale me moc o penize v tomto nejde prave..takze ja si koupim maso od znameho co dela zabijacky a udelam sunku sama doma..uz mam formu na nu v aute dala mi ji babi je mensi asi kilova jen..tak to je v poho a sunku kdyz nesnite tak se da dat do alobalu nebo do misky a zamrazit tak vydrzi dost dlouho

kacka.va
21. srp 2009

api: tak jestli můžeš sehnat kvalitní maso od známého, tak s chutí do toho 🙂. pak dej vědět, jak se šunka povedla 🙂

side
21. srp 2009

ahojte, bohužel i dětské uzeniny mají hodně soli. Obecně se doporučují až od 3 let. Já teda občas malému šunku - obyčejnou kuřecí, dávám, ale nepřeháním to.

andy80
22. srp 2009

side, právě, že dětská šunka není tak dobrá jako kuřecí nebo krůtí šunka s prs. Je libová a neslaná. Já jí osobně mám taky ráda. My celkově jako rodina málo solíme a šunky klasické nemám ráda právě proto, že je to strašně slané, ale tyhle prsní šunky nejsou skoro slané a jsou vynikající.

dvojka
22. srp 2009

andy-a jaká je to šunka?Myslím tím ted výrobce?Tady u nás se teda prodávají strašně slané šunky,teda až na tu píseckou vepřovou-ta je mňam 🙂

eliotka
22. srp 2009

Holky, ale zrovna kuřecí šunku bych se bála dát. Ňedávám ani kuřecí maso, jen krůtí.
Myslíte, že teda tra kuřecí šunka je lepší, než ta dětská? Ta by měla být bez soli, ne?