U stolu neposedí aneb krmení v pohybu. Co se stane?

lynks
6. bře 2012

Zdravím všechny maminky, které se snaží zavést rituál stravování u stolu. A taky doufám, že poradí maminky, kterým se podařilo své malé miláčky přesvědčit, že u stolu se jí lépe.
Náš případ byl, že malý (20měs) nevydrží v židličce déle než pár soust, pak následuje - stoupání si v ní, kvílení, natahování po mě a různé lsti jako , že se mu chce čurat, že na zemi se něco důležitého válí a co chce hned podat atd. Pak končím tím, že ho tedy sundám dolu, on běhá po pokoji, různě si hraje a já běhám se lžičkou za ním a krmím. Nebo pustím pohádku/ písničku a to pak vydrží u stolu. Na to ho ale zvykat nechci. Četla jsem knížku od Jiřiny Překopové, kde se píše, že dítě musí jíst u stolu, tak jsem z toho naštvaná, že se mi to nedaří, co je vlastně správně a co se stane, když to budu dělat "nesprávně"? Pište, raďte, díky!

lynks
autor
7. bře 2012

Jo, a taky snídaně je zřídka problém.

@ludva v kolik ti šli děti spát? neměla jsi pocit, že by byly hladové? A pak měly asi brzo po sobě oběd i večeři, nad tímhle taky premějšlím. Vik je unavený už kolem 11, to na oběd ještě není, dám mu polívku a to už kňourá únavou.

zuzi82
7. bře 2012

@lynks Matěj teda papavý je, ale taky ho to dlouho nebaví. Ale my s přibíráním nemáme problém, takže to neřeším. Už nechceš, dobře. Většinou ale chci, aby počkal, až dojí ostatní u stolu. Je pravda, že pokud už je unavený, tak je jídlo pohroma. Jestli vidíš, že v jedenáct je na spaní, dala bych polévku, uložila ho a až se vyspí, pokračovala obědem. Já jednu dobu dávala spát Matěje v půl jedenácté a ve dvě pak byl oběd. 😉 Držím pěsti, ať se to brzy zlepší a máte pohodové jídlo a přibývajícího cvalíka. Ale rovnou říkám, že my máme jídlo v klidu tak z 50%, ale taky chci, aby se naučil jíst hezky u stolu. 😉

zuzi82
7. bře 2012

Jo, a ještě jeden postřeh, pokud jedno jídlo moc nejí, tak pak jak je hladový, není absolutně problém a sní všechno v krátké chvíli a bez vymýšlení. 😉

ajina17
7. bře 2012

@lynks Nám malá taky jedla a stále jí za chůze 😉 ...Nebo jí jen u pohádky..Ale ,když jí přijde kamarádka tak dlabou spolu.. 🙂

deyana
7. bře 2012

@lynks tohle jsme měli taky, já jsem teda měla až doteď (31měs.) nervy, že všude s jídlem chodí, a já jen uklízím, ALE: aspoň že jí, za to jsem ráda, aspoň něco. I tak toho moc nesní, jí toho míň jak 10měsíční děti. Takže u nás rozhodně neplatilo takové to: buď budeš teď jíst a sedět, nebo budeš hlady. Jí to je totiž jedno, ona si bude klidně hlady třeba tejden. Jídlo do ní cpu, vařím, a jsem ráda i za každou snězenou tatranku. Teď v 2,5letech sedí chvilku s námi u stolu, a pak si to chce jíst u sebe v pokojíčku, takže jdu, dám jí to tam na stoleček, dám jí tam malou židličku, a odcházím, protože mě vyhání. Chce asi jíst sama, chce si být svým pánem. Já už to neřeším, myslím, že školka ji srovná, a když jsme třeba byli ted v restauraci a jedlo nás tam u stolu víc, tak seděla taky a jedla. Jinak teda jsem to řešila s doktorkou, hlavně teda proto, že moc nejí, a říkala že když přibírá, tak ji nemám do jídla nutit.

ludva
7. bře 2012

@lynks Jestli je malý kolem 11 unavený, tak bych to vůbec neřešila. Dětem jsem klidně dala v tuhle dobu flašku s mlíkem a po spaní byl oběd 😉 Jestli Viktorek spí 2 - 3 hodďky, tak bude ve 2 vzhůru, dá si obídek pak se ještě nějaká sváča mezi večeři vejde. A s večeří to máte jak? Pokud moc nepřibírá, klidně bych dala chodů víc po menších porcích. A nebo kolem desáté menší sváču, ale to zase nevím jaký máte dopoledne režim.

lynks
autor
7. bře 2012

Dnešní ráno bez problému, změnila jsem posed - židličku rozdělala na stůl a nízkou židli, snědl tam půlku kaše, než jsem si připravila snídani já. Pak jak jsem zasedla za stůl, tak chtěl ke mně. Stála jsem si na svým, že teď snídám já a a on si může hrát vedle nebo sednout na svoji židličku a jíst se mnou. A fungovalo to zázračně.Já si teď v klidu můžu psát a on si jezdí autíčkem, a taky si zakujsuje při každém objetí stolu do mého chleba se sýrem 🙂) a to si to prosím vyžaduje, že " Ham"
Hlavně mám pocit, že jsem v klidu já, svěřila jsem trápení , je mi líp, vyrovnaná máma spokojené dítě, že 🙂)

andulinka
7. bře 2012

@weri1 🙂 v pohodě. Já jen nemám tyhle rychlý soudy ráda. Tak pro zajímavost http://www.prekopova-pevneobjeti.cz/JiřinaPreko... Celý profesní život se věnuje autistům a rodinný terapii, ke který se přes autistický děti dostala. Je to praktik ne teoretik, takže její závěry až tak zcestný nejsou. ale jak jsem psala už prvně - není to zákon a každá máma musí hledat, co jí/dítěti bude vyhovovat. 🙂

lynks
autor
7. bře 2012

@ludva Režim u nás právě není, nejsem moc organizovaná. Snažím se začít dodržovat nějaký plán. Takže v 8 snídaně, ale ta trvá holt i do 8.45 (jako dneska) pak ovoce svačina kolem 10, a na tu 11 už mrká očima, že únava, ale to mám zas pocit, že bude spát hladový, tak se snažím něco do něj dostat, moc nechce ( asi ten hlad přece jenom nemá) a odpoledne probíhá, že po spaní chci aby dojedl ten svůj oběd, a pak mlsání, tady kus ovoce, chleba, , rozinku, a večeří už málo a to co máme my. Napadá tě něco, jak to zorganizovat líp?

martinka.pida
7. bře 2012

@lynks Na tom, že jí dlouho, nevidim nic špatného 🙂. My jsme začaly s Verčou dnes snídat přes osmou a teď dojídá 🙂. Ona se asi i dost zasytí, protože dopolední svačinu do ní už nenacpu, má pak až oběd.
Snažim se dodržovat jen časy hlavních jídel. Snídaně podle toho, jak se vzbudí, většinou se vykopem z postele na tu osmou, oběd kolem dvanácté a večeře kolem šesté. Sváču má podle toho, jak spí nebo kde jsme. Někdy má jednu, někdy dvě. Podle toho, jak má hlad.
Jestli je Viktorek v 11 unavenej, tak bych ho klidně dala spát, jak píše @ludva a oběd potom. Režim je super věc, ale musíte si ho přizpůsobit tak, aby to vyhovovalo vám 😉.

jop
7. bře 2012

@lynks absolutně bych se nesnažila lámat to přes koleno. Náš malý cca do 20 měsíců jedl taky zásadně za pochodu, jinak prostě nejedl klidně nic a vůbec mu to nevadilo. Jeho váha nebyla extrémně nízká, ale byl prostě hodně štíhlý, takže rady typu - nechceš, nejez, jsou podle mě nanic, teda já rozhodně nemám nervy nechat ho hladovět. Takhle malé dítě si o jídlo samo neřekne, pokud je špatný jedlík. Moje tchýně pracuje 20 let ve školce a tvrdí, že některé děti se ještě ve 4 letech nejsou schopny najíst samy tak, že u nich nemusí nikdo stát a pobízet je (ne nutit, ale povzbuzovat 🙂). Tím tě nechci strašit. Syn začal před tím druhým rokem sedět u jídla v židličce s tím, že si prohlížíme knížky, aby to jídlo vydržel. Sám jíst nechce, rýpe se v tom, hází to na zem, na stůl... Takže moje rada - přizpůsob se mu, občas zkus změnu a uvidíš, jak na to bude reagovat.

singid
7. bře 2012

ahojky, tak jestli v 8 snídáte, v 10 sváča a v 11 před spaním obídek, to by bylo moc i na mě🙂)) já být tebou tak vynechám dopolko sváču (ovoce zařaď ke snídani) a pak dám obídek před spaním, nebo dej sváču až na 11, nepůjde spát až tak hladový a obídek po spaní...
my máme stejný problém, synek 2,5 roku a jídlo je teda trápení, já si myslím, že to začal dělat tak trochu naschvál, když se narodila sestřička, ale v 8 snídáme, v 11 svačinka a obědvá až po poledním klidu kolem 13-14h, pak má odpo ještě sváču, večeři nechce, jen mlíko s kaší ve flašce, přijde mi to hrozně málo, ale výčitky, prosby, nic nepomáhá, sní polévku, 3 lžíce s druhýho a kvílení, nechci papat, dolů ze židle... uffff, a dr. řekla, že ho nutit nemám, dokud přibírá, tak že nikdy žádný dítě u plného talíře hlady nezemřelo.... (a já teda nejsem zrovna příklad, já měla v 7 letech 16 kg), přeji pevné nervy

jop
7. bře 2012

@lynks oběd dávej klidně po spaní, jestli vám to tak bude vyhovovat. Já jsem to vyřešila tak, že jsem prostě zrušila dopolední svačinu. Snídaně je mezi 8-9 h, snídáme taky klidně 45 min a většinou v pokoji u hraček, oběd je o půl 12, v židličce. Dopoledne mu ještě na talíř nakrájím zeleninu, když chce, tak si vezme (většinou si vezme). Svačina kolem půl 4 - buď v židličce, nebo koukáme na TV (sportovní kanál 🙂), večeře o půl 7 v židličce. Hrozně se mi ulevilo, co jsem zrušila ty dopolední svačiny, protože tak mi odpadl ten stres z toho, že před spaním nejí oběd no a občas spal třeba až do 3 a pak už zase snědl jen ten oběd po spaní, ale ne odpolední svačinu...

ludva
7. bře 2012

@lynks Mates právě taky dojídá :D V osm měl mlíko, teď se cpe houskou 😉
No já nevím, jestli má v 10 sváču, tak asi nemá v 11 hlad. Klidně bych ho dala spinkat, stejně nechce jíst, trápíte se u toho oba a pak v klídku obídek "po spa" Já taky nejsem moc režimová. Počtem dětí se režim vytrácí
😕 Paní Prekopovou mám moc ráda, ale na každé dítě platí stejně něco jiného. Vždyť by to byla nuda, ne?

kocicinka
7. bře 2012

@lynks U nás to bylo naprosto to samé. Když jsem začala zavádět příkrmy, tak byl v autosedačce na stole a jedl moc hezky. Ovšem jakmile se začal více pohybovat, běhat, tak byl s jídlem konec. Jídelní židličku jsme používali asi tak dva měsíce 😒 ještě, že jsme kupovali levnou. Pohádky byly taky to jediné, co fungovalo. Prostě jsem rezignovala a krmila ho u pohádek, nebo ho honila s vidličkou po bytě. Jídlo ho obtěžovalo, měl najednou pokaždé moc práce. Vím, že by jiné maminky to jídlo nedaly, ale já jsem chtěla, aby alespoň něco snědl, protože byl hubený a stále nemocný. Musím říct, že čím je starší, tím je to lepší. Už ví, že jídlo se servíruje na stůl a tam se taky jí. | když kolikrát si jen zobne a řekne, že má dost, nebo mu to nechutná.Oběd taky dostává po spaní a zrušila jsem dopolední svačinu- to potom měl hlad na oběd až někdy v 15 hodin. Chce to trpělivost a moc nekoumat knížky 🙂

mates22
7. bře 2012

@lynks no ještě mě fakt napadlo, jak už někdo psal, dát ho na normální židli, jednu mu vyčlenit, náš mladej na ní sedí od 18 m a myslím, že je jakoby skokojenější, že si může sám odejít až chce...a když řeknu jdeme hamat tak se tam řítí jako by týden nejedl (no že se pak koukne do talíře a řekne ee aniž by ochutnal, to už je jiná)

lynks
autor
7. bře 2012

@andulinka odkaz nejde otevřír, píše mi to , že bad request. Mně se právě její přístup v mnoha věcech líbil, že bere děti a lidi vůbec z tý duchovní stránky, přístup, že jsou tady hosté a my jejich průvodci mě hodněkrát pomohl nevybuchnout vztekem, představila jsem si, že je zahraniční host z Afriky a neví nic o civilizaci 🙂

lynks
autor
7. bře 2012

@singid to sice vypadá jako hodně chodů, ale když se ráno nasnídá a já jím to samé a pak jsem hladová v 10, on si dá jenom půlku jabka, to moc nezasytí, víš, tak mi jako přijde, že kolem tý 11 už je hlad zas. Alespoň já mám 🙂
Zkusím to udělat jak radíte, posunout sváču dopolední, nebo dát něco malého před obědem a pak spát. Dneska to bylo docela dobrý, snědl polévku (u phádky na počítači) a kus druhého.Usnul hned, v tom je skvělý.

Jinak, když už je tady taková sešlost radiček 😀 jak dětem stříháte nehty? Na rukou si někdy nechá ale na nohou...zarůstaj mu do masa, v spánku se cuká když mu stříhám, jestli z toho vyroste brzo?

lynks
autor
7. bře 2012

@kocicinka Milé 🙂 to mi říká i můj muž - moc ty knížky nestuduj, ale já potřebuju studovat , čtu hodně, vybírám si co se mnou rezonuje, někdy se do toho zaplete moc rozum a pak je vnitřní konflikt 😖
Když ti řekne, že má dost nebo mu nechutná, asi nezkoušíš jiné jídlo, viď? To by asi začal vymejšlet ještě víc. Jestlipak dáš recept, jak na trpělivost? 😎

lynks
autor
7. bře 2012

@mates22 Hmm, normální židle je mu moc nízko, nevydrží na ní dlouho, ale díky za brainstorming, čím víc nápadů tím větší možnost ůspěchu.

medvidek1
7. bře 2012

Mám stejný problém co se Dominik naučil chodit okolo nábytku tak mě v židličce nechce sedět to vstává a dělá rotloviny, tak jdu jíst taky a stojí u mě a vklidu se mnou jí a príjde mě že toho sní i víc.
Jinak my poslední dobou taky už jsme kolem 11hod unavený tak to máme tak že mu dám polévku a až se vyspinká tak mu tám druhé a pak nějaká ta svačinka mezi tím ještě něco vyškemrá a večer kaši do flašky. 🙂

berenika39
7. bře 2012

@lynks od necelých dvou let používáme tohle, sedí s námi u velkého jídelního stolu a je to strašně chytrý, opravdu si to nemůžu vynachválit:
www.babysmart.cz

blka
7. bře 2012

@lynks My máme taky ten problém. Syn je hubený, jídli moc nedá a u stolu taky moc nejí. Radu žádnou bohužel nemám a rady tipu nedej mu, bude mít hlad, nepraktikuju. Nejhorší je, že on si dá třeba 3 lžičky oběda, pak už do něj nic nedostanu a za hodinu chce jogurt. Někdy ho sní, někdy půl, někdy zase 3 lžičky. Já doufám, že se ve školce spraví.

lynks
autor
7. bře 2012

@berenika39 jéé, ten materiál znám, měli jsme pro malýho z toho vaničku/podložku, ta byla skvělá. Dík za tip. Neskáče Vám z toho moc dolů? dá se to ovšem použít na spoustu věcí, no hned to objednám! sezení venku na zahradě atd..

helulela
7. bře 2012

@lynks já mám jen poznámku k obědu před spaním. My to takhle nezvládali ještě donedávna. Dala jsem láhev UM, to má moc rád, pak se šlo spát a až potom v klidu oběd. Teď už jsme se srovnali 😉 A jestli rád sedí na velké židli u stolu, tak podsedák, jak píše @berenika39 , je moc fajn.

lynks
autor
7. bře 2012

@helulela ano, přestávám se tím stresovat 🙂

berenika39
7. bře 2012

@lynks petr už je velkáč, ale i když byl kolem dvou let, tak jsem ho prostě přisunula ke stolu, těsně, a bylo. ted si už umí odstrčit židli - opře se o stůl rukama a odtlačí (ano, dvakrát přepadl 😝 ), ale každopádně pozitiva převažují, neklouže to, je stejně vysoko jako my, nemáchá si rukávy v polívce. sedí na tom i na zemi, na plovoučce, když si hraje, naučil se na tom skákat sounož, vylezl a skákal dolů. dá se to vzít všude s sebou. je to po dvou letechjako nové, naprosto odolné...
ha, jsem jak dealer 😝

neu.sona
7. bře 2012

@lynks My to máme taky. Jako je to super, ale ta cena mi přijde příšerná a shodli jsme se s manželem na tom, že bychom ty peníze za to nedali. Já jsem to vyhrála v soutěži, takže jsem měla radost. Hned druhý den do toho syn kousl a máme tam díru 😀 .
Ale pokud Vás korunky netrápí a líbí se Vám to, tak proč ne 🙂.

berenika39
7. bře 2012

@neu.sona no mě se taky ta cena nelíbila, ale zase na druhou stranu už jsem vyhodila litr za mnohem nejapnější nesmysly, tohle když vezmeš že vydrží a poslouží líp jak jídelní židlička, je to třeba na tři roky....no je to drahý.
my se nakonec nějak domluvili s babičkou, že nevěděla co petovi k narozkám, tak půlku přidala 😉

helulela
7. bře 2012

@neu.sona já takovéhle věci, co by se nám hodily, taky rozděluju na Vánoce, na narozeniny, když někdo neví, co koupit. Lepší než další hrací a blikací příšernost 😉