U stolu neposedí aneb krmení v pohybu. Co se stane?

lynks
6. bře 2012

Zdravím všechny maminky, které se snaží zavést rituál stravování u stolu. A taky doufám, že poradí maminky, kterým se podařilo své malé miláčky přesvědčit, že u stolu se jí lépe.
Náš případ byl, že malý (20měs) nevydrží v židličce déle než pár soust, pak následuje - stoupání si v ní, kvílení, natahování po mě a různé lsti jako , že se mu chce čurat, že na zemi se něco důležitého válí a co chce hned podat atd. Pak končím tím, že ho tedy sundám dolu, on běhá po pokoji, různě si hraje a já běhám se lžičkou za ním a krmím. Nebo pustím pohádku/ písničku a to pak vydrží u stolu. Na to ho ale zvykat nechci. Četla jsem knížku od Jiřiny Překopové, kde se píše, že dítě musí jíst u stolu, tak jsem z toho naštvaná, že se mi to nedaří, co je vlastně správně a co se stane, když to budu dělat "nesprávně"? Pište, raďte, díky!

terkao
7. bře 2012

@lynks Ahoj, taky mám to samé doma 😅 V jídelní žiličce si stoupá a děá blbosti, večeříme zásadně u kouzelné školky, to je jediný čas, kdy sedí a otevírá pusu. jinak na normání židličce neposedí, to pak taky můžu za ním akorát tak běhat 😅 . Taky jsem chtěla být zásadová a prostě když se jí tak se jí, žádné hraní ani televize, ale bohužel náš syn by se asi jinak nenajedl, je prostě moc aktivní, někdy až hyperkativní ....

neu.sona
7. bře 2012

@berenika39 No jo, je to pravda. Člověk vyhodí i za jiné věci a nepotřebnější..

@helulela taky to dělám podobně. Nemám ráda, když vidím pod stromkem hlouposti. Manželova maminka se teď už taky ptá, co k narozkám a Vánoce. První rok dala synovi asi tři obrovský plyšáky.. No, myslíte si, že si s nima hraje? Ne 😀

@lynks Jinak jsem chtěla napsat, že taky bojujeme s jídlem a sezením u stolu. Někdy vydrží, někdy ne. Ale jak je stařší, tak je to lepší. Ví, že sedíme všichni u stolu a jíme. Ale když byl mladší, tak nic moc. Ale nikdy jsem teda za ním neběhala. Vždycky přišel sám. Ale je jedlík, tak je to asi lepší, než dítě, co nemá potřebu jíst.
Ale myslím si, že se to u Vás zlepší časem a věkem 😉

berenika39
7. bře 2012

@helulela 100% souhlas🙂

ludva
7. bře 2012

@berenika39 Pane Bože, já četla soulož místo sounož 😀 😀 😎
Tak hlavně, jestli bereš provizi 😀

Na starší děti jsou používala ty obyč podsedáky do auta 🙂 Na toho nejmenšího mám teď polohovací židli Jitro, bude jí mít dokud jí nerozsedne 😀

@lynks add nehtíky - ani mi nemluv 😝 Řev, řev, řev u toho posledního jsem se těšila, žek tomu nedojde, ale byl to omyl 😒 Asi je to nějaké stádium vývoje mých dětí či co. Prostě popadnout, ostříhat a je klid 😉

apollo11
7. bře 2012

@lynks Nejsi v tom sama 🙂 úplně chápu ten tlak - "teorie" jak to má správně být je jedna věc, ale pokud to v určitm období nefunguje, tak se nedá tlačit. Neříkám běhat se lžičkou (taky jsem to párkrát udělala a akorát pak můžu všechno vyprat 😀 ), ale prostě to furt zkoušet, hlavně pozitivním příkladem, aby prcek věděl, že takhle jí i máma s tátou a jednou se to naučí všechny děti, pokud nežijou v jeskyni 😉 Ty řeči a dogmata, že dítě něco musí za každou cenu dělat teď a tady takhle a ne jinak jsou nanic, nenech se tím stresovat. Třeba když dám malé na stůl omalovánky (na prohlížení, knížky by vzaly rychle za své 😝 ) tak se víc zklidní a u jídla vydrží, fakt nemyslím, že ji to doživotně zkazí 😉 Když dělá moc hlouposti, nabídnu později - pokud nás zrovna netlačí čas, jinak se snažím časy hlavních jídel víceméně dodržovat. Taky se mi osvědčilo posadit na normální židli (dávám jen polštář a v poho) a jíst všichni pospolu, což ne vždycky jde.. A momentálně se marně snažím ji naučit jíst příborem a ne rukama, krmit se už nechce nechat, takže máme taky "skvělý" období - jídlo všude kolem, malá nenajedená, já zoufalá 😀 , ale pevně věřím, že jednou si spolu do tý restaurace jako dvě slušný holky sednem 😉 😉 😉

apollo11
7. bře 2012

@lynks Je fakt, že je rozdíl, jestli dítě nechce jíst a odmítá jídlo jako takové anebo jen blbne u jídla a jinak k němu má dobrý vztah. Malá je naštěstí ten druhý případ, takže to vidím v tom lepším světle 😉

zvirka
7. bře 2012

Zdravím, tak u nás je to s jídlem šílené. Malý, 18 měs., jí sice u stolu, ale musí si u toho číst časopis, mít puštěné písničky, hrát si s čímkoli kromě hraček atd. A kaši jen u PC - písničky z večerníčků apod. na youtube. Je to sice nevýchovné, ale já tu kaši do něj jinak nedostanu a to musím, protože od té doby, co se odstavil (1 rok), do něj nedostanu žádné UM ani jiné mléko. Jinak klasika je u nás taková, že v obýváků postavím na stůl talířek s pokrájeným rohlíkem/jablkem/banánem/sušenkami, on si hraje, občas si přijde vzít. Takže u stolu jí vlastně jen jogurt, přesnídávku, oběd. Ale než jsme objevili časopisy, tak se taky knalo běhání se lžičkou, díky za ně. Ale už mně to vůbec nevadí, hlavně, že papá, je totiž s váhou pořád na hranici podvýživy. Myslím, že je času dost. Vždycky jsem z toho měla jen nervy, on nic nesnědl, když jsme se snažili jíst u stolu bez hraček, čtení apod.

lynks
autor
7. bře 2012

@apollo11 naštěstí jsme taky ten druhý případ, Vik neodmítá jídlo jako takové, dneškek dokonce proběhl ukázkově.po probuzení v půl 3 jsme jedli chleba s máslem, jabkem a borůvkama a snědl celý krajíc mého doma pečeného napůl splasklého výtvoru 🙂 skončil s tím ve 4 ale.Prostě si pohrál,pak se chvíli věnoval jídlu, různě jsem mu talířek přemisťovala podle toho kde byl, a snědl všechno. Má legrační hru - když se k němu nakloním, že chci taky kousnout, tak mi jakoby nabídne a pak to strčí rychle do svý pusy 🙂

kocicinka
7. bře 2012

@lynks recept na trpělivost nedám, když bylo Jonášovi tak jako tvému, tak to bylo snad nejhorší, od toho roka do dvou let. Asi 2x jsem vybouchla a vzteky schodila jídlo ze stolu a řvala na něj, takže trpělivá fakt nejsem... ale když vidíš, jak je to postupem času lepší a lepší, a já mám teď i jiné starosti, nežli to, aby se Jonášek napapal ( čekáme druhé a učím se na státnice). Když jsem mu vařila extra, tak mě to žralo víc, že nejí, protože jsem mu pracně scháněla biopotraviny a stálo to i dost peněz, tak mě to mrzelo dvojnásob. Když teď jíme společné- v tom je taky ten posun k lepšímu, že vidí, že má to, co má máma- tak už mi to tak "nevadí". A hlavně, vím, že když nejí oběd, dá si s o to větší chutí večeři, nebo se nají druhý den. Už není tak hubený ani nemocný a když má hlad, o jídlo si řekne, to je to důležité. Má své místo u stolu, jo, rituály hrají velkou roli. Nehty na nohou mu mají také tendenci zarůstat- stříháme taktéž u pohádky 😀

lynks
autor
7. bře 2012

@zvirka jak to tak čtu, ty to máš úplně stejně jak spousta dalších maminek dětí v tomhle věku co se ozvaly. Existuje snad dítě, které ve věku kolem 20 měsíců jí způsobně u stolu? ..no odpovím si..existuje , ptala jsem se své kolegyně, má holčičku. Jestli i to nemá vliv.

Jinak, můj syn nikdy nepil Um ani jiné mléko a mléčné výrobky, kromě másla a sýru, je to tedy malinko složitější vymejšlet jídla a svačinky.Jaké písničky posloucháte? u nás frčí tyhle:

https://www.youtube.com/watch?v=rR7Zf5xd-T0https://www.youtube.com/watch?v=CSdGB_r6ZkQ
zvirka
7. bře 2012

@lynks Ahoj díky za odkazy. No u nás taky jogurty moc nejedou, leda ještě Lipánek. A tvrdý sýr, ale jen některý.
U nás je asi nejoblíbenější tahle:

https://www.youtube.com/watch?v=Jq0iehX0StI

Kdyžtak napiš, mám celou stránku odkazů, pošlu.

lynks
autor
8. bře 2012

@zvirka no znělka kočičí teda jede! Dokola u oběda a malý nadšeně vykřikne když se z kočárku vystrčí myš! Papání taky dobrý, zvolnila jsem , nechávám víc volnosti a opravdu to jde líp. Sedí někdy sám, někdy běhá , ale nechodím za ním, přijde si po lžičku sám. Ještě musím zkusit to stříhání nehtíků u písnčky, koukala jsem už je má zarostlý..

Kolikrát denně vaříte, nebo přpravujete jídlo? Já mám někdy pocit, že jsem jenom u plotny.

zvirka
8. bře 2012

@lynks Ahoj, tak to je super, že se líbí. Náš zas miluje, jak se z míčku stane ptáček, vždycky na to ukazuje a volá "pipí". On je teď totiž zatížený na ptáčky 😀 A co ostatní písničky, dobré?

My stříháme nehtíky tak, že mu dám jindy zakázanou věc, např. propisku nebo něco takového. On je tím tak zaujatý, že si moc nevšímá, že si půjčím jednu ručičku, pak druhou a je to.

Vařím denně, někdy ještě malému zvlášť, takže 2x. Snídani chystá tatínek, když je doma, tak i svačiny, tak je pro mě úleva.

lynks
autor
8. bře 2012

@zvirka ostatní písničky? nic nedošlo... Mohla by jsi poslat na IP odkazy? díky moc

zvirka
8. bře 2012

@lynks Včera večer jsem ti to posílala přes IP, mám to normálně v odeslaných. Tak jestli chceš, tak mi pošli na IP email a pošlu Ti to radši tam, když to nepřišlo.

lynks
autor
12. bře 2012

Napište někdo, komu dítě ve věku cca 20 měsíců jí normálně u stolu bez zabávání, jen tak, že si vychutnává jídlo... Existuje takový malý člověk? 🙂

moudivlacek
12. bře 2012

@lynks jako bych videla nas,cetla jsem jen uvodni prispevek,a bohuzel jsem praktikovala to behani (jinak by me nesnedl nic),pak jsme se posunuli tak,ze jedl,ale u hrani na zemi a nakonec vydrzel i to sezeni,ale porad musi mit na stole hracky,jako jen sedet za stolems talirem neexistuje,ale i tak pokrok,dopracoval se k tomu sam

meleri
12. bře 2012

taky s tim bojuju se starsim synem, mladsi je pomerne klidny ale starsi ji jedine tak ze se pri jidle diva na pohadky a dost casto ho musim porad krmit a to uz ma pres tri roky.....tak si rikam kdy uz se to zleps? do toho dela priserny binec kdyz ji....tak si rkam ze precejen kdyz mu jde na ctvrty rok ze uz by to mohlo byt lepsi? uspech teda je ze uz sedi za stolem driv porad zdrhal a byl v zidlicce jenze ji musel predat mladsimu ...

brisalek
13. bře 2012

jedina rada podle mne je nic nedat, kdyz nebude sedet, ale pak dat az na dalsi chod(tedy po obede na svacinu ve 3 a ne za hodinu az si vzpomene, ze by chtel) on je hlad nauci🙂🙂. Hlavni je nebat se, ze se jim neco stane, kdyz se jeden den nenaji...urcite nestane🙂.Ale priznam se, ze to take nedodrzuju a take mala ji vsude mozne hlavne v zdy po obdobi, kdy je nemocna. Ve skolce ji krasne u stolecku a rikaji, ze si i pridava, ale doma nee. Nikdy jsem za ni s jidlem nebehala, behala ona kolem me🙂. A pak jsme zacali v kuchyni u stolu poustet krtecka, aby jedla aspon tam ,kde se ma🙂. Ale vetsinou uz tak od 20 mesicu ji sama(umi to od asi 14, ale to bylo jak kdy). Ted je u nas spis problem, ze si vymysli co jist bude a co jist nebude, takze uz jsem to zacala praktikovat, ze to proste odnesu a reknu, ze se to ji cele a kdyz nechce tak nic🙂.

lucmart
13. bře 2012

u nás někdy zabere až mobil, který ji dám na hraní, prohlíží si fotky nebo dělá, že telefonuje. Ale záleží i na tom, co jí, třeba u polévky nepotřebuje nic, řeknu polévka, už se drápe do židličky, dostane druhou lžičku, vyptá si i utěrku jako bryndák a sama si nabírá a dává do pusinky, a když dlouho jen nabírá nebo míchá, tak já mám taky lžičku a šup s ní do pusinky, kterou nastavuje už sama. Umí si i vyptat druhou porci. Někdy je z toho potopa, ale čert to vem, však nejí ve svátečním oblečení, podlaha a židlička se umyje a tu utěrku hodím hned do prádla.
do takové polévky pak můžete propašovat cokoli, kousky masa, rýže, těstovin, různé zeleniny, jak je to v polévce, neprotestuje.

lynks
autor
14. bře 2012

@brisalek no nejsem si jistá, že takhle malý dítě pochopí, když mu jídlo nedáš. Spíš by mu to bylo jedno. Pravda je , že se to asi ve školce naučí všichni, odpozorujou to.nebojím se, že umře hladem, to ne, jen jsem spíš měla v hlavě myšlenku p. Překopové, že tohle pravidlo musí existovat, aby se dítě cítilo bezpečně.Možné je , že jsem to z její knížky pochopila blbě..

lynks
autor
14. bře 2012

@lucmart 🙂 propašování jídla které nemáme rádi - brrr, fuj, já nemusím rozinky v buchtě a moje máma mi se je tam doteď snaží propašovat , řekne, ale tyhle jsou bílé 😀 takže já tohle dělat nechci. Vik sní všechno co my. Není problém tady a odkdy jsem dala tenhle příspěvek tak už nevyšiluju a jíme se zábavou a není problém. Vynechala jsem dopolední svačinu, najeli jsme líný režim a dobře to funguje. K večeři jí nejmíň, a tak je to stejně správně, podle pravidla, večeři dej nepříteli 🙂

timbouctou
14. bře 2012

@lynks ježiš, ty ještě udržíš dítě v židličce?? Náš starší tam taky vydržel tak do roka a půl, ale toho malýho pošuka jsem musela odputat už v roce, jinak by nám vyskočil. Teď teda někdy u jídla vydrží když mu dám do ruky lžíci, nebo někdy zabere papír a tužka, někdy gormit. Někdy nic a to si sednu do křesla a snažím se jenom, aby jídlo nebylo všude a neuděláš nic, ani Prekopová by neudělala. Když mu to jídlo seberu, tak asi 10 vteřin vřeští a pak si jde lítat, je mu to jedno.

lynks
autor
17. bře 2012

@timbouctou no , neudržím 🙂 Ale taky už za ním neběhám. Zvolila jsem zlatou střední cestu, pouštím u jídla poučné pohádky nebo knížku podle toho jak se mi chce, akdyž si v židličce začne stoupat a chtít dolu, tak ho nechám. Pak mu ještě nabídnu jídlo, ale nevstávám od stolu, když chce tak si přijde, když ne, tak konec jídla. Zatím dobrý.

Jak a co dáváte dětem hned ráno? Mám pocit, že náš Vik má ráno hned hlad, vstává kolem půl 6, než se dokopem vstát z postele jeden z nás rodičů tak je 6 - 6.15, koupelna, oblíct, příprava snídaně, tak se jí tak v půl 8, mezitím ale kńourá, tak mu dám ovocce, nebo chleba na zahnání hladu.Máte to taky podobně?

pajule
17. bře 2012

@lynks
myslím že tohle si přesně odhadla, netvrdím že to bude vyžadovat ve školce, ale dost pravděpodobný to je. Já teda nechci kritizovat protože vím, že toho maminy mají nad hlavu ale není nad dítě který ti běhá ve školce při jídle po hlavě. Je ale pravda, že ve školce se snima nikdo neprdí a během týdne seděj všichni a dlabou jako beránci:D
Ale ty si asi ještě užiješ. A jen tak pro info, paní Jiřina Prekopová má téměř na 100 pro pravdu ve všem, myslím si že si to ale člověk uvědomí až když je pozdě. Tak jestli můžu poradit zkus si zahrát na opravdu důslednou matku a vydrž to kňourání a ukaž malýmu, že ty jsi ten kdo určuje pravidla, třeba to pochopí, nevšímej si kňourání, vstávání ze židličky a ignoruj že chce čůrat a zkus to, za to nic nedáš a obrň se pořádně nervama🙂
Držím pěsti ať to jde!!!

pajule
17. bře 2012

Holky já si ale myslím že děti potřebujou pravidla a to že jim budete už od malička všechno přizpůsobovat by se vám taky nemuselo vyplatit. Proč si myslíte, že se ve školkách dětem vše rozděluje v naprostým pravidleným řádu a režimu- protože to pak snáze příjmou a pochopí. Jako zkouška dobrý ale myslím, že dávat dítě sedat na větší židli aby se cítilo důležitě je pitomost. Stejně tak mu nabízet k jídlu časopis a pohádku.......uděláš to jednou a pak už to dítě bude brát jako samozřejmou součást stolování...Někdo tu psal že dítě se nenají pokud si neprohlíží časopis, no.....myslím, že ani ne dvou letý dítě by na to samo nepřišlo, že k obědu je nepostradatelnou součásti časák...
A myslím, že čím dřív si dítě tyhle návyky osvojí, tím líp. Ano jsou to snůšky teoretických rad, ale fungovalo to za nás tak prooč by naše děti z nás měly dělat otroky jenom protože že žijeme v éře kdy je dítě modlou a žije v domění že má neomezený prostor pro svá přání a potřeby. Je jasný že pro svoje miláčky chceme to nejlepší, ale všeho s mírou🙂
Doporučuju knihy Děti potřebují hranice
Jak žít a nezbláznit se - taky si troufám tvrdit kniha plná pravdy od paní Pekařové
Malý tyran- mimochodem od Jiřiny Prekopové a to že děti nikdy neměla nemusí být naškodu, protože si alespoň zachová zdravý a racionální - emočně nezabarvený odstup a názor na věc.
Tak ať nás ti naši malí tyrani moc netrápí🙂

weri1
17. bře 2012

@lynks tak my vstaneme, prvně se najíme a pak jdeme dělat hygienu 🙂

lynks
autor
18. bře 2012

@weri1 a v kolik vstáváte?

dana3262
18. bře 2012

@pajule a ty mas jak stare deti?
@lynks rano ma flasku s Carem a mlekem. I kdyz ji nemel, tak nechtel snidat. Ted ma to caro, jeste v posteli a pak sni neco s jogurtem. Pred par dny konecne ochutnal ode me, po nekolikamesicnim nabizeni zjistil, ze to neni tak hnusny. A kdyz mu dam na chleba kys.okurku, tak sni i to.

dana3262
18. bře 2012

@weri1 @lynks my taky nejdriv jime a pak az hygiena. Ja mam vzdycky hlad na omdleni 😀 bych byla asi u hygieny zla 😀 😀