Ulehčujete si nějak život na mateřské? Čím?

20. zář 2022

Maminky, využíváte nějaké služby (odebírání obědů, úklid apd) nebo prostředky k tomu, aby jste si zjednodušily život s dětmi?
Mám 2 malé děti 2 roky po sobě, žijeme ve velkém 2 patrovém domě s větší zahradou, máme několik domácích mazlíčků, všechny pořízené ještě před dětmi. Manžel se doma nezapojuje v podstatě vůbec. Je trošku workoholik, práce ho baví a nosí domů opravdu krásné peníze, ale na úkor toho, že doma jsem na vše sama. Bylo to tak od začátku, co jsme se poznali. Takže všechno je tedy na mě, děti, zvířata, domácnost, zahrada. Hlídání od babiček moc nemáme.
Mám paní na úklid 3x do měsíce a zvažuji i odebírání obědů. Na druhou stranu se velmi často setkávám s reakcemi typu - vy máte paní na úklid a ještě si ztežuješ? Jak to jako dělají jiné ženské s více dětma nebo jak myslíš, že to měly ženské dřív? Ještě musely k dětem zvládat velké hospodářství a dneska ženská nezvládá ani péči o děti. Jiné na mateřské i pracují a ty toho máš moc?
Opravdu to má ženská všechno zvládat sama? Občas mi přijde, že je to až ostuda si někde ulevit. 🙄 Chlapi si vždy někde najdou místo na kamarády, sporty, koníčky i při dětech, ale na ženskou se každý dívá skrz prsty, když není šťastná, že může jen lítat s hadrem, s vařečkou nebo s po*** plínama a večer padne na hubu. Opravdu to všechny zvládáte samy?

loylii
20. zář 2022

Taky dvě deti, velký dům a zahrada. Poloviční úvazek v praci. Jezdím autem. Pani na uklid 2x měsíčně. Peru a velký uklid mám každou sobotu dopoledne, kdy všechny vykopnu😀 Ve všední dny pouze dělám veceri (studenou) a koupu deti. Uspavá chlap. Jinak vůbec nic.
Mě nejvíc pomahaj spotřebiče. Sám jezdící vysavač po dome a myčka, když rano všichni odjedem. Tyčový vysavač, kterým přelíznu drobky po veceri. Teplý obědy máme pouze ve dny mého volna a dělám vše v troubě, abych u toho nemusela stát. A jíme to klidně 2 dny po sobě. Kdo protestuje, má smůlu😀 Když se to nesní, zamrazim. Na nákup jezdím 1x týdne v pátek. A nemám pocit, že nestíhám. Horší by to bylo, kdybych musela pracovat na plný úvazek.

95newmommy2020
20. zář 2022

Já měla dítě na sklenickach do 2 let, jídlo vaří manžel tak 2x do týdne jinak si objednavame donasku. Už teda nejsem díky bohu v domácnosti, takže se změnilo jen to, ze dítě má domácí kvalitní stravu zajištěnou u babičky v podobě svacin a obědu. :D Paní na uklid je dneska už spis skoro standard, alespoň na ty větší akce. A crcat se s vařením? Ocení to někdo, když to jde i jednoduše?

jjasmina
21. zář 2022

@konidana a proč nejdeš sama si lehnout? Děti velké a manžel může přijít později ne?

konidana
21. zář 2022

@jjasmina protoze jsme ve 2kk 4 lidi a mne rusi vsechny zvuky i svetlo. A ze by sedeli tise u knížky o tom si mohu nechat zdat🙄

jjasmina
21. zář 2022

@konidana ajooo takhle, to chápu no. Dnes chodí v 8 spát málokdo no

konidana
21. zář 2022

@jjasmina i ta desata by byla casto ok, to se občas povede, kdyz chlap neni doma deti zalezou vyjimecne taky pred 22.h. Co jsem si vybrala, to mam, no😅

inssomnia
21. zář 2022

Cizí pomoc bych asi nezvládla - musela bych uklidit naše věci, aby se to tu dalo svěřit někomu cizímu, a to je ta největší práce na celém úklidu... :/
My fungujeme s manželem jako tým - bydleli jsme na studentských bytech a starali se o sebe roky sami, pak spolu 3 roky na studentském bytě a až potom jsme šli do vlastního domu a pořídili si dítě. Takže naprosto přirozeně jsme se dělili o všechnu práci. Teď mám já většinu úklidu (ale když nezvládám, tak se sám zapojí, jinak si hledá praci kolem domu a zahrady), obědy většinou vaří babička, občas já, výjimečně on. O dítě se postará v plném rozsahu, když je třeba... takže fungujeme dost komunitně. Sama bych se z toho asi....
A taky z toho mám občas výčitky svědomí, jakože toho dělám málo. Je to blbost. Na dítěti je ten čas, který se mu věnuje, strašně vidět. Kdo a jak často vysával a jestli byly umytý okna, to bude ve finále úplně putna.

konidana
21. zář 2022

@inssomnia přesně, největší problém úklidu, je uklidit před úklidem věci😅 Proto bysme ani nemohli mít nějaký robo vysavač apod.

inssomnia
21. zář 2022

@konidana robovysavač mám :D pustím ho do chodby, jdu uklízet věci a on jde místnost za mnou :D jsme sehraní

prejeta_zaba
21. zář 2022

Víš co, dřív ženský vrzly dítě do postýlky, druhé do chodítka nebo na dvůr a dělaly si svoje. Vaření bývalo úplně jednoduché - brambory s kefírem apod. Akorát v neděli se udělalo tříchodové menu. Ono to ani nebylo jak dělat, nebyly pračky, pomocníci do domácnosti, děti měly látkové plíny. Takže ženské makaly a na nějaký volný čas ani nestíhaly pomýšlet. Což už se teď tak prostě nedělá. Akorát ony to nevidí, tak mají plnou hubu keců. 🤷‍♀️Teď by nás třeba nenapadlo strčit dítě na půl dne do ohrádky a v klídku si uklidit, že? Většinu dne člověk obětuje dětem... Něco takového bych jim odvětila. Jinak z pomocníků asi je samozřejmý robotický vysavač, robot na okna, myčka, sušička... (i když ta možná v baráku potřeba není). Obědy bych se vůbec nebála odebírat, pokud nejsi vázaná na manžela, tak bych buď vařila rychlovky a nebo je brala třeba ze školky, to by mohlo být i pro děti. U nás to bohužel neprojde přes muže, jinak bych vůbec neváhala. 🙈Další pomocníci mě napadají třeba brigádníci na zahradu. Není kolem nějaký středoškolák, který by si rád přivydělal sekáním, plením zahrádky apod.? 🤔

oplatecka
21. zář 2022

Máme tři děti, nejmladší má půl roku. Zatím zvládám všechno tak nějak sama, manžel se sice zapojí, ale musím mu všechno říkat, takže mě to vyčerpává. Starší děti pohlídá sem tam na víkend babička, udělají si program. Když se mi nechce vařit, objednáme jídlo z restaurace. Ale v poslední době toho začíná být na mě nějak moc. Nejmladší v noci nespí, často se budí. Do toho všeho trošku pracuju, ale přes den nemám šanci k tomu sednout, takže to doháním po večerech. Mezitím se mi malá několikrát vzbudí, nejlépe uprostřed nějaké myšlenky 😀 Začínám uvažovat o paní na úklid...

lamiaaa
21. zář 2022

Mně zas přijde, že to dneska u majetnějších lidí není zas až tak výjimečná věc, znám několik lidí/rodin, co mají někoho na úklid. Šla bych do toho být tebou, ber to i tak, že vypomůžeš nějakému člověku, který potřebuje přivýdělek.

jako_mala_holka
21. zář 2022

Mám jedno dvouleté dítě a druhé na cestě, sušička, pračka, myčka jsou samozřejmostí, fajn je i parní mop, kdy podlaha není v podstatě mokrá, pomalý hrnec je taky skvělá věc... Robotický vysavač se nám neosvědčil, máme tyčový a to mi vyhovuje, manžel raději zametá... Hlídání žádné nemáme, ale manžel se zapojuje v domácnosti i ohledně dcery, bydlíme v 3+1 v bytovce, takže to je celkem v pohodě, jen teda teď v těhotenství je to pro mě všechno náročnější, já to prostě špatně zvládám... Ale přemýšlím hlavně do budoucna o odběru obědů ve škole/školce, v okolí jsou minimálně 2-3, tak snad něco najdu... Taky přemýšlím o někom na úklid aspoň jednorázově před porodem, na takový větší úklid, možná okna... Co si kdo o tom myslí, je mi úplně fuk, s nikým to nekonzultuju a manžel je s tím ok, je rád, když jsme všichni v pohodě, hlavně já, protože když nejsem v pohodě, tak je to špatné pro všechny okolo 😁

kevi1
22. zář 2022

Nevarim a mame pani na uklid. Je mi uplne jedno, kto si o tom co mysli. Ludia si vzdy najdu nieco, co budu kritizovat. Tolko k tomu.

kevi1
22. zář 2022

@jako_mala_holka coosi pred porodom? Ja som vydrhla cely byt aj okna a kuchynu aby som Artura uz dostala von 😂 to bolo jedinykrat co som umyvala okna

autor
22. zář 2022

@kevi1 tak to jsme měly dost podobně. V obou těhotenstvích. První byla až 10 dní po termínu a druhý sice před, ale už jsem toho měla plný brejle, takže takhle naklizeno jako před porody nikdy nebylo ani s paní na úklid 😄

autor
22. zář 2022

@hasara33 děkuji za upřímný komentář. 😁 Do obědů tedy půjdu, ráda bych si našla čas na cvičení, bolí mě záda a nejsem se sebou úplně spokojená, tak ten čas raději investuji do sebe, ať si o tom myslí každý co chce 👀

jako_mala_holka
22. zář 2022

@kevi1 mě čeká druhý císař 😬 ten kluk půjde ven ať chce nebo ne 😂

miia90
22. zář 2022

Jsem na všechno sama a taky to podle toho vypadá. Nejsem superman, musím jíst a spát a mám 8 měsíční miminko, které pojme 90% času. Není zrovna samostatná, spíš naopak neustále mě potřebuje aspoň na dohled a hrát si sama vydrží max. 10 minut. Denně vysávám (máme kočku) a nesnáším jak ma malá na rukách chlupy a vlasy, vytírám, klasika kuchyň a záchod. Mám tu provozní bordel, ale čisto. Bordel mě sice štve, ale dělám co můžu. Já jsem ráda, že stihnu denně to nejnutnější. Do toho ještě pracuju a máme zahradu. Ten zbytek počká na jindy. Bohužel. Stejně když si uklidím v obýváku, načančám si to tam, strávím u toho celé dopoledne, tak večer to stejně není poznat. Nejvíc mě asi štvou ty obědy, takže kdyby mi nebylo líto peněz, tak bych si asi zaplatila nějakou donášku. Vůbec to neřeš, nejsi robot a ani ničí služka. Za ty se považuje starší generace byly jsme tak vychovány. Je naprosto v pořádku říct, že jsi taky jenom člověk.

babetak
22. zář 2022

Máme 5deti, 14,13,6,5,3... Manžel doma nefunguje vůbec, děti, dům, péče o starou babičku je na mne. V týdnu nevařím, jezdím do školní jídelny pro obědy. Nějak se to zvládlo, ale teď nastupuju na poloviční úvazek do prace, tak jsem zvědavá, jak to doma bude fungovat a jestli se manžel konečně zapojí 🙈

luciebol
22. zář 2022

Otázka zněla, jak si ulehčujeme na mateřské. No, niijak. Manžel doma maximálně 1x za půl roku povysává, občas vyklidí myčku a odnáší tříděný odpad. Dvoupatrový dům, menší zahrada, jedno 2,5 leté dítě, druhé na cestě. Mám ráda naklizeno, takže kmitám jak fretka, co druhý den vařím tak, aby bylo jídlo na dva dny. Na objednávaná jídla a pomoc na úklid/žehlení aktuálně nejsou finance navíc. Hlídání od babiček téměř nulové. Svůj čas defacto nemám, jsem ráda když dcera po obědě na hodinu usne a já si do sluchátek k úklidu pustím nějaký podcast, to je strop mého “zazdrojování se”. Holt to tak prostě je a nemám s tím teď co udělat. Tak pokud máš alespoň paní na úklid, buď ráda a neřeš reakci okolí. Pokud jsou finance, objednávej obědy třeba formou krabiček. Paní na úklid si vem častěji 😊. Prostě každý to zkrátka dělá jak umí a jak může. 😉

e_v_k_a83
22. zář 2022

Jak píšou ostatní. Co si kdo mysli je mi jedno. Je to můj život, resp. tvůj. Tvůj čas a tve rozhodnutí jak s ním naložís.Podle mě by většina ženských dala nevím co, kdyby místo úklidu, vaření a 1000 jiných blbin mohly být efektivně s dětmi.Ale ne každý tolik vydělává. Ale úplně vidím moji mamku-ta by brblala, že oni museli žehlit, pliny přát...blabla😁
Udělej si to podle sebe a ber to tak, že můžeš být vzorem jiným zenam🙂

sylvka
30. zář 2022

Moje pomocnice je sušička♥️mám tři děti ,nejmladší deset měsíců a zcela upřímně říkám,že mít prachy,měla bych chůvu , pradlenu,uklízečku,údržbáře a všechno co by šlo 👍