Problém s usínáním - osmiměsíční dcera

rosa106
16. srp 2018

Ahoj ženy, rada bych vás požádala o radu/tipy/triky. Mám osmimesicni dceru, která má poslední měsíc neskutečný problém usnout a to, ať se jedna o spánek dopolední, odpolední či večerní. Vždy je to záležitost tak hodiny a půl a už to začíná být dost vyčerpávající. Jak kdyby v postýlce najednou ožila a začne si stoupat, různe se vrtet (ačkoli už předním byla protivna a mnula si oči) a nepomáhá hlazeni, zpívání, nic...
Vecerni rituály se snažíme dodrzovat - večeře (polévky, kaše, zelenina), poté koupel a v posteli pak kojení, přesun do postýlky a pohádka. Zuby má dva a na další to zatím nevypadá. Dopoledne chodí spát cca od desíti do jedenácti, odpoledne tak od dvou do čtyř, v půl osmé večer bývá v postýlce, ale usne až skoro v půl desáté.
Děkuji 🙂

mku
16. srp 2018

@rosa106 a zkouseli jste ji dat do postylky az kolem osme? My mame denni rezim cca podobny jako vy, vstava odpo mezi treti a ctvrtou a dama vecer kolem 19:30, pak koupani a v postylce jen po osme. A vetsinou behem par minut spi. Nekdy teda u sebe, nekdy u me v posteli.

zmrzlinka
16. srp 2018

Podle mne přes den spi moc. Aspon teda moje deti spali min. Od 9 měsíců cca hodinu po obede. Zkus skratit odpoledni spaní.

mku
16. srp 2018

@zmrzlinka zalezi ma diteti... ja mam rocniho a spi hodinu dopo, 2-3h odpo a pak spi od osmi vecer do sedmi rano v kuse... neumim si predstavit jak by vypadal (a byl protivnej a nejedl) kdyby se dvakrat pres den nevyspal... se starsi jsem mela problem jeste pred nastupem do skoly, ze chtela denne spat po obede..

aktakd
16. srp 2018

Ja bych ji spanek pres den neupirala. Neumim si predstavit nejake buzeni nebo tak neco. Spis bych ji proste uspavala az kolem te pul desate, kdyz stejne driv neusne a nebudete se tak obe zbytecne trapit. Syn (15 m) take pres leto chodi spat o neco pozdeji, proste jak je svetlo, tak asi nema tu potrebu. A uspavam ho az kdyz vidim, ze je unaveny. Kazdy den je proste jiny a on je jinak unaveny. Kdyz ho uspavam a on ocividne spat nechce, jde si jeste hrat. Nic nelamu pres koleno, pak bysme byli nastvani oba dva.

gembula
16. srp 2018

Malá nám teď začla taky :(. Vidím jasnou souvislost s tím, že objevila lezení a stoupání. Nemůže si pomoct, i když je totálně vyřízená. Chodím ji sundávat ze šprušlí v postýlce tak dlouho, dokud sama neodpadne. Doufám, že jakmile se naučí slézat sama, bude líp...snad se nepletu 🙂).

ninive211
16. srp 2018

A divíte se v těch vedrech,že se dětem nechce o půl osmé usínat? Dcera to první léto, k měla 9,10 měsíců taky chodila místo o půl osmé spát v devět, dřív jsme ji ani spát nedávali, bylo na ní vyidět, že je živá, plná letních zážitků, venku světlo, v místnosti teplo...teď syn to samé, tedy občas usne "normálně", tedy kolem té půl osmé, ale velmi často se stává,že to jakože vypadá, že bude spát ...a ejhle, odtrhne se od prsa, vyskočí a utíká z postele. Posunula bych čas večerního uspávání a než s ní tam tu hodinu a půl trčet a znovu a znovu ji pokládat a pokoušet se uspat, tak si ušetřete nervy. Mimochodem, další postřeh, dcera usínala v postýlce (syn teď spí s námi) a když se naučila si stoupat, tak před usnutím vždy několikrát vstávala v postýlce a museli jsme ji znovu a znovu pokládat,i když předtím už bylo bez problémů, že jsme ji položili, pohladili, dali pusu a usínala.

emamaira
16. srp 2018

To je jak kdyz popisujete naseho syna 😀 do minuleho mesice pohoda, usinal jen jsem ho polozila do postylky. Myslim si, ze je to tim vedrem a doufam, ze se to brzy zlepsi...

calvac
16. srp 2018

@rosa106 Nas skoro sestimesicni klucik zacal cca pred tremi tydny taky blbe usinat i spat. A to byl od narozeni spac pohodovy. Ze by vedra? Nevim,snad.

leymea
16. srp 2018

@gembula nepotesim, syn slezal hned sam a uz to u nas trva necely tri mesice. Proste dela v postylce kraviny a ja musim byt u nej, protoze kdyz odejdu tak rev 😀 od pul roku jsem ho polozila do postylky, dala pusinku, poprala dobrou noc a odesla jsem. Sam usnul. Jo, to byla 3-4 mesice pohoda😀 no zacalo to kdyz zacal lezt a vlastne hned si stoupat.

zmrzlinka
17. srp 2018

@mku jasne že je to individuální. Ale když usina kolem půl desáté tak se podle mne vyspi přes den

dmiska
17. srp 2018

Důvodu může být více - je dlouho světlo, horko, děti se touhle dobou rychle vyvíjejí a večer vše zpracovávají, takže mívají problém usnout, nebo se jí prostě jen mění spánkovy režim a brzy si zruší jedno spaní přes den. Nikdy nic netrvá věčně, brala bych to, jak to je, ono se to zase samo upraví ;)

radecka1
17. srp 2018

@rosa106 Zkusila bych postupně směřovat k jednomu spaní přes den, tím by už nejspíš ve 3hod. byla vzhůru a potom večer usnula dřív. Mám stejný názor jako @zmrzlinka.

lenkas1982
17. srp 2018

Podle mě to je v tomto věku běžné a celkem nic moc s tím neuděláte. U nás to bylo zhruba v tomto období stejné. Souvisí to s tím, že se naučila vzpřimovat, stoupat si. Co jsem se tak kdy o tom s někým bavila, slyšela jsem to mnohokrát, že se u nich v této etapě usínání hodně zhoršilo a dítě v postýlce nevydrželo, i když do té doby s tím nemělo problém. Takže za mě prostě vydržet. Můžete samozřejmě vyzkoušet rady od maminek výše, ale podle mě to nebude mít zásadní efekt. Je to prostě součást vývoje, děti v některých obdobích spí a usínání lépe, v jiných hůře.

zdenkaell
17. srp 2018

Dcera spala krásne 3-4 denne. Pak se kolem 10.měsíce začla postavovat a večer je to teď docela boj. Pořád kleka, stoupá. Prostě období.

cherris
17. srp 2018

nám k lepšímu usínání a delšímu spánku velice pomohl pořádný závěs do ložnice, jak je tma, spí líp. Samozřejmě to ale může být tisícem dalších věcí.

miba10
17. srp 2018

Přesně tenhle problém jsme řešili také. Máme malou 8,5mesice.Nenech vyspavat tak dlouho,vzbud ji. My vstáváme v šest ráno. Dopoledne nechávám spát půl hodiny, pak malou budím. Pak jde spát kolem poledne. To spí tak hodku a půl, to ji nebudim. Odpoledne už ten spánek začíná vynechavat, ale když usne, tak ji po 15 minutách budím. Spát chodí kolem půl sedmé a je to v klidu. Je unavená, tak si dá mlíčko a usne. Od té doby je i zase klidným a usměvavým miminkem.
@rosa106

milius
17. srp 2018

Přečti si knihu každé dítě může dobře spát. Nemusíš ji nechávat vyrvat, o to mi nejde, ale je tam hezky názorně popsáno o těchto problémech. Nám to moc pomohlo, měli jsme jiný problém, dcerka se budila v noci a byla třeba dvě hodiny vzhůru. Asi opravdu moc spi přes den..

mourovatakocka
22. srp 2018

Upírat denní spánek, budit a nenechat spát... Zlý sen. Každé dítě je jiné, každý den je jiný. U nás platí taková Miminkovská logika - čím víc spí, tím víc spí - je to takový Májin paradox. Pokud spí špatně přes den, nebo se jeden z jejích dvou spánků vynechá, je častěji večer rozmrzelá a nechce usnout. Máme teda doma nastavené podstatně jinak, kdy se chodí spát, u nás je to až kolem půl 11. Horší usínání bych viděla spíš kvůli vedru, snad bude brzy lépe..