Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Už mluví?

jesjaja
25. čer 2019

Ahoj Holky, mám osmiměsíční mimčo a už si zaíná žvatlat. Měla jsem děsnou radost, když z něj poprvé vyšlo mama a teď čtu, že to nejspíš s řečí nemá nic společného. Nebo joo? Jaké máte zkušenosti? https://www.sendire.cz/kdy-zacina-dite-mluvit-a...

xkalisto
25. čer 2019

Nemluví, nemá pojem o tom co ty slabiky dohromady znamenají.

Za 'mluvení' se většinou považuje až cílené použití slova s významem.

Mamama tatata bababa je žvatlání.

kuliseks
25. čer 2019

S řečí to něco společného mít bude, ale možná zklamu.. nejspíš si nespojuje ještě to, že ty jsi “nějaká” máma a to slovo jsi vlastně ty.. ale to buď v klidu.. to u nás taky vše začlo později a máma byla až po tátovi.. 🙂 a jinak i miminka po narození se třeba usmívají ale s úsměvem opravdovým cíleným jako v reakci na něco to taky má málo společného..

jesjaja
autor
25. čer 2019

@xkalisto v tom článku se to píše, tak to asi bude pravda ☹

mysicka_lb
25. čer 2019

Můj syn řekl poprvé "máma" na sedmi měsících. Držela ho v tu chvíli babička a já jsem prošla kolem. Nedlouho poté si to zopakoval, když ho chtěly chovat moje kamarádky. Po tom řevu "mááááámaaaaa" mi ho hodně rychle vrátily🙂. Ne, fakt to nebylo jen prázdné žvatlání. Děti jsou chytřejší a schopnější než si vůbec umíme představit. Jsem přesvědčená o tom, že i s velmi malým dítětem se dá dorozumět. Bohužel se spousta maminek omezuje jen na nějaké říkačky typu "paci, paci, pacičky" a nenapadne je s dítětem mluvit normálně a ptát se ho, co chce.

zlorenka
25. čer 2019

a ja myslim ze to je naopak, ze osloveni mama vzniklo podle zvuku ktery mimina delaj v nejakym nepohodli. Mlada taky od sedmi mesicu kdyz bylou ouvej jela maaamaaamaaa a to me nevolala :D

makronka222
25. čer 2019

Je to logicky a nemusim ani cist clanek aby mi docvaklo, ze Mama je jen nahodna slabika. Prvni tyhle zvuky jdou Ma, Ba, Ta, Da takze neee nevyjmenovava chytre celou rodinu, jenom tohle se mu podari zvatlat jako prvni. Jak rikam, je to prece logicky a kdo veri tomu, ze dite v tomhle veku vi co rika, tak je pro me magor. Podobne me pobavila znama, co od 8m dava dite na anglictinu za 18k rocne... tomu diteti je to uplne burt

makronka222
25. čer 2019

@mysicka_lb jasne, budu se 8m ptat na otazky a jestli mrkne, budu vedet, ze souhlasi :D hahahaha tak tvuj nazor je vtipnej

malytlustyhroch
25. čer 2019

Jasne, ze to ma s reci NECO SPOLECNEHO, to, ze retezi stejne slabiky za sebou, je dulezity a adekvatni vyvojovy krok. Tim, ze to treba pro nej jeste neni spojeno s vyznamem, tim si nenech kazit radost. Deti zkousi zvuky pro radost, ale podle reakci okoli vyhodnucuji jejich vyznam a uzitecnost. Kdyz na mammmaaammmaaa reagujes jako, kdyby rikal "ahoj maminko", tak si tim postupne budejete to porozumneni mezi sebou, na to si myslim, ze je v osmi mesicich akorat. Ja jsem rozhodne desnou radost mela, kdyz zaclo dite retezit slabiky, i presto, ze jsem vedela, ze prvni maammmaa obvykle neznamena "mama", ale znamena to, ze dite slysi a ze rec je na spravne ceste.

malytlustyhroch
25. čer 2019

@makronka222 tak ja se osmimesicniho ptala na otazky, obvykle "chces mliko?" a to bys mela videt ty odpovedi, jako neodpovidal celou vetou, ale za to celym telem.

lnk84
26. čer 2019

@jesjaja Matěj "říkal" mámám už někdy kolem tří měsíců, byl to vlastně druh pláče, kterým me privolaval - takže to vlastně mělo i význam. Náš nejmladší (jsou mu necelé 4 měsíce) taky používá jiný druh pláče jako volání a jiny jako skutečný pláč. Takže si myslím, že děti skutečně komunikují různými zvuky..

mysicka_lb
Autor odpověď smazal
Zobraz
jesjaja
autor
26. čer 2019

@lnk84 fakt tak brzky jsi to dokázala rozpoznat?? Klobouk dolů

astyna88
28. čer 2019

Poznas. Ja taky pak uz vedela,zda je to plinka (takove pofnukavani), hlad (tahky rev), nuda (kdyz jsem prisla,prestal)...nebo podle toho,kterou cast hlavy si mnul, usi = unava, oci = chci spat, celicko = moc podnetu najednou...

Rec toneni v, pravem slova smyslu. Je to pry zdvojovani. Nicmene to delaji i neslysici deti 😉 mame to pry v sobe zakodovano.

cleer00
28. čer 2019

Naše malá má 8 měsíců a říká máma táta baba haf ham bac a větu Kája a máma nebo Kája a táta. Kája je její jméno říká Aja😉

bayt
28. čer 2019

@xkalisto No syn v této době začal říkaj mamama resp. mememe, kdykoliv chtěl mě, hlavně tedy kojení. Bylo mu tak 10 měsíců? Už nevím. Doteď nevím, zda se to vlastně počítá za mluvení. Taky říkal baba, tata, dede...ale zda to měl spojené s konkrétními lidmi, to nevím. Říct baba a ukázat na babičku, to dělal až v 16 měsísích.

bayt
28. čer 2019

@makronka222 No to bych tak netvrdila, musí si tu angličtinu naposlouchat, pokud ji do určitého věku naposlouchanou mít nebude, už nikdy nebude umět úplně dokonale vyslovit některé hlásky, které čeština nemá.

codal
28. čer 2019

Myslím, že v osmi měsících už to nemusí být jen necílné žvatlání,ale samozřejmě může..to ale poznáš.. naše devítiměsíční dcera už cíleně říká čiči, když se kolem ní mihne naše kočka a když mává, tak říká pápá.. krásně říká táta, ale říká to úplně na všechno, ne jen na tatínka, a mamama říká, když se zlobí, takže už ta její "slova" začínají mít smysl, ale rozhodně ne všechna, někdy jsou to jen bezvýznamné shluky slabik.

lajla
28. čer 2019

Máma cca v 5 měsících..pak baba,táta ... nabalování postupně, ve 2 letech mluví komplet ve větách, a rozumi i okolí, básničky, písničky, zopakuje cokoliv..ale je pátá.. v průměru začly mluvit kolem 2.5

leymea
28. čer 2019

Syn zacal rikat tata,baba,mama,dede strasne brzo. Nerikam, ze cilene, ale rikal to. Mama mi rikala, ze bude brzo mluvit. No, budou mu dva roky a jeste nemluvi :-/

gracinka7
28. čer 2019

Náš syn od 9 měsíců máma a táta používá jen na nás s manželem, takže bych netvrdila, že je to jen prázdné žvatlání.

prejeta_zaba
28. čer 2019

@cleer00 Cože? Nemá tam být rok a 8 měsíců? 😲 A jak je na tom v ostatním vývoji? Leze, staví se atd.? Jak jste ji to naučili? Opravdu cíleně říká na psa haf, na tebe máma atd.? Takový dítě jsem teda ještě neviděla, takhle obvykle fakt mluví o rok starší děti. 😵

alcar
28. čer 2019

No moje děcka mi řekly máma už v porodnici...fakt nekecám! 😃

prejeta_zaba
28. čer 2019

@alcar A za chvíli je začneš u každýho oslovení proklínat, ať jsou aspoň pár vteřin zticha! 😂

sabcav
28. čer 2019

@jesjaja moje holky - mám 4 , taky začaly hodně brzy mluvit a mluvili cíleně od cca 4m . Přiznám se tedy, že jsem na ně hodně mluvila už když byly v břiše a od té doby, co začaly v břiše slyšet, jsem používala babyplus, to je prenatální výukový systém, taky na ně od narození hodně mluvím, co vidí, co dělám, jak se bavím s ostatními dcerami o běžných provozních věcech .
Tím hodně brzy myslím třeba nejstarší, která kolem 4-5 měsíců začala říkat ajá - její jméno - je to Andrea, ale odjakživa jí říkáme Ájo 😉 . 2. dcera zase v 9měsících dala dohromady větu - po tom, co šel manžel po 14 dnech (byly Vánoce) do práce, táta neny, blm blm pápá ...3. ve dvou letech : maminko, podívej se, tady po ulici jede blů auto (uměla dřív barvy anglicky než česky 😀 ) , a to jsem jí pouštěla v těch 2 letech na youtube dvakrát denně na 15 minut barevné modelíny, abych mohla kojit novorozeně a neskákala mi po hlavě (doslovně) . 4. - v jejich 14měsících (před 2 měsíci) jsme museli nechat uspat naši hodně nemocnou 14letou fenku, pořád jí hledá - hledala , ptala se. De je Ejí (kde je Elí) ? . Tak jsem jí řekla, že měla au, velký, obrovský au a už není ... od té doby, když jde do garáže, tak hned hlásí : Haf Ejí neny, auau pápá

@cleer00 super 🙂

karlajasmine
29. čer 2019

Já jsem šla v synovych 8 měsících na 3 hodiny pryč za kamarádkou, a když jsem přišla domů a otevřela dveře, syn se za mnou plnou rychlostí rozlezl a nadšeně cíleně volal "máma, máma, máma". By mě zajímalo, jak se "odborníci" dopracovali k tomu, že to v tomto věku není cílené...to se těch dětí ptali, jestli je to cílené nebo ne? 😀

ladyhacek
29. čer 2019

Děti se vyvíjejí různě a můžete to být i cílené.
Syn má teda 10m žvatla táta spíše necilene. Pak když brečí a něco potřebuje ( většinou prebalit) tak řve mamama to bych řekla už cíleně. Jindy to neříká.
A cíleně říká nene. To vždy když mu zavřu do chodby kam nesmí 🙂
Jednou zopakoval tyty

bekyc
29. čer 2019

Myslím, že to MŮŽE být mluvení. Synovi bylo 8 měsíců, když podle obrázku v knížce uměl udělat zvuk ryby, psa (bafbaf) a ovce (béé). Ať mi nikdo netvrdí, že to byl náhodně... 10x po sobě :D Mama, tata, hamham a nene mám zapsáno v 9 měsících. Přece neexistuje přesná hranice, kdy to dítě začne slova používat cíleně, někdo může v 8m, jiné v roce a později.

cleer00
30. čer 2019

@prejeta_zaba ano říká to cíleně od narození se jí s přítelem hodně věnujeme knížky čtení mluvení ukazovaní věci atd. Má opravdu 8m. Vývojově je na tom dobre leze po 4 a už se sama staví. Prohlíží si knihy ze zvířatama. A vkládá kostky do sebe. Každé dítě je jiné.

cleer00
30. čer 2019

@prejeta_zaba hodně ji zpívám od malinka pak máme rádi ukazovací říkanky.

bayt
30. čer 2019

@cleer00 Kazda mama svemu diteti povoda, zpiva a rika rikanky🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli