V akom veku je možné dieťa prekrmiť?

rimmel
14. bře 2010

ahojte, otazka je jasna 😉

bojim sa aby som neprekrmovala syna, papame zdrave veci, ziadne sladkosti ako piskoty ci sladene veci no aj tak.

vcera napr spapal na veceru cestoviny s tekvicou, cukinou a syrom, potom si este pytal, spapal trosku z muzovej zem.kase a platok cerst.uhorky. prislo mi to dost...

uvedomujem si ze mi bude papat viac nez papal pred 2-3m napriklad, vsimla som si ze papa vacsie porcie len sa bojim aby nebol v buducnosti obezny, ja mam dedicnu predispoziciu po otcovej strane.

rimmel
autor
14. bře 2010

este chcem dodat, ze davam mu tolko kolko zje, nemam predurcene porcie alebo tak 😉

niekedy zje menej niekedy viac.

len chcem vediet v akom veku si nato treba davat bacha 🙂

soanpe
14. bře 2010

poporavdě řečeno nad tím ani nepřemýšlím,protože moje dítě v 15m má 10kg a když vypadá, že by si ještě dala, tak jí přidám a když nechce, tak ji nenutím do jídla.

myslím, že děti vědí,kdy maj dost. pokud ho necpeš kalorickými bombami,oběd nezapíjí mlíkem,ale vodou nebo neslazeným čajem, tak bych to asi neřešila 😎

malý má rok, víc se pohybuje a jestli chodí, tak má větší energetický výdej, takže je logické je, že i víc baští 😉
prostě, pokud neváží 15kg, tak bych se asi neznepokojovala.

samik2008
14. bře 2010

já souhlasím se soanpe...
malej bude mít 18m a váží necelých 11kg.Někdy si vezne více,někdy méně,měli jsme i období kdy nechtěl skoro nic,takže bud ráda že malému chutná a jestli mu dáváš zdravé věci jak píšeš tak bych to vůbec neřešila.

rimmel
autor
14. bře 2010

dik soanpe, este nechodi, ale ano, viac sa pohybuje.

ide totiz o to, pozerala som v tv jeden dokument kde vytvorili dve skupinky deti, dali im obed , jednej skupine presne tolko kolko potrebuju a druhej viac..

prva skupinka zjedla obed a bola spokojna.

druha skupinka tiez zjedla svoj obed..skoro dvojnasobok toho co prva skupinka.

islo o deti 8rocne, uvedomujem si ze je to rozdiel, ale aj tak ma to zaujima..

moj ma 9.7kg. neni tucnucky alebo co, ale mas pravdu, ked aj si da velky obed zalozeny na zdravom nevelmi kalorickom jedle, je to v poriadku

mozno fakt ide viac oto CO papame ako KOLKO..

😕

rimmel
autor
14. bře 2010

samik hej mate pravdu, teraz to ani tak neriesim len ma to zaujima do buducna ked uz bude vacsi 😉

soanpe
14. bře 2010

rimm
já kdysi hodně cvičila a měla jsme i trenéra aten mě nutil jíst 6x denně 😀
ale fakt záleží,jak složíš jídelníček. dopoledne jsme musela jíst ty koloričtější jídla( červená paprika, ovoce těstoviny...)
a odpoledne už jen lehčí jídla , označila jsme si je jako zelené-okurky , ledový salát... dokonce jsme si večer mohla dát i steak 😎 😀
a tehdy jsem měla nejhubenější období v životě 😀

takže fakt záleží na rozložení a složení jídelníčku. z okurky se nepřibírá a dodává tekutiny

rimmel
autor
14. bře 2010

hej hej my papame sice nie 6 ale 5krat denne s tym ze posledne jedlo o 6..aby mal dobry metabolizmus papame kazde 3 hodiny presne v tu istu hodinu.

no ale k lad.salatu sme sa este nedopracovali 😅 dnes vyskusam co nato povie 😀

kubaka
14. bře 2010

rimmel - jak píšeš, důležité je co jí, ne kolik jí.... - cpát ho nezdravými, tučnými jídly a sladkostmi určitě nedopustíš. taky souhlasím, že děti vědí nejlíp kolik potřebují. Z té dětské baculatosti rychle vyrostou. Náš měl 11 kg v roce, ale žádné faldy neměl - prostě vypracovaný. Dneska zeštíhlel přirozeně.
Myslím, že děti omezovat je zbytečné a škodlivé vůbec. Když jim nabízím zdravé věci, tak je fuk, kolik snědí. Oni vědí nejlíp.

to mi připomnělo historku: 😀
Když bylo malému přes rok, jedl k snídani buď české poctivé smetanové jogurty nebo Lipánky, které nemají žádná aditiva. popř. chleba s máslem. Když si žádal druhého Lipánka, tu na mě tchýně vybafla, že "mu to musíš omezovat, toto mu musí stačiť" - tak jsem si říkala, jak ona ví, jak velký hlad dítě má a kolik vydá energie a jak si dovolí rozhodovat, co mu "má" stačit a co by "měl" ještě sníst.

bera28
14. bře 2010

Rimmel, buď v klidu, nepřekrmíš ho. Teď jsem zrovna dočetla úžsnou knížku "Aby děti správně jedly" a hodně tam zdůrazňují, že malé děti mají úžasný regulační systém a vezmou si jen tolik jídla, kolik potřebují. A pokud mají na výběr jen ze zdravých potravin, tak rozhodně tlustí být nemohou 😉

rimmel
autor
14. bře 2010

bere super dik! a toto plati pre deti akeho veku? resp DO akeho veku?

kubaka
14. bře 2010

rimmel - na pořád !!!! Když se ze začátku právě nic nezkazí, tak pak to funguje nafurt.

Dnes nám náš puberťák došel po obědě pro dortíky a sobě nekoupil, že prý nemá chuť- No není k zulíbání? 😀

rimmel
autor
14. bře 2010

kubaka no dufam! 🙂

ja len ten dokument...ma to dost sokovalo... 😕

kubaka
14. bře 2010

rim - to se zas nenechej rozházet - může to být zmanipulované a tendenční - ty děti co snědly méně třeba měly za hodinu hlad - to ti ale už asi neřeknou.
Když jim nabídneš hranolky, tak jasně že se přecpou k prasknutí. 😀

Nech tuhle rozhodovací pravomoc jednou provždy na chlapečkovi, ten ví nejlíp, jak moc mu to tráví.
Tohle sem nikdy neřešila. Dostal na talíř a buď si přidal, nebo nechal. Marián už teď prostě někdy v průběhu krmení oznámí " stačilo" a končí s jídlem. Oni fakt vědí, kdy mají dost. Je chyba jim něco nutit přes moc nebo naopak nedat, když by ještě jedly.

beata.n
14. bře 2010

no já vám nechci oponovat,my jíme taky opravdu zdravě-sladký nejí,jídlo mu nesolím,jí hodně ovoce,zeleniny,ale věřte mi,že kdyby mohl,tak sní snad i celé prase a bude se ptát na další jídlo.my máme navcí i zdravotní problémy,takže v jídle je hlídaný,takže i kdyby chtěl přidat,tak prostě nedostane.taky mám strach,aby se to pak jednou neobrátilo proti nám,ale co mám dělat?? 😖 🤐 jinak jedlík už byl jako kojený,není to jen ted co má to omezení

mikulka
15. bře 2010

Neřešila bych to. V tomto věku ne. Jen kdybys viděla, že se přecpal, dala bych méně... Kdyby měl nucení na zvracení apod...

rimmel
autor
15. bře 2010

beata.n mne mama zakazovala jest, davala mi menej ako bratovi a bratrancov aby som nebola tucna a veru sa to obratilo proti mne, dnes uz to je ok, ale niekedy mavam taky pocit ked idem do ladnicky ze robim daco zle 😒

mylsim si ze ak mu das zdraveho aj viac ..neuskodi to ... malo kaloricke jedla ..tych sa moze doslova precpat ak cche..ci nie? koli zdrav.problemom nemozete?

beata.n
16. bře 2010

Rimmel no právě toho se taky bojím,by se to neobrátilo proti mě,ale fakt mu víc dát nemůžu.ikdyž jí jablko tak má jen půlku,prostě i toho zdravého má omezené množství.jj právě vše máme omezené kvůli zdravotním problémům.navíc on do 14ti měs.přibíral pravidelně kilo měsíčně,takže ted má 15,5kg,což je prý podle doktorů dost.ale my víme,že jí zdravě,takže není to z toho,že by se furt jen krmil.věřím že kdyby to bylo na něm,tak neví kdy má dost 😖

rimmel
autor
16. bře 2010

beata a preco teda nemoze vela papat? ak mozes povedat?

osobne si myslim ze polka jablka je malo a aj kebzye das cele, jablko ja tak nizko kaloricke ze to neublizi 🙂

beata.n
16. bře 2010

Rimmel no malej nám od roka a kousek ublinkává po každém jídle a pití,nikdo neví proč,tak proto.ono to není že by si jednou ublinkl a dost,prostě se nadavuje i několikrát za sebou-extrém třeba byl,po obědě že se nadavoval i 50x za sebou,máme prášky.ted už je to lepší,ale dělá to furt,máme i ten problém,že už od narození má opravdu velký žaludek,tak dr tím asi chtějí i docílit toho aby se mu trochu smrskl 😕

berenika39
16. bře 2010

rimmel, já si taky myslím že ted je to ok.
první syn má extremně tlustého tátu díky naprosto nevhodným stravovacím návykům jeho rodičů, oba tlustí ze šlehačky,másla,cukru,omáček a knedlíků. Váží asi metrák (otec, ne syn 😉 😉 ). Bála jsem se, co prcek podědí, a sklony k obezitě měl. Stačilo ho jem vést k tomu, že jídlo není to nejdůležitější na světě a nabízet mu přesný opak toho, co jedl táta (naštěstí s námi od začátku nežil). Přesto byl baculka, ale jakmile pobral rozum, kolem 4-5 let, začli jsme plavat,lyžovat,kolo, lítání venku. Tak nějak jsme to ukočírovali a v pubertě sám pochopil, že oplácanej kluk prostě u holke nepochodí, vrhnul se na sport a ustál to. Dneska je štíhlej, vytáhlej. Takže si myslím, že při normálním stravování to má cenu řešit někdy ve školce , aby si to už uvědomil, jaká je to pohoda být fešák a sportovec 😀 😀 .
Každopádně ten základ v batolecím věku je nesmírně důležitej, ale v tvým případě bych byla v klidu a jen tak na to "dohlížela" 😉 😉 😉 . Zakázané ovoce nejvíc chutná, odpírání jídla by mohlo vést k pravému opaku - touze se pořádně najíst....

beata.n
17. bře 2010

Ahojky,tak jsem se dnes na tohle téma bavila s mudrou a její odpověď je,že dítě lze překrmit už v jakémkoliv věku.nezáleží prý na tom,jestli je překmované zdravou,nebo nezdravou stravou-samozřejmě následky nezdravého jídla sou větší,ale i když budeš dítě přejídat,zvětší se mu žaludek a zadělává se na jiné problémy 😉 je mi jasný,každý at si to dělá jak chce,jak se říká,ale všeho s mírou.nejduležitější je,že dětem do 3 let se upravuje metabolismus a vytváří imunita a jaký základ mu ted dáme,tak tak bude v pozdějším věku fungovat.mám známou,co krmí ani né 3 letou holčičku chipsama a sladkou limonádou,sice je ted opravdu jak párátko,ale nikdo nemůže říct,jak na tom bude později,tak či tak tahle strava není dobrá ani pro dospělého,natož pro dítě

kubaka
17. bře 2010

no já nevím, ale dítě není stroj, do kterého můžu naládovat kdy chci co chci. 😀 Neumím si představit, jak bych mohla překrmit kluky, když prostě při krmení najednou oznámí - stačilo mami - a pusu už neotevře. 😀 A zároveň do něj nedostanu nic, co neuzná za vhodné sníst.
Zdravé dítě, které odmalinka jídlem neterorizuju a nechávám příjem potravy zcela v jeho kompetenci a respektuji jeho hlad - nehlad prostě ví, když chce jíst a kdy ne. Co už jiného by proboha mělo vědět, když ani ne, jestli má hlad nebo ne? Škody napáchám, když mu budu naopak něco nutit nebo odpírat. jeho metabolismus si nejlépe řekne sám, co a kdy potřebuje.

Vždy't má pud sebezáchovy - samozřejmě když vidím, že je extrémně žravé a mlsné a nevím co, tak dostane porci a hotovo. KDyž miminko vyblinká vypité UM, tak asi mělo moc.to pochopím taky. Ale to jsou samostatné případy a konkrétní , ale zobecnit to takto je nesmysl.

Mudra nemudra. Kdo si může dovolit odhadnout, co má stačit mému dítěti k jídlu a co už je moc? Moji kluci se narodili velicí 4 500 g - už v porodnici je přikrmovali 3x takovou dávkou než ostatní miminka, protože jim obvyklé množství nestačilo. Prostě jim dali, protože měli hlad. Přijde mi to fakt jako poroučení větru dešti- kecání úplně do všeho.
První je dnes astenický hubeňour, druhý začíná taky štíhlet, i když je svalnatý a má pevnou konstituci a v roce měl 11 kilo. Řekne si o mrkev, jablíčko, vezme si jogurt, kaši, rýži... Jako sladké jíme akorát 70% hořkou čokoládu. Nic víc.

Trochu přirozenosti do toho krmení a nechat to přírodě.... 😎 😎 😎 si myslim 😎 😎

bera28
17. bře 2010

rimmel, omlouvám se za pozdní odpověď. takže jak píše kubaka - když mu budeš dávat potraviny, po kterých neztloustne, tak se může ládovat čím chce a překrmit ho nelze!! Já to vidím i u těch svých - prostě když už nemůžou, tak bych se mohla třeba na hlavu stavět a další sousto do nich nedostanu. No a pak když mají zrovna hlad, tak spořádají k obědu polívku, hlavní jídlo i zákusek. Prostě se drž hesla, že ty rozhoduješ o tom, co dítě bude jíst a kdy bude jíst, ale kolik toho sní si určuje dítě!! A pokud dostává zdravé potraviny, tak to prostě nelze pokazit a mít z mimča obézňouše. To platí samozřejmě u zdravých dtí, neberu v potaz děti s nějakým zdrav. problémem, který způsobuje tloušťku.
Já mám ty moje rarachy hodně hubený (20,5 měsíce něco okolo 11 kg) a před 14 dny jsem byla s holku na kontrole na gastru a primář mi zrovna říkal, že mají oba ohromnou výhodu, že nebudou do budoucna trpět obezitou. Že se jim nevytvořily tukové buňky a to je super!

rimmel
autor
17. bře 2010

kubaka jednoducho...ja ked si napr spravim chleba vo vajci ktory milujem!! a zjem 3 a poviem si uz som plna, som schopna zjest dalsie dva len a len preto, lebo mi to chuti a je to tam 😉

kubaka
17. bře 2010

rimmel - tak si je dáš a další jídlo bude nejspíš ne tak kalorické - naše zlozvyky nemusejí být zlozvyky našich dětí.

Problém přístupu k jídlu je psychického rázu - sama jsi psala, že ti máma odpírala jídlo. To poznamená na celý život.
Znám několik takových případů: matka omezovala dceru, aby nebyla obézní, zamykala lednici. Holka si vypěstovala obezitu s bulimií, se kterou se pere celý život.
Přítel mé švagrové v dětství trpěl hlady, protože otec je opustil a neschopná matka si nezažádala o sociální pomoc - děti měly k jídlu denně třeba jen pytlík cukru. Výsledek je , že jí, dokud vidí, že je co. Je na jídlo fixovaný. Sice štíhlý, ale prostě ten problém s jídlem tam je. To je všechno psychika.

Jídlo je základní potřeba, když si dítě tuto potřebu může svobodně regulovat, tak pak se nevyvine potřeba přežírat se tím, co mám rád a vůbec nějaké reflexní návyky a zlozvyky.
Ale to je můj názor, nikdy mě ani nenapadlo klukům nedat když chtěli, nebo nutit, když nechtěli, jen proto, že by měli jíst. Nutela je na příděl, mrkev neomezená - a stejně sní max 2 mrkvičky za den. I dobrou věc odmítne, když už nechce jíst.

Jestli na synka tak trochu nepřenášíš svoje problémy, to stojí za zvážení... 😉

rimmel
autor
17. bře 2010

kubaka hej, uz to tak robim ale ide o princip, ze JE mozno sa prejest 😉 a tak si zvacsit objem zaludka, prejedanim..a je to nekonecny kruh z kt.sa ja teraz dostavam 😅 🙂

rimmel
autor
17. bře 2010

ale hejinak mas pravdu ze dat kolko oni chcu pokym je to zdrave, na rozdiel od chleba vo vajicku 😝 😀 plus deti su ine, tie tych kalorii spotrebuju za den ovela viac nez my takze ..... 🙂

beata.n
17. bře 2010

já to myslela tak,že vy to berete podle svých dětí a já zase podle svého,každé dítko je jiné,někdo prostě když už nechce,tak zavře pusu a už jí neotevře,ale jsou i děti,který prostě tu záklopku nemají,takže to přejezení opravdu hrozí.

prchalka
17. bře 2010

Máte k tématu všechny fajn připomínky, dobře se to čte, dává to smysl, ale já se trochu přikláním k beata.n 😖
Malé táhne na 18m ale váží asi 15kg. Má mlíko na noc (ne kaši) a pak 4 jídla denně (tak co se vejde do mističky nebo skleničky na oběd), pak pečivo, přesnídávku, dopol nějaké ovoce, semtam suchou BeBe sušenku po poobědovém spánku nebo křupínu.
Není extra tlustá, je prostě taková veliká, ale stehýnka má a těžká teda je 😅 Neodměřuju jí jídlo na gramy, jen prostě dám co dám, aby byla najedená a víc ne. A taky by pořád somrovala celý den něco! Ochutnat dám cokoliv, ale ne tolik, kolik by ona sama chtěla sníst. Jí tak akorát, myslím, že jí nepřekrmuju, ale i tak je to váha a nechci ani domyslet, kolik by mohla vážit, kdybych jí dala všechno, co vidí 😖
Kdybych měla hubeňoura nebo dítě, co se musí do jídla přemlouvat, tak bych to neřešila, takhle si z toho trochu hlavu dělám. Uvidíme přes léto, jestli něco vyběhá, teď byla dlouhá zima, pohyb nic-moc..

kubaka
17. bře 2010

beata, prchalka - aha 😨
Jasně že při nějakém problému už je nutný individuální přístup. OK.