V jakém věku Vaše dítě začalo "lhát"?

karotky
4. únor 2013

Dnes večer jsem se musela smát.Starší syn už týden marodí s angínou a dokud mu neustoupily horečky,měl odpuštěno učení(půl hodina večer před spaním na PC a trénování výslovnosti a slovní zásoby 20 min. v posteli místo pohádky).Na starý režim jsme najeli včera a neustále poslouchám argumenty,že je nemocný a nemůže se kvůli tomu učit.U PC mu to dnes moc nešlo,tak jsem byla neoblomná v tom,že nebude za odměnu žádná pohádka,ale cvíčo a najednou mi bylo vmeteno to samé.Když se neubránil ani tím,že bere meducínu(ATB),protože jsem mu řekla,že teplotu už dávno nemá,tak mi na to řekl:"..................mami,ale já jsem vážně horkej.........." 😀
S nostalgií vzpomínám na takové to období plné důvěry a současně se připravuji na to,že nebudu smět usínat na vavřínech.Ode dneška budu muset být v neustálém pozoru. 😅

berenika39
4. únor 2013

to není lhaní jako takové, to je tzv. neinstrumentální lež - dítě si moc moc přeje, aby něco bylo jinak (podle jeho představy. on ti tím vlastně řekl, že si přeje, aby všechno bylo tak, jako při nemoci - bez toho učení....btw. - kolik mu je? chodí do školy? proč tak pracuje? ptám se jen ze zvědavosti.
není možné, že by toho na něj bylo moc? lhát bude mnohem později. tohle je psychologický problém - přeje si, aby něco bylo jinak.

brisalek
4. únor 2013

dobrá otázka, mě podbné situace překvapily ( kdy se dcera snažila mlžit a chytračit) už když jí byly 3 roky. A fakt mě to dost překvapilo, protože jsme si říkala, že děti jsou dost dlouho takové upřímné. Ale řekla bych , že to není úplně lhaní v pravém slova smyslu.

anetka1701
4. únor 2013

Dvouletá dcera lže "dal ti tatínek snídani?" "NE!" i když dal a podobně... Nebo na mně volá večer z postýlky, že se pokakala, i když to není pravda - jenom ví, že bych jí mohla vyndat z postýlky :oD :oD asi je to normální...

lolelole
4. únor 2013

Tak naše první "lež" byla ve tesně před druhými nar.
"Kvido kdo pomaloval ten stůl?" Odpoveď bez zavahání "Emička" ( jeho o pár měsícu starší sesternice) 😉

baris
4. únor 2013

přesně jak píšou holky - starší dcera "lže" tak cca od 2,5 let - dojedla si to už - ano maminko (a samozřejmě půlka talíře plná) 😀 Teď má kašel a spoustu bacilků - aby nemusela do školky 😀

Podle mě to není lež v pravém slova smyslu. Tak bych to nehrotila 😵 Spíše bych s tím výukovým programem najížděla postupně. Přece je to jenom šok - jako když se vrátíte z dovolené u moře, kde máte vše all in a doma za vás nikdo neuvaří, nepřevleče peřiny, neuklidí 😀 😀 😀 😀

kapljhgf
5. únor 2013

toto ale není lhaní jen pouhé hledání výmluv proč se on ted zrovna nemůže učit

jasekd
5. únor 2013

Az v 5ti letech? 😅 Mne uz to dela dcera, nejsou ji ani dva. Ona teda mluvi jak nektere 3lete deti a ma starsiho brachu, tak to zkousi o neco driv. Vic samozrejme syn. Spinkal jsi? Ano! Dojedl jsi? Ano. Atd atd. Proste chteji neceho dosahnout. Dojedl, tak muze od stolu a bude pohadka atd. Proste uz u stolu sedet nechce, tak to zkusi. Reknu, ze vymyslet se nema, a ze to stejne poznam a ze mu pak nebudem verit. Starsi uz tusi, ze to neni spravne, i podle toho, jak se u lhani tvari. Mne to prijde normalni a spis bych se divila , kdyby to nezkusili 😅 Dite proste neco chce a zkousi vsechny metody, jak toho dosahnout, a az casem pochopi, co je spravne a co ne, a to uz je na nas jim ty mantinely nastavit. Proto me ani vztekani apod nepoburuje a neudivuje, byt me to nekdy vytaci a jsem uz z nich unavena, protoze to mam dvojmo a zejmena u mladsi dcery hodne intenzivne.

aneta0707
5. únor 2013

moje mala jeste neumi mluvit (je s tim pozadu), ale taky lze jak kdyz tiskne 🙂 kdo to vylil? tata, pes, kocka, meda (dokonce uz zkousi i mimi, ale pochopila, ze to proste neprojde).... kazdy vecer mame porad dokola ee, bob, ham a titi. nikdy nic nechce, jen chce ven z ty postele.
ja myslim, ze to deti delaji protoze maji strach aby nebyly potrestany. sice jsou maly, ale tohle pochopi.
PS: dneska nam pes vysypal celou misku kukuricnych lupinku do cistyho pradla 😀 clovek se nemuze ani zlobit

zuzi82
5. únor 2013

Malý to dělá už dlouho. Třeba chce pustit pohádku, protože je nemocný, i když mu nic není. Když se ho zeptám, co měl ve školce na oběd, řekne, že měl koláč. A jeho nejoblíbenější je, když mu večer taťka po večeři řekne, tak slíkat a do koupelny, tak řekne, ale maminka říkala, že si můžu ještě hrát. 😀 😀 😀

evitaa
5. únor 2013

To asi trochu přeháníš, ne? Že už navždy budeš muset být v pozoru? Zní mi to, jako bys viděla v pětiletém dítěti nějakého delikventa. Možná, než pokládat takové otázky na diskuzích, by bylo lepší vzít do ruky knížku dětské psychologie, kde jsou popsány celé kapitoly o dětském lhaní.

pismenka
10. únor 2013

jak píše evitaa, přijde mi to....no otázka taková spíš k podivení.

garfie
11. únor 2013

Skoro hodina pravidelného učení denně v pěti letech??? Navíc v posteli místo pohádky??? Promiň, ale být tvým synem tak ti lžu daleko promyšleněji..... 😝

alisek
11. únor 2013

podle mě to taky není lhaní jako když lžeme mi, nehrotila bych to, spíš bych osobně přesunula učení na jinou část dne, podle mého cca hodina před spaní není vhodná na učení u předškoláka a abys taky nenarazila s tím učením jako takovým aby se mu to nezprotivilo ještě než nastoupí do školy..před spaním učitě pohádku a relax a a né dril..aspoň za mně 😉