V kolika letech je bezpečné nechat dítě venku samotné?

peppapig
26. srp 2009

V kolika letech je bezpecne nechat dite na detskem hristi/za domem/pred domem/cesta do mistniho obchudku samotne?

Myslite, ze maminky pred 20ti lety mely v tomto pripade ciste svedomi? ak to vidite vy zijici na venkove a vy zijici ve mestech?

petrunka01
27. srp 2009

pepa-tak právě ta kočárky před obhcodem jsou u nás dost běžné ☹ .Fakt to nechápu a mnažel přímo zuří,když to vidí.Má vždycky chuť ten kočárek odvézt za roh,aby si dotyčná uvědomila,co riskuje...

petrunka01
27. srp 2009

ty..obchodem...manžel

peppapig
autor
27. srp 2009

petrunka, tak to jsi me ted zaskocila, ja naposledy kocarek pred obchodem videla kdyz mi bylo asi 10 let. Je to mozny?? Bydlite na malomeste kde se vsichni znaji nebo ani ne? Moje kamaradka by nenechala v Ostrave pred obchodem ani psa ☹

Myslite, ze zivot deti na vesnici (malomeste) je bezpecnejsi? Proc?

astrane
27. srp 2009

Syn má 7 let a ze školy jezdí sám už od pololetí-přejde 2 silnice,koupí rohlíky a počká na autobus-musí nastoupit do správného a ještě cestou přestupuje,ač je to od nás do města ajen asi 10km 😠 Zvládá v pohodě....bydlíme na vesnici a je to menší město....Ven zatím sám moc nechodí-párkrát byl na kole a pak za námi přijeli-tady vždycky ví,kde nás najdou 😉 🙂 Moc toho tady nejezdí a pokud to vezmou někde polňačkama,není důvod je nepustit....raději mu dám mobil,kdyby něco....
ve městě by to nešlo....

astrane
27. srp 2009

Kočárek tady klidně před obchodem nechám...je to smíšené zboží,malej krámek a všichni se tady znají...a není to hned u hlavní silnice...a většinou si nechám pootevřené dveře-nikomu to nevadí

radka.m.
27. srp 2009

peppapig-to nebylo myšlené proti tobě,jen je ted tvá představa určitě jiná,než je pak praxe,když děti vyrostou,prostě říct si ted,když máš mrně,že ho nebudeš chtít pustit,tak je blbost,protože pak je to v reálu naprosto jiný,nemluvím o tom,že se ještě za tu dobu změní doba,takže nikdo z nás nemůže vědět,co bude.máš ještě moc malého prcka,samo,že tě takové věci napadají už ted,ale realita je pak daleko odlišná od toho,co si plánujeme,až budeš mít doma pubertáky,tak věř,budeš mluvit úplně jinak 😉 jinak náš mladý má 3krát týdně taky tréning,o víkendu zápasy,takže se ho snažíme zabavit,aby se jenom neflákal,ale prostě takové ty normální klukoviny potřebujou i tak,u holek je to zase jiné,ty se nechají dát ukočírovat přece jenom dýl. 😎 😎 😎

petrunka01
27. srp 2009

Pepa-naše město má asi 50tis obyvatel,takže žádné maloměsto.Kočárek před obchodem je klidně k vidění i v centru.Před květinářství,večerkou,pekařstvím...

petrunka01
27. srp 2009

Je to teda mimo téma,ale nedávno se naše město "proslavilo" ve zprávách.Celou republiku obletěly záběry z bezpečnostní kamery.Na nich ujížděl kočárek z kopečka přímo na silnici pod kola hasičskýho auta.Naštěstí se nic vážnýho nestalo,hasiči do něj "jen ťukli".Ale tahle maminka si taky šla "jen rychle odskočit"...

peppapig
autor
27. srp 2009

radka.m, ja chapu co pises. Ja si nerikam, ze sve deti nebudu chtit pustit ven a drzet je 'na uzde doma'. Ale myslim, ze je to neco na zamysleni se. To co se clovek docte z novin me proste desi a dokonce jako vecny optimista mam pocit, ze budoucnost se nebude vyvijet tim lepsim smerem. Na to az budu mit doma pubertaky, na to moc nemyslim, ale bude to asi zahul, pac moje M uz ted ma svoji hlavu 😅
Chapu, ze deti potrebuji svuj vlastni prostor i venku, ale tady se to proste nevidi. A v CR bych asi nechtela jit s davem jen proto, ze ostatni deti muzou byt venku samotne od rekneme 5ti let, pac musi byt samostatne. 'Vyblbnout se muzou i na rodinnem vylete atd.

peppapig
autor
27. srp 2009

petrunka, presne neni to jen o tom, ze dite nekdo unese, ale i o bezpecnosti, tedy o nezodpovedne mamince v pripade, o ktere pises.

liviky
27. srp 2009

sisi - má dcera taky samozřejmě umí otevřít dveře a otočit klíčem v zámku,ale smí jen pod mým dohledem,sama ani náhodou,může s ní být ta mladší a ta by vyšla třeba na chodbu a mohlo by se něco stát!......je jasné že děti mají ze začátku vše jako rituál,ale pokud matka vidí že už to dítě nedělá bezmyšlenkovitě a to nejenom takovéto úkony,tak je na každé matce kdy uzná za vhodné své dítě pouštět ven nebo ho třeba posunnout o kus dál jako třeba poslat jej do obchodu atd....
....já si to také zatím nedovedu moc představit jak to bude fungovat,ale chystám se už pomalu rozhazovt sítě na práci a když do ní začnu chodit,tak se to bude řešit......
a to co tady píšete o mimoškolních aktivitách je prvda,čím víc je dítě zaměstnáno,tím míň má myšlenky na to dělat lumpárny!......
... u nás je dvorek plný dětí od 1 do cca 15 let,moc se mi líbí,když vidím že i ty starší si hrají s menšími,ale rozhodně nechápu,když vidím úplné drobky,které hlídá starší sourozenec!!!....u nás to zatím funguje tak,že pokud nemají děcka vyžití někde se svou rodinou,tak se domluvíme maminy na dvorku a dvě maminy třeba hlídaj děti a další maminy si skáknout nakoupit nebo něco rychle udělat domů a pak se prostřídáme 🙂 .....takže sme tu vlastně pro každé dítě tety a to je fajn,protože nejsou potom děcka drzé a ofrklé...protože samo ví,že by se to rodiče dozvěděli 😅 😀

mobina
27. srp 2009

Ráďo píšu to, jak to vidím teď, to je jasný. Prostě mám tuhle představu, ale když za mnou přijde malej v sedmi, osmi, tak to přehodnotím právě podle toho, jak bude šikovný, hodný, poslouchat. Za zadkem mu rozhodně stát nehodlám déle než to bude nezbytně nutné 😉
Taky ho rozhodně nemíním zaměstnat x kroužka a sportováním, jen pro svůj vnitřní klid, aby někde nedělal voloviny. To si musí rozhodnout sám a já se musím naučit mu věřit 🙂

jabber
27. srp 2009

V kolika to bude letech, to dopředu říct nedokážu, ale snad poznám, že už má dcera nějakej rozum a budu vědět co se od ní dá čekat, v čem se můžu spolehnout atd. Já jsem v 7 letech už normálně dostávala na ven 2letého bráchu a to ne na vesnici, ale v Praze. Já vím - byla jiná doba, míň všelijakých úchyláků, míň aut, taky pomalejších atd, takže to bylo všechno snazší. Ale ono i uhlídat, aby nedostal houpačkou do hlavy nebo někam nespadl, nebo třeba abychom mu s kamarádkami v rámci hry někam neutekly a nezapomněly na něj, bezpečně jeho (a i sebe) převést přes silnici, být doma do kdy mám - všechno to chce trošku zodpovědnost. Takže prostě uvidím, jak na tom bude 🙂

Jo a teď jsem si vzpomněla, že jsem viděla v televizi nějakej pořad na tohle téma a tam říkali, že se to 'nikam nechoď s cizími lidmi ani kdyby ti slibovali kdovíco, s nikým se nebav a od nikoho si nic neber' nemá dětem opakovat zase příliš často, protože to zevšední, oni to odkývou, jelikož to slyší po stopadesáté, ale význam slov jim unikne - prostě jedním uchem tam, druhým ven 😅