V kolika letech je bezpečné nechat dítě venku samotné?

peppapig
26. srp 2009

V kolika letech je bezpecne nechat dite na detskem hristi/za domem/pred domem/cesta do mistniho obchudku samotne?

Myslite, ze maminky pred 20ti lety mely v tomto pripade ciste svedomi? ak to vidite vy zijici na venkove a vy zijici ve mestech?

alterna
26. srp 2009

V dnesni dobe neni bezpecne ani do 18let veku ditete haHA 😀

Vim z vypraveni rodicu ze my jsme byli pred barakem na pisku sami uz i ve trech letech teda jen obcas a nasi nA NAS KOUKALI. Ja se budu bat o deti asi porad....

Zajimame co holky napisou

peppapig
autor
26. srp 2009

alterna, taky me zajima jak to vidi ostatni maminky v cechach, na Slovensku i v jinych zemich.

Dale me jeste napada cesta do skoly!!??

U nas osobne se zadne za barakem, pred barakem nekona. Hriste mame asi 10 minut pesky v obrovskem parku. Pravdepodobne se tam nase mala bude moci sama vypravit az, kdyz ji hopajdy nebudou zajimat. Do skoly jsem videla, ze rodice vodi i 13ti lete deti, asi nebudu vyjimka.

kristi
26. srp 2009

tuhle byl o tom clanek v Marianne, tusim matne, ze od nejakych 5 let by melo byt ditko schopne jit naproti do kramu - ovsem pokud je to mozne tak ho samo kontrolovat v okne nebo nenapadane za nim. Do skoly bych Miu pustila samotnou tak od druhe tridy, jednak je to kousek a jednak tak urcite budu chodit i starsi deti a da se jit i ulici, kde snad ani pomalu nejezdi auta...

ja se nebojim az tak moc. Od mala ji ucim chodit v provozu po Praze, myslim,ze pud sebezachovy ma, takze o nechci nejak hrotit.

petrunka01
26. srp 2009

No já to vidím nějak podobně..🙂
Bydlíme v paneláku,tak bych stejně neměla moc přehled,kde dítko vězí.Navíc si to vůbec neumím představit,že by šel ven sám a já nevěděla,kde je,co dělá..
Do školy uvidíme,není to daleko a skoro celou dobu se jde po chodníku.Stačí přejít pak jen jednu silnici,kde je zpomalovací práh a nikdo tam nejezdí jako šílenec.

liviky
26. srp 2009

hoj holky 🙂
dobrý téma 🙂 ....no já se bojím malou pouštět samotnou na dvorek i když bude mít brzy 3,5 roku.....okna sice máme na dvorek a Viki nejde přeslechnout,ale nemáme vchod ze strany na dvorek a hlavně z druhé strany kde je vchod je od barku cca 5m cesta...jo a bdlíme až nahoře,takže kdyby se něco stalo tak než bych doběhla asi by mohlo být zle!
..je tu sice spousta dětí i starších co si s mýma cácorkama hrajou,ale přece jen,přestanou je bavit,někam odejdou a Viki by mohla chtít za nima běžet že jo! ☹ ....jo a navíc,ještě ani pořádně nedošáhne na kliku u dveří a musela by si otevírat dveře klíčem kdyby chtěla domů....takže já to tak vidím,že až pořádně zvládne odemykat dveře,tak jí začnu samotnou pouštět ven
😀

soanpe
26. srp 2009

záleží na tom, jak na to dítě připravím.zažila jsem hysterák asi 13ti letýho kluka, co se ztratil v Tescu 😨 😝
takže ten asi moc samostatný nebyl.
já si pamatuju, že nás rodiče naučili, že když se někde zapomenem, třba v hračkářství 😅 😀 , tak máme jít za prodavačkou a říct jí, jak se jmenujeme, a že jsme se ztratily. Všechny tři jsme byly takhle poučený. Jednou se stalo, jsem omylem asi v 5ti letech vystoupila o stanici dřív a máma se dvěma ml.ségrama jela dál 😀
No a já si počkala na další metro a tu stanici dojela 😀
Takže pak přišla na řadu další rada, a to,že když se ztratíme v metru,tak mám ečekat na stanicia naši pro nás přijedou nebo opět se nahlásit u někoho dospělýho 😀
před barák mě máma taky vylifrvala si v 5ti letech.
Jinak dnes je doba přece jen jiná a úchylové a jim podobná havěť dnes nemá respekt z policie.
Dříve si myslím měli větší strach,aby je nechtli orgáni VB 😀

johanda
26. srp 2009

Ahoj, souhlas se Soanpe, děcko musí vědět, jak zvládat "stresové" situace, musí umět přejít ulici - samozřejmě málo frekventovanou, musí si umět odemknout nebo aspon dosáhnout na zvonek a musí respektovat rodiče - pokud řeknu - budeš na hřišti před domem, kdybys chtěl třeba objet dům na koloběžce, přijď mi to říct, musí to splnit.
My bydlíme v relativně klidné a nefrekventované čtvrti, před domem je malé hřiště, na které vidím a holku jsem pustila poprvé samotnou asi v 6 letech. Kdybych bydlela někde u velké cesty nebo parkoviště, asi bych s děckem chodila furt.

BTW Já jsem jako děcko musela venku hlídat svého malého bráchu , to byl opruz neskutečný. 😀 Tříleté děcko si sice občas i užilo dobrodružných a nebezpečných výprav o kteých mamka dodnes neví, ale já si je pamatuju dobře, proto bych nenechala na starost děcko do 5 let nikomu mladšímu 18 . 😅

já lítala před barákem asi od 4, moje máti už od 3 chodila s bandaskou pro mlíko 🙂

mobina
26. srp 2009

Peppi dobrý téma. My máme ještě spoustu času a musím říct, že to asi nechám na něm, jak se bude vyvíjet, jak bude spolupracovat, poslouchat...
Na zahradu u baráku asi až si bude umět sám odemknout dveře. Na hřiště do parku asi až bude chodit do školy, odhaduju nejdřív v 10ti. V témže věku asi i sám do školy.
Nebojím se ani tak moc toho, že by ho někde srazilo třeba auto, jako spíš lidí (uchyláku, pedofilů). 😖

mandarinka
26. srp 2009

Můj starší syn se od druhé třídy vypravoval sám do školy, prostě jsem mu nařídila budíka a ještě jsem mu teda volala. Na telefonu měl navoleno číslo ke mě do práce a prostě musel to zvládnout. Pak zamknul a šel do školy. Ale je fakt, že jsme bydleli na vsi. Naučila jsem oba kluky jak se jmenujou a kdyby se ztratili, že mají jít za prodavačkou a oba to teda jednou potřebovali. Mladší se vypravoval sám od 3 třídy, to už bylo ve městě. Jinak oba lítali sami venku někdy od těch 6 let (na vsi)

peppapig
autor
26. srp 2009

mobina, premyslis stejne jako ja 😉 Docela me zarazi, ze skoro vsichni koukaj na samostatnost deti, aby je nesrazilo auto, schopnost odemknout dvere atd. Ja se prave bojim tech unosu a pedofilu....na takova setkani se dite moc pripravit neda!!

soanpe
26. srp 2009

peppapig, to je přesně to , co jsem psala o té "havěti" 😖

kristi
26. srp 2009

bych ti deti nacipovala a bylo by to... 😀

mobina
26. srp 2009

Peppi no právě. Nějak nevím, jak bych ho tohle měla "naučit". Z jedné strany ho učit, aby když se ztratí, oslovil dospělou osobu a z druhé, aby se s cizíma lidma nebavil 😒 Dítě divnýho typa nepozná nehledě na to, že na těch lidech to poznat není.
Kamarádky chce dát dceru o 4 let na thaibox. Ze začátku se mi zdálo, že to přehání. Mluvila o tom ještě když byla malá fakt mimino, ale asi to má něco do sebe. Naučit dítě se bránit, ale zase se bojim, aby to pak "nepraktikoval" na vrstevnících 😖

kristi
26. srp 2009

Mobi, to ho naucis....aby to pouzival jen kdyz je potreba.

karotky
26. srp 2009

My máme zahrádku,ale byt v 1.patře.Ráno si nachystám vaření,pak se nasvačíme a jdeme ven,kde jsme do oběda a já mezi tím odbíhám k vaření.Samo,že když čekám,až mi začne vařit polívka,tak na něj chodím mrkat z balkónu,ale myslím si,že jak ho už tak moc nehlídám(nejsem mu pořád za zadkem,ale mám ho na dohled),tak má taky vypěstovaný pud sebezáchovy. 😉
V říjnu nastupuje do školky a tam bude 1 učitelka na 25 dětí a těžko bude stíhat,každé hlídat zvlášť. 😖
Do ZŠ to máme přes vedlejší silnici.Kdysi jsem byla ráda,že moje děti nebudou čelit nebezpečí z projíždějících aut,ale od manžy jsem dostala celkem studenou sprchu.Když mu bylo tak asi 7 let,tak na něj v křoví u té samé školy vybafnul chlap s odhaleným přirozením a ptal se ho,jestli ho má také tak dlouhého. 🤐 😅
A to by la jiná doba.Teď si myslím,že je to mnohem horší. 😖
No,................nevím,jak to budeme řešit/zvládat,když nemáme v záloze žádnou babičku,která by poskytla doprovod,když budeme v práci. ☹
Radši na to teď nemyslet,když je to ještě daleko. 😝

radka.m.
26. srp 2009

já se nedivím,že holky koukají na samostatnost,ono to dítě může nějaký uchyl přepadnout v pěti,ale zrovna tak v patnácti a když jsou starší,tak jim stěží zakážete,aby chodili ven,určitě i holky mají strach z těch uchylů,ale to si prostě člověk nesmí tak připouštět,to by jsi se musela zbláznit,vím to z vlastní zkušenost,mám doma už dvě pubertačky a starší syn,kterému je osm,tak už se taky nedá,už jsem mu tu uzdu musela taky povolit a že se mi žaludek hoooodně obracel,když jsem ho letos o prázdninách pouštěla s klukama poprvé samotnýho na koupaliště.ale jinak,pokud dítě v pěti letecvh bude chtít jít s ostatními dětmi na hřiště,tak ti nezbyde,než ho pustit,nesmíš ho přece zase kvůli tvému strachu izolovat od ostatních vrstevníků a v druhém pololetí první třídy si myslím,že dítě už by mělo se být schopno samo vypravit a dojít do školy i ze školy.

kristi
26. srp 2009

ja si stopla uchylaka, nikdo me nikdy nic neucil a prezila jsem to ve zdravi, je to o i o tom, ze kdyz my reagujeme klidne a vecne, tak ty deti to od nas odkoukaji....

radka.m.
26. srp 2009

jinak mobina,to jako budeš do deseti chodit se synem všude s ním? 😕 u kluků je to vůbec horší,pak jsou totiž za úplné blbečky,když mají mámu za zadkem,to mi věř,pak by se dostal akorát do středu jízlivých posměšků a poznámek

kubaka
26. srp 2009

souhlasím se soanpe - je dobré mít nacvičené scénáře při ztrátě sebe sama 😅 Měli jsem je se synem taky. Nebyl nijak venkovní typ, takže jsem ho musela spíše vystrkat z bytu. Samostatně chodí s klkukama po sídlišti si hrát tak od 10 let. Dnes jezdí tramvají sám kam potřebuje. Od září bude stejně dojíždět do školy, .
Bydlíme na sídlišti, do školy chodil sám od druhé třídy, ale přes ulici ho ráno převedl manžel. Zpět chodil v houfu s dětmi. Od třetí chodil úplně samostatně.
Samozřejmě od maličká do něj hučíme, že nesmí k nikomu do auta, brát si bonbony atd atd. známá pravidla...

sisi.v
26. srp 2009

já ji asi nebudu moct nechat nikdy 😉, nebojím se aut a potenciálních jiných nebezpečí, ale právě lidí...

teď ji občas nechám samotnou 10 min na zahradě (když zamknu vrátka, vrata atd.) a vidím na ní z kuchyně, ale jak zaleze někam za roh, už jsem nervózní a jdu kontrolovat, vždycky vymyslí nějakou pitomost, jako že šplhá po zahradním domku na střechu. na hřišti a venku myslím tak od pěti let...nevím, to ukáže budoucnost.

co vím podle fotek a vyprávění, já ve 3,5 letech hlídala venku malýho bráchu, ale byla jiná doba a mamka to asi neřešila 🙂

poupe
27. srp 2009

ja si jeste neumim predstavit,kdy ji budu poustet samotnou,uz ted mam strach,pod nama sousedka ma 6letyho kluka a ten chodi klidne do mistniho kramku a je to takovy plasan 🙂
ja chodila sama ze skoly uz v 1 tride a ve 3 tride jezdila autobusem do krouzku,asi byla jina doba

liviky
27. srp 2009

hele holky co Vás zaráží na tom že je důležitá samostatnost???.......vždyť když dítě např. umí odemknout ,zazvonit , ohlásit že chce tam či jinam....tak to přece je známka toho,že dokáže už pomalounku vyhodnotit situaci ať už jen s dětmi nebo cizími lidmi!!!
...a myslím že je dobré v dnešní době dítě opatřit mobilem,sice zablokovaným a povoleno ať má volat jen rodičům.....jo a žádný supr přístroj,to samo násilníky taky určitě láká,takže jen náký starší šrotík,ale funkční! 😅

liviky
27. srp 2009

..ještě mě tak napadlo.....já už ted a to mám holky malý ,když sem s nima venku tak jim nelezu pořád za zadkem,dost často sleduju z povzdálí.....a myslím že je to fajn,když mě potřebují,tak sem na blízku,ale rozhodně je pořád nepřidržuju a nefoukám bebíčka........já osobně nechápu maminky,co třeba na dětském hřišti za svým dítkem pořád běhají......je jasné,že někdy asistenci a dohled potřebujou,ale pořád rozhodně ne...to potom vidím ty děti jak nenechají rodiče ani vydechnout a nebo u nich sedí jak hromádky neštěstí a nehrajou si s ostatníma dětma ☹

kristi
27. srp 2009

na hristi ji nechavam, obcas na ni ani nevidim.....vzdy se vrati a prave se uci si poradit sama

mobina
27. srp 2009

Radko v dnešní době na hřišti věc celkem běžná, že i s takhle "starými" dětmi jdou rodiče nebo prarodiče. A jak jsem psala výš, těžko to můžu odhadnout, když je mu 1,5 roku že 😀 To je prostě můj odhad...
Jinak souhlas s Liviky. Rozhodně nestát neustále za zadkem 😉

sarinkam
27. srp 2009

Dcerka chodi sama ven od 5 let, ale bydlíme na malem mestecku, a tenkrat stejne jen hopsala okolo plotu zahrady.Vic se osamostanila az v 1 tride, kdy zacala v rijnu chodit do a ze skoly sama.

Ted uz chodi vedle na louku si hrat i s Davidem, ale jak jsou dva, není mozne je neslyset.

Taky od druhe tridy byva sama doma max půl hodiny. mobil ma

sarinkam
27. srp 2009

Mobina a dalsi- pri ztrate me moje mamka říkala, že si mam vyhlednout nejlepe paní s deckem veku jako ja a nebo celou rodinu, kdyztak pána s ditetem , ale už vubec ne samotneho pána.

radka.m.
27. srp 2009

mobina-jít na hřiště s 10letým děckem,to pro něj znamená vopruz,to mi věř,i když to na tom hřišti nějak s rodičem přežijí,tak pak jsou akorát terčem pošklebků a hlavně,nepočítej s tím,že 10letý kluk bude vůbec chtít chodit jenom na hřiště,to už mají v dnešní době úplně jiné zájmy,však uvidíš sama,až vyrostete,já jsem z těch,co mají velký strach,ale prostě jsem přišla na to,že mi nezbývá nic jiného,než se s tím vyrovnat a to můžu říct,že mé děti jsou spíše ty,o kterých víme s manželem,kde se momentálně pohybují,jsou prostě více hlídané,než jejich vrstevníci,ale až tak,že bych s mladým chodila ven,když se pro něj staví kamarádi,to fakt ne,to prostě musí každá máma překousnout,to mi věř,podle mbě nemá cenu ani tady o tom diskutovat,protože ty,co mají malé děti,tak ted stejně budou říkat,že by své dítě takhle brzo nepustili samotné,ale pak je to stejně donutí,taky bych dříve,když byli děti malé,psala to samé

sisi.v
27. srp 2009

liviky - jasně, že je důležitá "samostatnost" v úkonech, ale moje malá si už teď umí sama otevřít dveře a otočit klíčem, když si odmyká, zastavit se před tím, než vleze do silnice a podívat se na obě strany, schovat se na chodník, když jede auto atp., ale nic to nevypovídá o psychické zralosti rozeznat nebezpečí, jsou to jen naučené rituály.
s hřištěm - pochopila jsem dotaz peppapig tak, kdy je necháme samotné na hřišti a půjdeme domů - ne kdy sedíme na lavičce a dítě si hraje, a občas přijde, to je přece jasné, že už teď.

peppapig
autor
27. srp 2009

Tady v UK pozoruju, ze je to trosku jinak nez v Cechach. Tady opravdu na detskych hristich deti mladsi 13ti let samotne neuvidite, aspon z me zkusenosti (v ostatnich mestech, ktere neznam to muze byt jinak). Vyjimkou jsou polorozbita hriste uprostred 'sidliste' vystaveneho pro socialne slabsi obcany (tedy Council Estates), jenze tam je mozne videt i deti s cigaretama a pivem v ruce.

Nemyslim si, kdyz nepustim malou samotnou do parku bude stradat, pac pravdepodobne ani jeden z jejich vrstevniku ve skole tam nepujde sam/sama. Urcite nebude stradat, ze neni v kolektivu (jak nekdo zminoval), tady je moznost zustat po skole ve skolnich klubech, pak urcite bude chodit do ruznych krouzku. Kdyz jsem pracovala jako au pairka, skoro kazdy den po skole dostaly deti pozvanku k nejakemu kamaradovi domu, hrat bezpecne na zahrade a tak.

Deti jsou proste deti, muzou byt naucene a pripravene na ruzne situace, ale clovek opravdu nevi, jak se v dane a hlavne necekane situaci zachova. Presne jak rika sisi.v pro moji M jsou to zatim jen naucene ritualy. Navic je dite velmi pratelske, venku vsechny bere za ruku, s novou tvari je vetsinou hnedka kamaradka. To, ze nemam dobry pocit pustit dite samotne ven neni o tom, ze by bylo nesamostatne nebo ze bych ja byla precitlivela matka, prijde mi to v dnesni dobe prirozeny. Myslim, ze zadna mamina by nenechala mimco v kocaru pred mistni samoskou a sla si v klidu duse trebas pro nanuk, tak jak to delavali rodice pred cca 20ti lety.

sarinka, podle me pri ztrate je fakt asi nejlepsi mit mobila, nekdy ani pani s kocarkem ci rodina nemusi byt stastne reseni.

radka.m, a predstav si, ze MA cenu o tom diskutovat
😉