V kolika letech začalo Vaše dítko mluvit a čím jste toho dosáhli?

karot
11. črc 2008

Adámek začal s 1.slovy(BABA,MAMA,..)kolem 8.měsíce a od roka je to jen sem tam někdy. 😖
Číst knížky se mnou ho už nebaví a neustále na něco ukazuje a "říká":Hm,hm...............He,he,......."
Tak si s ním pořád povídám,TV mu pouštím pouze večer kvůli večerníčku,který ho zajímá první 2 minuty(znělka 😅 )a pak si jde hrát s autem:"Brm,brm,brm......." 😀
Pokud dělám něco špatně,tak poradtě.
Děkuji 🙂

martinka16
22. črc 2008

Ahoj baby,,,moj Samko zacal rozpravat tak po roku ikdy na nic neukazoval a nehmkal vzdy sa snazil povedat a to mu aj ostalo ako 17 mesacny mala jeho slovna zasoba 74 slov a vtedy som to prestala ratat...ako tu uz niektora z vas pisala aj on pekne sklonuje a a privlastnuje ...knizky naopak cita rad vsetko menuje aj cinnosti a basnicky a pesnicky su jeho svet,,,po par razoch si zapamata aj pesnicku...nie celkom celu ale vacsinu.Najaktualnejsiu mame momentalne prsi prsi....inak si nemyslim ze ste niektora robili nieco zle,,,mam kamaratku kt.ma syna o 5 tyzdnov starsieho od mojho a ten povie dokopy mozno 1O slov aj to mu nk nerozumie a pritom mama sa mu sto percentne po tejto stranke venuje...najdolezitejsie je aba dieta rozumelo rozpravanie bude potom uz len otazka casu a sustredenia...hyperaktivne deti rozpravaju neskor....

nensy
22. črc 2008

tak mi jsme začali poprvé mluvit před týdnem a říká malá (mama).jo tak mi si taky hodně povídáme a čteme

germik
31. kvě 2010

naša malá si stále džavotá tou svojou rečou, viacmenej mi rozumie vačšinu čo jej rozprávam ale ona nechce ani za svet 🙄
pred časom hovorila mama, teraz už ani to nechce, maximálne povie duda /ako dudlík/ a tata... Myslíte že je to ok? stále na nu rozprávam, snažím sa jej vysvetlovat, čítame knižky /ani zvieratká nechce napodobnovat 😒 /. Nahlodala ma svokra,ktorá vravela že už by mala vediet povedat viac slov, myslíte že je chyba vo mne a robím niečo zlé? 😔 Na nočníčku už podla nového tiež nechce vydržat a sama ako kaka alebo cika nepovie.....díky za každú radu

bubelko
31. kvě 2010

germik> nerob si zatial starosti. niektore deti rozpravaju skor, ine neskor. moj patri k tym, co zacali skor, ale napriklad svagrinnej syn zacal az okolo 2,5 roka rozpravat tak, ze mu bolo aj nieco rozumiet. to iste kamoskina dcera. tiez zacala az okolo 2 rokov rozpravat 😉
co sa nocnika tyka - tym sa vobec nezatazuj. nas lukas sa oducil od plienok az teraz pred nedavnom. deti vacsinou vydrzia na nocniku, pokial nezacnu behat. sara je este mala na to, aby ovladala svoje potreby. deti su zrele na nocnik okolo 2 rokov. hoci su vynimky - kamoskina mala nenosi plienky cez den od 18 mesiacov. 😉

kristi
31. kvě 2010

nase tak od 2 let, ale nikdo ji moc nerozumnel, ted uz je to super, vety maji smysl a je to sranda. Vubec jsem se nevrzusovala tim, ze by se to nenaucila, ostatne mluvi snad kazdy z nas, ne?

germik
31. kvě 2010

díky holky, mna len niekedy deprimuje to porovnávanie babičiek 😠 😠 ešteže svokru vidíme tak 2x do roka 😀 😀

lalus
31. kvě 2010

germik, náš začal hovoriť mama, auto a ostatné prvé slová - dokopy asi 10 slov v 16 mesiacoch 😅
vy fakt máte ešte časua času...a neporovnávaj, Tvoje dieťa je pre Teba to naj, naj, naj...a je jedinečné 😵

bubelko
31. kvě 2010

tak na to sa mozes fakt vykaslat 😉 dolezite je, ako to vidis ty a co na jej recovy vyvin povie pediater. ten by ta urcite na kontrole upozornil, keby bolo nieco inak ako ma (teda dufam, ze hej - nas ma upozornil, ze na chlapca rozprava velmi skoro 😀 )

bubelko
31. kvě 2010

teraz som myslela to porovnavanie tych babiciek, nie to co pisala lalus 🙂

jankapiknova
31. kvě 2010

Myslim že to je individualne,niektore deti začnu uplne skoro ine až okolo 3 roku. NAš je ten pripad čo povie všetko čo očuje aj trojslabične slova aj zahrešenia,proste musime si pred nim davat sakramenske bacha... 😉

andykov
31. kvě 2010

Holky, a myslíte, že je ještě v poho, když na 14měs. neřekne ještě ani slovo? Jako žvatlání tam je, ale taky ne moc, je spíš tišší povahy...

bredmax
31. kvě 2010

já si myslím,že každý dítko je fakt jiný a nelze porovnávat,náš Ondřej ve 14měs. řekl slovo Karkulka a pak začal spojovat slova do vět a mlel celý den a pořád to trvá,až si někdy říkám,jaký to byl klídek,když nemluvil, s porovnáním s dětma,co tu máme kolem sebe zhruba stejně starýma,začal mluvit opravdu brzo a moc dobře,ale postupem času se i ty ostatní rozpovídaly,zatím je pořád o krok napřed od nich,ale to se taky srovná a až jim bude 5 nikdo už nebude vědět kdo kdy začal mluvit 🙂
jen se teď bojím,že budu naší malou srovnávat,až začne brebentit 😝

A znám chlapečka tříletýho a ten má svojí řeč a krom rodičů mu nerozumí nikdo 😉 a i ten se určo časem naučí mluvit,tak aby jsme mu rozuměli 😉

bubelko
31. kvě 2010

bredmax> to sme na tom podobne, az na to, ze u nas to nebola karkulka ale traktor, potom prisiel bager a uz to islo 😀 usta sa mu za den ani nezatvoria - iba ked je, a aj to len na chvilku 😉
andykov > je to v poho. kazde dieta je ine a nie vsetky od roka rozpravaju. ako som pisala vyssie, syn svagrinnej zacal rozpravat az ako 2,5 rocny, dovtedy mu nreozumel nikto, ani vlastna mama 😉

momin
1. čer 2010

Ahoj holky,ja teda myslim ze my pred 2 rokem mlluvit nebudem.... 😀 😎
Maly mi ani jeste vsechno nerozumi,jen takove zakladni veci jako caj,plenka,ham,balon...
A mluvit nemluvime.. jen si tak zvatla.. a kdyz neco chce rekne EČE (jeste)... To je vse.... 🙂 😉
Ja to neresim.. Ale je pravda ze narazky rodiny (babicek) me nekdy zvedaji ze zidle..
Ja sem mluvila snad od 10 mesicu a na nocniku sem byla od 6-ti.... 😀 😀 😎 ha ha ha.... 😎

germik
1. čer 2010

lalus - to vieš že to moje dieta je a bude vždy pre mna jedinečné 😀 aj ked nepovie ani slovo ešte pár mesiacov 😀
ja som len chcela vediet,či je to v poriadku.. Pediatrička sa nikdy na takéto veci nepýtala, práve teraz sme ale menili pediatra a uvidíme teda na 15mesačnej prehliadke či sa bude o to zaujímat 😉

kytinka
2. čer 2010

ahojík holky, tak já vůbec netuším kdy malá začne mluvit, v červenci jí budou dva roky a od jednoho roku mluví první slabiky, pořád to vylepšuje ale nějak se nesnaží to spojovat. Pořád mluví takhle: žaža - žaba, kaka - kakao, koko - kostel, koko - kostka, dudu - dupka, papí - papír, bobo - bobek, zuzu -zuby prostě první slabiky řekne 2x a má vystaráno, jediné co řekne hezky je mami, tati, babi jinak auto je a, jedna - jeje, apod. tímto stylem napočítá do deseti, všechno ví, všechno zná, a když jí řeknu že jí nerozumím tak místo aby se snažila mluvit tak začne ukazovat. Nejhorší je tchýně páč MM začal mluvit hezky už v roce a v roce a půl mluvil básničky tak pořád slyším že je divné že ještě nemluví, ona mluví ale svým stylem, hlavně je skoro každý rozumí tak se nesnaží. Nemáte někdo podobné zkušenosti. díky

u2jana
2. čer 2010

kytinka, tak mi sme na tom podobne - mam pocit, ze ju nedokazem naucit ziadne nove slovo, proste tiez len prve hlasky a je 🙄
vela citame, hovorim jej basnicky, riekanky - ale macik je stale ma, zaba - da-da, zajo - za... atd...
fakt neviem, tiez poznam deticky, co uz v jej veku pekne rozpravaju, tak som z toho trochu nesvoja... 😖

kytinka
2. čer 2010

u2jana Elenka v roce už říkala první slabiky jsem si říkala, jéé ta bude rychle mluvit, ale na tom jsme se nějak zasekly. Jo a místo dej říká dem - mami dem čaj 🙂 ale to je snad jediné hezké. Jinak na špunt říká šum 🙂.
Jinak zážitek od dr. na injekci jak plakala a její kamarádka Natálka ne. Pipi (pich) dodo (doktroka) papa (plakala) E E (Elenka) ne (ne) Nana (natálka) - super ne? 😀 😀

u2jana
2. čer 2010

😀 poznam ten kodovaci jazyk 😀
tiez si vravim, ze jej doma tej hatlantine rozumieme, tak sa nesnazi, ale fakt neviem...

berenika39
2. čer 2010

kytinka, ahoj, petr je v srpnu a mluví naprosto stejně - chytrý jak rádio, všechno pochopí, plno slov řekne jednou a víc ani ťuk. má svůj repertoár, spojuje ty slabiky do vyprávění, montuje věty - ale slova, mluvení - to není. prostě nechce. naučil se říkat kolotoč. večer už to nechtěl říct ani náhodou, druhý den taky ne, další den taky ne. nechápu. zkusila jsem mu dát jeho milovanou okurku - že ji dostane, když řekne kolotoč. jasně že řekl, krásně, ale pak zase už nikdy ani náhodou. prevít je to 😀 😀 😀

taky to poslouchám, že jiné děti už mluví jak knihy, ale co, mluví snad všechny děti, ne?

biba12
2. čer 2010

NO nas maly hovori cca od 8 mesaica jednosuche citoslovcia - ako robia zvieratka... A potom zacala pridavat mama, tati, baba, dede... A v 15 mesiacoch zacal mliet a odvtedy melie furt . Ticho je u nas , len kym spi. Rozprava kazdemu , s kazdym a ao vsetkom. Momentalne mame obdobie preco a ja si niekedy uz trham vlasy 😉

bubelko
3. čer 2010

biba> aj my mame momentalne preco? 🙂 ale daleko horsi je, ze mame k tomu: a keby som mohol? a keby si mi to dala? a tiez> nepocuvam ta, rozpravam sa s tatinkom a podobne 😀

maruska39
6. čer 2010

Ahoj holky,
přidávám se taky do klubu,mě malý nemluví nebo spíše mluví svou řečí,nabrebentí toho spoustu,ale je to pořád taková děcká hatmatilka a to bude mít příští měsíc 2 roky,takové základní věci jako mama,tata,baba,teta atd. umí to jasně řekne,ale on je líný mluvit takže většinou s toho řekne jen první slabiku a tak je to se vším, na všechno má BA,prostě co začíná na slabiku BA tak řekne BA a tím to končí nenamáhá se to říct dál např. Balon,bác,balkon,bagr,bahno atd. prostě vše je BA a konec. Umí jen ty první slabiky pěkně řekne pr (prádlo,práce,prosím) tr (trdlo),taky má HA (hají) a co neumí říct tak to je ííí (voda,nyny to je jeho mazlíček) a všechno prostě co neumí je ííí, taky mu jde dy (dudlík,ten už ale nemáme) a dík to řekne jediné celé a krásně. Takže on toho nakecá dost,ale jen první slabiku a víc nic však ví,že mu rozumíme.Dorozumím se s ním naprosto krásně udělá co řeknu,přinese co řeknu,rozumí mi a já jemu i beze slov a tak proč by se namáhal mluvit 😉
@kytinka Ahoj holka,dlouho jsme se nikde nepotkali,viď 😉

evina313
9. čer 2010

no my sme prave prekrocili 2 roky a nič ☹ povie mama, tata, baba, dedo...ostatne povie tou hatlaninou - D - dom, ava - ujo, atn- auto...vela sa s nim rozpravame, citame, a nic.kazdy mi vravi ze po dvoch rokoch sa spusti, ale zatial nic nove. uz niekolko mesiacov nepouzil ziadne nove slovo, stale len to iste. Vsetky deti v jeho veku a v nasom okoli uz zacinaju rozpravat, jemu sa zjavne nechce. ale zase prvy z nich uz nenosi plienky 😉

lalus
9. čer 2010

no vidíš evina, tak to bezplienkovanie nezabudni spomínať každému kto sa Ti pochváli, že jeho dieťa už skladá súvetia 😀 😀 😀

knuffel
9. čer 2010

Ahoj baby, já nevím, co tu řešíte, my máme v mluvení opravdu veliké rezervy, ale podle doktorky je do třech let čas, pak se to má začít řešit, takže klíd. 😀

evina313
10. čer 2010

Ale ved ja az tak nestresujem 😀 tiez si hovorim ze pockame do 3 rokov a potom to zacneme riesit. Ale mam svagrinu, ktorej lekarka stale vravela mate cas, mate cas, ona jej verila a zacala s tym robit nieco tusim az v 5, alebo neviem ci nie dokonca az v 6 rokoch. no a maly samozrejme nezvladl prvy rocnik, tak musel prestupit do spec. skoly. a tam sa mu venuju, a v rozpravani je to podstatny rozdiel. Takze, niekedy je lepsie radsej skor ak neskoro.
Mna by vsak zaujimalo, ak je tu nejaky odbornik, alebo znalá mamicka, ake su priznaky, ze nieco treba robit, co by malo dieta do 3 rokov vediet povedat, ako s nim pracovat doma... my mame take tvrde karticky, kde su krasne, farebne obrazky, podla mna uplne idealne na ucenie reci. su tam rozne predmety, farby, povolania, tvary...no proste vselico. maly to rad "cita" . ja mu stale opakujem co tam je, ale on vobec nechce opakovat. stale si melie svoje . pri sanitke urobi -uuuuu, vlacik - huuuuu, slnko, mesiac aj hviezda je - ta / tma /... veci si vie dat do suvisu, vie ze je tam semafor a auto musi stat, ale vsetko hovori rukami-nohami a vseliakymi svojimi hatlaninami 😉

lalus
10. čer 2010

@evina313
http://www.mamatata.sk/clanok/53/3/23/vyvoj_rec...

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=19693

tak tu sú nejaké linky, že čo by asi dieťa malo zvládať...z toho druhého linku:
1,5-2. rok: ! - dieťa objavuje hovorenie ako činnosť, “hrá sa” so slovami;- prvý vek otázok – Čo je to?, Kto je to?;- dvojslovné vety tvorené telegrafickým štýlom (slová sa priraďujú bez ohýbania jedno za druhým);- polovicu verbálnej produkcie tvoria podstatné mená;- slovná zásoba je asi 200 slov;- ukáže časti tela aj na iných, na bábike.

200 slov určite nemáme, možno tak do 100 - neviem, nepočítala som to dávno, ale tak 2-3 mesiace dozadu som napočítala asi 60. Jakubko sa stále pýta len : kde je? keď niečo hľadá, ale stále nevie pomenovať, že čo to hľadá...on to vie a tým to hasne...tak, keď začne behať po byte, že Kde je? tak sa ho pýtam ja...čo hľadáš? auto? veľké? autobus?...a on mi odpovedá, nie...nie..nie ANO 😀 vie ukázať časti tela (aj drobnosti ako obočie, či mihalnice...lakeť a dlaň však napríklad nie), niektoré vie aj pomenovať (oko, palec, krk, no-nos, no.a-noha, r(francúzske nevyslovené 😀 )úcka - rúčka...), tvorí dvojslovné vety typu: tato p.ec - tato choď preč 😅 , bába domov - dieťatko ide domov, mama pápá - mama ide von...
no a začína používať skloňovanie - až donedávna na otázku s kým ide spinkať odpovedal: mama...teraz je to už mamou 😉 , sadne si na mototu - motorku (doteraz bolo motota -motorka pre všetky situácie), auto je na tole - stole (doteraz len tól - stôl)...nemyslím, že by tomu chápal, len odpozeráva odo mňa, že v istých opakovaných situáciách sa to slovo mierne mení
najnovšie sa naučil povedať ako sa volá: Kubko 😵 😵 😵

no a kamarátkina malá o týždeň staršia od môjho tvorí 3 a viac slovné vety s ohýbanými slovami, takže radšej neporovnávam..veď nie je čo. nemyslím si, že by si s malým nepracovala ani že dosiahneš niečo, ak ho budeš nútiť opakovať - však ono to príde a rozkecá sa 😵

knuffel
10. čer 2010

Evina: No tak vidíš, malý mluvit evidentně nepotřebuje, domluví se jinak, to my známe. Začalo se to lámat až teď, začíná opakovat jednoduchá slova, která už i skloňuje, časuje, ale složitá slova nechce říct ani za nic. A navíc je už přímo alergická na to, když má něco říct, klasika: řekni ahoj (zamračí se a....nic), řekni tohle, tamto....nic. Už to nechávám, však se to pomalu naučí, ale pořád používá svoji slovní zásobu: haf- pes, hau- kočka, huhu-opice, atd. atd. 🙂 V těch třech letech to posoudí doktorka, jestli nás má někam poslat, protože jinak je šikovná, jen to mluvení, no.... 😉

evina313
10. čer 2010

dakujem, uz som to kukla. on mal iba pred 2 tyzdnami 2 roky a podla tej " tabulky" je v niecom este dopredu. rozumie maly-velký, nakresli kruh, ciaru...aj frfle po cely den, ale len to svoje.
tak snad sa nam rozkecaju. Ja som vraj uz v 18 mesiacoch hovorila cele vety a vsetci susedia odomna vedeli co sa u nas deje 😀
tak čakame... 😉