V kolika letech začalo Vaše dítko mluvit a čím jste toho dosáhli?

karot
11. črc 2008

Adámek začal s 1.slovy(BABA,MAMA,..)kolem 8.měsíce a od roka je to jen sem tam někdy. 😖
Číst knížky se mnou ho už nebaví a neustále na něco ukazuje a "říká":Hm,hm...............He,he,......."
Tak si s ním pořád povídám,TV mu pouštím pouze večer kvůli večerníčku,který ho zajímá první 2 minuty(znělka 😅 )a pak si jde hrát s autem:"Brm,brm,brm......." 😀
Pokud dělám něco špatně,tak poradtě.
Děkuji 🙂

berenika39
10. čer 2010

@lalus ahoj, ty mi chceš přivodit nějakou depku či čo? (jen v dobrém 😉 😉 ). Zásadní problém je to porovnávání, nebýt toho, že mám deníček prvorozeného syna a kamarádku s na den stejně starým klučinou, který už zopakuje každé slovo, byla bych klidnější. Ale naprosto jistě vím, že prcek velmi věrně kopíruje svého otce, přemýšlí, někdy až žasnu, jak reguje na různé situace, ale přimět se k něčemu - to je to řekni:.....- nenechá. Semkne rty a odejde v tichosti po svém. Přitom vím, že už dost toho zopakuje, ted se to celkem zhouplo, přibyla nová slova, ale pořád "nemluví", což okolí na můj vkus zbytečně řeší. Asi fakt funguje to, že když mu všichni rozumíme, dohodne se s okolím bez problémů, není frustrovanej tím "nepochopením", proč by se snažil. hodně se mi ted osvědčilo, že víc chodíme mezi děti a ty mu nerozumí, cizí děti i maminky ho víc motivují než já, i když s ním mluvím pochopitelně od probuzení do usnutí.
Ta kamarádka mi opět včera připomněla, že petr mluví méně než ten její prcek, protože se dorozumí těmi znaky (znakujeme), proto že ho to nenutí mluvit. Ale znak je od samého začátku doprovázený slovem, a těch znaků je relativně minimum proti kompletní řeči, spíš si ukazujem složitosti, jako je šroubovák, tramvaj, helikopétra a tak. Mrzí mě to, vím, že znakování podporuje komunikaci a ne naopak, prostě začne mluvit až později, než v roce a půl, a co? Bohužel je to u té kámošky jen neznalost, nula informací. Její malý má všechny 4 přední zoubky zkažené, pije od miminka vodu se štávou v počtu 8 lahví denně a podle ní je to z atb, ketrá bral jednou v životě. Proto jejím názorům nedávám žádnou váhu, i když mě ty její komentáře jsou líto. Ale zase jako vždycky, hlavně že jsou zdravý....

lalus
10. čer 2010

berenika 😀 😀 😀
dúfam, že depka už aj odišla, že ju pozdravujem 😀 😀 😀

to moje šidlo po mne opakuje, keď sme doma a len sa rozprávame. ak ho vyzvem pred niekým cudzím, aby napríklad povedal, že ako sa volá a koľko má rôčkov, tak pokrúti hlavičkou a povie "nie" a mlčí ako partizán 😝

na kamarátku kašli, však vieš že aj my hodne znakujeme a vidíš, malý sa pomaly rozkecáva. slová, ktoré ešte nevie povedať - nejdú mu cez pusu, jednoducho znakuje. Tie znaky, ktoré už nahradil slovami prišli samé od seba - nijako som ho nemotivovala, či netrénovala...jednoducho v jednu chvíľu povedal slovo a bolo po znaku. Len kým som prišla na to, čo chce 😅 ...pár týždňov dozadu na mňa kričí: oda, oda, oda....bez znaku, chvíľu mi trvalo, že je to "voda", že je smädný 😉 určite budem znakovať aj s druhým - aj za cenu, že by sa pustilo rozprávať až v troch rokoch (aspoň by sme sa naučili viac znakov), ja som si strašne užívala pocit, že so svojím ročným dieťaťom sa viem "porozprávať". Teraz už na malého neznakujem, ani neučím ďalšie znaky a on aj tak na mňa hovorí tak ako vie, niečo znakom, niečo slovom, niečo vystretým prstom: "ee, tam" 😀 ...hlavne, že si rozumieme 😵 😵 😵

berenika39
10. čer 2010

@lalus jojo, ani se neohřála, depka jedna 😀 😀

přesně takhle dělá partyzána petr, kouká jak puk, a neřekne a neřekne. doma taky ví a poví kde co......

tak jo, budu trpělivá a k okolí netečná 😀

dík za povzbuzení 😉

knuffel
11. čer 2010

Berenika: tak nevím, to asi nebude moc dobrá kamarádka, když takhle srovnává. Mně taky trvalo, než jsem si to přestala brát, a to nikdo v širokém okolí neměl blbé poznámky, spíš všichni říkají, že máme být rádi, že nás jednou bude řádně bolet hlava a že budeme ještě s láskou vzpomínat, jak to bylo krásné, když nemluvila 😀 .

berenika39
11. čer 2010

@knuffel ona to nemylsí špatně, jen řekla, co si myslí, nemám jí to za zlé, spíš mě vadí, že o znakování nic neví a odsoudí to jako nesmysl. kdyby si něco přečetla...ten její prďolka x krát za odpoledne vříská, že něco chce, nechce, ale neumí se vymáčknout, ona neví proč vřeští a je to ještě horší. tohle jsem nikdy naštětstí nepoznala, a i když petr ještě moc nemluví, dohodneme se na všem 😉 😉 . ona je fajn ženská, milující máma, opravdu, ale nic neřeší, lízátka,chipsy, sladké sirupy, nedodělaná grilovačka, prostě si to nebere. v tom se neshodnem, ale to neznamená, že bych ji odpískala, ani náhodou.

mmch, petr najednou začal blekotat jak divej, fakt během týdne plno nových slov a dokonce je opakuje i další den, což doteď nebylo. jsou sice takový dost cizojazyčný, ale vím, co říká. kejkejkera je helikoptéra, kiooon je citron, kráááá kráááá je král na obrázku, objevil totiž K. tak mám obrovskou radost 😉

germik
11. čer 2010

aj my sme sa za posledný týžden pohli dopredu - malá vkuse niečo blabotá, síce toho moc nerozumiem ale aspon sa snaží 😵 k tata,baba,dedo pridala mama /to je teraz top a mama povie každých 5 minut 😉 /, teta a dnes sa snažila po mne zopakovat jogurt - vyšlo z toho gogut 🙂 No asi to tropic počasie detičkám prospieva 😀 😀

berenika39
11. čer 2010

@germik jestli je to tím počasím, naložím ho ráno do bazénu a vyndám v sedm večer 😉 😉 😉 . ale rozhodně na to má vliv i to počasí proto, že má celý den plno práce,aktivit, kontaktů 😉 😉 , ještě před třemi týdny jsme spolu doma koukali na kapky deště za oknem 😉 .

vikula
13. čer 2010

Ahojky Kryštůfek začal mluvit cca v roce a teď už zopakuje každé slovo a už je krásně i používá 🙂 Nikdy moc nekomolil a nádherně mu každý rozumí.Poslední dobou už dává větičky a to je sranda.Vždycky jsem mu vyprávěla,zpívala a ukazovala a on to vždy hned pochopil.Pokaždá,když to zopakoval tak jsem ho pochválila a měl ohromnou radost a od té doby mu to v hlavičce zůstalo.Zvířátka uměl postupně od 7 měsíce.První ho naučila babička a to kravičku 🙂 Pak každý den ráno při mytí a přebalování jsem mu přidala jedno zvířátko a přes den jsme si je v kočárku opakovali a tak to bylo do té doby než jsem nevěděla co ho mám učit 🙂)))
A hodně v knížkách ukázat a zopakovat.To hlavně při jídle 😀 Ale každé děťáko je jiné a pravda je jak psala Berenika oni si to pamatují a pak to použijí,když to nečekáme....Každý se naučí dřív nebo později 😉

dagina
13. čer 2010

Ahojky maminy, a jak tedy třeba poznám, že dítě mluví na svůj věk tak jak má (přibližně). To se hodnodí podle čeho?? Doufám, že né podle sousedovic dětí 😀. Srovnávání mě přímo se-e, obzvláště od kamarádek, a nemusí se týkat jen mluvení, srovnávají snad všechno (i velikost pindíka). Jak psala Berenika, někdy takové netečné srovnání trochu zabolí, často jsou i nečekané, ale jelikož vím, že jsou ve většině případech zcestné, tak jsem za chvíli v pohodě 🙂. Berenika - co v takových situacích odpovědět ??????

kubaka
13. čer 2010

dagina - nijak to nepoznáš 😅 - vidíš ho každý den, vycítíš, zda je to zdravé dítě, všimla by sis zda má nějaké neurologické projevy, odpozorovala nějaké nezdravé odchylky - takže i "přibližně" se v tabulkách lámou plíny, mluvení, spaní mezi rokem a třema lety. Takže tolerance fakt tak velká, že žádná trága se nekoná. A na chlubení není nutné odpovídat vůbec nic - pokrčit rameny " Ano, moje dítě nosí plíny a jsou mu skoro tři roky, vůbec nám to nevadí , je šťastný a veselý a všichni jsme v pohodě".
Ono nejlépe zabírá prostě nevysvětlovat a neobhajovat si to - ale normálně přiznat, jak to u vás konkrétně je, i když je to pro někoho "pohoršeníhodně" . tím člověk vyrazí všechny argumenty a oponování.

Já mám dva kluky a naprosto nic nemají společného - kromě obou rodičů a že jsou oba pacifisti. 😀 Ale vývojově, temperamentem ani omylem. První syn je křehký, mírný, pomalý introvert, spal v roce bez jídla v noci, začal mluvit v roce, v 18 měsících mluvil už v souvětích, vyjadřoval pocity, poslouchal na slovo, chodil na nočník a byl bez plen i v noci.
Druhý syn je pěkný ďáblík, všude ho je plno, výchovné zásahy ignoruje, pil mlíko v noci do 2 let , místo mluvení hučel, rozmluvil se až ve třech letech, do tří měl taky plenky. Pak přišel zlom a ze dne na den se naučil bez plen . Oba se vyvíjeli po svém a normálně - kdybych je srovnávala, tak by ten druhý, mnohem psychicky odolnější a vyrovnanější kluk musel být zaostalý a zanedbaný. 😀

"."

momin
13. čer 2010

Ahoj holky,docela me tesite.. 🙂))
Dan ne a ne mluvit. Teda slova co pouziva sou NENE a TATA.... rika jeste JEŠTE (eče) -to kdyz neco chce...
Jinak ani tuk. Dneska me prekvapil kdyz rekl kraasne HAFHAF-kdyz slysel venku stekat psa a ukazoval na okno.
Kdyz se ho snazim ucit zviratka tak to nezopakuje ani za boha. Ani jina slova..
obcas-ale to opravdu vyjimecne rekne treba BAA (znamena to balon,baf,bac..no podle toho co se mu stane)
Tak snad je to v pohode...
Zacinaji takhle deti mluvit ze nejdriv rikaji jen ty prvni slabiky?
Prijde mi ze byl "ukecanejsi" kdyz byl mensi nez ted...

kubaka
13. čer 2010

momin - vždy vám je 14 měsíců - to je ukecaný až až 🙂 - jasně že slabiky a citoslovce toho, co právě dělá - komentuje to. S - našeho knížky třeba naprosto nezajímaly, nezopakoval vůbec nic, neuměl jedinou říkánku a nijak jsem se z toho nehroutila. - až teď, to si přinese knížku a ukazuje a povídá, co tam je. A celý den tu tlamičku nezavře až mě hlava brní - takže fakt o nic nepřicházíš. 😎

momin
13. čer 2010

Oh... 😅 ja totiz zase srovnavam s detma v okoli... 😀 ty sou opravdu upovidanejsi,ale je pravda ze se vidame s pise s mamcama holcicek a ty pry byvaji ukecanejsi-nevim co je na tom pravdy?!

Diky za uklidneni.

irasek
14. čer 2010

@berenika39, - srovnávání já znám taky mooooc dobře. Nás zase pořád se všema srovnávají, že je Páťa malej 😠 Musíš se obrnit pevnýma nervama, já už bych se z toho taky zbláznila.
Jinak u nás mluva: spoustu slovíček řekne srozumitelně (i pro okolí), ale spoustě rozumím jenom já (překládám občas i manželovi). Říká trojslabičné slova, pokouší se i o čtyřslabičná a věty si skládá opravdu jednoduché: tatínek hají, bagr hrabe hlína, děda haló... A pro pár věcí má svoje slovíčka, jak na ně přišel, vůbec netuším: hapije-lopata, hagina- pes
😀

berenika39
14. čer 2010

@irasek jojo, Péťa je taky malej a a ty věčné tipovačky mu dávají ....má 85cm a já vždycky říkám, že co je malý, to je hezký, a když neee, není toho mc 😉 . Ty vlastní slova tvého prcka vypadají tak nějak holandsky 😀 😀 😀 , petr má taky pár takových, to je normální. já si vždycky říkám, jak ty mamči kolem řešily nejdřív přetáčení, pak stoupání, chození, ted už si nikdo nevzpomene, že jeden přetočil na břicho dřív než druhý 😀 , stejně je to i s povídáním. Pak přijde čtení, pak přijdou první holky 😀 😀 , neřeším.

irasek
14. čer 2010

@berenika39 - jojo, máš úplnou pravdu. Však oni se rozkecají, stejně, jako se začali přetáčet a chodit 😀 . Jinak Péťu nemáš tak malýho, my jsme o dva měsíce starší a o dva cm menší 😝

berenika39
14. čer 2010

dej mu bačkůrky a pak ho změř znovu 😀 😀 . a je to. copak jsou dospělí všichni stejně vysocí? a nikdo to neřeší.

k tomu mluvení, jeden prcek u nás mluví celkem srozumitelně, ale tráví celá dlouhá odpo a večery s rodiči na zahrádce v hospodě, takže jeho reprtoár slov tomu odpovídá, a mamča se chlubí, že dojde sám koupit cigarety, sám jde čůrat dovnitř na wc, umí říct chipsy, pivo, kouří, prostě takový hospodský typ 😀 😀 😀

irasek
14. čer 2010

my zase máme kamaráda (21měsíců) a nedávno mi řekl: tenhle traktor nemá radlici a pak volal: hele, počkej na mě, musim si vzít kšiltovku a když se ho ptali, jestli chce ségru, nebo bráchu, tak jim řekl, že by radši bagr 😀 Do té doby jsem si řikala, že ten náš Páťa mluví vcelku přiměřeně k věku...

kubaka
14. čer 2010

bagr - 😀 😀 mě dostala dcera jedné maminky, byly jsme se stejně starýma dětma loni v Řecku, 2,5 roku přesně , oba prcci se vezli v golfáčích, koukali okolo, Emilka si najednou založila ruce , vzdychla a s tragickým výrazem pronesla: jsem nějaká nespokojená 😀 😀 😀 Úplně nás to odrovnalo - batole v kočárku a tenhle projev vnitřního prožitku. Mluvila hodně brzo .
Náš malý v té době jen hučel s významnou intonací ...

berenika39
14. čer 2010

kubaka 😀 , ta se v životě neztratí, když umí vyjádřit svoje pocity už teď...
já nevím jak vy, ale já jsem ráda, když jiný mrně umí něco víc, když je šikovný, logicky to dělá tý mámě radost.....

dostala mě opět sousedka, s mluvením to nesouvisí, ale s tím porovnáváním jo. petr normálně venku když chce kakat, najde tichý kout, sundá katata, čapne si a vykaká se. její prcek to nesnáší, musí jen kolem domu, aby se vrátili na kakání. tak jsem se dozvěděla, že to je nepřirozený, že ona by nechtěla, aby její syn kdekoliv venku kakal, bo je to nehygienické a on musí vždycky v klidu na wc. vsdím boty, že kdyby kakal venku, bude prosazovat, jak je to super, že to zvládá sám. celkem se bavím, občas si rýpnu, bez pochopení, ale ty její důvody proč je něco špatně mě dostávají 😉 .
vozík za kolo - ona nejezdí, já ano. ona nesportuje, já ano,jí by kolo neuneslo, mě ano. z toho plyne, logicky, že vozit dítě na výlety po polňačkách a lesem je maximálně nebezpečné, život ohrožující, co kdyby do nás nabouralo auto, ničí to páteř, dítěti je tam horko a nebaví ho to. 😉 😉 😉 😉

irasek
14. čer 2010

@berenika39 -jééé, já mám taky takovou divnou sousedku 😀 . Její holka má k obědu ředkvičky a naklíčenou čočku(jenom), páč je to to nejzdravější...dále vede teorie, že dítě si samo řekne, co je pro něho nejlepší, tudíž stále kojí (2,5r. a čeká až si malá řekne, že už nechce), spát chodí kolem 23h, páč malé se dřív nechce, v zimě nenosila rukavice, punčocháče ani čepičku, páč malá to nemá ráda, nejí se v židličce, nespí se v postýlce, malá to nemá ráda, vleze všude, páč může (ona si přece řekne, kam chce jít)... a to bych mohla pokračovat, každou chvíli se dovídám nové a nové kraviny 😝

lalus
14. čer 2010

irasek...no neviem, s niektorými vecami by som polemizovala, či je to divné alebo nie 😅
nevidím nič divné na kojení 2,5 ročného dieťaťa - ak to vyhovuje matke i dieťaťu je to podľa mňa super
pančuchy sa v niektorých kultúrach fakt nenosia aj napriek zime - a deti sú v pohode
ak sa nespí v postieľke, tak kde? s rodičmi na manželskej posteli? - ani na tom nie je nič divné
spanie o 23.00 - to je sila aj na mňa, ale skutočne sú deti, ktoré majú takto posunutý režim, nech sa rodič snaží ako chce...a aj oveľa menšie. Pravdepodobne sa to upraví nástupom do škôlky, pravidelným režimom a vstávaním..
...no ale v globále to vyzerá na veľmi benevolentnú výchovu, tak sa jej nezastávam....len sa mi tieto veci videli prirodzené, tak aby si ju celkom neodpísala.....resp. potom som v tomto divná aj ja 😀 😀 😀

irasek
14. čer 2010

@lalus - nééé, nemusíš být divná. To by si jí musela znát, ale tady to je jiné téma... spí zrovna tam, kde chce (obývák, pracovna, ložnice), v zimě jí byla opravdu zima, v pohodě nebyla , odpolední spánek má v 18h, tak proto noční spaní tak pozdě, doktorům se nevěří a do školky chodit nebude, protože si doma prý vystačí... ale to je fuk, ať si každý vychovává podle sebe.

K mluvení: ten Páťův kamarád (21m) mě zase dostal, jak výborně mluví. Byli u nás se psem a chtěl rozkousat nějakou hračku, tak jsme mu jí s tou známou vzaly a on se na nás podíval, dal ruce v bok a úplně vážně říká: no a s čím si ten pes teď bude hrát?

kubaka
15. čer 2010

irasek - jo, to jsou takové ty všeznalé ryze přírodní matky. Taky jednu takovou znám, na doktory se kouká přezíravě, ignoruje se varování a doporučení, neočkuje se, dítě se tahalo do roka a půl jen v šátku až z toho mělo neurologické potíže a zpoždění ve vývoji, spalo se jen ve vertikální poloze, kojilo do třech let - a te'd se za to ta malá stydí. 😝. Vymstilo se to jen té matce.
Znám případ, kdy makrobiotici krmili novorozeně jen šťávou z rozemleté soji, ale ne dudlíkem, ale mělo si to vycucávat z takového látkového cumle. Dopadlo to tragicky - buď umřelo na podvýživu nebo jim ho vzali - už přesně nevím, ale dítě bylo pryč z rodiny.

dagina
15. čer 2010

Ahojky, no vida kam se až dostaneme 😀, se tady chlámám 😀...
Já od té doby, co jsem matka, se zdržuji komentářů ohledně výživy, výchovy... dětí, nikdy by mě nenapadlo (nejen) kamošce hodnotit dítě a vše kolem. Pravda, chytrá jsem byla ještě před porodem 😅, ale teď vím, že je všechno tak individuální, že se nedá jen tak něco odsuzovat. No příště takové chytráky pošlu do říti 🙂.

hehena
25. srp 2011

@germik Germik ze zvědavosti... jak to u vás nakonec proběhlo? Kdy začal nakonec malej mluvit? mojemu synovi bude teď 18m a neřekne vůbec nic :( jen celej den se zavřenou pusou eeee a ukazuje přitom... přitom mi už všechno rozumí, udělá, dokonce i ví příklad: že včera mu zapadla mašinka za sedačku a když jsem mu to řekla, tak jí začal fakt hledat, obcházel sedačku, skláněl se dolů, jestli jí tam neuvidí... a přitom prostě neřekne ani mama, tata, ani ham... :( já už mám chvílema pocit, že mě z toho knikání musí šlehnout :(

apollo11
25. srp 2011

Zajímavá otázka a ještě zajímavější diskuze.
@hehena Jestliže ukazuje a dělá eee 🙂 🙂 a rozumí ti, tak je to naprosto, ale fakt naprosto v pořádku (kor v 18m). Protože tohle jsou přesně ty ukazatele vývoje řeči a porozumění, samotná exprese (vyjadřování) může přijít mnohem později. (jinak tu o tom hodně píše sisstin)
Myslím, že se toho nedá dosáhnout nijak, jsou to vrozené dispozice. Mojí malé třeba jede pusa celý den (a někdy mě děsí právě to, jak moc rozumí i tomu, čemu bych myslela že nerozumí), já jsem taky začala mluvit brzo - a co? Není to ničí zásluha. A je to jak se vším, zas mi cpe dokola knížky a křičí na mě ty zvířátka a dožaduje se pojmenování každé věci-- Některé děti se v klidu naučí mluvit později a nejsou pak tak vehementní jako v tomhle věku 😉 začnou třeba rovnou na vyšším levelu a neopakují každé slovo stokrát denně 😀 Tím chci jen říct, že ty brzo mluvící děti na tom nejsou nijak líp, důležité je opravdu to porozumění a to může být na stejné úrovni u dítěte, které mluví,jako u toho, které řekne jen pár slov.

hehena
25. srp 2011

@apollo11 Apollo díky. je pravda, že trošku už nervozní jsem, to bych kecala... i když zas tak moc neporovnávám, jen prostě toužím už po nějaký komunikaci. 🙂) já snad půjdu ještě teď do toho znakování, i když trošku mám obavu z toho, co píše @berenika39, že i pro našeho prcka to bude demotivace a tuplem prostě mluvit nebude... jinak mě zas drnčí hlava z toho celodenní eeeeee, eheeee, do toho ještě kňourá, když mu hned nepodám, co chce - jak mám asi z toho eeee poznat o co jde, že jo? .))) prostě celej den jen přemejšlím, co po mě asi chce, podávám věc za věcí... největší švanda je to v autě, si připadám jak soukromá stevardka prudivýho cestujícího 🙂)) 😀
jinak nevím, jak moc je tohle vrozená dispozice... já prý v 2,5 letech mluvila v rozvinutých větách až prý učitelnice ve školce žasly a M byl navíc takový to geniální dítě, co uměl všechno už před rokem 😀)))) ale aby nedošlo k mýlce, rodina se nad tím zatím nijak zvlášť nepozastavuje. bombardujou nás teď za nočník, tak to, že nemluví, příde asi později 🙂)) moje mamina mě naštěstí uklidňuje, že to příde, ať to neřeším...

apollo11
25. srp 2011

@hehena Tak to znám, to neustálý že něco chce podat 😀 nebo z otázky čitomje? (co to je? 😀) ono to fakt je skoro stejné - to říkám jako matka dítěte, které jakože začíná mluvit, ale ve skutečnosti je drnčení a žvatlání dokola, o domluvě to stejně není, na to je ještě moc malá. A někdy bych dala všechno za trochu ticha.
Tu touhu po komunikaci ale chápu. Co se týče znakování, mně se to celkem i líbí (ale nezkoušela jsem), znám tady maminku, která se díky tomu krásně domluvila s klučíkem při odplenkování a to mu bylo rok a něco, a mluvení ani ťuk (mně teda nejde vysvětlit nočníkování zatím nijak 😅) Takže svůj smysl to určitě má a nebála bych se, že to zbrzdí řeč, ta je přirozená 😉 A fakt se zatím neboj, je ještě hoodně malý 😉

hanickacb
26. srp 2011

Mám 4letou dceru a ta začla mluvit ve větách až ve 3letech...taky mi plno lidí říkalo že je opožděná atd.Šla jsem tedy k dr.a ten mi řekl at se nebojím že to bude ok.🙂No začla a teď tu pusu nezavře