V kolika letech začalo Vaše dítko mluvit a čím jste toho dosáhli?

karot
11. črc 2008

Adámek začal s 1.slovy(BABA,MAMA,..)kolem 8.měsíce a od roka je to jen sem tam někdy. 😖
Číst knížky se mnou ho už nebaví a neustále na něco ukazuje a "říká":Hm,hm...............He,he,......."
Tak si s ním pořád povídám,TV mu pouštím pouze večer kvůli večerníčku,který ho zajímá první 2 minuty(znělka 😅 )a pak si jde hrát s autem:"Brm,brm,brm......." 😀
Pokud dělám něco špatně,tak poradtě.
Děkuji 🙂

sakura77
11. črc 2008

karot,pockaj mesiac dva a uvidiqs

sakura77
11. črc 2008

jej,maly lapaj mi to odklepol skor ako som dopisala-no proste za chvilu sa ti "rozkeca" neboj,oni krpci mali okolo roka ich vsetko zaujme tak na minutu,ale casom to budu "predlzovat"-ja to uz teraz vidim na malom,uz obcas chvilu_ale ozaj malu -sa aj pohra.a co sa tyka telky-vacsinou ich bavia reklamy 😅 a ta znelka vecernickova ako si aj ty pisala 🙂

eva4444
11. črc 2008

tak moj petko ma 13,5m a jedine na jedlo povie hamamamam alebo nieco podobne, inac vsetko je he. 🙂 knizky aj u nas 0 bodov - vychmatne mi ju , prelistuje do konca a da nabok 😀

milhaus
11. črc 2008

ani moja nechce vypravat, brm, tata, havo, občas ci a kako puha povie, na kakanie sa mi vždy väčšinou vypyta alebo to odhadnem ale cikanie tak na 80 %

titkovamiriam
11. črc 2008

karot to je individualne,Milan zacal pekne rozpravat az okolo 3 rokov,Michal uz dvojrocny hovoril lahke basnicky a v skolke bol hviezda 😀 a Marek sa rozkecava teraz ale vyslovene po slovickach.Mam kamosku ktorej 3r.dcera nechce rozpravat vobec-vsetko je brm,brm.

dika
11. črc 2008

naša Natalka povie na papanie - mňam mňam, alebo ked jej ničo veľmi chuti tak poviem mňam. Veľmi ju fascinuju psikovia - tak sa naučila povedať vavo (ako havo) a ked niečo chce najma dudel tak povie daj! Na všetko tiež ukazuje hm hm, ja jej vždy poviem ako sa to vola - na čo ukazuje a veľakrat sa stane ze to po mne zopakuje - ale sama od seba to nikdy nepovie. Knižky - podobne ako u vas a rozpravky - zapnem jej BEBE TV ked papa a rozpravam jej co prave ukazuju - ake zvieratka a tak...(inak by niekedy vobec nic nezjedla). Myslim ze deti su velmi vnimave a sami si určia kedy si pustia jazyk na špacír 🙂 , v každom pripade treba s nimi veľa rozpravať - aj o tom čo ukazuju a čo chcu a veľa opakovať

majka35
11. črc 2008

mojej sa tiež nechce rozprávať ... na všetko ukazuje a hovorí "da", pretože všetko chce a hovorí to takým rozkazovačným tónom ... 😀 😀 mama mi nepovie ani náhodou 😀 tata ani náhodou ... jedine, čo povie, tak to je pri pesničke kolo mlynské: ja poviem urobilo??, a ona: bac a keď počítam jeden, dva ... tak ma doplní, že tri ... toť vsjo ... ale "rozpráva" v jednom kuse a hlavne do telefónu, ale ja jej, chúďatku vôbec nerozumiem ... 😀 😀

vroni
11. črc 2008

Naša začala rozprávať pomerne neskoro - až okolo roka a pol. Najprv to podstatné - Katze, potom aj havo a brm-brm. Ale tak zrozumiteľnejšie až po dvoch rokoch a tiež toho nenahovorí veľa. Hoci - ona rozpráva v kuse, len my jej nerozumieme....

womenne
11. črc 2008

No tak moji maju 2roky a 2mesiace a až teraz sa pustil Sebastian rozpravat ale Niko nič moc len tie zakladne ale snaži sa ma skratenu uzdičku.Ale kedže sa ideme buduci rok stahovat do čiech tak to neriešim lahšie sa naučia cudzi jazyk

miriam
11. črc 2008

U nasho maleho nastal zlom v rozpravani asi ked mal 23 mesiacov. Dovtedy rozumel v podstate vsetko, ale hovoril len niekolko slov. Potom v podstate z jedneho dna na druhy zacal opakovat takmer vsetko, co pocul (a na nase velke prekvapenie aj to, co pocul len davno predtym). Cele basnicky este nehovori, ale doplna vety v basnickach - napr. ja poviem prve 2 slova a on dalsie 2 a tak citame az do konca spolu. Ale nas ma naraz tri jazyky, takze sme aj cakali, ze zacne rozpravat neskor.

vavka33
11. črc 2008

Moja dcera ma 17mesiacov a hovori uz vsetko.Zacala po roku,postupne sa jej slovna zasoba rozsirovala a teraz uz hovori.Dokonca vie povedat aj privlastnovacie slova-teda moje,tvoje,mamine,leine....,sloveso povie v spravnom case,lea sa kupala,mam sa kupe....atd.cize je to velka rozpravcka.

vavka33
11. črc 2008

A este som chcela k tomu cim ste to dosiahli:neviem,ona sa sama chytala rozpravat uz ked starsia dcera nastupila v septembri do 1.triedy.Citavala zo slabikara a lea po nej opakovala,najma tie prve slova-mama,máme,malú,nosí,loví,Ema....a potom sme si rozpravali basnicky,riekanky,kratucke pesnicky a tie zacala opakovat po mne.a stale sa s nou rozpravam,co robime,pri vareni,obliekani,kupani,ked robime v zahrade,ci upratujeme.a ona sa to vsetko snazila povedat tiez.
Ono kazde dieta je ine,ale myslim,ze vsade plati jedna vec,neustala komunikacia,my snad sme ticho,len ked spime 😀

junovka
11. črc 2008

😖 😖 😖 moja je na tom podobne ☹ ....kdezto Timeika, ked mala 1 rok tak vravela uz 2 slovne vety a na rok a pol sa poriadne rozkecala 😉 ....hold, asi nemozem mat obe deti rovnake, nie? 😀 😉

marorlinko
11. črc 2008

moj prve slovicka zacal ako kazde ine mama dada , neskor mama ,papa od 11mesiaca si pyta veci rozumie spanielsky viac, (moj manzel je spaniel a doma sa tak rozpravame) rozumie aj anglicky, slovicka par spanielskych v slovencine to znamena; toto, voda, daj mi, mnam a pod. snazi sa hladat viac slov a je vtipne ho dakedy pocuvat ako melie tym jazykom.

janeses
11. črc 2008

Karot, určitě neděláš nic špatně...pokud si s ním povídáš, tak to jen dobře....já si z malou taky dost povídám, říkám vše co děláme, atd...a už začíná mluvit dost, je jí rok a 2 měs. a říká taky klasické: mama, tata, baba, děda, teta, ham, bac, papa, papu, dudlík-dudu, ne, Ada (bratranec), a potom na pejska volá hau, hau, kočička je čičí, umí i jiné zvířátka, balon-balo, ukazuje a říka:tam, to, když kope do balonu, tak říká gol...no docela se už ní jde domluvit, každé dítko je jiné, určitě se rozmluvíte... 😵

mracik
13. črc 2008

Karot, kde sa ponáhľaš? Tvoj chlapček má ešte kopec času. Napríklad náš Matej do dvoch rokov nevedel povedať ani jedno jediné slovíčko. Sranda je, že asi od roka a pol vedel krásne spievať, úplne čisto intonoval, takže sme vedeli, že so sluchom problém nemá. Jeho prvé slovo v 26. mesiacoch bolo voda Váh, o dva-tri mesiace rozprával úplne plynulo.
Šimi pred mesiacom rozprával asi desať jednoduchých slovíčok, teraz sa odmlčal, no aspoň jeden chlap v dome, ktorý ešte nehovorí 🙂

berynka
13. črc 2008

Karot, já si taky myslim, že je ještě čas. Znám spoustu dětí, které se vpodstatě rozmluvily až tak kolem toho roku a půl 😉 . Spíš je důležité, jestli dítě rozumí... třeba přines, podej, vybere z hraček tu, kterou říkáš apod.
Naší malou knížky celkem zajímají, nosí mi je a chce, abych jí povídala. A taky má ráda alba s fotkama, ty možná ještě víc než knížky. Jak tam vidí strejdu, babi a dědu, tak je úplně hotová 😵 🙂 .

lenerka
13. črc 2008

ahoj

no já myslím karot že máte ještě na mluvení spousty času
kačka se nám rozmluvila pořádně až teď
v roce uměla asi 15slov
ale te´d to jsou hlášky,že s manželem koukáme
známe skoro 3a půl letého klučinu a ten začíná mluvit až te´d a někdy mu stejnak není rozumět

kačka se naučila mluvit hlavně ve větách asi sama
je to v tom dítěti
my na ní hodně mluvíme ukazujeme vysvětlujeme má spoustu knížek,ale na TV nekouká nechce a ni na reklamy ani na večerníčka

neboj přijde to samo 😉
někdy už je to na hlavu,když se pořád ptá co to je????a já 5Oxodpovím
ještě nepřišla na větu a proč???to pak začne ten správný tanec 😀 😀 😀

andy.a
13. črc 2008

karot,tiež si myslím,že máš minim.rok času na to,aby si sa začala znepokojovať 😉 😕 😨

j.a.n.u.s.
13. črc 2008

Karot...neves hlavu, vsechno ma svuj cas...lezeni, chozeni...pazvuky, zvuky...slova, Adamek je sikulka, ne? Nezapomen, ze chlapecci (nekteri) jsou lenivejsi...uz brzo zacne, uvidis. Elsihka v roce nemluvila vubec, to az ted se rozmluvila...ale mam overene, ze deti rady kopiruji, a hlavne to co jim zni nejblize-takze detska mluva...jedno odpoledne s kamaradkou, jejiz dcera si furt neco brebta, zapricinilo veliky skok v reci Elishky...zkus to, vice mezi "mluvici" deti....nebo jeste slavny Krtecek, taky dobre zvatla...od nej ma El nejake hlasky, jako NAAAA (kdyz mi neco podava...dokonce se i smeje jak on...(nekdy).

Neboj, pak dej vedet co a jak...

mirka755
13. črc 2008

ahoj, tak naše je stejně stará jako tvůj syn: umí táta, babí, ňamy ňamy, pití, gól, haf haf, čičí, koko a tak nějak odposlouchává slova. Občas si říkám, že rozumí všemu co říká, ale většinou mluví s tou svojí hatlapatlalštinou 😀

slevik
13. črc 2008

Ahoj maminky,
mluvení je naprosto individuální záležitost a není možné jej něčím dosáhnout. Samozřejmě, je rozdíl, když maminka s dítkem mluví, čte knížky a nebo se mu nevěnuje...ale předpokládám, že žádná maminka nemlčí 😅 . A pak je to prostě už jen na dítěti, někdo mluví na roce, někdo na dvou nebo i dýl...
A celkem se ukázalo pravdivé, že když dítko nemluví, tak na roce chodí a když kecá, tak chodí později 😉 . Nemůže být všechno, že 😀 ?
Naše malá je pěkně ukecaná už odmalička, takže zná už hodně slov a dokonce spojuje, což mě samotnou přepkvapuje 😅 . Umí klasicky máma, táta, ... teď ale už začala říkat mamí 😵 . Dál říká ham, není, baf baf (pes), čičí, kytí, auto, papík (pupík 😅 ), báby (bábovky 😅 ), hačí, hají, tady... a spojuje táta není, baf baf hají apod., dokonce teď občas i řekne táta tady není, tady je táta a vůbec pořád všechno opakuje 😅 už si musíme dávat pozor na to, co říkáme 😀

lenerka
13. črc 2008

slevik

to je verunka šikula
🙂
kačka už taky dává dohromady věty a taky si musíme dávat pozor na pusu
vše papouškuje

slevik
13. črc 2008

Lenerka - každé dítko je šikovné na něco jiného, Verunka zrovna na mluvení 😅 O to dřív nás ale s manžou pošle do háje 😀

lenerka
13. črc 2008

no kačka už nám řekla běž běž
a dělej to jsou tedy hlášky se máme na co těšit 😀 😀 😀

denisamertova
13. črc 2008

Ahojky maminy!!
Naší Adélce jsou dva roky a pět měsíců a musíme se pochlubit a zároveň pak porovnat................
To chlubení myslím obrazně!!! 🙂
Adélka v 18-měsíců za naší trošky podpory řekla pohádku o Červené Karkulce, kolem druhého roku přidala o Plečkovi a Perníkovou chaloupku, počítá do patnácti, zná dny v týdnu a měsíce v roce,přezpívá písničky z CD Svěráka a Uhlíře....
Jsem za to moc šťastná a zároveň si občas přeju, aby byla chvilinku potichounku..
Od narození jsme jí pořád zpívala a přeříkávala básničky..
Pro porovnání!!! Máme o tři měsíce mladší kamarádku a ta na úplně vše reaguje pouze ha,ha.....he,he,.....ihm.....
A to se mi někdy zdá, že tu pusinku nezavře za celý den její maminka-myšleno v dobrém.
Je to strašně moc v dětátku samotném. Vidím to na vlastní oči u své kamarádky..
Ta se muže přetrhnout. Vše pojmenovává, vypraví co zrovna dělají a co budou dělat za dvě minutky a malá ze sebe nevidá ani hlásku.
Slevik.. Naše Adélka už nás tam poslala. Ze začátku to byla sranda.........
Předevčírem mi seděla na klíně a já najednou cítím nějaké vlhko. Tak říkám:ty jsi se snad počůrala?? A Adélka s ledově klidným obličejem povídá: maminko, nepocurala , posrala....
Musím podotknout, že se nepočúrává ani nepokakává, tohle bylo výjimečné!!
Po půl kile melounu a rybízu...

slevik
14. črc 2008

Teda holky 😀 😀 😀 Asi budu za chvíli taky přispívat vtipnýma hláškama 😅 Ono už kolikrát stačí teď, co umí 😕 😅

dont_speak
14. črc 2008

Ahoj holky,
já myslím, že tak v roce začínají děti víc komunikovat. Beru to podle malého. Začal se ptát "Co to je?", "Kde je?", když něco hledám a zeptám se, tak mi to občas přinese a řekne "tady!". Oslovuje mě sice "táta" 😀 Zamává na pozdrav, ale řekne místo papá.. tatá .. ukazuje na pejska a napodobuje štěkot "af af!! ", hodně zpívám, taky brouká. Hodně napodobuje kašel 😀 a lidi, co se nahlas smějou. Dneska ukázal na rozsvícenou lampu a řekl "títí".

lienka79
17. črc 2008

Nas Petko zacal od 9 mes napodobnovat zvieratka a od 12 mes ropravat zrorumitelne.
co sme preto urobili? Dokopy nic...asi je proste taky.
Nikdy sme sa s nim nemaznali a neropravali stylom brm,brm na auticko a žiža ako svetielko..Veci sme pomenovavali pravymu nazvami a vela pozerame knizky.
Aj ked sme s nim chodili ako s babom, hovorila som, co vidima a tak....ale to koli tomu,aby nebol nervozny,nie koli vyucbe 😀
A ked som zistila,ze zacina s dzavotanim,neuspojkila som sa s ukazovanim,snazila som sa ho "doniutit",aby pvedat,co chce..
Ale nemyslim,ze koli tomu rozprava tak skoro-.--

mapris
17. črc 2008

karot,
nase mala se poradne rozkecala pred tydnem, jinak nejaky ty uplny slova zacala tusim kolem 14-15teho mesice ... Nenut ho, on az bude chtit, tak zacne mluvit sam ... Aby si se pak nedivila :o) Nase ted opakuje i to co nema :o))) A u kluku trva vsechno podstatne dyl, protoze jsou ve vyvinu pomalejsi nez holky ...
Terce od 10teho mesice ctu knizky, hodne si s ni povidam, a kdyz nekam jedeme, tak klidne 5x zopakuje auto nebo autobus. Tak vzdycky reknu: ano, auto ... A kdyz se nauci rikat nejake slovo, tak reknu jen ano a to dotycne slovo reknu jak ma spravne byt .. :o)