V roce věku se dítě ani samo nepostaví

marky27
3. bře 2011

Nemáte některá zkušenost s tím, že se dítě v roce věku ani samo nepostaví? Naše holčička měla rok před týdnem a sama si nestoupne, natož, aby chodila. Když ji třeba v postýlce postavíme, chvíli se drží postýlky, má takový velmi nejistý postoj, a za chvilinku si kecne na zadek. Někdy se jí to nelíbí tak, že se i rozpláče. Zkoušíme i různé motivace - sušenku na poličku atd., ale nic. Jen k té věci natahuje ruku a pláče.
Další věc je ta, že se přesně v 10 měsících začala plazit, a od té doby se prostě jen plazí, ani neleze. Jakoby se zastavila na vývoji. Ale jinak je moc šikovná, brebentí, je zvídavá....
Není tu nějaká maminka, která měla stejný problém, a přestě je mimčo zdravé a už bez problému chodí? Začíná mi to dělat starosti 😢

lu777
3. bře 2011

Marky asi bych ji nenutila ke stání.... mojí kamarádky chlapeček nestál do 15 měsíců a chodit začal v 18 měsících... je naprosto v pořádku, prostě neměl asi motivaci...
oni dokud nejsou připravený a páteř není posílená, tak ani není dobrý postavovat... zvlášť když malá neleze, lezení je moc důležitý pro vývoj páteře 😉

asi bych brnkla dr. a zeptala se na to, třeba by vás mohla poslat na rehábku, jen by na vás mrkli, třeba je vše naprosto ok a jen neví jak na to 😉

lucenek
3. bře 2011

@marky27 já měla stejný problém..malá seděla v 11m, lezla po 4 v roce a třech dnech, do té doby se jen plazila a chodit začala leden únor takže 19měsíců.......stavět se v 17m..... byl donošená porod oká..jen neměla motivaci..a rozhodně bych neukazvala jak na to samo na to dítko přijde až bude páteř zpevněná a nachystaná na stání..... 😉

k.jolanka
3. bře 2011

@marky27 určitě jste byly nebo půjdete na roční prohlídku a jestli bude vše ok, tak se tím vůbec netrap, kamarádky kluk je na tom úplně stejně ve 13měsících se pouze posouvá zadečkem po zemi..dej jí čas 😉 asi bych přesně jak píše lucenek jí nedávala stoupat, ona na to přijde sama

marky27
autor
3. bře 2011

@lu777
@lucenek Dík moc. U doktorky jsme byli včera na roční prohlídce. Říkala, že když nebude pokrok do 3 měsíců, tak nás pošle na neurologii. Docela jste mě uklidnily. Právě to jsem potřebovala. Takže dík 😉

nanai
3. bře 2011

Marky 77: Nechci plašit, ale já bych rozhodně už nečekala. Malá se jen plazí? Neleze ani se nehoupá na 4? Jiné problémy nemá( třeba léčba dysplazie kyčlí či něco podobného-tém se někdy vývoj zpomalí i u úplně zdravých dětí)?Jak se vyvíjela předtím, pásla koníčky a otáčela se včas nebo byla v něčem pozadu? Neprodělala nějaké onemocnění, než se vývoj zpomalil? Určitě bych trvala na odeslání na rehabilitaci a neurologii ihned.Chce to kontaktovat dobrého fyzioterapeuta.Čím dřív začnete cvičit, tím lepší šance na úplnou nápravu stavu. My cvičili s dcerkou rok Vojtováu metodu a od 9 měsíců orofaciální regulační terapii, celkový motorický vývoj vcelku dohnala, ale máme obrovské problémy s jídlem, dcerka má oslabení svalstvo v ústech, svaly krku a taky dost těžký reflux. S tím nám bohužel Vojtovka nepomohla.

iluss
3. bře 2011

Já bych to zas tak nehrotila. Některé dítko si dává prostě načas. Moje Luci se postavila poprvé v 11 měsících, za ruce se vodila od 14 měsíců a sama začla chodit teprve v 16 měsících. Některé dítě to má posunuté. Lezení může přeskočit a z plazení se může rovnou postavit.
Zkus jí pozorovat, jestli třeba při lezení neupřednostňuje jen jednu stranu, jakým způsobem se pohybuje. Pokud by ten pohyb byl omezený, tak bych s ní taky zašla k doktorce, aby vás poslala na neurologii.
Pokud je ale jinak v pořádku a pohybuje se dobře, tak bych prostě asi vyčkala.
Na roční prohlídce už jste byly?

kalo
3. bře 2011

@marky27 Honem začít cvičit 😉 Ze své zkušenosti vím, že zázraky se nedějí a není na co čekat. Takových těch případů, že se dítě takto pozdě z lehu najednou samo postavilo a šlo, takových je strááááášně málo....Pokud je hypotonická (tzn.má snížený svalový tonus- taková ta "hadrová panenka" ), tak je to opravdu hodně dlouhodobá záležitost....Ale přeji ať je vše OK!!!

poletucha
3. bře 2011

ja bych teda zase tolik neplasila, jako jestli to neresi tvoje doktorka tak je to ok, maximalne si muzes vyzadat nejakou prohlidku na rehabilitaci...ale u nas to bylo stejny, malej se jenom plazil asi od 8.mesice a to jeste spatne, to nam na rehabce poradili cvik a behem par dni se plazil naprosto stylove, ale vydrzelo mu to az do 12.mesice, kdy se jednoho dne konecne sam posadil a pak hned zacal lezt...no a chvilku nato zacal vstavat u nabytku, ale sam chodit zacal az v 16 mesicich. Taky jsem mela strach jestli je vsechno ok,ale rehabka nas ujistla,ze ma proste jenom svoje tempo. 😉 Uz jsem si zvykla ze je porad par mesicu za tabulkama 😀

haanhobe
3. bře 2011

Teď bych to taky ještě nehrotila a nestresovala se zbytečně.Náš malý si taky dával načas, neplazil se , nelezl, chodit začal v 16 měs. a ve vývoji nijak pozadu není. Prostě to chce čas a dítě najednou udělá během několika dní takové pokroky až se divíme. Samozřejmě člověk nechce nic zanedbat, ale taky není dobré nějak vývoj posunout.

marky27
autor
4. bře 2011

@nanai teda ty jsi mě docela vyděsila. Eliška je zdravá (až na atop. ekzém od 3 měsíců), čiperná, zvídavá, chvíli není v klidu, prostě je jinak opravdu moc šikovná a určitě jinak nezaostává. Na bříško se poprvé překulila ve 23 týdnech, pásla ve 3 měs., posadila se v 10 měs. Na kolínka se sama dostane, péruje, to jo, ale jak se chce někam dostat, šup na bříško a plazením vpřed. Myslím, že kdyby to bylo něco vážného, tak by nás doktorka poslala hned.

kristipa
4. bře 2011

ahoj, syn je úplně stejný případ, ten se ani nikdy neplazil ani nelezl, zhruba v roce se posadil a začal se pohybovat šoupáním po zadku. tak zhruba v 17 měsících se sám postavil a chodit začal v 18 měsících. lézt začal teď když je mu 21 měsíců....pokud v tom nevidí doktorka problém tak se tím nestresuj, my byli i na neurologii a tam mi neuroložka přímo řekla, že je to normální, ne všichny děti dělají pokroky přesně podle tabulek....

nady
4. bře 2011

@marky27 Rozhodně pokud nelezla ji nenutte a nepodporujte ke stoupání ,naše mudr doporučuje stále motivovat k lezení na kolínka ,měla na to takový cvik ,a stimulovat k lezení , je to fakt důležité po rozvoj zádových svalů ,a budoucí dobré držení těla atd.,fakt zkoušejte motivovat na lezení po kolínkách ,vyplatí se to 🙂

nady
4. bře 2011

@marky27 a pokud se ted plazí od deseti měsíců ,tak ji nechte plazit dál a postupně dávejte naklekávat ,ona na to přijde ,vlstně začala teprve nedávno s plazením a ted je na řadě lezení ,my v této době sice už začínali s lezením ,v těch 10 měs.,a pak v roce před rokem začalo stoupání u nábytku a postupné pouštění se a udělání třeba pár kroků mezi stolem ,sedačkou atd., to přijde ,nenute ji chodit a vstávat ,není to dobré toto přeskočení fáze lezení..

marky27
autor
4. bře 2011

@kristipa dík za uklidnění. Nějaké odpovědi mě dost vyděsily, tak jsem právě obeslala s dotazem po netu pár pediatrických poraden, tak uvidíme, co mi napíšou - zda-li to už řešit vyšetřením, nebo doma zkoušet motivovat a vyčkat.

marky27
autor
4. bře 2011

@nady a jak ji mám motivovat, jestli můžu poprosit. Aby se postavila, to mi je jasné - dám jí sušenku na poličku nad ní, aby se snažila pro ni dostat, ale jak ji mám dostat na kolínk, to mi moc jasné není. Budu ráda, pokud mi poradíte.

martina_z
4. bře 2011

@marky27 Pro jistotu bych stejne radeji nekam zasla, at se bud pripadny problem hned vylouci (a budes mit klid) a nebo zacne brzy resit. Znam ze sveho okoli plno miminek, kterym Vojtovka uzasne pomohla: ale cim drive se zacne, tim lip.

nady
4. bře 2011

@marky27 Marky pokud sama ,jak říkáš se jí v poloze stojmo moc nelíbí ,tak nahoru nic nedávej ,dej si ji na zem ,nejlíp tam kde jí to nebude podkluzovat,větší prostor není na škodu,běž na kolena 😀 ,lákej na hračky atdatd ,a at se klidně dál plazí jako o život , 🙂 pak zkoušej mudr chytila stoupla nad něj ,chytila jako v pase ,kolem bříška-blbě se to popisuje -a pak za stehýnko ohnout nožičku do kleku a jednu za druhou naklekávat,asi to neumím vysvětlit polopatě , ☹ ,ale bylo by třeba aby měla ručky napjaté ,což nevím jestli ti dělá,v tom plazení ,tedy jakým stylem se plazí,jestli jen po loktech?Náš dělal to že se plazil po loktech jako ,pak ruce napínal ,tak různě cvičil jen,a pak s těmi napjatými ručkami přešel na lezení po kolínkách ,a ty stimulace jsem dělala chvíli ,škoda že ti to nemlůžu ukázat ,ale určitě se zkus zeptat mudr ,ale fakt se nesnaž ji nutit do chůze.Naše skvělá mudr ,zná hodně dětí co nelezly ,hned chodily ,a ted i po delší době řeší špatné držení těla ,špatnou chůzi ,bolesti zad atd. Lezení koordinuje svalstvo ,má fakt velký vliv,a pokud je ,je to jen dobře.Chůze přijde taky ,neboj,ale ted ji stimuluj k lezení 🙂

marky27
autor
4. bře 2011

@nady děkuji moc za rady. Právě jsem ji zkoušela držet v leže pod bříškem a aby se jako snažila po kolínkách za hračkou. Jak jsem ji ale pustila, šla zas na bříško. No budem muset cvičit. Taky vidím problém v tom, že máme doma plovoučku, tak se jí to bude asi podkluzovat. To je taky možná příčina toho, proč jí to jde líp po bříšku. Máme pro ni jen takovou hradí deku, ale když se po ní sune, tak klouže po podlaze celá i s dekou. Žádné větší koberce nemáme, tak nevím, jak to vyřešit. Nebo máme kvůli tomu koupit koberec? 😕

nady
4. bře 2011

@marky27 No kdyby to šlo tak i koberec nízký by byl fajn ,a tohle je častý problém plovouček ,že fakt děti kloužou ,proto jim vyhovuje víc to plazení,nebo jim jde lezení těžce,podkluzujou kolínka, dávají je od sebe nohy atd .,.My tedy máme dlažbu ,ale i ba čtvercoém koberci trénoval.To půjde ,jen stimulujte ,a nic nezkoušet do stoje zatím 🙂

nady
4. bře 2011

@marky27 stačil by pro začátek možná třeba nějaký čtvercový ,co já vím 2.5 m na 2,5 a trénovat tam ,ale takový co nepodkluzuje.

marky27
autor
4. bře 2011

@nady tak jsem oddělala konferenční stolek a zkoušíme na koberci pod ním (cca 1x1,5m - větší fakt nemáme), tak uvidíme. Každopádně díky 😉

jasekd
2. dub 2011

@marky27 Ahoj, jak to u vas vypada? Mame totiz podobnej problem, v podstate totozne s tim, co popisujes v prvnim prispevku, tak by me zajimalo, zda uz mala leze, jak jsi ji event. rozhejbala atd. My byli na neurologii a zatim udelal doktor zaver, ze malej je jen pomalejsi a ma sve tempo, ze je jinak OK a nemusime plasit, ale stejne mi to vrta hlavou. Diky.

marky27
autor
3. dub 2011

@jasekd ahojda, tak pokrok jsme udělaly - s malou jsem lezla, jak jsem psala výše (postavila na kolínka, držela pod bříškem a posunovala nožičky), no a za pár dní začala lézt sama. Nejdřív pomaličku posunovala nožičky, moc jí to nešlo. Ale zdokonalila se tak, že teď už leze jak čamrda 🙂 a po bříšku se už neplazí vůbec. No a za pár dní na to, co takhle začla sama lézt, se i sama postavila. Takže teď se pořád staví, udělá u stolku i nějaký ten krůček do strany, ale jinak ještě nechodí. Takže jsem docela spokojená, že jsme se hnuly 😉

jasekd
3. dub 2011

@marky27 Gratuluju, to je super. Nam prave to cviceni nejde, navic ted je M. nemocnej , ma horecky pres 39, tudiz necvicime vubec. Ja jsem taky nemocna a behem par dnu mam rodit, takze vesely 😖 Pak se do toho zase pustime...

marky27
autor
3. dub 2011

@jasekd No tak to máte teda pěkný....Ale neboj, určitě to taky přijde, zvlášť, když ti i doktor říkal, že je v pořádku. Buď v klidu, zvlášť teď, spíš se soustřeď na miminko a Martínek začne lézt a chodit ani nebudeš vědět jak. Přeju ti, ať se brzo uzdraíte a porod dobře dopadne. A co čekáte?

jasekd
3. dub 2011

@marky27 Holku tentokrat 🙂

marky27
autor
3. dub 2011

@jasekd Tak to gratuluju, holčičky jsou super 🙂 taky už bychom chtěli druhé, snad to brzo vyjde. tak držíme palce a přeju všechno dobré.

marinka
3. dub 2011

Neboj kočko, byly jsme na tom stejně 😉 V roce se ještě nepostavila, od jedenácti měsíců se plazila...Poprvé si stoupla někdy na přelomu 13 a 14 měsíce a teď v 16 měsících udělala první samostatné krůčky a stoupne si bez držení. Je úplně zdravoučká, jen potřebuje víc času, vím proč, ale to žádnému doktorovi říkat nebudu (něco mezi nebem a zemí, co by mi asi těžko věřili 😀 ). Takže neboj, určitě to bude dobré!

nady
14. dub 2011

@marky27 Ahojka mám radost že se Vám cvičení zadařilo a že se tak krásně rozlezla 🙂

marky27
autor
14. dub 2011

@nady no to já taky. I vlastně díky tvým radám 🙂 Teď už čekáme na první samostatné krůčky.