Vadí lepek 7mi měsíčnímu mimču?

gilotek
27. srp 2008

Už dáváte mimčům v tomhle věku lepek? Já jsem koupila kaše od Sunaru a přehmátla jsem se, nekoupila bezlepkový ale s lepkem.... Kojím, ted chci dávat sunar UM. VAdí lepek v tomto věku?

flufla
27. srp 2008

ahoj , tohle sem našla na www.porodnice.cz Doporučení včasného zavedení lepku mezi 4-6M věku vychází z mých návštěv odborných seminářů a prezentací nově připravovaných standardů. Bude to velká změna a myslím že pro praktické pediatri chvíli velký zásah do zatím zaběhlých postupů. Oficiálně to vydáno zatím nebylo (myslím písemně). Přebíráme tak zkušenosti z velkých amerických studií. Psal jsem však i to, že si nemyslím že by se měl dodržovat onen 4M, tedy v době plného kojení, popíral bych to co píši nahoře. Ale stropový 6 měsíc bychom dodržovat měli. Americký přístup včasných příkrmů je přeci jen jiný než přístup Evropský.

maart
27. srp 2008

Davam, nevadi....mam stejne starou dceru a moje detska Dr. mne lepek od 6-ti mesicu doporucila. Je pravda, ze hodne mamin zacina pridavat potraviny s lepkem az po roce, ale tim se prave muze reakce nebo dokonce alergie na lepek vyvolat. Takze ano, lepek od 6-ti mesicu ano 🙂 .

gilotek
autor
27. srp 2008

Díky moc 😉

motol
27. srp 2008

Ahojky,já už taky dávám rohlík,kurku od chleba nebo dětský sušenky,malýmu to nic nedělá,tak není důvod ho v tom omezovat 🙂

ivulinda
27. srp 2008

takže pečivo se už může?někde jsem četla,že pečivo se začíbá davat od ukon.7měsíce...jo??

sacvi
27. srp 2008

Já eště mimi nemá ale zato mám bezlepkovou dietu 😠 ..mně např.doktor říkal že dítě by mělo dostávat lepek až kolem 1roku..čím pozděj tím lépe. Tudíž nevím ale já každopádně zařadím lepek do stravy až co nejpozději..nechci aby moje mimi "trpělo" jak já.. 😒

maart
27. srp 2008

Sacvi, tak to je asi jasne, kdyz Ty uz bezlepkovou dietu mas, to je proste jina situace. U zdraveho ditete bez zateze (kdy rodice nebo jeden rodic tuto dietu ma) se ale lepek muze zavadet od 6. mesice.

Ivulinda, tak to jsem nedodrzela...zacala jsem davat pecivo od ukonceneho 6. mesice.

listicka20
27. srp 2008

Já jsem plánovala zavést lepek v ukončeném osmém, ale už v tom sedmém se mi mrňous vrhla jedno ráno na chleba, co jsem měla k snídani, a bylo. Chleba se stal okamžitě jednou z nejoblíbenějších pochoutek... takže lepkujem asi od půlky sedmýho měsíce...

tannawe
27. srp 2008

Ahoj, ja jsem detem od pul roku davala na zuzlani mekky Wasa chlebicek, moc jim chutnal a hlavne mi to prislo lepsi nez davat obycejny rohlicek. Pecu domaci chleba takze na kvalitu surovin si dohlednu sama a musim rict, ze deti zadne alergie zatim nemaji... 😉

janab78
28. srp 2008

Chtěla bych taky začít dávat malé rohlík nebo kůrku chleba, ale nevím, jestli to má být čerstvé nebo tvrdé. Mám strach, že se mi čerstvím pečivem udusí. Jak velký kus jim dáváte? Normálka celý rohlík?

janab78
28. srp 2008

čerstvým 😉

ronikacz
28. srp 2008

Ahojte,
maly ma 7m a par dni a tych par dni uz davam piskoty. Zatial teda celozrnne, ktore som kupila v lekarni, ale v kazdom pripade lepok uz obsahuje. Myslim, ze sa tym nic neskazi, maly si zvykne. Amy vsetky sme lepky jedli uz davno-ked vidim, jak vsetky moje tetky mu uz 2 mesiace sa snazia furt napchat do ruky korku chleba 🙂

listicka20
28. srp 2008

janab - ze začátku jsem dávala jenom ždibeček po ždibečku, aby si zvylka, že nejdřív se rozkouše a spolkne jeden a pak se teprve vezme další. Jinak by si nacpala do pusy klidně celej krajíc chleba najednou. 😠

makinka.1
28. srp 2008

Vcera mi zrovna mudr rikala,ze az od pul roku nejdriv.Ale koukala jsem,ze nektery vyrobky od Hippu,treba kase maji v sobe lepek a pisou,z jsou od ukonceneho 4.mesice.Tak bacha,kdo nechce davat,ctete etikety! 😉

sarusenka777
26. čer 2009

Ahoj holky,oživuju tohle téma s prosbou o váš názor 😕 Mojí holčičce sice ještě není 7 měsíců,budeme teprve začínat s příkrmy,ale chci se zeptat,chtěla jsem jí koupit příkrmy od Hamánka od ukončeného 4.měsíce a právě tam píšou,že obsahuje lepek 😖 Takže raději nekupovat? Nechápu,proč to tam cpou,když je to pro takové drobečky 😠

shaula
26. čer 2009

Sarusenka, výrobci jsou do příkrmů schopni nacpat neuvěřitelné věci, na to pozor. 😉 Příkrmy raději kupuj podle složení, ne podle měsíců. Konkrétně já Hamánka nekupuju vůbec, jen Sunárek nebo Hami, a i to jen některé druhy. Bacha i na Hipp, ten je skoro všechen solený (aspoň ty pro starší mimina).
Nicméně na lepek jsou různé názory. Někdo říká od ukončeného 8. měsíce (tak jsme začali i my), někdo až po roce, někdo radí zavádět lepek jako první (nejlépe ve formě kaše). Na mě je to příliš extrémní názor, podle mě je zbytečné zatěžovat takového malého prcka lepkem, nicméně jsem se na to ptala doktorky, a říkala, že to zase až takový nesmysl není, protože prý je nesnášenlivost lepku vrozená, takže čím dřív se na ni přijde, tím lépe... No ale jak říkám, já se s tím neztotožňuji.
A můžu se zeptat, z čeho tam ten lepek má být? Příkrmy od 4. měsíce bývají většinou jen z jednoho nebo pár druhů zeleniny, nějak nevím, co by tam mělo ten lepek obsahovat... 😕
A ještě jedna otázka - proč tak spěcháš s příkrmy? Podle doporučení WHO se u kojených i nekojených dětí má začínat s příkrmy po ukončeném 6. měsíci, dříve jen v případě, že dítě neprospívá, nebo mu mléko nestačí (tj. pije více než 1000 ml na den a má to málo). A i tak NEJDŘÍVE po ukončeném 4. měsíci.

berenika39
26. čer 2009

hamánek neeee. dneska shodou okolností jsem z nouze koupila přesnídávku a ta byla tak šíleně přeslazená, že to malej vyblindil. on už ten název - hamánek s broskvemi 😀

sarusenka, až opravdu budeš chtít přikrmovat, uvař mrkvičku a rozmixuj. o starost míň s lepkem 😀 😀
Ale času je fakt dost 😀 😀

shaula
26. čer 2009

Berenika: no právě, mě u toho Hamánka to složení dost odrazuje. A vidíš, mě vůbec nenapadlo, že by Sarusenka mohla myslet ovocný příkrm, já to automaticky brala jako zeleninový... 🙂

sarusenka777
26. čer 2009

Shaula,tak děkuju za názor,já toho Hamánka nakonec nekoupila 😉 Vím,že jsem koukala třeba na zeleninovou polévku s bramborem a mrkví,ta informace,že to obsahuje lepek byla na všech zeleninových a masozel.příkrmech 😕
Jinak ještě jsme nezačaly,čekáme co nám poradí příští týden doktorka,ona Eliška je kojená jen jednou denně,jinak je na nutrilonu 😒 ale je fakt,že mi nepřijde,že by jí mlíčko nestačila,měla by podle návodu pít aspoň 150ml a to vypije málokdy,stačí jí 120ml a spí skoro celou noc 🙂 tak to je asi pak zbytečné,začínat už od ukončenýho 4.měsíce,co? Ale zase si myslím,že moc nepřibírá, por. váha byla 3,79kg, za dva dny jí jsou 4 měsíce a má 6,2kg,tak já nevím 😕

sarusenka777
26. čer 2009

holky dík,já fakt myslela ty zeleninový 😉

shaula
26. čer 2009

Neblázni, váhu má podle mě přiměřenou, to měli moji kluci v necelých 7 měsících 🙂 I když je fakt, že měli menší porodní váhu (2,35 a 2,25 kg). Mimčo by mělo v půlroce svou porodní váhu zdvojnásobit a v roce ztrojnásobit, myslím, že to v pohodě stihnete 😉 No uvidíš, co ti řekne doktorka, ale aspoň do toho 5. měsíce bych počkala...

berenika39
26. čer 2009

😀 😀 tak jsem si aspon postěžovala na hamánek obecně 😀 😀 😀 .

sarusenka777
26. čer 2009

já jsem ráda,že to píšeš,to já ho teda rozhodně kupovat nebudu 😀 udělám tu mrkvičku jak píšeš a zbytečně do ní ty příkrmy cpát nebudu 😖 mam koupený nějaký kašičky od hippu-bez lepku a cukru,tak popřípadě zkusíme to 😉

sarusenka777
26. čer 2009

shaula - dám na rady zkušenější matky 😀 je fakt,že mlíčko jí stačí,tak ještě vydržíme,popřípadě zkusíme jen tu mrkvičku 😉

shaula
26. čer 2009

Abychom ale tomu Hamánkovi tolik nekřivdili - jednou jsem úplně náhodou narazila na NESLAZENÝ ovocný Hamánek, ve složení fakt jenom ovoce, žádný cukr, nic jiného. Měl to napsáno přímo v názvu (myslím to slovo "neslazený"). Cena stejná jako u slazeného, něco okolo 10 Kč, takže bezkonkurenční. Tehdy to bylo v Tescu na polici u akčního zboží, takových ubohých pár skleniček, zašité v koutě 🙂 No ale to bylo jen jednou, od té doby po něm furt všude koukám a nenalézám ☹

sarusenka777
26. čer 2009

Hm,tak aspoň něco 🙂 mě jen nebaví prohlížet každou skleničku zvlášť,najdu si pár druhů,který budou malý chutnat a budou vyhovovat složením a bude 🙂 Jinak teda pokud natrefím na neslazenýho Hamana tak se slituju a koupím ho 😀

berenika39
26. čer 2009

dobře, povoluje se 😀 😀 😀 .
Shaula, kolik tak spapají kluci na svačinu? Nevím, jestli jsem divná já nebo ty přesnídávky, ale třeba jedna frutapura je jako nic 😀 😀.Sní dvě. Ovocné mám ráda HIPP, ale ty zas mají jen ty 125g, a to taky kouká, proč mu beru tu prázdnou skleničku 😀 😀
Raději a čstěji mixuju doma. Neo to zkusím dohnat někdy tou sušenkou 😀 😀

shaula
27. čer 2009

Jo, Frutapura je malá 😀 Mají jen 100 g. Já dávám Sunárky, těch je 200 g a obvykle sní každý jeden. Ovšem zařekla jsem se, že začnu dělat vlastní přesnídávky, oni ty Sunárky už zdražili na 22 Kč, a to už se mi zdá moc, budu je kupovat jen na cestování.
A odpoledne zbaští každý jeden 150 g jogurt.

berenika39
27. čer 2009

no pokud to máš stereo, tak to je jasný, to se prodraží. fakt je ted dost ovoce, tak dělám děnně sváču doma. ted jsem koupila aktivie, rozmačkala maliny, dala do toho jen lžíci jogurtu, aby se to dobře nabíralo a je to. i borůvky jsemtakhle dala, ale to se bojím zácpy, tak jen trošku 😠 . pořád váhám s jahodama, ted po exemu ani památka, nevím, jestli to zkusit, pokud by se objevil, nechat toho. škoda, kdyby mu jahody nevadily a nemohl je jíst 😠 😠 .
dávalas klukům?

shaula
27. čer 2009

Jahody zatím nedávám, dala jsem jen po jedné na vyzkoušení🙂