Váš názor na strašení batolat čertem a Mikulášem?

coopanka
2. pro 2013

Zajímal by mě, maminky, Váš pohled na věc 🙂 Myslíte, že je návštěva čerta a Mikuláše k něčemu dobrá - potažmo strašení batolat za účelem lepšího chování? Nebo v jakém věku byste k tomu přistoupily? Jak u Vás probíhalo první setkání? Přineslo to užitek? Díky předem za příspěvky!

benjik
5. pro 2013

@coopanka fuj,toho jsem se lekla i já,až se ve mě dítě pohlo! 😲 Takový k nám nesmí.
Já v mládí dělala čerta - milého,ale i tak se spousta dětí bojí.Za mě strašení čertem max.,že odnese hračky jinak ne.My je k nám nezvem,ani zatím nikam nechodíme.Byly jsme jednou v domě dětí a to třeba hodinu člověk čekal než na něj přišla řada 😝 Nám nosí nadílku za okno.

pisisvori
5. pro 2013

já teda nevím, ale mě přijde lepší, když se dítě potká s čertem doma v "náručí rodičů", kteří jsou pro něj bezpečí, než ve školce, kde je "samo". Od 2 let u nás byl 2x Mikuláš s andělem (sestra dceřina kamaráda se spolužáčkama okolo 14 let- moc milé a hodné) letos poprvé přijde i čert a samožřemě jsme domluvení, že čert má být hodný a žádné strašení. Také dcera ví, že je to zvyk a že je převlečený a že nejhorší co se může stát je to, že dostane uhlí místo dobrot. Mám poci, že se děti dnes ochraňují víc než je zdrávo. Dříve už v 5-6 letech běhaly venku a jen se přišly občas hlásit a také běhaly okolo rybíka a nic se jim nestalo, dneska by je takhle nikdo nepustil a nemyslím, že je to jen pro jejich dobro...o hodně přichází, spoustu s etím nenaučí...a se strachem je to to samé, prožít si malé napětí (tak jak píše @macinka84) v blízkosti rodičů, kde ví, že se jim nemůže nic stát ....není nic hrozného.

elastiq
5. pro 2013

Taky nejsem zastáncem strašení, dítko by mohlo mít respekt, ale určitě ne, se šíleně bát, chodíme na Mikulášskou nadílku, za dětma chodí Mikuláš s čertem a andělem do školy, i do školky, přímo domů také nikoho nezveme, většinou zazvoní zvoneček.....a někde u dveří zůstane balíček. Mám synovce, který je rošťák a to už odrostlejší - 6let a když si rodiče s ním už nevědí rady, strašili ho tak čertem, až letos nechce jít ani na Mikulášskou nadílku, ani do školky na nadílku, tak takhle bych dopadnout nechtěla

breberka
5. pro 2013

u nás tedy čerti chodí každý rok - již od 2 let a že by kluci měli nějaké šoky, to ne 😀 .....chodí kamarádi, takže jsme s nimi domluvení, že čerti jsou spíše v pozadí a lehce tam hudrujou, kluci koukaji......starší vždy v bezpečí našeho náručí řekl básničku nebo zazpíval Mikulášovi, anděl ho obdaroval a nakonec všem zamával......u nás "celoročně" funguje to, že kluci ví, že v teplárenském komíně ti čerti bydlí a koukaji na děti, jak jsou hodní. Večer, když je tma a je vidět, jak tam svítí červené světýlko, tak ví, že si topí, aby jim nebyla zima 😉 ....... berou to normálně a šoky z toho fakt nemaji. Spíš si myslim, že kolikrát jsou horší nějaké pohádky nebo drasťárny v TV

aneta15
5. pro 2013

Já si myslím, že to hrotíte, vždyt to není jen strašení čertem, ale přijde k nim domů Mikuláš a Anděl pro děti je to zážitek aspoň pro ty moje,čerti je nijak nestraší stojí v pozadí, máme to tak domluvené občas udělají blbl a je to. Dcera 5 let se nemůže dočkat kdy přijdou běhá od okna k oknu a je natěšená. Je to pěkná tradice. Přece nikdo nechce aby k Vám přišli ožralí hnusní čerti, když je to v rozumných mezích tak je to hezký zvyk aspoň pro mě. U nás patří Milukáš ke stejné tradici jako Ježíšek.

mtmtmt
2. pro 2015

Dobry den chci jse zeptat mam miminko jemu 6 mesicu chtela bijsem ho vzit na certy vel jestli jeto dobry napad a jestli v praze jsou nake certy sketimi jse muzete treba vifotit

bartovaandrea
2. pro 2015

Sama si vzpominam jak silenej strach jsme s bratrem meli z certu a schovavali se treba pod gaucem. Takze u nas doma zadni certi nebudou, zatim mam dceru malinkou, ma pul roku, ale kazdopadne nadilku od Mikulase dostane treba za okno nebo za dvere, ale strasit ji nebudeme 🙂

bartovaandrea
2. pro 2015

Sama si vzpominam jak silenej strach jsme s bratrem meli z certu a schovavali se treba pod gaucem. Takze u nas doma zadni certi nebudou, zatim mam dceru malinkou, ma pul roku, ale kazdopadne nadilku od Mikulase dostane treba za okno nebo za dvere, ale strasit ji nebudeme 🙂

oliik
2. pro 2015

Chodím už několik let s kamarádkami jako Mikuláš. Zažily jsme už spoustu rodin, k většině chodíme pravidelně každý rok. Děti jsou různé - některé se trochu bojí, jiné v pohodě s lehkým chvěním odříkají básničku a další nevzrušeně dál koukají na televizi, i kdyby se čert stavěl na hlavu. A je jedno, jestli jsou tomu dítěti 3 roky nebo 7 let. Půl roční/roční dítě z toho ještě nemá vůbec rozum.
Myslím, že většina přispěvatelek tady přehání. Podle mě to je úžasná tradice. Sama mám i díky tomu krásné vzpomínky na dětství. Mikuláš chodil k nám domů a vím, že vždycky jsem se trochu bála i když mi bylo už 10 let. Nikdy jsem ale nebrečela, rozhodně jsem žádný šok neutrpěla a vyzkoušela jsem si, že básničku zvládnu přednést i pod mírným strachem. Nepamatuju si, že by mi rodiče vysvětlovali, že to jsou jen převlečení lidé, myslím, že jsem na to přišla časem sama. Ale i přesto to pro mě mělo obrovské kouzlo "nadpřirozených bytostí", které jsem vyhlížela z okna a těšila, že zahlídnu lesk křídel anděla, záblesk bílého pláště Mikuláše. Záleží jen na tom, jak to rodiče dítěti podaj, jestli ho tím nervují nebo si o tom jen povídají. Bohužel v posledních letech mi přijde, že jsou děti buď úplně vystreslé nebo naopak nevychované, které lítají po ulicích a snaží se Mikulášovi hodit petardu do čepice...

akankeo
2. pro 2015

My ted mame fascinaci priserama, takze deti se naopak tesi kdy uz jim ten cert do skolky prijde. Jestl i zavita i k nam to nevim. Vi, ze s certem prijde i mikulas a andel a ze ti uz na nej dohlednou. Jinak deti se nad prisery a bubaky umi povznest docela dobre, nase nejoblibenejsi pisnicka je Na hrobe sedela prisera

https://www.youtube.com/watch?v=-WhmMAtrd3g

a donesly to holky prosim take ze skolky .

agne
2. pro 2015

Jsem pro dodržování tradic, ale už ten nadpis "strašení" je zavádějící...
Ten obrázek je sice na dnešní dobu "in", ale mohl být doplněný i obrázkem mírumilovného anděla a moudrého (svatého) Mikuláše...
Ve světě je taky dobro a zlo, správné a špatné, černá a bílá a je v pořádku, aby se to dítě naučilo odlišit - umělo to rozeznat... a většina dětí ví, že dělá něco co nemá... 😀
Samozřejmě pro malé dítě je vhodné "motivovat", aby se naučilo, zkoušelo básničku, písničku... prostě, aby to zvládlo přednést či se o to alespoň pokusilo..., ale myslím, že je v rámci "výchovy" vhodné pokud třeba Mikuláš koukne do své moudré knihy a ví co všechno dítě umí a co mu nejde (uklízení,...), a jemně upozornit, že by to mělo do příštího roku zlepšit... Na tom nevidím nic špatného... Taky jsem se na to jako malá těšila, samozřejmě, že víc na sladkosti a ovoce než na přednes... S rodiči jsme chodili do města a balíček nacházeli doma za oknem...
Párkrát jeli do skanzenu... Pohádkové... Každopádně žádnou újmu to na mě nezanechalo... 😅
Co ovšem moc nemusím je, když v té trojici chodí převlečené malé děti, chápu, že si asi chtějí přivydělávat, ale ono osmiletý Mikuláš vážně moc věrohodně nepůsobí...
Druhý extrém jsou právě takové šílené masky, sice jako super, ale ne pro děti...
A taky svítící rohy nebo ocasy jsou trošku ujeté, ale to už je o vkusu každého...
My jdeme s dcerou letos poprvé na malou Mikulášskou besídku, takže uvidíme... 😵

hiff
9. led 2016

Hnus holky

zaludova
9. led 2016

Tradice certa, Mikulase a andela mi prijde moc hezka. A nevim, proc by z ni mely mit deti traumata. Jako je jasne, ze asi zadna mama nedovoli, aby to dite cert strkal do do pytle apod., ale to, ze prijde a neco rekne a zablekota mi prijde uplne v klidu 🙂

vlastikc1
6. pro 2017

Ahoj tak my to po vcerejsku mame prvne za sebou a musim rict bylo to uzasne. Synovi je rok a pul, udelali jsme z toho zabavu zadne straseni, vsichni i cert maleho pohladili hezky na nej mluvili dokonce i ukazal jak je veliky 🙂Vzdyt jsme lidi a staci se jen domluvit takze za me urcite ano v podstate kdykoliv a nebat se toho.....👍

jipe
6. pro 2017

My po včerejšku máme taky prvně za sebou. Malý - 2,5 roku se dokonce pokusil básničku (mluvení je u nás zatím celkem bída a za normálních okolností je hodně stydlivý). Čertem jsem nikdy nestrašila (ani jsem mu neříkala nic o tom, že si odnáší zlobivé děti, apod.), zná obrázky z knížek, tak se těšil a už od odpoledne chodil a ptal se, kde je čert 🙂 Maškary byly samozřejmě upozorněny, že žádné strašení. Já chtěla, aby měl nějaký zážitek kolem předání balíčku, viděl "pohádkové" postavy,..., žádné plašení. Trauma se rozhodně nekonalo 🙂

tehulinka91
3. pro 2018

@lucieandrlova taky jsem si rikala ze prvni bych mela trauma ja 😂