Ve 3 měs. se otáčel na bříško, v 3,5 strká kolínka pod bříško

sajul
2. říj 2016

Taky máte některá doma takového aktivistu? Můj chlapeček se ve třech měsících začal aktivně přetáčet na bříško, zvládá pravou i levou stranu. A teď v necelých 4 měsících už si strká kolínka pod bříško a snaží se zvedat zadeček 😀 desim se toho co bude následovat 😀

aklin
2. říj 2016

Dcera byla taky hodne aktivni. V 5 tydnech pasla koniky, ve 3,5 m se naucila otacet na brisko, v 5 m se plazila, v 6 m. se zvedla na 4, v 6,5 m se postavila na nohy, 7 m zacala litat po 4 a 7,5 m si sama sedla, v 10m chodila kolem nabytku a od 11 m sama chodi.

jahodnice
2. říj 2016

Naše malá je na tom podobně, v 6 měsících leze, posadí se, klečí u šprušlí postýlky a zkouší si stoupnout.

lajla
2. říj 2016

Třetí dcerka taky byla tak aktivní

sajul
autor
2. říj 2016

Mě přijde, že ten můj třeba to pasení koníků úplně přeskočil.. na bříšku být moc nechtěl, a najednou šup a už se otáčel.. a takový to opření o předloktí a koukání jsme taky neměli, rovnou si začal podávat hračky 😁 takže se mám asi na co těšit

sajul
autor
2. říj 2016

Úplně se desim co mě čeká.. je to moje první mimčo

astyna
5. říj 2016

@sajul

zase pozor na přeskakování milníků - dítě pak může trpět dyslexií nebo jinou vadou.

janagm
5. říj 2016

U nás šlo taky všechno hodně rychle. V šesti měsících si sedl i se postavil. V sedmi měsících začal obcházet nábytek a v deseti měsících už sám chodil.

lamia
5. říj 2016

Nás se ve 3 otacel a od 5se plazi a peruje na kolenou, což nechapu,protože je pěkný burtik. Ale ted už se měsíc plazi a peruje a nic,tak se asi zas vrací k tabulkam😀 (no,mohl by to zkusit i vahove, se trochu znormalizovat, ale on ma to prso jak raketovej pohon...)

babuna
5. říj 2016

@astyna zajimavý názor - já vše zvládala dle tabulek (sice tehdejších) a mám snad vše co u dětí diagnostikovat v tomto směru jde - od disl. - po hyperaktivitu - a poruchu pozornosti - mám dvě VŠ v poměrně těžkém oboru - střední s vyznamenáním a kdybych nebyla ke všemu ještě lenivá tak mám vyznamenání i z zš... nemyslím si zrovna že přeskočení jednoho z milníků - jako třeba zrovna pasení koníků má až takový význam ...

jinak malá má dnes 8 týdnů - od 5ti pase koníky a poslední týden se snaží plazit, od 6 se snaží otáčet... měli jsme po porodu poměrně vážný průser neurologického charakteru kdy prognoza byla hodně špatná, vypadalo to na to že malá se nebude moct vůbec hýbat a tak ,...zatím je ovšem vše tak jakby asi mělo být ....ono každé dítě je jiné ....

astyna
5. říj 2016

@babuna

Inteligence se nedědí, já mám taky 2 vš, manžel má několik patentů v chemii, měl článek v Science, pracuje ve výzkumu proti HIV. Dědí se jen vlohy a i ty se musí rozvíjet.

O tom přeskakování mi říkala ségra, její dcerka nelezla, rovnou chodila. To samé i její syn - a oba mají dyslexii. To samé i můj synovec a pár dětí v okolí. Má to nějakou souvislost s kognitivním vývojem v mozku. Právě pasení koníků úžasně zpevňuje páteř a břicho, důležité svaly pro lezení atd.

Můj syn pásl až asi ve 3.měsíci, do té doby jsem ho ani nedávala na bříško - měl zlomenou klíční kost při porodu, takže až od 2.měsíce na bříško. Od 7. měsíce lezl a seděl, od 9. měsíce chodí. Já jsem chodila také brzo, to samé manžel - tyhle dovednosti se většinou dědí.

lady_giraffe
5. říj 2016

Ahoj, náš prcek se otáčí na bříško od rovných dvou měsíců 😀 Příští týden mu budou 3 měsíce a prdelku zvedá taky už dost vysoko. Párkrát se mu i povedlo otočit se z bříška na záda.. A i s "mluvením" je napřed 🙂 Manžel si dělá legraci, že bychom ho měli zapsat už do školy 😀

lamia
5. říj 2016

@astyna Tuhle teorii hodně propaguje mudr Kleplova, rehabka,kdysi jsme u ni byli s první dcerou. Ale zajímalo by me,zda to je jen pozorování,nebo je to tvrzení evidence based.

astyna
5. říj 2016

@lamia

To nevím...pokud ordinuje někde v Olomouci, je to možné, že je to od ní....osobně ji neznám.

lamia
5. říj 2016

@astyna Napsala i knihu a ma asi své 'odchovance', není úplně neznama. Jinak já se taky ztotoznuji s neurychlovanim a nepřeskakováním, pokud by to bylo dano třeba posazovanim,choditkem nebo vodenim dítěte za ruce,aby nelezlo (bohužel i takové maminky jsou). Ale o tomhle diskuze není. Na druhou stranu pokud dítěti nedelame napr výše zmíněné a dítě se vyvíjí rychle samo, můžou některé fáze proběhnout rychle jako by je skoro preskocilo, ale říkám si,ze bez posílených svalu (které jsou obvykle k dalšímu pokroku potřeba)by se dítě samo dal neposunulo, takže je to OK. Jakoze dítě co nepase se rozhodne nebude otacet na brisko. Můj bracha třeba btw teorii dr Kleplove potvrzuje, choditkem přeskočil zcela lezení, pak ho mamka vodila za ruce a je dysgrafik jako prase ( i tak ma VS, to k te sebe prezentující části výše 😀 😀), tak by me docela zajímal nějaký podklad tohohle tvrzení pani doktorky.

astyna
5. říj 2016

@lamia

Tak přesně u nás byl opačný problém - tím, že syn hodně urychlil svůj vývoj, měla jsem ho prý "držet zpátky". Tzn, když lezl po 4, táhnout dolů, aby se jako by jen plazil - prostě ho nepodporovat dál. Mě tohle připadalo na palici 😠 máme ale v rodině taky pediatra, takže jsem to konzultovala i jinde a nic jsem stejně takového ani nedělala. Důležité je, aby to dělal správně. Já jsem taky chodila od 9.měsíce, stejně jako on. Od roku už plynně běhala.

lamia
5. říj 2016

@astyna To je ta roztříštěnost názoru, dle Kleplove je plazení v pořádku, dle naší známé fyzioterapeutky se děti vůbec nemají plazit,ale rovnou lézt, plazení je špatně....Třetí dcera mi chodila rovněž velmi brzy, lezla brzy, v 11 m venku bez problémů chodila v holinach loužemi...tezko ji držet zpátky a pokud to dítě začne dělat samo a spravne, pak na to dle mého názoru už vývojově prostě 'ma' a těžko se da nějak brzdit, to je podle me blbost.

kaja2016
5. říj 2016

@sajul Moje od necelych peti mesicu leze, v peti mesicich sikmy sed🙂 Ted je ji sest mesicu a vypilovava, podle me si kazdym dnem sedne...

JInak ja si nemyslim, ze by bylo cokoliv spatne - co dite, to individualni vyvoj. To jsou fakt vyjimky, kdy neco hrozi. Ale ja jsem obecne zastance toho, ze se dneska ta "pece" o dite prehani...

kaja2016
5. říj 2016

@lamia @astyna To je zvlastni, ze by dislexie, disgrafie byla dusledkem nejakeho specifickeho typu motorickeho vyvoje. Ja bych spis rekla, ze tam muze byt souvislost. Ze treba deti se sklonem k disgrafii muzou mit tendenci k nejakemu typu motorickeho vyvoje...Ja jsem mela dojem, ze se ma zato, ze poruchy uceni jsou vrozene.

jhoki
5. říj 2016

Dcera také ve 3 měsících se sama přetáčela, v 8 chodila v postýlce a v 11 sama bez opory. Syn dle ní vypadal dost lenoch, ani v půl roce se mu nechtělo přetáčet a být na břiše, pak se úplně změnil, ještě mu nebylo 8 měsíců a postavil se v postýlce, teď je to raketová myš. Myslím, že každé dítě se vyvíjí jinak, svým tempem. Já jsem je do ničeho nenutila, jen jsem se jim plně věnovala.

lamia
5. říj 2016

@kaja2016 No právě proto by me zajímalo, z čeho tohle tvrzení vychází, protože přesně jak pises, pozorování jednoho lékaře může byt značně zkreslené napr. spektrem pacientů, co k němu docházejí a obecně to vůbec platit nemusí. Nicméne nasilne přeskakování čehokoliv mi ani tak nepřijde OK, vodit za ruce dítě,které si sotva stouplo a potřebovalo by hodně lézt a zpevňovat příslušné svaly,než začne samo chodit, je jeden příklad za všechny. Snažím se proto deti podporovat v spontánním vyvoji a nenicit je podobnými napady, každé jsou prostě jiné. Ve 3 letech je pak úplně jedno, jestli jeden chodil v roce a druhy v 10m 😀

babuna
5. říj 2016

@lamia to je presne to na co jsem narazela ... Prijde mi to totiz podobne ,,omluvne,, tvrzeni jako kdyz se nevychovane dite schovava kde kterou ,,moderni poruchu soustredeni,, ... Kazde dite je proste jine ... Kazde melo/ma rozdilny start do zivota rozdilne podminky hodne hraje roli take genetika ... Musel by se vzit referencni vzorek treba jednoho tisice deti idealne jedne rasy (protoze i v tomto je znacny rozdil) a ty sledovat po dobu nekolika let a dat jim podobne podminky k zivotu aby to bylo nejak smerodatne ... Prijde mi to jako stene dohadovani se nad tim jestli vigantol zpusobuje bolenicko nebo ne ...

astyna
5. říj 2016

@babuna

Sice je každé dítě jiné - ale vzorec motorického vývoje mají všechny stejné. Přechází to podobnými milníky a ty je třeba sledovat. Jak jsem psala výše - prý to souvisí s vývojem motorických dovedností - tím, že některému dítěti to trvá déle může vést k problémům učení - "prý", nejsem odborník, to je jak jsem to pochopila...Já těch příkladů ve svém okolí mám spoustu a souvislost tam vidím. Nicméně nepaušalizuju.

lajla
5. říj 2016

@astyna dobre je to slovo nepausalizovat😉 já mám ve svém okolí zase opačné případy a i moje dcerka je toho důkazem😉
Vůbec bych to nebrala v potaz,a ani to s tím vzorem...ale je fakt že dnes jedná problematika a k tomu milion odborných názoru od odborníků stejné profese😂

bachovy_esence_poradna
5. říj 2016

@sajul ono se to potom může i zpomalit... některé děti jsou velmi rychlé a pak třeba brzo začnou lézt, ale můžou lézt také dlouho...
jiné děti jsou velmi klidné a do ničeho se jim nechce a během týdne mohou začít lézt, sedět, stát i chodit...

rozhodně bych se neobávala... ani brzkého chození ani nějakých poruch...
myslím, že je zbytečné snažit se dostat všechny "do statistických tabulek" a ve všem hledat patologii 😉

bachovy_esence_poradna
5. říj 2016

jinak osobně jsem trošku skeptik ke statistikám po vlastní zkušenosti... dítě nekojené naprosto v pořádku, dítě kojené potíže s imunitou... dítě extrémně dlouho lezoucí a chodíme několik let na rehabilitaci... dítě téměř nelezoucí a má ukázkovou páteř prý...
a tak bych mohla pokračovat 😉

důležité je zůstat v klidu a nehledat jen patologie (i když klasická medicína je tak zaměřená)... dítě potřebuje především maminku v klidu, která dává lásku... psychický vývoj je neméně důležitý než fyzický a neustálé sledování, hodnocení a stres má dopad na leccos (z motoriky třeba na to jak jsou stažené svaly, když to vztáhneme na tento příklad).. a chronické svalové napětí, to je kapitola sama pro sebe

sajul
autor
5. říj 2016

@astyna jestli přeskakuje, nebo nepřeskakuje težko soudit, nejsem ani pediatr, ani fizioterapeut, a kdyby měl mýt dysleksii, tak jí mít bude, i kdybych ho na těch zádech připoutala. Každopádně ho do ničeho nenutím, ani ho neposazuju a choditko taky nemám v plánu, je pravda, že používám jak šátek, tak kočárek, ale dle mého názoru to na jeho vývoji nic nemění.
Mě osobně říkala fizio, že malýmu hodně pomohlo že byl 8 dní přenášenej, těžko říct co je na tom pravdy.
@lamia u nás je prso taky raketovej pohon, porodní váha 3260g a ve třech měsících 6210g, takže teď čekám tak kolem 7kg 😃

sajul
autor
5. říj 2016

@bachovy_esence_poradna Kdybych to měla brát podle sebe, tak já byla taky pytel blech už od narození, tak di alespoň říkám, že to má tak trošku po mě ☺

bachovy_esence_poradna
6. říj 2016

@sajul ano, taky se to do určité míry dědí, samozřejmě 😉
pokud ho neposazujete, neplánujete vodítko nebo vodění za ruce, tak je všechno v pořádku... a opravdu se to může i změnit, důležité je, aby byl vývoj vyrovnaný, ale jak probíhají různé spurty, tak jednu chvíli může být dítě napřed hodně motoricky, pak se v tom zase skoro zastavit a třeba začít hodně mluvit nebo kreslit apod.

ono celkově u prvního dítěte člověk mnohem víc porovnává a přemýšlí...

s vícero dětmi potom vidí, že to, že např. dítě je bez plenek v roce nebo skvěle mluví v 1,5 roce nebo nemá vzdor do budoucna nutně nic neznamená, protože jednak se to může kdykoli změnit (v 1,5 roce může skvěle mluvit, ale ve 4 letech může třeba začít koktat... vzdor nemusí vůbec proběhnout, to ale není úplně zdravé a může dorazit hodně silně puberta naopak atd.)...
a druhak oblastí vývoje je tolik 🙂

lamia
6. říj 2016

@sajul No, ten nás už bude mit urcite pres 9 kg a to ma v sobotu pul roku....ale co mám dělat, když ma co 2 h hlad, přeci ho nebudu trápit. Taky nosim v šátku, kamoska tvrdí (opět pozorovani bez důkazů🙂) ze u některých deti vede k rychlejšímu vývoji i to nošení, jak nejsou jen pasivně v kočáře, ale v šátku se s nimi člověk hýbe, ze taky aktivně zapínaji svaly. Nás mrnous hlavně usoudil, ze plazení slouží k nahánění mámy a mlika, takze se při hladu vytrvale plazi ke mě🙂

lamia
6. říj 2016

@bachovy_esence_poradna U nás zatím vyvojove druhé třetí i čtvrté relativně podobně, ale povahou...nechapu, jak tak odlišné povahy muzou byt sourozenci! Teda u čtvrtého zatím neposoudim,je miminko,ale ty tři jsou povahové každá úplně jiná, pri stejné výchově, přístupu... Člověk může podporovat, starat se, ale radu věci prostě neovlivní🙂