Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ve dvou letech “nemluví”. Je čas to řešit?

xxkatka90
1. dub 2020

Ahoj.. chtěla bych věděť jestli je (byl) na tom někdo stejne, popřípadě jaký má na tohle názor.
Syn 26 měsíců nemluví.
Od 1 roku krásně chodí, pozná základní barvy, geometrické tvary da tam kam patří ( hračka), svým vyjadřováním si řekne o vše co chce .., od dvou let je přes cely den bez plínky => proste normální šikovný kluk.
Jen to mluvení umí říct mama, ňami, ne, bába, ne.
Holky poraďte, mám dat na rady všech z naseho okolí a rodiny ( ještě ma čas .. kluci začínají mluvit později ..) jinak je opravdu moc šikovný. Nebo už by ste to nějak řešily??
Děkuji za vaše zkušenosti, názory

knuffel
1. dub 2020

Neřešila bych to nijak, přidávám se k ostatním s tvrzením, že má čas...😀
U nás nemluvení neřešíme, slovní zásoba jako u vás, jen za tři měsíce už jí budou tři roky. A co jako?

lula86
1. dub 2020

@xxkatka90 určitě má čas. Nemám přímou zkušenost, ale syn mé kamarádky byl též stejně starý jako tvůj a taky nemluvil. Kamarádka z toho byla nešťastná, ale počkala nějaký čas a syn se rozmluvil krásně. Teď už brebentí jedna báseň.

karla2015
1. dub 2020

Dcera 2,5 roku a slovni zasoba podobna.,.na 3lete prohlidce budu resit s pediatrem.

j.a.n.i
1. dub 2020

@xxkatka90 Neřeš, v podobném věku jsem měla doslova němé dítě... a o necelý rok později jsem vzpomínala, jaká to byla krása.

oplatecka
1. dub 2020

Rozhodně bych to zatím neřešila, však má ještě na rozmluvení spoustu času. Můj syn v tomhle věku taky říkal pár slov a za tři měsíce už mluvil v souvětích 🙂

jaja01k
1. dub 2020

@xxkatka90 Náš starší ve 2 letech neříkal ani máma, ve 2,5 měl pět slov, rozmluvil se až těsně před třetími narozeninami a od té doby tu pusu nezavře 😄
Důležité je, jestli slyší a rozumí. Pokud ano, tak není důvod to nějak řešit, na rozmluvení má ještě času dost 🙂

martiniquest
1. dub 2020

Nam zacal syn mluvit aspon trochu kloudne ve trech letech. Ted ma 3,5 a sklada jednodussi vety, obcas souveti. Nekdo ma potrebu rypat, ze je v mluve opozdeny, ale ve skolce naprosto jasne vidim, ze je syn v tomto ohledu prumerny. Naopak puzzle uz nam dlouho sklada male, kolem 50 dilku, stavi slozite zeleznice...Ani my s manzelem nejsme jazykove zdatni a jsme spis technicky zamereni, tak necekam neco extra jineho u nasich deti.

calvac
1. dub 2020

@xxkatka90 muj syn 25 mesicu umi rict "neni, mnam, mama a tata" a jinak nic vic. Mudr mi rikala, ze hlavne musi rozumet tomu, co rikame my. Nase neurolozka tvrdi taky, ze nemame resit a ze kluci opravdu mluvi pozdeji. Dale ma syn plinky plinky a barvy vubec nepozna. Rozumi teda vsechno.

magdanaty
1. dub 2020

Ne, opravdu bych to nijak neresila. Ve dvou letech je to naprosto normální..

knuffel
1. dub 2020

@martiniquest No tak u nás je docela blbý, že nedokáže ani říct ani svoje jméno, kdokoliv se jí zeptá, má smůlu. A ty soucitné pohledy... Ona totiž cácora měří 105 cm, takže vypadá jako leckterý předškolák 😲

izz76
1. dub 2020

@xxkatka90 Opravdu buď v klidu, podstatné je ze rozumí, umí věci které by měl umět ve svém věku a mluví aspoň těch pár slov... Moje dcera byla to samé, na všechno sikovna, ale mluvení bída, ve 3letech umělá asi 60slov,v té době nastoupila do školky a za 2mesice ohromný pokrok.. Všechno krásně dohnala 😊

merope
1. dub 2020

Pokud komunikuje, tak dobré motivovat, mluvit s ním, ukazovat si, rozšiřovat pasivní slovní zásobu - a smířit se s tím, že asi výhledově to bude možná chtít nějakou logopedii. Nicméně ve dvou letech je to opravdu ještě plus-minus normální.

pratensis
1. dub 2020

@xxkatka90 Náš mladší nemluvil do tří let takřka vůbec - jen máma a asi dvě další slova. Tři mu byly v září a od té doby se hodně rozmlouvá, ale rozumět mu je špatně, hodně patlá. My mu teda rozumíme, ale cizí jsou bez šance. Radila jsem se s logopedkou, kam chodím se starším, a ta říkala, ze dřív než ve čtyřech letech to nemá cenu řešit. Ale v těch čtyřech by to prý řešit doporučovala.

pratensis
1. dub 2020

Ještě doplním, jinak je velice šikovný, samostatný, obratný, soustředěný, myslí mu to...

alcar
1. dub 2020

Mám syny dvojcata 3 roky a zatim taky skoro nemluvi. Ale uz pomalu zacinaji tvorit trislovne vety (mama haji tam apod.), ale vsemu rozumi, dorozumi se tak nejak vselijak. 😃 Zatim neresim a jsem presvedcena, ze se rozkecaji.

eviicka
1. dub 2020

Přidávám se k ostatním, syn se začal rozmlouvat teď ve 3,5 letech. Do té doby si vystačil s pár slovy, ukazováním a citoslovci. Doktorka na tříleté prohlídce byla úplně v klidu, kamarádka logopedka taky.

olga_
1. dub 2020

@xxkatka90 Pokud vydává artikulované zvuky, což podle popisu vydává, neřešila bych. Pokud by jen rozuměl a vůbec ze sebe nevydal artikulovanou hlásku, byla bych na pozoru.

fyii
2. dub 2020

@xxkatka90 ahoj zustan v klidu, mam 3,5 leteho kluka a zacal mluvit tak 2 mesice zpet, jakmile nastoupil v lednu do skolky. Jinak jak pises umi vsechno od oblikani, najezeni se, je sikovny jen to mluveni bylo traga. Ucitelka ve skolce rikala, zs tam maji i vetsi deti co jeste nemluvi, ze pry maji do cca 5 let cas dle nejakych norem. Ja na nej mluvim porad a proste to stejne nezrychlis, i kdyz mi treba slovo zopakoval, ale kdyz neco chtel je ukazoval😉, mam jeste holcicku a ta uz krasne mluvi sama od cca 1,5 roku.

ladyhacek
2. dub 2020

Do tří let se to neřeší, důleží té je zda chápe a ví. Např. podej mi kalhoty a pod.
Syn začal mluvit ve 3,5 letech v podstatě ze dne na den 🙂 (ne doslova, ale přišlo mi to tak) ve 4 letech měl už krásnou slovní zásobu-snad všecho akorát výslovnost tu teď řešíme na logopedii a veřím, že to bdue dobré 🙂

lolam10
2. dub 2020

U nas ve 3l a 3m sice jakoby mluvi ale rozumime mu jen my.slovni zasobu ma obri ale vyslovuje spatne.na 3l prohidce rekli ze ma cas a ze se ve skoce rozmluvi(bude totiz muset).

martt
2. dub 2020

@xxkatka90 Já bych mu dala ještě čas. Můj mladší syn když měl po 3 roce nastoupit do školky skoro vůbec nemluvil jen pár slov a ještě po svém. Se školkou jsme se domluvili, že to zkusíme jestli se rozmluvi pokud ne, že pak navštívíme odborníka. Byl ve školce necelý 2 měsíce a krásné se rozmluvil. Ted mu jsou 4 roky pusu nezavre a je mu i krásně rozumět.

xxkatka90
autor
2. dub 2020

@jaja01k slyší a rozumí 😉 moc děkuji všechny jste mě uklidnily

nik1
2. dub 2020

Tahle diskuze se mi zrovna hodí. Mám doma taky prcka 26 m a kromě máma, teta, bum, tam, ty (a ukazuje na sebe), ham a par citoslovcí zvířátek toho za den taky víc neslyším. A za žádnou cenu nechce opakovat. Přitom si povídáme, čteme knížky... A on na na takovéto "Řekni auto." Řekne "ne". Bez plen (teda kromě nočního a odpoledního spánku) je teď asi dva měsíce ale má to pořád svoje úskalí. Ale ráda bych ho dala na podzim do školky a když jsem viděla požadavky, chtělo se mi brečet.

veritanas
2. dub 2020

@nik1 do podzimu času dost...v klidu, můj syn v den zápisu do školky, řekl asi 5 slov a nechtěl opakovat, prostě nic.. já byla na prášky, myslela na nejhorší, pak nastoupil do školky, uměl asi 10 slov a do půl roku mluvil úplně plynule, prostě se to v jeden týden zlomilo a začal mluvit ve větách.. chodíme teda na logopedii, protože neumí některá písmena má slabý jazyk...ale jinak hubu nezavře..😀😀 pokud se můžu takto vyjádřit..

sobist
2. dub 2020

Můj syn taky moc nemluví a říká hlavně slova, co se mu líbí, takže třeba cokoliv ve významu "babička, děda, teta" neříká, stejně jako jiná slova, co mi přijdou v rodinách běžná a ostatní děti se je učí jako první. Taky já jsem "mama" a tatínek je "mama tata". :D Teď se poslední měsíc dva rozmluvil víc, ale pořád je to "pariki a rohliky" a "mango", pár dalších a pak je všechno "mňami" nabo "papi". :D Vůbec nechce říkat svoje jméno nebo kolik mu je, ale v pohodě řekne jméno sestry "Helenka".
Jinak rozumí, umí, řekne si po svém (a my díky zkušenostem už z fleku víme co chce), ale že byl dal dohromady něco složitějšího než "Helenka plaka." tak to vůbec. Zatím jsem to neřešila, myslím si, že mu to akorát trvá a když vidí, že mu rozumíme, tak proč by se snažil. 🙂

jitulka87
2. dub 2020

Sestra mela s dcerkou to same. Male se asi nechtelo, prtz se domluvila posunky. Maminka i okoli to chapalo, o co si rika, na co ukazuje a ji to asi tim padem nemotivovalo mluvit. Pak jsme ale prestali na posunky reagovat a jak se rozmluvuje...

eithelwing
2. dub 2020

@xxkatka90 Pokud rozumí a vykomunikuje si, co potřebuje, nevidím v tom problém. 😊 Horší by bylo, kdyby nechápal, co mu říkáš, a vůbec by nekomunikoval, ani rukama, nohama.

Dcera byla spíš opačně. Pohybově neohrabaná, ale mluvila ve větách. Její bratránek byl pěkné ero, velmi přemýšlivý, ale mluvit začal skoro o rok později.

Fakt se to poddá. 😊 Já vím, člověk je nervózní. Naše malá třeba na první narozeniny neseděla, chodit začala skoro az v roce a půl, tak už byl taky člověk z toho na trní. Ale někdy jen potřebuji čas.

aguaverde
2. dub 2020

Řeším to samé.... syn 2,5roku a jede jen mamíííí, tatííííí, babíííí, hááám, ne, jo, Sofa, pojmenuje pár věcí svoji řečí.... ale! To samé byla dcera.... začala mluvit až ve 3letech! Teď v 10letech hubu nezavře (to není fráze, to je fakt 😃), ve sboru vynikající nad vrstevníky, její zpěv chválil i polský profi sbor 😃 co bych dala za trochu klidu teď 😂😂😂😂

kometkak
2. dub 2020

Pokud rozumí... (slyší, reaguje, chápe). Tak bych počkala tak do 2,5 let max do 3 let. Jestli se bude řeč postupně zlepšovat (klidně pomalu). Kdyby půl roku nebyly žádné pokroky, šla bych na logo, neurologii atd. Kdyby ve třech říkal jen dvojslabičná slova typu mama, baba, papa tak bych to začala řešit intenzivně.

krtcice
2. dub 2020

Máme to samé. Synovi budou za pár dní 2 roky. Slyší, pokyny chápe. Vkládačky, tvary do kostky, vše zvládá. Ale nemluví. Jen Máma (a to musí hodně chtít), Baf, Ba Ba (štěkání) mňau, šš (prasátko), ehe e (autobus) ,húhú (vlak). A nejčastěji používané MŇAM MŇAM. Když něco ukazuje, natáhne prst a říká A A nebo EEE. Dcery v jeho věku mluvily nádherně. Ale neřeším to, partner do 3 let neřekl ani písmeno a pak se rozkecal ze dne na den 😉
S prostředí dcerou chodím na logopedii, syna mívám s sebou a tak jsem se schválně zeptala. Dle logopedky je to v pořádku, pokud slyší, plní pokyny a řekne aspoň něco.