Vodíte batole za ruce? Prý to není dobré

lendych
14. dub 2009

Chci se Vas optat. Malej se zacal stavět a rad chodi(vodi se za nase ruce) bez drzeni jeste neumi. Setkala jsem se s nazory ze to neni dobre je takhle vodit kdyz sami nechodit.
Mate zkusenost?
zase si říkám že když ho nevodí celej den, jen párkrát, že by to asi vadit nemelo....... 😉

mkr
6. kvě 2009

oni ani nemají důvod jít sami, protože ví, že je mamka vezme za ruce
vždycky ty prcky lituju, když vlajou za matkou a sotva jdou 😠

alishia
6. kvě 2009

taky vodim za rucicky, tim sem ho rozchodila a ted uz chodi sam. Do niceho sem ho nenutila, netahala sem ho jak opici, jen sem ho pridrzovala a on si sam pochodoval🙂

alishia
6. kvě 2009

tak je pravda, ze ja to s malym zkousela, postavila sem si ho tak dva krucky od sebe a on se jednou odhodlal a ty dva krucky ke me udelal, takhle sme to trenovali az udelal treba 4 krucky, a najednou jich byl 10🙂 ted chodi sam🙂

mkr: nevidim na tom nic spatneho, detem se to libi, a neni pravda ze nemaji duvod nekam jit. malej na zahrade hned zamiril k bazenu nebo k jezirku, sam sel, ja ho jen pridrzovala. vzdycky nekam zamiril a ja ho doprovazela.) diky bohu, ze uz nemusim byt ohla.) pro me to bylo utrpeni🙂

panterka
6. kvě 2009

holky, nám na cvičení říkali, že se za ruce vodit nemá, protože při tom mají jinak posazený těžiště, ale my taky vodíme, i když ne tak, aby měl natažený ruce

mkr
6. kvě 2009

alishia nenapsala jsem, že nemají důvod někam jí, ale že, nemají důvod jít sami a to je trochu rozdíl, každý na to máme názor jiný, všichni chceme pro ty malý to nejlepší 😉

andyalukasek2008
6. kvě 2009

Máme potvrzeno od paní primářky z neurologie! Nic takového, nevodit, neposazovat, nestavět, bez chodítek. Když si představím, že by mě někdo měl takhle vodit za ruce jako opici, asi bych ho kopla někam... Též s tím s rodinou bojujeme, mě připadají někdy jako z Marsu, anebo já jim, že prej moc čtu 🙄 😠 ... NO HRŮZA!!!

domina
6. kvě 2009

Alishia, šak on by se rozchodil i sám 😉 Dětem se líbí a chutná kdeco, ale né vše je pro ně to pravé ořechové.Ale určitě to myslíš dobře s malým a malý je určitě šikovný 😉

Já malou neposazovala, neučila lézt, neučila slézat ze schodů, na schody, chodit a já nevím co všechno a všechno se naučila sama v době kdy i měla to zrovna umět.Oni to samy začnou dělat všechno až na to budou připravené a musí si na to přijít sami.Jako my si na všechno taky musíme přijít sami a ty věci jsou pak nejefektivnější.

kacka.va
6. kvě 2009

sisi: to bych neřekla, že se naučí chodit později. Malá nám hrozně dlouho chodila okolo nábytku a za ruce nechtěla, pak byl zlom, kdy vyloženě chtěla do prostoru, ale s oporou (což byly naše ruce), nejdřív za obě ruce a asi běhěm tří dnů za jednu ruku a teď se během týdne rozchodila sama bez opory. pokud se dítě nenutí do toho, aby za ruku chodilo. Podle mě je důležité, nevodit, aby dítě chodilo a viselo za ruce.
mkr: naše malá chtěla jít, ale sama prostě ani náhodou, dokud "nedozrál čas"

radkar
7. kvě 2009

Ahoj, já vodim jen občas na chviličku a to tak že nemá ručičky nad hlavou, ale opírá se mi jako kdyby chodila s chodítem a přidržuju jí minimálně. Musí se hodně snažit sama, takže jí to po pár krocích přestane bavit 😀 . Jednou už udělala dva krůčky sama k taťkovi, tak se snad brzo dočkáme. Už jí táhne na 13 měsíců, tak má na čase. 😝

alishia
8. kvě 2009

Já osobne si take myslim ze moc ctete🙂 Nevidela sem zadne dite, ktere by nebylo vozene za ruce🙂 Na neurologii rikaji, co se delat nema, to je jasne.) Ja bych se ted taky nemela hrbit u notebooku, ale mela bych sedet rovne a vzprimene. Mela bych chodit vzprimene, poradne zvedat nohy, apod. Ale velkym ctenarkam to proste clovek nevysvetli.) Kazdopadne je to kazde maminky jeji vec.) takze nebudu prudit, sem nevyspala a tudiz protivna a jedovata...tak me omluvte.)

jinak ucite sedat, lezt, plazit se a stoupat si, to je fakt blbost....ale vemte si ze i vojtova metoda deti do neceho nuti a to dost osklive, a to vam prijde v poradku. fakt se musim obcas zasmat.)

kacka.va
8. kvě 2009

ali: 😵 nevyspalá, ale vystihla jsi to 🙂

martinka79
8. kvě 2009

tak nevím kdy co dítě má umět a nemá a co se má učit a nemá. Knihy jsou příjemné rady odbrorníků též, ale pozor né na všechny děti stejně. Moje prdelky obě dvě začali chodit brzy jedna v 10měs suveréní chůze bez pádů a vrávorání a to byla i v chodítku na zahradě ten starý stoletý kovový pavouk snad po mně. 😀 druhý prdelín už chodil v 11měs. dnes. V tomto období vyleze an schody sleze ze schodů veleze na vše co může. zvládá jízdu na odrážedlech. sama DR. mi na ortopedii řelka nechte ho, on by sice neměl a má čas... na sezení, ale když se sám přitáhne do seduenchte ho sedět. to stejné se stavěním a potom chůzí.

Kdo moc řeší moc přestřelí, pokud dítě nebrečí, že se mu to nelíbí a nepříčí se mu zacházení tak je vše OK. 🙂 🙂
Ali neprudíš pěkně to píšeš od srdce a kdo chce stejěn se naštve i když budeš protivná a nevyspalá, tomu se neubráníš.
Tak hurá radoste se z dětátek a chodích a nechodích, tahacích a netahacích. 😀

martinka79
8. kvě 2009

odpověď na téma vodit batole za ruce???? když o to samo stojía dožaduje se toho proč ne!
tahat batole za ruce??? tak to snad neudělá normální matka. 😀

andyalukasek2008
8. kvě 2009

Ali: napsala jsem to, jak nám řekli doktoři, páč máme velké batole, tak je trošku více hlídané 🙂, kvůli zádíčkům a tak ... Jinak si myslím, že jsem máma, která sice hodně čte, ale vezme si z toho nějaký střed, snad rozumný 🙂... Voděním za ruce... Záleží co přesně máme na mysli... Moje rodina to, že dítě nechá ťapkat před sebou, ruce natažené nahoru jako opice a drží se dospěláka, celé prohnuté dozadu do luku, páč přeci musí být mezi batoletem a dospělákem místo 🙄 ... Pokud máme na mysli vodění za ruce, kdy jde dítě k nám, anebo i před námi, ale my jsme nad ním nahnutí a nemá tak prohnutá zádíčka do luku, pak si myslím, že to také dělá většina maminek... A budu asi i já, nedělám si iluze, že to neudělám ani jednou 🙂... Jen prostě je to myšleno opravdu kvůli tomu prohnutí, kdy ta mimina ještě málem vedou dospělého 😀 ... Takže asi tak...

sisi.v
8. kvě 2009

naprosto souhlasím s andylukasek, nevidím nic špatného na tom, že někdo hodně čte a z okolí kamarádek také vím, že většina normálních mamin si z toho vybere střed.
navíc si nemyslím, že názor na vodění za ruce je vyčtený...je spíš logický, zkuste se postavit mezi dvě vysoké tyče, chytit se jich na hlavou, pokrčit kolena a jít, uvidíte kde je těžiště těla, v jakém úhlu páteř a jak je to pohodlné. my jsme vojtovku cvičily a rozhodně bych to nesrovnávala s chozením za ruce nebo nucením sedět atd.

lena27
8. kvě 2009

nevidím na tom nic divného vodit dítě za ruce. ale samozdřejmě až se samo postaví. já jsem to dělala, malej se pak v necelých 13 měsících pustil a chodil jak dospělí. za 14 dní už lítal a to mu zůstalo. švagrová neteř nikdy nevodila a když začala chodit hrozně vrávorala a trvalo jí asi 2 měsíce než chodila jistě.

hancas
8. kvě 2009

mi cvičili vojtovku a narozeni jsme o 6 týdnů dříve Klárinka začala chodit ve 14 měs. a Kubíček se už taky snaží,ale rozhodně bych ho do chození nenutila podle mě má čas a chodit se nauší sám není kam spěchta a názor tchýně že už má dávno chodit hážu za hlavu,protože každé dítě je jiné,Já bych ho nenutila i kdyby začal chodit ve 2 letech.to je můj názir

martinka81
8. kvě 2009

Tak jsem asi jediná na celém koníkovi, ale já malého za ruce nevodila, ne proto že všude říkají, že se to nesmí, ale proto, že mě to ani nenapadlo, ho vodit za ruce, když ještě sám nechodil. Nevidím k tomu sebemenší důvod.

lena27
8. kvě 2009

určitě máš pravdu, každé dítě jiné a má jiné nároky. nutit určitě ne. Pavlíka to hrozně bavilo

hancas
8. kvě 2009

martinka....úplně s teou souhlasím!!!!

emamamamu
8. kvě 2009

radsi budu mit zdrave dite, ktere chodi od dvou let, nez polamane s bolavyma zadama, co "umi/chce" chodit....

a ty choditka, co si deti laci pred sebou jsou zdrave, nebo spis ne?

emamamamu
8. kvě 2009

martinko duvod je prosty, pak se muzes kamoskam chlubit, ze tvoje dite je nejlepsi a "uz umi chodit v desiti mesicich"🙂 to, ze te v patnacti bude proklinat, ze ho boli zada uz je jedno, podstatne je, se pochlubit🙂

hancas
8. kvě 2009

jj moje řeč,chodítka chcou zakázat ničí to nohy,záda....nemám je a děti chodí nevěřím tomu

emamamamu
8. kvě 2009

hancas no takove to, do ktereho bych dite "posadila" bych nechtela ani zadarmo, neexistuje...🙂 ale ty co se tlaci pred sebou mi neprijdou nejak zavadne....ale vubec nevim, jak to s nema je...🙂

riniki
8. kvě 2009

alishia-můžu jen souhlasit... 🙂 .moje malá má 14 měsíců,a tatka ji vodil věčně,samozřejmě že nevisela s rukama vytahanýna jak opice..ale chtěla to.no a ted začala chodit sama,a pořád vyžaduje ruku-ještě si není uplně jistá.prostě já jsem pro takové to přirozeno,vodit když je dítě už pevné,a vyžaduje to.samozřejmě jak říkám,ne držet jim ruce někde nad hlavou a dosova je vláčet.a k té vojtovce-super ale mám dojem že se to dnes opravdu přehání.bratr je po obrně,ještě za komunistů,máti cvičila se známým ortopedem,cizinem--a bráchovi fakt cvičení pomohlo.ale on měl opravdu velký problém,ochrnutí celé levé části těla.jen tím chci říct,že mi přijde divné,že dnes cvičí vojtu každé druhé dítě..

shaula
8. kvě 2009

emamamamu: ta aktivní chodítka, která dítě tlačí před sebou, skutečně zdraví nepoškozují, nebo se to zatím nezjistilo 😀 😀 😀 Ale u nás v mateřském centru bývá psychomotorická poradna a sestřička říkala, že se i od nich upouští, a to proto, že konečným cílem je, aby dítě chodilo samostatně. A když si příliš zvykne na chodítko, trvá mu mnohem déle naučit se chodit samostatně než když je bez chodítka. Navíc prý je statisticky více úrazů, protože dítě např. přehlédne schod nebo práh, nebo si troufne na něco, na co ještě fyzicky nemá, a co by bez chodítka neudělalo.
Ohledně vodění za ruce: říká se "nikdy neříkej nikdy", tak radši nebudu tvrdit, že kluky nikdy nebudu vodit za ruce, ale rozhodně to nemám v plánu. Chci je nechat tak, aby se odvážili sami - v zájmu jejich i mých zad 😉 😉 😉
Martinka: "pokud dítě nebrečí, že se mu to nelíbí a nepříčí se mu zacházení" - ony děti vydrží hodně, ale to ještě neznamená, že je to pro ně zdravé!
A že moc čteme? Kdo hodně čte, hodně ví. Takže radši budu vědomě více opatrná, nebo dítěti ubližovat z nevědomosti, protože jsem byla líná si něco přečíst.

andyalukasek2008
8. kvě 2009

emamamamu: tak o chodítkách co je tlačí děti před sebou neříkala paní primářka nic... Měla na mysli ta chodítka, do kterých se dítě zavěsí nebo posadí? Jak to správně nazvat? Já vím... Nás většina na chodítkách odrostla... A jde i o jiné věci, kdysi běžné, dnes pro mimina nezdravé... Ale pak chodíme ve dvaceti se zády k fizioterapeutům (když až ve dvaceti..) a v padesáti nám mění kyčle za umělé... Lukášek je díky své velikosti krapet pozadu ale za některými dětmi, rozhodně nejsme tabulkoví 😅 , ale v deseti měsících stojí, což pokládám za velký úspěch a jsem plně spokojená... Nechávám ho dělat věci, až to prostě udělá sám... Snad mi jednou poděkuje 😵 ... Jinak obecně souhlasím s tím, že prý děti, které jsou na pomůcky typu chodítek zvyklé, mají pak většinou více úrazů, když musí začít spoléhat sami na sebe... Ale samo to nemusí být pravidlem...

sisstin
8. kvě 2009

alishia: tak třeba to naše nikdy nebylo tahané za ruce, nikdy jsem ho neposazovala, dokud to neuměl atd, navíc být vozen za ruce nechtěl..prostě se naučil chodit sám, a chodit začal, až když to fakt uměl sám (16m) a ted lítá jak podes 😎

shaula
8. kvě 2009

Sisstin, myslím, že přesně tak by to mělo být. A tak to plánuju i já🙂

sisstin
8. kvě 2009

shaula: on teda dělal vše dýl, samostaný sed 9m, lezení 10m, stál na roce, pak chodil okolo nábytku..a chůze 16m, ale on fakt nesnášel jak posazování nebo vození za ruce, prostě dokud to neuměl sám, tak to dělat nechtěl ani za nic..takže tím jsem to měla ulehčené 🙂 jinak kamarádky holčička za ruce chodí, taky jsem jí vedla..ale u ní je fakt znát, že jde sama..a jen se jistí...ale hodně často teda vídám chudáčky prohnuté do luku a to je hnus 🤐

jinak k těm aktivním chodítkám..nevím, jak jinde..ale dokud malej neuměl chodit sám, tak s tím chodítkem neuměl..ted ho s ním chodí ze srandy jenom 😝