Vodíte batole za ruce? Prý to není dobré

lendych
14. dub 2009

Chci se Vas optat. Malej se zacal stavět a rad chodi(vodi se za nase ruce) bez drzeni jeste neumi. Setkala jsem se s nazory ze to neni dobre je takhle vodit kdyz sami nechodit.
Mate zkusenost?
zase si říkám že když ho nevodí celej den, jen párkrát, že by to asi vadit nemelo....... 😉

muminek
14. dub 2009

My máme zrovna tohle obdobý že malej začína chodit a taky ho vodím za ruce venku to snad ani jinak nejde. 🙂

jjaanca
14. dub 2009

Já taky vodím. Prej by se nemělo kvůli páteři, ale malá to hoooodně vyžaduje

petka80
14. dub 2009

No je pravda, že se to nedoporučuje. Ale pokud si je tak navyknete, je jasné, že to potom vyžadují........

ladunka
14. dub 2009

Ahoj, obecně se nedoporučuje děti postrkovat k polohám a pohybům, ke kterým ještě nedospěly samy, předpokládá se že pokud se dítě nechá v klidu jít ve vývoji svým tempem, stihne si mnohem spíše vytvořit dostatečnou svalovou podporu pro páteř a tím je pravděpodobnější její zdravý vývoj (to se týká jak předčasného posazování předtím, než se do sedu dítě samo vytáhne, i vodění za ruce, když dítě samo ještě nechodí). Osobně jsem za ruce nevodila, dcerka začala chodit v ukončených 15 měsících, do té doby lezla a venku jsem ji převážně nosila nebo jezdila v kočárku. Měla jsem to ovšem hodně jednoduché v tom, že i když se třeba babičky občas utrhly a byly by ji rády "povodily", dcerka o to vůbec nestála a ihned klesala na kolena. Je to každého věc, ale myslím, že těch pár měsíců, které se třeba rodičům zdají nekonečné, kdy dítě ne a ne samo chodit, hrozně rychle uteče, a za dobrý pocit, že jsem dítěti neublížil a ono si dokázalo poradit samo, to třeba pro mne stojí.

(petko, vím a napíšu později 🙂 )

karotky
14. dub 2009

Max. by se ty děti pohly podpírat pod rameny(udělat jim zezadu kolem trupu z vlastních rukou kruh) kvůli stabilitě.Jinak já Ádu taky nevodila.Lezl od 10. do 14.měsíců a kdyby lezl ještě déle,nezlobila bych se. 😉
Když ty děti začnou chodit,přidělá to víc práce............musí se hlídat,aby do něčeho nenarazily,nespadly apd.

schwarzovka
14. dub 2009

já jsem taky nevodila...jen vyjímečně, bolí z toho záda 😀 ...ostatní to dělali, naštěstí se takhle pohyboval jen 14 dní a začal chodit po svých...spíš jsem mu cpala to chodítko, jak se o něj může dítě opřít...nebo si našel sám něco...třeba malej koš na plíny...po podlaze mu to pěkně jelo.. 😀

mkr
14. dub 2009

ahoj, já nevodila, každý mi říkal ať ji vodím, že už by jinak chodila, no právě, ale ne vlastním tempem, malá chodí báječně je si jistá, přijde mi to nepřirozená poloha zkuste si mít ruce nahoru třeba půl hodiny budete křívý a budou vás bolet záda, podle mě se tím akorát dětem ubližuje

kim
14. dub 2009

Já taky nevodila, max.jak píše Karot, když začínal, tak jen v podpaždí.Naučil se ťapat velmi rychle, takže nebyl problém a já teda byla nadšená, když začal chodit, já se na to náhodou těšila!!! 😉

timbouctou
14. dub 2009

no to já teda vodila, doma sice se malej šoural za svým panýlkem, nebo tlačil židli, ale venku se hlasitě dožadoval vyndání z kočáru. A co s dítětem, když je bahno a sněhánky? Nechat ho vřískat a kroutit v kočáru se mi nechtělo, tak jsme chodili za ruku. Ale za jednu, druhou dát nechtěl 😀

martule20
15. dub 2009

No, taky občas venku povodím 🙂 Rozhodně ale ne často a dlouho a držím malou tak, aby měla ručičky před tělíčkem a ne nad hlavou nebo ji podepřu v pase. Ale lepší je, když si sama ťape za kočárkem (drží se dole
košíku) nebo za autíčkem, to se jí líbí a myslím, že to neubližuje páteři

kubaka
15. dub 2009

Rozhodně a vůbec nevodit nechodícího kojence. Dokud se nerozchodí sám, je pro něho vzpřímená poloha nezdravá a deformuje přirozený vývoj. Ať se vám to individuálně zdá, že je dítě bez následků, neznamená to, že další následky nemá. Sešmajdané botičky, špatné držení těla, rozestouplý hrudník - synovce vydatně vodili od 7 měsíce a v 10 letech mu museli dávat výztuž pod žebra: deformace hrudního koše špatným zatěžováním. Říct si tehdy nedali.
Ladunka to popsal přesně. Pokuid tento pohyb dítě nepozná, nebude ho vyžadovat. Nejlíp je nechat ať si dělají co chtějí a co dokážou sami. 🙂 Prvný se rozchodil v roce, druhý už od 11. měsíce. Vůbec jsme jim nepomáhali.

mobina
15. dub 2009

Jak se to vezme. Takové to klasické vození za dvě ruce, kdy je má dítě do svícnu mi přijde špatné. Malého jsem začala vodit za jednu ruku, když už ale sám jisté chodil podél nábytku. Ruce jsem střídala a vodila ho tak, že ruku měl před sebou. Když bych vodila, tak bych couvala aby mělo dítě ruce před sebou ne nad sebou!

schwarzovka
15. dub 2009

kubaka si mě trošku vyděsila... jak jsem psala výše, já malého takhle nevodila...ale teď když chodí sám a chodíme venku, tak chodí za ruku...a tu má samozřejmě taky zvedlou...může to mít taky nějaký vliv, nebo už je to těličko na to lépe připraveno? Protože já si jinak procházku představit neumím, když ho pustím, tak vůbec neposlouchá...to bychom nikam nedošli 😅 Chodí teda už dlouho..(od 10,5. měsíce)

janulle22
15. dub 2009

no ja teda nevim esi je to tak moc spatne,ale me se ma dr ptala v roce jestli ada chodi za ruce a rekla sem ze jo a mam to napsane i v prukazce takze vubec nevim... on jeden neco rekl a najednou se vseci drzej neceho...tezko rict, ale myslimk si ze je to hlavne na te mamine tak jako se vsim... 😉

sisi.v
15. dub 2009

mně moje dr naopak napsala výrazně do průkazky - nevodit za ruce - bylo to kvůli babičce, protože já jsem malou nikdy za ruce nevodila a ona pořád: už by měla chodit, už chce chodit atd, atd, tak jsem to na preventivní řekla dr a ta jednoznačně řekla nevodit za ruce, co dítě zvládne samo ok, co ne, nechtít po něm. mamka dala pokoj a všichni jsme byli spokojený 😉

peppapig
15. dub 2009

Ja jsem nad timto nikdy nepremyslela abych pravdu rekla 😒 Nase M chodila okolo nabytku od cca 7m a nikdy mi ruce nepodavala, kdyz jsem ji zkousela drzet za rucky zvrchu silene me bolelo v zadech a vickrat jsem se ani nepokousela. Venku jezdila s vozickem. Co zcala chodit sama, ja ci muzik vyzadujeme od ni ruku, na 'voditko' si nezvykla a jinou moznost s ditetem ve meste nevidim.
kubala myslis, ze ta deformace atd pouze v batolicim se veku u nechodicich ci i v pozdejsich mesicich/veku?

hakanka
16. dub 2009

Ahoj, za ruce se nemá vodit pokud dítě na rukou visí. Pokud jde dítě samo a vy jen držíte ruku, tj dítě by šlo samo i bez ruky, tak se nic nedeformuje. Další důvod proč se nechodící děti nemají vodit je, že lezení je pohyb, který je pro mozek velice koordinačně náročný, musí se zkoordinovat činnost všech 4 končetin, takže se tím mozek hodně rozvíjí. Zároveň se lezením posilují i zádové a břišní svaly. Pokud je dítě voděno za ruce dříve než začne samo chodit, je u něho větší šance na skoliózu apod v pozdějším věku. Je tedy žádoucí, aby dítě co nejvíce lezlo a chodit začalo samo, bez pomoci.
Jinak jen taková perlička, pohyb fakt úzce souvisí s myšlením, třeba děti, které neumí chodit pozadu, tak ve škole neumí odečítat pozpátku ( to jen, že mě tahle informace zaujala 🙂 ).
Ale jak psal někdo výše, sděluji informace podle teorie, která za pár let může být překonaná. Každý se musí rozhodnout sám podle svého rozumu a svědomí.

peppapig
16. dub 2009

hakanka moc dekujem na info. Velmi zajimave s tim chozenim pozpatku 🙂 M myslim umi, jdu to kuknout 😎

caira
16. dub 2009

tak u nas to bylo docela zajimave...

mala byla vzdycky docela pozadu a nikdy ani nelezla, rovnou se snazila zvedat do stoje cca kolem 11 mesicu a porad chtela chodit za ruce po byte atd, za ruce by i normalne bezela, kdyby to slo, byla tu zrovna moje mamca a ta ji porad vodila a delala ji vpodstate poskoka 🙂 pak jsem nekde na diskuzi cetla, ze se to nema, ze je to zpomaluje tak jsem to zatrhla a najednou svete div se..mala se zacala plazit, ted uz i leze, zvedne se naprosto vsude, chodi kolem nabytku a myslim si, ze je to fakt od doby, kdy jsem ji prestala vodit, jako by si uvedomila, ze to za ni proste nikdo neudela a musi sama 😀 a behem tri tydnu se naucila vpodstate to co nedelala x mesicu

mkr
16. dub 2009

některé maminky se zbytečně snaží uspěchat ten vývoj, je pravda, že malá se mě teď za ruku nechytne všude chce chodit sama, jinak my couvat umíme, když si na něco chce sednout, tak na to nacouvá a když cítí, že je u toho tak si sedne 🙂

janulle22
17. dub 2009

tak adu sem vodila za ruce kdyz uz umel plazit se,sedet sam bez opory,vstat a zase si kleknout sam a uz chodil okolo nabytku... jenze venku nemel o co se drzet aby si poposel... chodil za obe ruce pred rokem v roce za 1 ruku a v roce a 14dnech zacal chodit sam... myslim, ze jsem nic neuspechala a ze to proste slo samo...

chvili jsem premyslela jestli ada chodi pozpatku... 😀 a chodi... 😉 uff....

ale ta teorie je vazne zajimava... 🙂

kacka.va
17. dub 2009

já jsem začala vodit za ruce, když už mi malá začala cupitat kolem nábytku. včera už jsme měli náznak na samostatný krok, ale nějak se nepovedl 🙂

misakulicka
5. kvě 2009

náš malej není do ničeho nucenej-a tak když čekal až mu podáme ruce na vodění-tak jsme to nelámali přes koleno-smí se nebo nesmí---a do 3 týdnů už capká sám a že by ho někdo měl držet za ruce - to už neřeší....prostě se za něco držet přece musí....takže asi to chce zdravý rozum a pak už pochodují sami---a těžko je někdy zastavit:o))

marketa47
5. kvě 2009

Tak já malou vodím za ruce, ale jen občas. Sama ještě nechodí a za týden jí bude 15 měsíců. Sousedka malou taky vodila za ruce, ale doktorka jí to teď zakázala, že by dítě mělo začít chodit samo. Asi na tom něco bude, i když za našeho mládí s námi taky chodili za ruce a žádné vady nemáme 😉

simlenka
6. kvě 2009

My jsme malou nevodili a ona to ani nechtela.Nema se vodit,neni to prirozeny,deti co visi za ruce maji zmeneny teziste od briska je presunuty nekam k ramenum a tem detem to nic nedava,je to uplne spatne,zafixujou si spatny pohyb a do spravnyho se pak hur dostavaji. Doktor se me taky ptal jestli chodime za ruce,kdyz jsem rekla ze ne,rekl mi,ze jsem jedna z mala zodpovednych matek,kterym on osetruje deti. Setkala jsem se s nazorem,ze kdyz uz vodit,tak dat diteti ruce dolu k telicku,vodici sice musi byt vic ohnuty,ale mrneti tim aspon tolik neublizuje.

j.a.n.u.s.
6. kvě 2009

Me muze urvat, jak vidim maminy jak tahnou za sebou batole(uz i starsi) treba po prechodu...dite jednu ruku delsi nez druhou 😔 smutny...
presne jak pise simlenka...i po schodech jsem takhle vodila-loket u tela. Mamce to muzu vysvetlovat dnes a denne...a pak si rikam, odkud ja muzu mit tu skoliozu!!!! 😒

aurecon
6. kvě 2009

marketa: Jakto, že žádné vady nemáme? Co já vím, tak 80 % obyvatel má skoliozu. A z čeho asi? Z rychlého posazování, když ještě dítě nesedí, z chodítek, z vodění za ruce, když ještě dítě nechodí atd.

domina
6. kvě 2009

Nevodila, nebo asi za tu dobu co se sama učila tak jen párkrát, spíš ostatní k tomu měli tendenci-babičky atd.Ruce nahoru jsou taky pro ty děti prý nepřirozenou polohou při chůzi, že se vývoj ani dopředu nijak neposune, maximálně můžou mít špatné návyky při chůzi bez opory, když už pak chodí sami.Malá stála od 6.měsíců, ale sama si k chůzi dospěla až v roce.Docela dlouho chodila kolem nábytku, jakmile se pustila a okusila samosstatné krůčky bez opory tak to se pak naučla během týdne snad a to už cupitala.A taky hlavně bez pádů, malá skoro nepadal, nevím jestli to také není tím, že se musí spolehnout sama na sebe, že nemá žádnou oporu v nás.Podle mě je lepší děti motivovat né naší fyzickou pomocí, ale starším dětmi, protože děti všechno okoukávají a snaží se ostatní napodobovat 😉

mkr
6. kvě 2009

aspoň pár normálních maminek, které nespěchají na svý prcky, už jsem myslela, že jsem byla blázen, když jsem to všem zakazovala u naší holky, jinak švagrová malou tahá za ruce a to sotva stojí, no jo byl jí teď rok a musí chodit, aby náhodou nebyli pozadu

sisi.v
6. kvě 2009

mně totiž přijde, že děti, které se vodí za ruce, resp. visí za ruce, se učí chodit nějak déle. kdyby to tak nebylo, tak to sem napište, ale mám hodně kamarádek, někdo vodil, někdo ne. my ne, malá prostě všude kde se něměla čeho držet (nábytek atd.) lezla po 4, jasně byla jak prase 😎 v jednom kuse, ale když se pak odhodlala a pustila se, tak se naučila chodit během 2 týdnů. kamarádka chlapečka vodila, začala v 11 měsících a sám šel oliver prvně v 15ti. pořád se bál pustit se. tak nevím, možná je to jen náhoda.