Vojtova metoda - je opravdu tak zázračná?

karafiatek
26. led 2012

Milé maminky, které taky cvičíte Vojtovu metodu. Jste skutečně přesvědčené, že tato metoda je jediná správná cesta, aby se dítě správně vyvíjelo? Nemáte náhodou pocit, že i bez ní by vaše mimino zvládlo psychomotorický vývoj - pomaleji možná, netabulkově, ale po svém? Proč toto píši? Protože Vojtovu metodu mám se svým dítětem cvičit, přitom mě to srdce trhá, když u toho brečí, jakoby ho na nože brali. Copak neexistuje nic jiného než jen tato Vojtova metoda?

karotky
26. led 2012

@karafiatek,..............podobné téma už tu je 😉 :https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/zanechal...

smecka
27. led 2012

Určitě bych nespoléhala na svůj pocit, když mi bude Vojtova metoda doporučena.
Samozřejmě existují i jiné metody.
My cvičíme a nepříjde mi to jako žádné trápení.
Pokud ty sama k tomu přitupuješ jako k trápení, projeví se to i na chování dítěte při cvičení. 😉

minea
29. led 2012

Ano, je zázračná. Když se cvičí důsledně. Cvičila jsem s oběma dětmi.

ined77
29. led 2012

nejdůležitější je, si uvědomit a přiznat, že dítko to nebolí 😉 .
já na začátku cvičení byla také zoufalá, nebyla jsem si vůbec jistá jestli cviky dělám správně..atd., ale pokroky jsem viděla velmi brzy i já sama a to mi dodalo síly cvičit poctivě dál a nelituju....my jsme neměli nějak velké problémy, ale během 4 měsíců se nám vše krásně srovnalo a mohli jsme přestat.
ano, myslím, že se dá o této metodě skutečně říct, že je zázračná.

j.cien
29. led 2012

Tak ja si radeji reknu,ze jsem stastna,ze moje dcerka je OK,protoze jsme pulroku vojtili 😉 ,nez abych si treba mela rict,ze kdybych cvicila,mohla by byt ted na to lip ☹ .

Tim chci rict,ze mne zalezelo na tom,udelat maximum pro sve dite,ktere jevilo odchylky od PMV,nebylo to jednoduche mit dvojcatka a vojtit,ale neuvazovala jsem ani minutu,ze delam chybu,kdyz cvicime!!!
Faktem je,ze v mem okoli znam 2pripady,kterym bylo vojteni predepsano,maminkach se ovsem nechtelo cvicit,takze na cviceni vykaslaly !...a deti jsou zda se ok...ale neumim si predstavit,jak by se citily,kdyby jejich deti nakonec nebyly ok a cas ,kdyz jim slo pomoci pouhym vojtenim uz by byl nenavratne pryc!

petka28
29. led 2012

Pro mě je zázračná....malému zjistli ve 2 měsících torticolis a skoliozu... cvičili jsme 8 měsíců a dnes má záda jako pravítko a torticolis taky zmizel....

lucmart
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucyjanek
29. led 2012

Za nás určitě cvičit...Matýskův pláč mi trhá srdce a že musíme cvičit mě děsně štve, ale syn preferoval pravou stranu a kvůli tomu nemohl pást koníky atd...už po týdnu cvičení byl vidět rozdíl...po třech měsících máme doma šťastnýho kluka, kterej usíná s hlavou nalevo a z koníků ho přetáčím pomalu násilím 😀 cvičíme dál a já věřim, že se toho brzy zbavíme..a s tím pláčem je to taky už lepší, spíš se u toho rozčiluje 😉

misanda
29. led 2012

ha 🙂 my necvicime a desne se lepsime...kdyz jsme cvicili tak nic...ja tyhle metode neverim a mam s ni desnej problem..nas jenik ma pry svalove napeti a jen tak si hracky brat nebude...musime cvicit..alemnecvicime a jenik si hracky bere omsto set, sam se srovnal z rohliku, sam zacal otacek hlavicku na obe strany 🙂 podle me se kazdy ditko srovna samo...vojta nevojta 🙂 navic mam z vojtovky plno zazitku ale to je na dlouhy vypraveni 🙂

garfieldka
29. led 2012

Věřim že je zázračná, ale... my jsme měli cvičit 4-5 denně obě holky 3 cviky na obě strany, ale moc jsem snima necvičila asi tak maximálně 20x doma a pak při kontrolách, za tu dobu od období květen-září, od té doby jsem s nima neudělala ani jeden cvik, na kontrolu jsme chodily ze začátku 1x týdně, později 1x za 14dní a pokaždé nás fyzioterapeutka pochválila jak se holky krásně lepší tim cvičením víc a víc a v prosinci nám cvičení zrušily protože holky lezly po čtyrech a chodily kolem nábytku, ale cvičením to určitě nebylo 😉

arianka
30. led 2012

Existuji i dalsi metody, nez Vojtovka, staci si najit fyzioterapeuta,ktery ma licenci i na jina cviceni. Muj nazor jsem jiz nekolikrat psala a rada zopakuji (pramenici z osobni zkusenosti). Vojtovka je urcite cenne cviceni, ale v dnesni dobe je velmi casto aplikovana tam,kde zcela jiste neni nutne treba. Je to modni hit,take trochu business,jako vse. Nam byla Vojtovka doporucena,preventivne.... Kluci se narodili o fous driv, ve 3.mesici predpisove nepasli kone, tak sup sem, Vojtovka bude fajn.... Jsem trochu neduverivy clovek v ceske lekarstvi a tak (bohuzel) jiz vim, ze radeji 3x nazor 3 ruznych odborniku nebo znamy lekar nebo priplacena lepsi pece, nez slepe nasledovat nazor prvniho dr a jit podle nej. Vysledkem byly 3 ruzne nazory fyzioterapeutu....
Zkracene: kluci meli cvicit (preventivne radeji ano), necvicili. Vyviji se zcela normalne a je prestala sledovat tabulky, tecka.
Snad jednou prijde cas, kdy se Vojtova metoda vrati tam,kde je ji treba opravdu,kde ma detatko nejaky vazny problem a nebude aplikovana jako prevence proto, ze dite nezapada do tabulky,protoze zkratka jeho cas prijde za tyden,dva, ale po vsech strankach je jinak zcela v poradku...
A uprimne, je mi lito rodicu a zvlaste miminek,kteri zcela bezduvodne s detmi cvici a dle meho nazoru (a klidne mne kamenujte), jim tak paradoxne nabouravaji jejich vyvoj. To vse jen proto,ze pan/i dr povidal/a.., aniz by si zjistili cokoli vic.

1983hr
30. led 2012

Arianko:taky si myslím že dr.posílají na Vojtovku každé netabulkové dítě.Já bych to nehrotila a nechala mimíska ať na to přijdou sami-pokud tedy nemají jiný problém.

hansed
30. led 2012

Ano, Vojtovka je prospěšná 🙂 ale jak se píše výše, v současné době je tendence ji předepisovat na všechno 😖 Pokud tam je indikace k Vojtovi, tak pomůže. Děti u toho pláčou. I moje dcera plakala, ale já si říkala, že pro ni udělám cokoli, vydržím její pláč, jen abych jí pomohla. Bohužel se u ní projevila epilepsie a s tou se cvičit Vojta nesmí ☹ ale chodíme na polohování, kdy se děti uvádí do poloh, např. se jim ukazuje, jak se otočit na bok apod. a Adélka se vyvíjí 😵 jednou, dvakrát jsme jí ukázali, jak se otočit na bok a nedělala nic jiného. Během 3 měsíců se zvládla přetočit na bříško, pak zpět na zádíčka a teď už se nenápadně plazí....
Takže pokud je důvod k cvičení Vojty, cvičila bych 😉

zurkova
30. led 2012

My cvičili Vojtovku zhruba půl roku a za tu dobu malá neudělala žádný pokrok. Po 3 měsících jsem cvičení vzdala a vyloženě to flákala, protože opravdu nedělala žádné pokroky, a to jsme do té doby cvičili pravidelně 4x denně. Spíš z toho bývala mrzutá, hodně plakávala a nechtěla spávat. Myslím, že to plakání jí zůstalo doteď, protože v noci má pořád záchvaty řevu a to jí budou už 3 roky. Možná některým dětem to pomůže a některým ne, tak jako třeba s homeopatikama. Podle mě se Votovka předepisuje na všechno a mnohdy je zbytečná. Něco jako módní trend - tak jako očkování povinně-nepovinné 🙂 Zbylé 3 měsíce jsem s malou si více hrála a zkoušela to jinak a rozhodně byly výsledky lepší, než kdybysme civičili. Ale stejně si našla svůj způsob, jak všechno dělat (lození....) a teď běhá že jí nestačíme 🙂

ludva
30. led 2012

Jako ANO, někdy se Vojtovka předepisuje jako Celaskon. Ale většinou je předepisována dětem, které to opravdu potřebují. Pokud miminko preferuje jen jednu stranu, tak je prostě něco špatně a je potřeba cvičit a to nemluvím o mnohem horších diagnozách. Cvičení se vydržet dá, i když je to náročný, ale kdo chce svému děťátku pomoci, tak to udělá.
ANO Vojtovka je určitě prospěšná metoda. Pokud nepřichází výsledky, tak je něco v nepořádku, co třeba zkusit jiného fyzio?
Máme v příbuzenstvu maminu s klukem, dneska desetiletým, preferoval jako mimčo jednu stranu. Jeho maminka ho tolik "milovala", že ho nemohla u cvičení poslouchat jak pláče. A dneska? Kluk je celý nakřivo, dívá se šíkmo, děti se mu smějí, má bolesti zad a čeká ho několik operací..... stačilo pár měsíců snažení.....

Takže, pokud si nejste jisté, že dítě Vojtu potřebuje, popadněte ho a jděte k jinému lékaři, dneska je tolik možností, hlavně ve velkých městech.... Jsou to VAŠE děti a VY jste za ně zodpovědné! 😉

losice
30. led 2012

holky, pokud se vam Vojtova metoda nepozdava, tak se na ni vykaslete. Vseobecne, v CR se ty tabulky vazne prehani...

renys
30. led 2012

Tak my cvičili také, jeho pasení koníků bylo opravdu úděsné, přepadával na stranu, tak jsem byla ráda, že nás naše dr. na rehábku poslala, cvičili jsme poctivě a opravdu byl brzy vidět pozitivní výsledek. Později už jsem ale měla pocit, že už to cvíčo není až tak potřeba, naštěstí ty poslední cviky už byly pro něj lehčí, takže bez řevu. Z mého okolí mám pocit, že chodí cvičit skoro všichni 😅, tak uvidíme, zda to přinese svůj výsledek a v pozdějších letech se jim vyhnou skoliózy a ploché nohy 😉 . Určitě bych také neměla odvahu vyprdnout se na to..vyčítala bych si to pak celý život, neboj uteče to a budeš mít čisté svědomí, že jsi byla vzorná matka 🙂 .

barevka
30. led 2012

Také jsme s dcerou cvičily Vojtovku. Preferovala jednu stranu a nechtěla se otáčet. Začínaly jsme s cvičením v jejích 14 dnech a končily cca v 5 měsících. Pokrok byl znát už za 14 dní. V necelých 2 měsích už začínala pást. Srdce mi její brekot fakt netrhal, protože když jsem viděla, jak se jí hlavička vždy stočí k jedné straně a ne a ne ji udržet na straně druhé, bylo to hrozné! To mi bylo teprve do pláče a rvalo mi to srdce, takže jsme cvičily pravidelně s řevem a brekotem, ale těšily mě pokroky. Malá se vybrečela a byl klid, vím, že jí to bolelo a otravovalo, ale taky vím, že to mělo smysl. 😉

catharin
5. únor 2012

Mám dvojčátka narozená v 37tt. A s jen jednou jsem (mám cvičit) Vojtovku. A taky to flákám a vždy nás pochválí na rehabce. Takže v tom takový zázkrak nevidím. Je to o tom, že tomu lidi věří. Sice ano, lidé to dávno neřešili, rodily se spíš děti, ale nic nebylo a byly jací byly. A teď je bum, "vojtovka".. Ale stejně se každé dítě vyvíjí dle sebe..

kacatko_1907
5. únor 2012

Náš malý měl trochu asymetrii, prefereoval jednu stranu, takže jsme také měli Vojtovku cvičit, moc se mi nechtělo, tak jsem si to ještě ověřila u dvou fyzioterapeutů a ty mi potvrdili, že by to bylo i pro budoucí vývoj lepší (lezení, sezení, správká chůze, nekřivá záda a pod.) i přesto si myslím, že se v dnešní době dává častěji než by bylo potřeba 😒 . Tak jsem začali cvičit (i když ne tak často jako nám bylo doporučeno) a vše se už celkem spravilo, po každém cvičení jsou vidět výsledky a jsem za to ráda 🙂 .Známá měla cvičit, ale vykašlala se na to a její chlapeček ještě v roce a půl s obtížemi lezl a o postavení nemohla být ani řeč.... 😖 Metoda je určitě účinná a některé děti by se bez ní určitě neobešly 😉

snoopym
14. led 2013

Také jsem cvičila s oběma dětma a vím, že je tato metoda skvělá. Většinou to kritizují lidé, kteří nemají pevnou vůli cvičit, nebo na to nemají srdce, slyšet své dítě brečet (avšak nejen při cvičení). Dále jsou to ti, co své dítě posadí, jen aby hezky vidělo z kočárku či si už konečně samo hrálo. Jsem ráda, že jsem tuhle metodu našla, protože pediatr by mě tam nikdy neposlal. Ono se není čemu divit, když se vás zeptá, jestli už v půl roce sedí... Chtěla bych vidět, které dítko se z lehu vývojově samo posadí bez polohy na čtyřech??? Samozřejmě, že nejsou děti tabulkové, jedno to dělá v tom věku, jiné v oném. A jak laicky říct, chodit nakonec začne každé. Z čehopak ho to ale v té dospělosti bolí záda, hlava, či se neumí ve škole soustředit...
Dcera se ještě v půl roce nedokázala sama přetočit, díky Vojtovce vše krásně dohnala. A je také nutné říct, že jak se vyvíjí dítě motoricky, tak i psychicky. A to není z mé hlavy, ale z těch, kteří o tom něco ví. 😉

tondokmin
30. kvě 2013

Ahoj Holky. Cvičila jsem vojtovu metodu s oběma kluky a udělala bych to pro ně znovu,i když to brečení,co si budeme povídat jde opravdu na psychiku. Je ještě jedna cvičební metoda Bobat - je to formou hry, ale déle trvá, než jde něco vidět. A myslím si,že když to někomu nejde, musí zkoušet znovu a znovu. Může se Vám stát, že až bude dítě větší, že to cvičení nekončí stejně jako nám. Budeme cvičit na záda i na vybočenou nohu. Znám i lidi, kteří pro své dítě neudělali nic a teď mají velké problémy s řečí nebo s něčím jiným. A záleží jen na rodičích,co s tím udělají a jak mají pevnou vůli. Jestli si někdo myslí,že maminky to dělají pro své potěšení,tak se pletou. Všechny maminky,které musejí cvičit mají stejné nervy jako ostatní, ale jde jen o to, co pro to chtějí udělat. Je lepší se věnovat pořádně malému dítěti, než mít velké problémy, když jsou větší.Držím pěsti všem,kteří se snaží pro své miláčky udělat maximum 😉 🙂

cerven84
30. kvě 2013

je!!!

antymania666
25. zář 2013

dcera ma zvyseny svalovy reflex, moc brzy se pritahuje za rucicky,drzi sama hlavicku a to dost dlouho, mylsim si ze taky asi zacneme vojtovku tak ani presne neim co to je,ale hlavne ze bude ok...jsou jited tri mesice,tak nevim no jestli je to az tak moc dopredu,me prijde ze ani neni

marci_m
14. led 2014

Mela jsem stejny "problem" a otazky jako ty.. cvicila jsem, protoze jsem si rekla, ze nechci nic zanedbat..a pozdeji si to vycitat...ale cvicila jsem min, nez nam bylo receno...tak 2x denne misto 4x...a pokroky byly znat..potom nam rekli, ze uz cvicit nemusime, prerusili jsme na cca 3 mesice a zitra jdeme na kontrolu, zda cvicit budeme dal nebo ne..ale mala uz pase, plazi se..Udelala velky pokrok. Ale uvidime...

vlastikc1
9. črc 2018

S malým jsem cvičila až od půl roku bohužel, protože nám lékařka zanedbala hypertonus, takže jsem lékaře změnila a vše si vyběhala sama (neurologii,...atd.) jezdili jsme pravidelně na rehabilitaci a opravdu se snažili, co to šlo. Malý od narození nespal, pořád plakal a celkově byl neklidný a velice dráždivý. Dnes jsou mu 2 roky a vypadá to na hyperaktivitu, tak nevím, zda nám metoda pomohla, nebo už bylo pozdě. Ale Vojtovce věřím, jen se asi mělo začít dřív.

matlinka23
10. dub 2021

@minea souhlasím

ankureckova
30. led 2023

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na knihu kde jsem viděla obrázky s polohami na cviceni Vojtovy metody. V nějakých příspěvcích tady z ní byly fotografie. Nevíte prosím, jak se jmenuje? Děkuji moc. Kurečková