Vtočené (vytočené) nožičky od narození (pes serpens)

klara.t
8. led 2010

Prosím máte někdo zkušenost s tím, jak se podařilo srovnat nožičky, které má miminko stočené už od narození. Malou jsem prý v děloze asi utlačovala a chodidla vtáčí dovnitř. Musíme je protahovat a cvičit. Začnem i s vojtovkou.
Prý se to stává. Ale já mám strach z toho, že by se to nemuselo srovnat. Já budu s cvičením důsledná, ale strach tu je.

momin
8. led 2010

klara.t maly mel teda jenom jednu nozicku... ukazali nam jeden cvik-spis masaz a to sme delali nekolikrat denne... ted uz je to v poradku. jenom to chce nezanedbavat a opravdu cvicit!!! Vojtovku sme teda cvicit nemuseli. Budu vam, drzet palce!! Urcite se to zpravi.... 😉

marty2008
8. led 2010

tak mi mneli teda porad mame obe nozicky od 6tydne sadrovani a pak cviceni protahovani a ted sme dostali boticky spojene tyci protoze slachy ma tim cvicenim povoleny nezkraceny ale porad je neudrzi rovne.kdyby se slachy zkratili tak je nutna operace.A je lepsi navstivit par ortopedu kazdy leci jinak.kdyby sme dostali ty boticky s tyci uz driv tak to uz nemame.a nemenuje se to nahodou pes eqinovarus polohovy?

marty2008
8. led 2010

vojtovka se nedava tady na tu vadu dava se vetsinou detem nedonosenym nebo kdyz maji neurologicke potize.mi s jednou cacorkou cvicime jeste ted a to ji byl rok.

klara.t
autor
8. led 2010

no nám vojtovku dali preventivně. Kdyby to náhovdou nebylo tím, že jsem ho v děloze utlačovala, ale tím, že jí jdou špatně vzruchy z nožiček do mozku. Kamarádky syn totiž nožky naopak vytáčí a když podle Vojty stalčí nějaký bod, tak je sám dává tak jak má. Tak nám o tom říkala a s rehabilitačkou jsme se dohodli do toho jít taky. ale nejdůležitější je cvičit a protahovat ty nožičky.
Snad nebudem muset sádrovat.

Marty: měly jste to také od narození? obě nožky? proč jste a jak dlouho sádrovaly? které šlachy má povolené?

nevím jak se to jmenuje, ve zprávě máme pes serpens

marty2008
9. led 2010

ona je s dvojcat a mnela malo mista tak to ma jen polohovou vadu ono se to sadrovanim zacina je to postupna lecba.operace ty sme se vyhli pak sadra az po pulinku a a pak ty boticky s tyci a hlavne porad cvicit aby se nezkratili slachy a achylovka.leci se to do 4let rado se to vraci je potrebna fixace nozicky do spravny polohy nez kosti ztvrdnou proto davame ten strojek na noc pres den to uz nejde kdyz uz tape 😉.cim driv tim lip nez ztoho bude mit rozum.

piskutek5
9. led 2010

Ahojky nase holcicka to mela taky od narozeni.Doktorka v porodnici mi ukazala cviky a tedko je malej pul roku a uz to ma davno v poradku.mela to vic na jednej nozicce 🙂 Tak vam drzim palecky 🙂

klara.t
autor
9. led 2010

Holky díky moc. Já z toho mám prostě strach. Máme to procvičovat 5x denně. Dělám to při každém přebalování, tak snad se to spraví. Už aby bylo tak za půl roku a já věděla, že je to OK. Nebo alespon po šestinedělí, abych viděla, jestli dělá pokroky. No držte nám palce.
Pokud máte ještě někdo s tímto zkušenost, tak jí prosím napište. díky

klara.t
autor
9. led 2010

do alba jsem dala fotku hned po porodu, kde je vidět jak je stáčí. lýtka a stehna má ok, nemá nohy do "O" jak by se mohlo zdát. Problém je jen s těmi chodidly.

barica
9. led 2010

me by jen zajimalo, jestli to s temi chodidly ty doktori nedramatizuji, protoze nam take rekli cvicit, doktorce se zdala "vtocena", tak ja to protahuju, kdyz si vzpomenu🙂, ale prijde mi, kdyz si nozicky sama natahne, ze je ma naprosto v pohode...

lucie777
9. led 2010

Ste mě trochu vyděsily, protože malá taky takhle stáčí chodidla, ale jak říká Barica, když je natáhne, má nožičky rovně, doktorka nic neříkala, tak je to asi v normě, že?

janulazaynab
9. led 2010

Nám se narodil Mikulášek s vytočenýma šlapkama. Dívala jsem se Ti do alba a měl přesně to co Ty. Jednu nožku teda víc - měl ji vytočenou dovnitř a ještě navíc k lýtku, jak byl utiskovaný v bříšku, však se podívej do mého alba. V nemocnici mi doktor říkal, že se to spraví, až do rozcvičíme.
Dětská nás poslala na rehabku, kde mi ukázali tři cviky a jedno lechtání. To lechtání je právě kvůli těm vzruchům do mozku, aby vytáčel šlapky ven - nehtem jsem mu jezdila od malíčku k patě a naopak, aby to vytáčel. Jinak jsme protahovsli šlapku dolů, pak do strany (dží se při tom druhou rukou kotník) a nakonec jsem šlapku dvěma prsty jakoby roztahovala.
Popvé jsme byli na rebabce asi koncem října a jdeme tam na kontrolu zase koncem ledna. Zpočátku jsem malému nožky protahovala při každém přebalování, při kontrole mi pak ukázala reflexní bod, který jsem měla mačkat, ale nedělal jsem mu to doma ani jednou, jen na té rehabce. Hranou ruky se mu 1cm pod badavkou silně zatlačilo směrem k protilehlé kyčli. Malý tak řval, že jsem to hned zavrhla, jak jsem vyšla ze dveří. Po téhle kontrole jsem s malým cvičila, jak jsem si vzpomněla, asi jednou denně a teď je to stejné. Šlapky má pěkné, snad nám to potvrdí i na kontrole 🙂

klara.t
autor
11. led 2010

Tak jsem se dnes byli naučit první cvik z Vojtovky. Chudinka malá, tak plakala. Musíme mačkat body pod prsíčkama, aby malá přitáhla nožičky. Tak snad se to bude zlepšovat. Jsem z toho hrozně špatná. ☹ ☹ ☹

janulazaynab
12. led 2010

klara.t - na rehabce mi říkala, že je to nějaká reflexní metoda, o vojtovce nemluvila, ale jak to čtu, ukazovala mi to samé, co teď cvičíte vy. Já jsem to vzdala - nedokázala jsem Mikulkovi dělat něco, co ho fakt bolelo, když jsem mu mohla cvičit s nožkama jinak a to mu taky pomáhá.

xzaje01
12. led 2010

Ahoj Klaro.t a ostatni maminky,

ja jsem rodila v Italii, nas prcek to mel taky - vic na jedne nozicce, a musim rict, ze jsem docela prekvapena z rozdilneho pristupu doktoru v CR/SR a v Italii. Nam rekli, ze to nemame resit, ze se to srovna a tak to taky bylo. Kdyz jsem trochu nalehala pak u pediatricky (taky jsem mela strach, precijen to vypada dost divne) tak mi rekla, ze jestli chci, muzu mu to masirovat. Uz ani nevim, kdy se to presne spravilo, ale rekla bych tak ve 3m uz byl uplne v pohode.

Drzim palce, at se nozicky rychle srovnaji! 😉

klara.t
autor
12. led 2010

Díky moc holky. Číst takové příspěvky mi pomáhá se s tím nějak srovnat. My měli problém v těhu - velké šíjové projasnění (NT) takže nám hrozilo spousta vad (Down apod.). Naštěstí vše dopadlo dobře, ale celé těhu jsem měla strach, že by malé něco mohlo být. A teď tohle. Myslím, že to spolu nesouvisí, ale příjde mi, že se s malou trápím co to jde. Tak moc jsem si přála zdravé miminko, že mě tohle prostě rozhodilo. No cvičíme. Mě se občas zdá, jako bych viděla pokrok, ale to je třeba jen mé přání, protože je nám teprve 12 dní. Cvičíme tak týden. Vojtovku druhý den. Když malá natáhne nožky, tak je má vcelku rovně. Je tam jen malé vbočení. Pokud je přitáhne k tělu, tak je stáčí víc. No čas ukáže. Snad to bude dobrý.