Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

michaela_2
23. črc 2012

@mahafi ahoj, my také chodíme do Tachlovic nebo do Rudné ( praha-západ), tak to se asi známe podle vidění 😀

mahafi
23. črc 2012

@michaela_2 No tak to je dobrýýý 🙂, a nejste taky z Nučic? že bychom třeba mohly někdy na procházku s holkama 🙂.
A nevíš, proč pan farář odchází a kdo přijde po něm? Asi má víc práce s arcibiskupem, viď..

michaela_2
24. črc 2012

@mahafi jojo jsme z Nučic 😀 no určitě můžeme vyrazit na procházku............jinak pan farář nestíhal, takže si ponechal jenom farnost v Hostivicích myslím...už je tady nový pan farář, nevím jak se jmenuje. Byla jsem teď s Adriankou pryč, ale manžel říkal, že je moc sympatický - už mu stihl nabídnout i internet na faru do Rudné 😀

mahafi
24. črc 2012

@michaela_2 no tak to je skvělý 🙂. To chceš říct, že internet máme od vás? 😀. My jsme byli právě v neděli v Tachlovicích, kde říkal, že tam bude ještě jednou a pak už bude uvádět nového pana faráře. A je jasný, že nestíhal, to jeho působiště je hrozně rozstrkaný ☹. Tak to je fajn, že i ten nový je smypatický 🙂.

michaela_2
24. črc 2012

@mahafi no pokud máte internet od Eldaty, tak ano.............doufám, že jsem si ted nenaběhla a že vám to funguje 😀 jinak ten nový farář prý působí hodně mile, tak uvidíme. Mě u toho - ted už bývalého - jenom přišlo, že se moc právě o děti nezajímá. My tedy máme teprve půlroční miminko, ale ani co se týče těch starších..........to mi přišlo docela škoda.

mahafi
24. črc 2012

@michaela_2 máme přesně ten 🙂. No ono mi přišlo, že tak nějak nevnímal nikoho, takový spíš teoretik, nebo jak to říct.. ale kázání měl super 🙂. My jsme s ním právě domlouvali křest a bylo to trochu divoký.., ale nakonec to bylo fajn.. ale myslím, že vůbec neví, kdo jsme a že nám křtil Madlenku 😀..

michaela_2
24. črc 2012

@mahafi jj, mě třeba nebylo moc příjemný, jak se při tom kázání nedíval na lidi, ale do země.....ale zase obsah těch kázání se mi také líbil. My jsme tedy Adrianku nechávali křtít na Břevnově, protože tam jsme měli i svatbu - u stejného kněze. Ten Břevnov mám hrozně moc ráda, právě i toho otce Václava, ale je to docela daleko, takže s miminkem ne moc praktický 🙂.

carodkaa
24. črc 2012

Ahoj,já beru obě děti od narození do kostela a není problém,starší syn už velmi dobře chápe, že má poslouchat a být hezky ticho a malá si holt občas výskne,kdybych se měla ohlížet na ostatní lidi tak bych tam nemohla jít nikdy,náš kněz řekl,že ti kteří touží po absolutním tichu ať si chodí do kostela přes týden a že neděle by měla být pro rodiny s dětmi 😀 😉

Já to beru tak že jsem se jejich křtem zavázala,že je povedu k víře a tohle k tomu prostě patří 😉

andelka
12. srp 2012

Tak dnes je historický den, muž vzal malého sám do kostela. Jsme zvědavá s čím přijde. Pravděpodobně s tím, že už nikdy víc 😅

mahafi
14. srp 2012

@andelka Tak jak to dopadlo? 🙂
Madlí je poslední dobou v kostele docela hodná, až se sama divím.. 🙂, ale musí se chovat, v kočárku vydrží tak do evangelia 🙂. Je teda pravda, že jednou s ní musel jít manžel ven, měla potřebu se vyjadřovat ke kázání moc nahlas 😀 (je fakt, že mluvil poměrně dlouho). Teď jsme byly nějakou dobu mimo náš kostel a všude bylo fajn, všude byli sympatičtí chlapíci 🙂.

andelka
14. srp 2012

@mahafi no hádej 😅 nevydrželi ani celou mši, i když to byla poněkud zkrácená verze. Furt tam lítal a kecal "mama" a "ham" apod. Jakmile vypil a snědl co měl muž s sebou, tak to vzdal 😅

mahafi
14. srp 2012

@andelka 🙂 ale jestli tě to uklidní, tak kdyby tam šli beze mě, tak by to nedali ani do žalmu 😀 (má teď hrozně umamaný období).. ono se to poddá 🙂. U nás očekávám zhoršení, až začne sama chodit a nenechá se tak snadno pochovat a uchlácholit v náručí.. ona je docela rarach, tak to bude věc..

andelka
14. srp 2012

@mahafi jj, dřív to taky šlo, část prospal, část seděl na klíně nebo jedl křupky nebo lozil kolem lavic. Ale teď to muselo být fakt výživné 😅

satynka
autor
20. srp 2012

Ahojte holky,nevim jestli tu jeste chodite,ale vas zkusenych bych se chtela zeptat.Viim ze v cirkvi se rozvod netoleruje,ale chtela bych se zeptat,kdyz jsem nemela svatbu v kostele,jen na urade,kdybych se rozvedla, mohla bych si vzit jineho muze v kostele ?Nic takoveho neplanuji zatim,ale moc nam to neklape a toohle by mne opravdu zajimalo ☹

werumka
20. srp 2012

@satynka Ahoj, to záleží na více věcech. Za prvé záleží na tom, zda jsi pokřtěná nebo ne.
Pokud jsi a uzavřela jsi civilní sňatek je to z hlediska církve pro Tebe považováno za neplatné. Tudíž pak můžeš uzavřít sňatek v kostele.
Pokud ale pokřtěná nejsi a rozvedla by ses, pak je to z hlediska církve chápáno stejně, jako rozluka manželství uzavřeného v kostele a pak je to více problémové uzavřít další svatbu v kostele. Řeší se to déle a je to trochu komplikovanější (například se zkoumá, zda oba snoubenci do předchozího manžeství vstupovali s myšlenkou trvalého svazku apod.).

satynka
autor
20. srp 2012

@werumka : Jé dekuji moc 🙂 Ja pokrtena jsem,takze chapu to dobre,ze bych mohla mit s jinym muzem snatek v kostele ?

werumka
20. srp 2012

@satynka Ano, protože pro Tebe je z hlediska církve civilní sňatek neplatný...

mahafi
20. srp 2012

@satynka Mělo by to být jak píše Weru.. přijde mi to sice trochu zvláštní, ale je to tak 🙂. Tak snad to nebudeš potřebovat a s manželem to bude zase fajn 🙂.

satynka
autor
21. srp 2012

@werumka
@werumka : Dekuji holky moc a jak rikate snad ☹ Manzel si me vzit v kostele nechce a zacal mi delat naschvaly,abych nemohla chodit do kostela,naprimo mi to nerekne,protoze jeho matka verici je,to si nedovoli,ae snazi se me to vsemozne zneprijemnit.Pristi rok budeme uz 20let,manzele a ja si vubec nejsem jista,jak to dopadne,je ke me dost vulgarni urazi mne,ale treba je strasne hodny otec svych deti,miluje je a je to na nem dost videt.A proto nevim,jestli neni lepe radsi vse prekousnout a vydrzet. ☹

werumka
21. srp 2012

@satynka Neznám váš příběh a nevím, co všechno máte za sebou apod. V době, kdy jste se brali jsi do kostela nechodila? Je asi jasné, že manžel na sňatek v kostele nepřistoupí už důvodu, že by musel podepsat, že nebude bránit v praktikování víry Tobě a ani v křesťaneské výchově dětí. A problémy ve vztahu se církevním sňatkem nevyřesi... co si budem povídat, v manželství vždycky hlavně záleží na vás dvou - jste na prvním místě partnerem a pak až rodičem. A tak by bylo fajn zkusit se třeba poradit s nějakým věřícím psychoterapeutem - který by Tobě i manželovi pomohl a Tobě dokázal i poradit z hlediska víry. Zkusila bych se obrátit třeba na Kateřinu Lachmanovou - je v této oblasti velmi schopná a určitě by uměla případně doporučit někoho blízko vás. A i kdyby manžel o to nestál, určitě nic nedáš za to, když se zajdeš poradit Ty sama 🙂 Tady na fóru nikdo z nás není k takovým radám příliš kompetenetní a rada odborníka je leckdy k nezaplacení 🙂 Myslím na vás a věřím, že vše dobře dopadne!

helabella
21. srp 2012

@satynka -- to mě mrzí, že se to u vás takhle vyhrotilo ☹ Zrovna něco podobného řešíme s jednou maminkou, která chodí k nám do sboru a na skupinku. Brali se s manželem s tím, že ona byla věřící katolička, on hledající, ale hodně otevřený. Ze začátku chodili do kostela, ale pak to začalo nějak uvadat. On přestal chodit a postupem doby se jí začal vysmívat, že je věřící, nechce, aby tam chodila, aby tam brala děti a na rovinu jí řekl, ať si nemyslí, že on někdy bude věřit, že ho to vůbec nezajímá. Ona to na začátku (když přestal chodil do kostela) nebrala tak vážně, spíš jakoby sama ochladla ve víře. Ale teď začala chodit k nám a vím, že jí to hodně mrzí. A samozřejmě jejich manželství tím hodně trpí. Taky už mluvila o možnosti rozvodu ☹ ☹ Hodně se za ní i jejího manžela modlíme, Bůh může udělat věci, kterým my třeba ani nevěříme. Ale někdy to může trvat hodně dlouho ☹ Musí to být pro tebe hodně těžké...hlavně jak jsou v tom děti. Víra by měla manžele spojovat a ne rozdělovat 😒 Sama nevím, co bych udělala nebo jak bych se chovala. Ten nápad s psychologem je určitě na místě.

satynka
autor
22. srp 2012

@werumka :Mockrat dekuji za podporu,ano mas pravdu,ja jsem driv do kostela nechodila,protoze ja jsem vyrustala v neverici rodine,nebyla jsem k tomu vedena.Verici jsem teprv asi tri roky,v podstate az u syna toho prostredniho objevili nemoc,tak ta vira prisla ke me sama. Loni si muj 19lety syn bral zivot kvuli divce,ktera ho opustila,skoncil na psychiatrii.V podstate problemy pretrvavaji dodnes,ikdyz uz je to rok.Podle me se s tim jeste porad nevyrovnal,sem tam se poradne opije,zahuli si travu apodobne. Driv strasne hodny a citlivy kluk.Je toho na me moc ,jeste malicky mi dava zabrat 😝 a obcas mam pocit ze to nezvladam,problemy se vsema ctyrma chlapama.Ten koste vira je moje nejvetsi radost,pomaha mi to prave zvladat vsechny problemy a citim se s virou silnejsi.Jeste jednou dekuji moc,moc jste me povzbudila 🙂

satynka
autor
22. srp 2012

@helabella : Vam take mockrat dekuji a priznam se ze i to jak pisete ,ze nevite co byste sama udelala i to je pro mne takove povzbuzeni,ze nejsem neschopna to resit jen ja,ze je to opravdu tezka situace.

mahafi
26. srp 2012

@michaela_2 Ten nový pan farář je fakt sympaťák 🙂.. akorát jsme se nedokopali do tachlovic, ale šli jsme až na desátou do rudné.., předpokládám, že jste byli asi v Tachlovicích 🙂. Tentorkát jsme museli madlíka trochu krotit, tak jsme byli část mše v předsálí (nebo jak to nazvat) a část venku..

@satynka ony tyhle vztahový otázky jsou hodně složitý vždycky, nikdo ti nikdy nemůže radit, co a jak nejlíp udělat a nedá se moc radit, holky mají pravdu, že psycholog by vám pomohl nejlíp.. budu se za vás modlit, aby se to vyřešilo tak, jak má. Jen bych asi poradila, ať se svatbou v kostele netlačíš na pilu, vím, že by to bylo krásné k tomu 20 letému výročí, ale třeba k tomu dospějete za rok, za dva a bude to víc v klidu.. ale nevím, já na tohle nejsem vůbec odborník 🙂.

satynka
autor
18. zář 2012

Věřící maminky chtěla bych vás poprosit jestli by jste mi neporadili,když si chci dodělat svaté přijímání a neměla jsem svatbu v kostele ,ale jen na uřadě,tak je nějaká cesta,když si mě nechce manžel v kostele vzít.Slyšela jsem že by měl mít člověk před svatým přijímaním všechny svátosti ,byla by nějaká cesta pro mě ?

andelka
18. zář 2012

@satynka myslíš přijímání chleba (hostie) a vína? Pokud vím, tak pro to by neměl mít člověk žádný těžší hřích, což ovšem nesvátostné manželství je. Já jsem šla k prvnímu přijímání hned v den křtu a chodím pravidelně, je to duchovní posila. Ale chci si "dodělat" biřmování, to nemám, ale asi až budou děti větší, nemohla bych teď chodit na přípravu.

blahova_andrea
18. zář 2012

Já teda nakonec věřící nejsem, takže prcka k víře nevedu. Ale jsem pokřtěná a naši se o výchovu ve víře pokoušeli. Do kostela bych brala dítko od chvíle, kdy je schopné tu hodinovou mši přečkat a nenudit se, neplakat. Do té doby se mu dá přece víra předávat doma. Jsou různé pohádky s náboženskou tématikou, dětská bible s obrázky, u nás v Brně bývala i dětská mše, na kterou jsme chodili. Byla víc o písničkách a zábavněji a lehčeji podaná.

blahova_andrea
18. zář 2012

@andelka Já měla 1.svaté přijímání až v 1. třídě a to už jsem určitě hříchy páchala 😀

eficenka
18. zář 2012

@blahova_andrea
no jo měla si první svaté přijímání - ale předtím se jde ke zpovědi a tam se vyzpovídáš z hříchů.. bohužel neuzavření svátosti manželství v kostele a soužití s partnerem je "těžký" hřích, který Ti nedovolí jít ke svátosti....
@satynka
zkus se poradit s knězem, ale asi to obhužel nepůjde...

blahova_andrea
18. zář 2012

Moje maminka dospěla k ideální výchově...naznala, že desatero není jen pro věřící, ale pro každého slušného člověka. Kdo jím je, tak v podstatě těch 10 bodů, nebo alespoň většinu z nich dodržuje a nemusí být věřící. Do kostela chodí jen na zádušní mše příbuzných a přátel, jinak když má potřebu si promluvit s Bohem, tak mu to přece může šeptat v posteli před spaním. A já s ní souhlasím. Až moc zlých lidí se schovává za víru a do kostela se chodí jen ukazovat v nových svátečních šatech. Tím nechci nařknout žádnou z vás. Jen takto to dopadlo s vírou v naší rodině, tak jsem se podělila 😉