Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

mahafi
18. zář 2012

@satynka Vy to máte hrozně složitý, myslím, že by to chtělo promluvit si s nějakým knězem. tyhle věci jsou hodně složité, církevní právo (o platnosti a neplatnosti sňatku apod.) mi přijde taky hrozně zamotané.. tak jediný, kdo to může odpovědně rozmotat je kněz. Já si myslím, že i když žiješ v neplatném manželství, tak je to jako bys byla nesezdaná a tudíž je to hřích a tudíž k přijímání nemůžeš.., ale jak říkám, je to složité a kněz to asi rozplete kompetentněji než my 🙂. Hlavně vaše situace by asi chtěla řešit trochu víc do hloubky, myslím prodiskutovat si s partnerem, jestli takhle chcete žít dál, popřípadě co dělat, abyste spolu mohli dál žít. To je ale taky na odbornější zásah - v manželské poradně.. Doufám, že se to vyřeší tak, jak má a bude zase dobře 🙂.

mahafi
18. zář 2012

@andelka taky jsme m. křtili až později (v 6 měsících), právě jsme pořád "hledali" tu pravou kmotru 🙂.. a čekání se vyplatilo. m. si to pěkně užila a s kmotřičkou si sedly 🙂. Tak ať vám to klapne a je to jak si přejete 🙂

acacia
29. zář 2012

Od kdy jste začaly chodit po porodu do kostela?
Malá byla křtěná osmý den po narození, ale dovoz jsme měli autem, které nemáme. Jinak do kostela to máme metrem přes půl hodiny a pak průchod centrem.... Nevím.
Jak jste to měly vy?

eficenka
29. zář 2012

@acacia
sice zatím mám 15 dní do TP, ale u nás máme studený kostelík...
Po porodu se chystám do kostela (,mám to 20min do kopce) až to dole nebude moc bolet a budu moct sedět a s malou asi po šestinedělí... No uvidíme, manža věřící není, tak kdyžtak budu moct jen já a zatím bude doma hlídat malou.... Jinak se těším na společné mše s naší malou, myslím že tak od 3.měsíce už budeme obě chodit spolu pravidelně... uvidíme jaká bude v kostele zima atd...

mahafi
29. zář 2012

@acacia My jsme začaly chodit někdy kolem šestinedělí.. ale právě z toho důvodu, že máme "náš" kostel daleko, tak jsme začali chodit do místního.., dojezd do toho oblíbenýho jsme měli sice autem, ale vůbec jsme to nezvládli časovat, malá chtěla kojit po dvou hodinách max a neuměli jsme se prostě trefit 😀.

veruska007
29. zář 2012

@acacia U prvního jsem chodila až po šestinedělí. U druhého jsem zpívala sestře na svatbě, když měl malý 5 dní 😅 a pak už jsme měli normální režim, jezdili jsme MHD, chodili do kostela... mimčo bylo nekočárkové, prvního půl roku jsem nosila v babyvaku nebo v šátku a tam byl malý hezky schovaný 😉

acacia
29. zář 2012

@eficenka
@mahafi
@veruska007 Díky za názory 🙂 . Koukám, že je to dost individuální... Sama přemýšlím. S kočárem se moc nekamarádím a už vůbec se mi ho nechce tahat MHD a ještě k tomu centrem Prahy. Zkusíme asi ten šátek... uvidíme. Přesně, jak píše @mahafi "náš kostel" je dál... máme tady na sídlišti taky jeden, ale... když už se někam vypravím, tak někam, kde mě to neštve 🙂 .
Jen mě napadá... jak dostane dítě křížek, když bude zabaleno v šátku 😀 .

mahafi
29. zář 2012

@acacia tak mu na chvilku vyndáš hlavičku 😀. Ale já jsem tím způsobila jendou trochu trapas.., měla jsem jí v šátku, ona usnula, takže jsem jí tam celou hlavičku zachumlala 😀, šla jsem pro přijímání a on nějak nevypadal, že by chtěl dělat křížek, tak jsem se otočila a šla pryč 😀 a manžel mi pak říkal, že se hrozně divil (rozhodil rukama a pokrčil rameny 😀). No ale dobrý.. přežili jsme 😀.
Když tě to v tom druhým kostele štve, tak tam nechoď, u nás to nebylo tak tragický, pater měl krásná kázání a celkově jsem si zvykla (teď je tu teda někdo jiný a taky je moc fajn 🙂 ). Jen ta komunita v tom našem oblíbeném je taková.. nevím, jak to napsat.. přeátelštější je blbý slovo.. snad rozumíte 😀. A kam vlastně jezdíte? 🙂

acacia
29. zář 2012

@mahafi Vyndám a nebo ne, jak se bude chtít... posvěcuje se už účastí na mši, bez křížku to přežije 🙂 . My bydlíme na Hájích, je tu Komunitní centrum Matky Terezy. Je to takový moderní kostel, spoust akcí pro rodiny (určitě) a oddělená místnost pro matky s dětmi (to nesnáším). Nicméně... úroveň liturgie a samotná kázání obou kněží... vždycky s mužem říkáme, že hřešíme přítomností na mši, protože máme sto chutí po nich hodit kancionál 🙂 .
Ať děláme, co děláme a ať se snažíme, jak se snažíme, jinde, než u dominikánů u sv. Jiljí nevydržíme 😕 , takže jezdíme tam.

veruska007
29. zář 2012

@acacia Já jsem s miminkem pro křížek nechodila. Starší z toho něco měl tak ve dvou letech. U nás v kostele chodí ošátkovaných tak 7 maminek 😉. Na to malý miminko byl babyvak a šátek super 😉. Chodila jsem normálně i do muzea nebo na koncerty (když byly třeba v kostele nebo tak). Oba mi v něm spali klidně 4 hodiny 🙂

acacia
29. zář 2012

@veruska007 Fakt je, že kojím po dvou hodinách, ale to spíš kvůli svému dobrému pocitu, aby měla dost jídla (není jedlík a s váhou máme problémy), jinak vydrží i 4 hodiny. V šátku vydrží dlouho, tam je jí dobře. Když tak může mít šátek manžel... pořád se dušoval, jak ho bude nosit taky, vybírali jsme několik hodin (!) barvu, aby sedla i jemu a zatím ho neměl na sobě 😠 .

veruska007
29. zář 2012

@acacia Manžel se napřed ošíval a pak nosil rád. Ročního už nosil jen on. Já si u druhého dítka koupila i bazarový babyvak a super, hlavně se v něm dobře a nenápadně kojí 😉

acacia
29. zář 2012

@veruska007 Babyvak, co vím, není na tak malá miminka, jako máme my, kvůli páteři. Aspoň tak mi to říkali v Bráně k dětem. Takže plánujeme koupit pak ve třech měsících nosítko a do té doby šátek.

veruska007
29. zář 2012

@acacia Je, do Brany taky chodim! Babyvak mi doporucila kamaradka, ona je takova alternativni, cekaji treti dite a kocarek nikdy nemeli. Ma doma vsechny mozny nositka, satku snad deset... a babyvak od pechu! mi doporucila prave uz na novorozene miminko. Jen by v tom nemelo byt porad, podle mne je to pohodlne jen na kratsi noseni. Ale novorozeny maly v tom spaval nejlip - jen chvili trvalo, nez jsem vychytala tu polohu - to v satku to bylo jednoznacny. A vystlala jsem babyvak mekkou plinkou, jinak byl otlaceny.

acacia
29. zář 2012

@veruska007 "Všechny správné mámy chodí do Brány" 😀 . Ten vak si koupila tady, nebo v Bráně? Koukám na ně, je to 100% jisté, že tam můžou být i kojenci? Já tedy ani šátek nevážu do kolébky kvůli páteři, vážu jen kříž s kapsou uvnitř, aby byla pořádně zafixovaná.

veruska007
29. zář 2012

@acacia Já vázala do 5 měs. jen kolébku. Ten babyvak pro novorozence je asi jen ten od Pechů, teda kamarádka mi doporučovala jen tento. Koupila jsem na Aukru, za 350,-. Vypadal jako nový. Dostala jsem k tomu i obal s návodem, kde jsou atesty i pro novorozence a způsoby nošení pro různé věkové a váhové kategorie.

acacia
29. zář 2012

@veruska007 Bezva, díky za doporučení. Taky budu vázat kolébku, ale až bude dcera starší 🙂 .

veruska007
29. zář 2012

@acacia Kdyžtak zkus půjčit a vyzkoušet, jestli půjde. Mně nejvíc sedělo, když jsem měla tu sponu až na lopatce a mimčo spíš leželo přede mnou.

acacia
29. zář 2012

@veruska007 Půjčují je v Bráně? 😕

veruska007
29. zář 2012

@acacia Myslim, ze ne - spis se kukni na mimibazar, ktera maminka ho prodava a domluv se s ni treba na tridennim vyzkouseni za treba 60,-. Kdybys byla z Brna, tak Ti ho pujcim na vyzkouseni, ale koukam, ze mas psanou Prahu.

mahafi
29. zář 2012

@veruska007 @acacia Taky nakupuju v bráně 😀
Hele, já mám ale dojem, že právě pro ta mini miminka je kolébka vhodná, že se právě vertikální úvaz doporučuje až později.. 😕 V tom babyvaku je přece mimi dost podobně jako v šátku v kolíbce (ale možná o běco volněji.. já jsem babyvak měla chvilku, ale neuměla jsem si tam M. naistalovat správně, pořád mi přišlo, že má hlavičku víc k jedný straně, v kolíbce v šátku to bylo ok. Já právě kolíbkovala hodně dlouho, cca do 7 měsíců

acacia
29. zář 2012

@mahafi Já jsem se ptala v Brána na kurzu úvazu šátků, tam mi řekli, že ten svislý úvaz je vhodný pro malá miminka právě 😕 .

veruska007
29. zář 2012

@mahafi No, my byli venku s kočárkem jednou... pak ho reklamovali, 6 týdnů na něj čekali 😠 ... a pak už mi malej do kočárku nechtěl. Ale on by asi nechtěl ani tak, není kočárkovej. Půl roku se nosil, půl roku jsme to překousli ve sporťáku... a teď už většinou cape sám.

Taky jsem slyšela, že pro děti min. do 3 měsíců z úvazů leda kolíbku, že na vertikální úvaz ještě neumějí držet hlavičku a přetěžují si zvedače hlavy. Máš pravdu, v babyvaku byl malý podobně jako v kolíbce - ale bylo to rychlejší, když jsem jen někam chtěla vyběhnout.... a hlavně malý odmítal ležet, kojil se nebo řval... a v babyvaku mi za pár vteřin usnul, já ho opatrně i s babyvakem položila a chrupkal u otevřeného okna i 3-4 hodiny. A tohle bych se šátkem nedala 😉. Akorát mi delší dobu trvalo, než jsem se ho tam naučila dát tak, aby to bylo pro nás oba pohodlné, v šátku je to nějak automaticky. Ten jsem uvázala třikrát na plyšákovi, a pak už to bylo v pohodě.

mahafi
29. zář 2012

@acacia To je fakt zvláštní.. právě vím o tom to, co @veruska007 , že ideálně než dítě začne pevně držet hlavičku, tak je vertikální úvaz nevhodný. Ale pro nás zase byla nevhodná kolíbvka, než se jí srovnaly kyčle, talže já nosila až od 2 a půl měsíců (jsem se na to celý těhotenství těšila a pak najednou tohle 😀). JInak taky, když mám vybrat, jestli jdu někam s kočárkem nebo šátkem (teď už nosítkem, mám už na tak staré dítě nevhodný šátek ☹ ), tak vyhrává nosítko 🙂. Taky je u mě klidnější než v kočárku 🙂. Ale když chtějí jít i babičky, tak bereme kočár, ony rády vozí 😀 (a m. to nějak zádsadně nevadí).

veruska007
29. zář 2012

@mahafi Jé, já mám stejně staré dítko 😉. My už naštěstí na krátké vzdálenosti chodíme bez kočárku a na dlouhé bereme kočárek. Do nosítka už malý nechce.... staršího to taky přestalo bavit v roce. Nám říkali na školení v Bráně k dětem, že min. do 3 měs. nosit jen v kolíbce. Já nosila oba do 5 měs - pak měli dlouhé nožičky a vadili mi pod paží 😉. Měli jsme super lektorku, co plně šátkovala několik dětí. A pak mám kamádku, co plně šátkuje... tak jsem nachytračená 😉

acacia
29. zář 2012

@mahafi Jo, babička taky ráda vozí... tak vozí. Já raději šátek. Jinak... já dávám kolem krku plenku, aby měla hlavičku fixovanou.

satynka
autor
6. lis 2012

Ahoj holky,nevedela by jste nektera,jestli je mozné udělat si pastorační kurz,když nemám ještě to svaté přijímání ? Ale už se rozvádím,takže snad se brzy k to mu přijímání dostanu.

jetynka
25. bře 2013

@andelka díky moc za odkaz, já právě pátrala jestli už něco takového není a nenašla jsem ☹

andelka
25. bře 2013

@jetynka tak už našla 🙂 trochu to zapadlo, takže se nedivím.
K prvnímu dotazu...já mám děti ještě malé, ale staršímu už o veikonocích povídáme, tvoříme a tak. Před měsícem jsme byli na dětské křížové cestě. On tomu ještě moc nerozumí a ani při akcích ani mších nevydrží, takže chodíme jen sem tam.

jetynka
25. bře 2013

@andelka U nás je to taky tak, Klárka malá nevydrží, Vojta vydrží tak půlku, ale Barča už se zajímá. Kam chodíte do kostela?Dívám se že jsi z Ostravy. Já než jsem se vdala tak jsem odmala chodila do Hrabůvky a po svatbě do katedrály v Ostravě. Letos to bude snad poprvé co půjdu konečně po x letech na velikonoce do kostela, ty roky zpátky buď jsme byli nemocní nebo byly děti moc malinké a neměla jsem hlídání.