Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

andelka
25. bře 2013

@jetynka obvykle do Pustkovce. Do katedrály jsme chodili hodně zasvobodna a za bezdětna i do Přívozu. Mám to podobně, starší nevydrží, ten tak 20minut a dělá blbiny, je hrozně akční, no a taky jsme teď dost nemocní..takže přes zimu nic moc. Na velikonočních mších jsem byla naposled v těhu se starším, bylo i teplo..ale od té doby vůbec 😒 mrzí mě hlavně Bílá sobota, ale nejde to, v noci kojím a vstáváme ráno..

jetynka
25. bře 2013

@andelka Tak to znáš možná v Pustkovci moje sestřenice a pár kamarádek.Eva Tedová, Katka Tedová šumníková,(ty jsou sestřenice) a Tereza Soldánová, Monika Jíchová (kamarádky) a je jich možná více jen si nevzpomenu.

andelka
25. bře 2013

@jetynka poslední dvě 😵 chodím aspoň na setkávání maminek, když už mše zanedbáváme 😅 od jara doufám budem chodit víc, no ještě se učím co a jak děti v církvi, nejsem ten typ který by měl každý týden nervy na to usměrňovat děti, kor když pak ze mše nic nemám že..

jetynka
25. bře 2013

@andelka Jojo tak to s tebou souhlasím 🙂, barborka jde v září do školy a chci ji dát i do náboženství, tak se jí snažím vysvětlovat věci ve zjednodušené verzi a to i proto že aby nebyla totální neználek 😀, máme doma super knížku, ale teď honem nevím jak se jmenuje ☹

andelka
25. bře 2013

@jetynka až budeš mít čas, tak se mrkni a napiš,díky 🙂
nám půjde teprve starší do školky, kdoví jestli teda..on je jak z divokých vajec, ještě moc neudrží pozornost, takže se do nějakých akcí moc ještě nepouštíme.

jetynka
25. bře 2013

@andelka Je to knížka Čtu poprvé o Bohu a ta druhá je První přijímání pro nejmenší. Ta první knížka je spíše pro větší děti ale ta druhá je tak akorát pro Barču a možná i mladší děti, mám je nafocené jen musím najít kabel do pc a dám to sem. 🙂 a jdu vařit 🙂

andelka
25. bře 2013

@jetynka Mám pocit že to Čtu poprvé o bohu mám někde...úplně jsem zapomněla..ale možná je to něco jiného, byla bys hodná to sem dát 🙂
My máme ještě Moje první modlitbičky a to je taky moc pěkné 🙂

veruska007
25. bře 2013

Můžu doporučit knížky od Jany Zehnalové, je katechetka, vykládá mnoho biblických témat pro malé děti.
http://www.ikarmel.cz/knihy.php?styp=all&typ=HP...

jetynka
25. bře 2013

tady jsou ty knížky 🙂

andelka
25. bře 2013

@jetynka jé, tak to čtu poprvé..fakt mám 🙂 musím najít. Ta druhá je taky pěkná.

@veruska007 díky, už jsem se též kukla, vypadají fajně 🙂

jetynka
25. bře 2013

@andelka máme jich ještě více, musím pohledat, zřejmě jsou někde na půdě.
A teta mi zrovna donesla asi 3týdny zpátky knížku Josefa Janšty Tomášek, tu jsem milovala jako děcko a plus x dalších knížek od janšty pro děti 🙂ale to už jsou spíše příběhy.

jetynka
25. bře 2013

http://www.ikarmel.cz/kniha/Modlitby-pro-deti-4... máme ještě tohle taky moc krásné

veruska007
25. bře 2013

@andelka Jj. Hlavně je píše někdo, kdo to zná s malými dětmi z praxe a ne farář, který zná děti akorát z kostela 😉. Já taky vždycky bojuju, jak náboženské příběhy převyprávět dětem. Mladší nedávno přinesl omalovánky SZ a podával mi super komentář: tady je ZOO (stvoření světa), tady "chodící keř" (hořící keř - Mojžíš), tady se narodilo miminko... už si to všechno nepamatuju, ale řehtala jsem se hrozně 😉

ruzenkas
25. bře 2013

Ahojky, jen jsem nakoukla. Je super, že je takové téma. Jsem za něj moc ráda. Doufám, že tady jednou najdu tipy jak na to :o) a některé knihy asi pořídím, zatím, sama pro sebe 🙂 krásný den všem :o)

jetynka
25. bře 2013

@ruzenkas záleží jaké knížky ráda čteš, můj chlap je přímo knihomol a hltá jednu knížku za druhou 🙂, moje babi je zase na knížky od Vlasty Javořické 🙂

ruzenkas
25. bře 2013

@jetynka Já čtu knihy, co mi doporučila farářka. Krásně se čtou - teda přiznám se, dlouho jsem teď nečetla. Taky mám čtení na každý den, to je super, že církev něco takového vydala. Já jsem nebyla vychovávána ve víře, ale teď je to úplně jiné. Chci chodit na biblické hodiny a vzdělávání. Hodně mě to naplňuje, i když se pořád trochu "hledám"

andelka
25. bře 2013

@ruzenkas to je skvělé 🙂 já taky nebyla, jsem pokřtěná v 18ti 🙂

jetynka
25. bře 2013

@ruzenkas
@andelka holky a vidíte, já byla pokřtěná jako mimino a neměla jsem z toho nic ani fotku na památku ☹, mám pár kamarádek co se nechaly křtít na bílou sobotu ve 13-16letech a upřímně jsem jim záviděla to jak to prožívaly a tu atmosférutoho dne 🙂

andelka
25. bře 2013

@jetynka a biřmovaná jsi?Já se chystám,jen ještě musím sehnat info. Ideálně aby to proběhlo dokud jsem na RD a můžu tomu věnovat čas, té přípravě.

jetynka
25. bře 2013

@andelka Jojo jsem, byla jsem v 16letech, příprava šílená, měla jsem 200otázek od kněze a na ty se pak dopodrobna ptal, ale bylo to super, protože jsem spoustu věcí věděla a ten den byl moc krásný a užila jsem si ho do poslední chvilky 🙂

werunka21
25. bře 2013

@jetynka Jéé, děkuji za tip 🙂 . Já si právě taky lámu hlavu, jak na to....taky nejsem vychovávaná ve víře, spíše jen tak prázdninově babičkou. Už jsem se tolikrát chystala, že bych měla po něčem takovém kouknout. Ale nebyla cesta do centra. Takže ve čtvrtek to zrovna vezmu přijednom 🙂. Díky 🙂

cirrusa
25. bře 2013

@jetynka taky děkuji za tipy na knížky. Tu první prostuduji až budu v centru, ta druhá mne moc nenadchla. 🙂 Trošku mi to připomíná situaci, kdy kamarád v kostele říkal svému synovi, že když tak moc zlobí, tak Panenka Maria pláče a Ježíšek ho nemá rád. Což já ráda nemám, tohle vyhrožování dětem.

U nás vede tahle na doubrou noc, dříve to pak bylo i biblické leporelo taky s příběhy, ale to najít nemohu 🙂
http://www.ikarmel.cz/kniha/Bible-na-dobrou-noc...

ruzenkas
25. bře 2013

@andelka Já jsem ráda za životní zkušenosti, které mi pomohly žít více duchovním životem a taky jsem díky škole potkala bezvadnou farářku a začala jsem tam do církve docházet. Nás tam teda moc není, ale je mi tam příjemně.
@jetynka Veřím že jsi z toho nic neměla. Mně se líbí křtění dětí, ale je pravda, že se tím za dítě něco rozhodne a třeba to dítě to bude v dospělosti cítit jinak...

andelka
25. bře 2013

@jetynka tak sis to aspoň trochu vynahradila 🙂 já se taky těším a připravovat se budu poctivě 🙂

@ruzenkas a z kterépak ty jsi? My jsme s mužem pokřtění skoro v dospělosti, ale děti křtíme normálně jako miminka. Ono to není nic co by jim v budoucnu komplikovalo v něčem život, není to stigma které by bylo vidět. Narodily se do křesťanské rodiny, s tím holt nic neudělají 😅

jetynka
26. bře 2013

@cirrusa Ta knížka vypadá moc dobře, taky díky za tip. Koupím si ji v karmelitánské prodejně 🙂, s tou druhou knížkou máš pravdu když se nad tím zamyslím. Já je dostala pro děcka od mé babičky a vytáhla jsem je až teď tak zkoumám. 🙂

jetynka
26. bře 2013

@andelka jjj vynahradila jsem si to dokonale, škoda jen že si ten kněz nechal ty vypracované otázky ☹ dneska by se mi celkem hodily.

idoch
26. bře 2013

u nás ještě frčí tato dětská biblická leporela : http://www.databazeknih.cz/edice/biblicka-lepor...
Já se děti k víře snažím vést nenásilnou formou, čteme si společně, vyprávím jim.
Já sama ještě pokřtěná nejsem, čeká mě to tuto sobotu, snad do té doby neporodím 🙂 😉 Obě děti máme pokřtěné a svatbu jsme měli také v kostele.

Čt připravila moc pěkný velikonoční kalendář : http://tyyo.cz/velikonoce/#

andelka
26. bře 2013

@idoch 😵
@jetynka no to jo, to je škoda.

až se dostanu ven,do centra, tak budu muset něco nakoupit 🙂 dětských knížek takových moc nemáme.

jetynka
26. bře 2013

@andelka Já se právě chystám do charitní prodejny v centru ostravy už jsem tam dlouho nebyla tak jsem sama zvědavá jaké nové věci tam mají.

cirrusa
26. bře 2013

@idoch jéé, tak to budu na tebe v sobotu myslet 😵
@ruzenkas já myslím, že křtem až tak moc nerozhodneš. Pokud z něj vyroste věřící člověk, problém to nebude, pokud se rozhodne jinak, zapomene na křest. Stane se to pro něj jen jednorázová akce, kterou podstoupil jako miminko a teď pro něj již nic neznamená. Třeba jako oslava narozein dědečka, kterého nezažilnebo tak něco.