Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

blahova_andrea
18. zář 2012

@eficenka pár otčenášů by nepomohlo? 😉 z civilní svatby se nedá vyzpovídat? Já teda mám nejmíň co říkat, žiju život, za který by mě ještě před pár lety komunita vyhostila za hranice.

eficenka
18. zář 2012

@blahova_andrea
rozhodně nepomohlo, jednou je desatero Božích přikázání a jako věřící křestan by se mělo dodržovat...
Rozhodně je to trochu o něčem jiním, pokud is ji partner nechce vzít v kostele, ale církev nebere civilní sňatek jako sňatek, ale pouze soužití dvou lidí na "hromádce"....

andelka
18. zář 2012

@blahova_andrea to tak bývá, kolem 1třídy, u dětí které jsou pokřtěné jako miminka. Já jsem měla křest až v 18ti, takže k přijímání jsem mohla jít hned potom.
S tím Desaterem to vnímám podobně, to je prostě základ pro člověka. Ale já potřebuju i účast na mši, přijímání a koneckonců i zpověd.

andelka
18. zář 2012

@blahova_andrea no jsou věci ze kterých se vyzpovídat nedá, resp. ne bez toho, aby člověk chtěl učinit pokání a nápravu.Z civilního sňatku je jen jedna cesta..svátost manželství.

blahova_andrea
18. zář 2012

@eficenka to je potom dost blbý, když partner není věřící a svatbu v kostele nechce, no jo...co člověk, to jiné starosti

blahova_andrea
18. zář 2012

@andelka no jo, já byla jako miminko...mě teda zpověď vždy dělala problém. nechápala jsem proč se mám svěřovat cizímu člověku a pokaždé mu říkat, že jsem neposlechla rodiče 😀 no holt se mi víra pod kůži nedostala.

eficenka
18. zář 2012

@blahova_andrea
můjk manžel je taky nevěřící, do kostela se mnou jde jen na vánoce a ne na celou mši...
je to o tom, pokud jsi věřící, měla bys k sobě hledat partnera... Od začátku můj muž věděl, že když si mě jednou bude chtít vzít, takže si ho jinde než v kostele nevezmu... A vůbec mu to nevadilo, na ten krásný obřad rád vzpomíná i on a i pro něj to bylo vážnější říct slib, než jen pouhé ano....

blahova_andrea
18. zář 2012

to chápu, ale satynka se na víru dala až po letech manželství, takže teď to má s partnerem trošku o něčem jiném, no. moje kamarádka věřící nikdy nebyla, vždy strašně proti víře a pak se měla vdávat a chtěla svatbu v kostele. začala chodit se snoubencem na přípravku a chytlo ji to, nechala se pokřtít a dneska je z ní křesťanka jak poleno 😀 já jsem hrozná hříšnice, protože já mám dítě s mužem, který ještě není rozvedený a svatbu měl v kostele. jedinou útěchou mi je, že na hříchy nevěřím.

andelka
18. zář 2012

@blahova_andrea já jsem se nikdy nezpovídala cizímu, vždycky člověku, kterého jsem si velmi vážila, věřila jsem mu a nestyděla a nebála jsem se mu říct cokoliv. V našem knězi opravdu vidím "zástupce Krista".
Popravdě si myslím, že vzít si muže taky věřícího, pro něhož jste první manželka, a vaše děti jsou jediné děti, je nejlepší cesta jak se vyhnout komplikacím v životě 😅

acacia
18. zář 2012

@andelka
@blahova_andrea Souhlasím, nicméně to je ideální stav. Dá se to ale při dobré vůli zvládnout i v jiném rodinném složení.

blahova_andrea
18. zář 2012

@andelka tak na vesnici by to asi bylo jiné, ale ve městě mi vztah s knězem tak blízký nepřijde. ale co se týká toho popisu vyhnutí komplikací v životě...to nemůžu než nesouhlasit, i když pro mě je pozdě

blahova_andrea
18. zář 2012

@acacia ideální stav zažívá asi málo lidí...vy už máte Stellinku pokřtěnou? to se dělá tak brzy?

andelka
18. zář 2012

@acacia jj, to určitě, ake jako třecí plocha je to významný rozdíl. Nicméně, když jsem zjistila, že můj nový "objev" je katolík, velmi mě to potěšilo a asi i ovlivnilo. Předchozí partner věřící nebyl, a myslím, že ač je to jinak super člověk, že by to dělalo neplechu a zbytečné problémy.

@blahova_andrea no, musíš najít toho správného, který ti sedí. Já chodím 10let do stejného kostela, chodili jsme s mužem na Spolčo, zúčastnili jsme se mše za uzdravení rodových kořenů, modlil se za porod a moje druhé mimi...prostě nemám problém mu svěřit cokoliv.

veruska007
18. zář 2012

Ahojte, holky. Přišel mi mailík ohledně náboženských knížek určených pro práci s dětmi. S autorkou jsem jezdila asi deset let na tábory, přes dvacet let vede náboženství pro děti od dvou let až do dospělosti. Na poslední knížku jsem psala recenzi. Můžu doporučit, pokud hledáte návod, jak dětem některé věci z Bible vysvětlit 😉

"Dobrý den,

dovoluji si Vás upozornit na novou publikaci.

V těchto dnech vyšel v Kartuziánském nakladatelství pátý díl knížky
Nebraňte dětem přicházet - Postavy Nového zákona. Po třech dílech,
které se věnovaly katechezím pro děti vycházejícím z nedělních
evangelií všech tří cyklů a po čtvrtém dílu, který se zabýval
starozákonními biblickými postavami, se pátý díl zaměřuje na postavy
Nového zákona. Podobně jako předcházející díl i tento ve své druhé
části obsahuje zpracovaný táborový námět, který v podobě her shrnuje
to, o čem mluví předchozí stránky. Kniha je vyzkoušenou pomůckou pro
"dětské" bohoslužby nebo katecheze pro děti probíhající souběžně se
mší pro dospělé, pomáhá kněžím a katechetům přiblížit biblické postavy
dětskému chápání. Přesto, že kniha není v žádném případě učebnicí, lze
ji využít také v hodinách náboženství, na ministrantských setkáních či
v rodinách, pro zopakování evangelia nebo k obohacení znalostí. Ačkoli
je kniha zaměřena na děti mladšího a středního školního věku, lze ji
využít i u předškolních dětí. Knihu lze zakoupit v knihkupectvích
spolupracujících s Karmelitánským nakladatelstvím, případně si ji
můžete objednat přímo u nakladatele na adrese: Jiří BRAUNER,
Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství, Kartouzská 6, 612 00
Brno, tel./fax: 549 241 588, e-mail: jirkabrauner@gmail.com.

Mgr. Jana Zehnalová, katechetka a diecézní ředitelka PMD pro brněnskou diecézi"

werumka
18. zář 2012

@blahova_andrea Otázkou je, proč manžel nechce přistoupit na církevní zplatnění civilního sňatku. Pokud to pro něj nic neznamená, tak přece těch 15 minut přežije a víc se k tomu nebude vyjadřovat. Ale já bych to asi brala tak, že to dělá pro mě - protože mě má tak rád a chce, abych byla šťastná. A pokud by ke štěstí vedlo to, že mohu chodit ke svátostem, tak proč by to neměl udělat... U toho muže to bude mít zřejmě nějaké hlubší kořeny, které my neznáme.

werumka
18. zář 2012

@satynka Nebyl by po ruce třeba někdo, komu manžel důvěřuje a kdo by mu dokázal vysvětlit průběh toho církevního zplatnění? Možná jen neví, co od toho čekat, jak to probíhá... bez něj bohužel k přijímání chodit nemůžeš...

werumka
18. zář 2012

@acacia Gratuluju k holčičce! Je skvělý, že jste jí nechali pokřtít tak brzy!

acacia
18. zář 2012

@werumka Děkuji. Kněz říkal, že tahle malé miminko ještě nekřtil, ani vlastní neteře 🙂 . S dobrým netřeba otálet.

acacia
18. zář 2012

@andelka Je vždycky lepší, když to tak je, souhlasím. Fakt je, že nás to s manželem hodně spojuje. Kmotra naší dcery má nevěřícího snoubence a vidím, že to jisté komplikace přináší... třeba jak obřad v kostele apod.

andelka
18. zář 2012

@werumka
@blahova_andrea je to tak. Pokud to dobře pochopí, bude vědět, že ho to "nezabije" ale manželce velmi pomůže. Jak jsem psala o tom expartnerovi, tak ač ateista, při křtu se mnou byl. Prostě proto, že to pro mě byla významná událost. Ale to byl ještě zamilovanej, kdoví jak by to bylo v dalším životě...

@acacia jj, ten základ stejný je vidět a hodně to zjednodušuje život.resp. nekomplikuje.

acacia
18. zář 2012

@blahova_andrea Dělá se to myslím, kdy chtějí rodiče 🙂 . Žádný minimální věk na to není. Máme... osmý den po porodu, jako se obřezávali židovští chlapci... a křest je obřízka srdce 🙂 . Včera bylo sv. Hildegardy, což je její křestní patronka. Tohle vymyslel manžel a já jsem byla pro. Bylo to moc krásné.

andelka
18. zář 2012

My teda jsme staršího křtili v 5m a mladší ještě pokřtěný není 😅 nějak se furt nemůžeme domluvit a hlavně "sehnat" kmotra a vymyslet to kde a co a jestli pak bude oslava..a kdy příbuzní můžou atd. Moc se těším, až to konečně vykoumáme a domluvíme 😵

blahova_andrea
18. zář 2012

@andelka to je moc krásné, ale jak říkám, pro mě je pozdě...já už dítě mám a rozhodně ne s nikým tak "idylickým", navíc já se moc nezdržovala na místech, kde se dají potkat věřící, když sama věřící nakonec nejsem

blahova_andrea
18. zář 2012

@werumka ano, určitě záleží na tom proč nechce, ale pokud není věřící, tak to chápu. mě svatby v kostele nijak neoslovili a tak ho trošku chápu. jedna věc je udělat to kvůli manželce, ale druhá je, že mu to může být proti srsti. přece i on by měl absolvovat přípravku, slíbit, že děti povede k víře a takové ty věci, co k tomu patří a pokud mu to nic neříká...já třeba kvůli těmto vnitřním rozporům nepokřtila syna, ač jsme s přítelem oba pokřtění. nežijeme správně podle víry a jít do kostela a slibovat tam něco, co nehodlám dodržovat jen kvůli starší generaci příbuzných, jako to udělala např. moje nevlastní sestra...to ne.

andelka
18. zář 2012

@blahova_andrea no jo, však to je ideál, jako všechno, často se od něj člověk dost vzdálí 😉 no však já se vůbec divím, že jsem svého muže potkala, úplně náhodou na brigádě při volbách 😀 jinak jsem akorát chodila do kostela, ale jinak jsem ve svém věku neznala v podstatě ani živou duši 😅
Já myslím, že tohle tam slibovat nemusí, spíš, že manželce nebude bránit, ne že je povede k víře přímo on, to by ani jaksi nešlo..
Tvůj postoj naprosto chápu, ono je to upřímnější a poctivější, než když někdo pokřtí mimino kvůli babičce, nebo že se to tak dělá, ale pak "skutek utek".

blahova_andrea
18. zář 2012

@andelka tak to bylo asi to osudové 😉 prostě jste se potkat měli.
máš pravdu, na Boha sice nevěřím, ale pokud by přeci jenom byl, tak by se mu určitě takový křest nelíbil, já jsem pro nechat prcka ať si časem vybere sám, co ho osloví, proč ho křtít, když se rozhodne nakonec být budhistou? mě to neublížilo, ale taky mi to nic nedalo, tak to chci zkusit jinak. v tomto jsme teda s přítelem úplně za jedno. pokud se děti rozhodnout být věřící, osloví je nějaká víra...proč ne? bránit jim nebudu. i když teda s muslimské víry bych nadšená nebyla.

andelka
18. zář 2012

@blahova_andrea no to jo, byla to haluz jak hrom 🙂
Mi je to moc sympatické..a určitě i kdyby se z vašeho dítka křesťan stal, tak v jeho očích budete výš jako lidi, co nechtěli lhát "pánubohu do oken" než kdybyste to udělali a přitom to tak necítili.

satynka
autor
18. zář 2012

Holky moc dekuji,ale problem je trosku jinde,ani ja nechci rici ano cloveku ke kteremu nic necitim,kdyz jsem pokřtena a nemela jsem svatbu v kostele,pry snad mozna muj snatek neplatny.Vyřešil by to rozvod ?

satynka
autor
18. zář 2012

A nebo slibovat pred bohem při svatbe neco co nejsem schopna splnit ? Ziju ve slozitem vztahu a dobudoucna nevim,jak to dopadne,manzel se chova ke me hrozne a zacina to mit uz i negativni dopad na me deti.Jake je pro mne řešení,kdyz tak toužím jít ke svatému přijímání.

andelka
18. zář 2012

@satynka podle církve nejsi vdaná (pokud teda byla svatba na úřadě později než křest) 😉 žiješ v nesvátostném svazku, "nepovoleném", v hříchu v podstatě, takže proto ti jsou určité věco odepřené.
Mi se ten tvůj chlap vůbec nelíbí 😒 podle mě by řešením byl rozvod a najití lepšího životního partnera.