Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

cirrusa
26. bře 2013

@jetynka taky jsem chtěla - pro oplatky na velikonoce (ty úlomky z hosttí), ale nevím nevím jak to výjde s časem

jetynka
26. bře 2013

@cirrusa ale vždycky je tam nemají a když jo tak to zmizne jak pára nad hrncem 🙂

andelka
26. bře 2013

@jetynka přesně tam chci 🙂

andelka
26. bře 2013

@cirrusa
@jetynka uděláme sraz ne? 😀

jetynka
26. bře 2013

@andelka ti co tam prodávají tak je znám z kostela, jsou fajn a umí poradit 🙂 já se tam právě chci zeptat na tu bibli na dobrou noc.

jetynka
26. bře 2013

@andelka jasně jsem pro 🙂

cirrusa
26. bře 2013

@andelka
@jetynka ech co by ne - Katku jsem iděla včera s Míšou už jsem se neviděla ani nepamatuji, asi když byla Barunka malá 🙂

samozřejmě, že to hned zmizne, většinou to vykoupíme my 😀

jetynka
26. bře 2013

@cirrusa Odkud přesně jsi???

andelka
26. bře 2013

@cirrusa
@jetynka svět je malej 😀

jetynka
26. bře 2013

@andelka No tak s tímhle tvrzením souhlasím, za posledních pár dní zpátky určitě 😀, potkala jsem tu několik lidí a buď zjistím, že bydlí kousek ode mně, znají mou rodinu, kamarádky anebo je znám ze studentských let no sranda 🙂

cirrusa
26. bře 2013

@jetynka heh, dám ti jiné indicie 🙂 na táboře jsme spolu spaly ve stanu, pár let spolu ministrovaly a tvého bratra jsem si chtěla asi tak před 15 lety vzít za manžela 😀

jetynka
26. bře 2013

@cirrusa Barča ... s Mariankou??? 😀

jetynka
26. bře 2013

@cirrusa 😀

ruzenkas
26. bře 2013

@andelka Myslíš církev? Československá husitská - farářka mě učila a hned jsem věděla, že tam budu a jsem "doma" byla jsem se podívat i v jiné církvi, ale tam jsem se cítila nesvá,m nežádaná..
@idoch koukala jsem, že se chystáš v sobotu na křest - budu na tebe myslet, držet palec a přeji, aby vše proběhlo v pořádku a ve zdraví :o)
@cirrusa To máš pravdu - četla jsem ale i bohužel v nějakých dotazech na církev, teď nevím jakou, zda se dá křest nějak "smazat", že rodiče za něj rozhodli když byl miminko a jemu to vysloveně vadí, že je pokřtěný a nesnáší církev...apod. :-/. Ale asi je vše o výchově, věřit člověk nemusí, ale měl by mít úctu.

andelka
26. bře 2013

@ruzenkas jj, aha..to je fajn 🙂 mě ani nějak nenapadlo se jít "podívat" jinam 😅

ruzenkas
26. bře 2013

@andelka My jsme byli - jako naše církev, pozvaná do jiné církve a tak proto. Mně i farářka říkala, abych se šla podívat jinam 🙂

Dneska jsem si koupila ilustrovaný průvodce Biblí - moc hezký 🙂

cirrusa
27. bře 2013

@ruzenkas tos moc hezky napsala "člověk věřit nemusí, ale měl by mít k ní úctu" 🙂 přiznám se, že proto nečtu nikdy žádné diskuze pod články týkajících se jakkoliv církve (volba nového papeže, restituce, nedělní zamyšlení...) na veřejných forech. Chybí tam úcta 😒

mahafi
27. bře 2013

@idoch to je krásný s tím křtem 😵 , mnoho Božího požehnání přeju 🙂.
Ta biblická leporela jsou super, mně se podařilo sehnat už jen Jonáše, ostatní ne.. kdybyste na ně někdo narazil, tak mi dejte prosím vědět 🙂. Teď máme tu novou edici a ta je taky fajn 🙂. Ještě má hodně ráda moje první modlitbičky a dětskou bibli.. a kancionál a zpěvníky obecně 😀, mi vždycky přinese fléétnu zpěvník a buď "hraje" sama (to je o uši, jistě si to dovedete představit 😀) nebo mám hrát já.. je to pěkný 🙂. Ještě musím sehnat nějakou pěknou Velikonočníknížku, asi se stavím v karmelitánské prodejně, budeme kousek odtamtud.

cirrusa
27. bře 2013

@mahafi ještě že to zpívánkování je 🙂 "kdo zpívá, dvakrát se modlí" Na Vánoce jsem manželovi nadělila kytaru, brknáme na ni všici, já se právě snažím Mariánce zpívat a hrát písničky z Hosan a Koinonie, v duchu si říkám, že se tak modlí aspoň jednou 😵 na klsickou modlitbu u nás ještě nedošlo 😒 Já mám skvělé Velikonoční knížky od Janšty, resp. ony jsou postní (a o době Velikooční), ale je to už na větší děti, tak kolem 8 let 😖 pokud něco vybereš, dej vědět, ráda se inspiruji

ruzenkas
27. bře 2013

@cirrusa S tím naprosto souhlasím. :o) taky si myslím, že je jedno, do jaké církve člověk dochází, jaké názory přijímá - ale vzájemně by se měli i lidé věřící respektovat a neříkat, že tahle církev je taková a maková...

Ono celkově mezi lidmi chybí úcta a pokora. Neříkám, sama se taky nechovám přesně tak jak bych chtěla a taky ze mě vylítnou věci, kdy jsem totálně nepokorná a někdy jsem naštvaná na vše kolem, ale pak si řeknu, že se mám starat sama o sebe, sama se snažit být taková, jak si myslím, že je dobré být. Je to ale hodně těžké a člověk se učí celý život. A hlavně mít ráda sám sebe...to mi nejde vůbec ☹

mahafi
28. bře 2013

@cirrusa Koupila jsem nakonec tohle, byl to rychlovýběr.., v obchodě bylo vedro a M. to nějak nedávala.. navíc jsem jí měla v šátku a dětský knihy měli tak do výše kolen.. fakt ideální výška 😀. Takže jsem popadla první (a myslím, že jediný) velikonoční příběh pro mrňata a šla jsem (no pak jsem ještě koupila stvoření , duhové modlitbičky na dobrou noc 😀). Ale je to pěkný, jen to má normální stránky, což teda M. dost oceňuje, já už míň, protože se bojím, že to dlouho nevydrží 😀 http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Velikonocn...
Možná bych vzala ještě http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Velikonocn... (pro to skočím asi zítra), toho autora mám hodně ráda, píše krásně a srozumitelně 🙂.

cirrusa
28. bře 2013

@mahafi tak u mne to bylo dneska nad mé síly. Byla jsem na Missa Christmatis a pak se do prodejny nahrnulo tolik lidí (je to hned vedle katedrály), že jsem to odsunula. Možná zítra, ale pochybuji, doma je toho fakt hafo na dodělání a nechce se mi kvůli tomu trajdat do města (bydlíme na vesnici u Ostravy)...tak ještě uvidím. Jinak u nás proběhlo nějaké vysvětlování proč teď budeme chodit mnohem častěji do kostela, ale myslím, že to nepobrala 😒 Význam Jidášků teda určitě ne 😀

mahafi
28. bře 2013

@cirrusa jéé, já nebyla na té dopolední mši nikdy ☹, snad se mi to někdy povede.. no s naší výtržincí je to asi jen sen 😀. Jo a udělala jsi mi radost s tím zpěvem a modlením.. věříš, že já až donedávna písničky za modlitbu moc nepovažovala (ani nevím proč, prostě mi to přišlo tak nějak automatický, že si pořád něco zpívám (no.. já spíš "zpívám") 🙂. Hlavně v mém podání jsem si myslela, že Bůh musí spíš trpět 😀.

Dneska to bylo na mši úžasný 🙂, Madlenka teda musela částečně chodit ven, protože jí kostel byl moc malý 😀 a užívala si dřevěnou podlahu, kde se to krásně rozléhalo.. jistě k radosti všech přítomných 😀, ale jinak byla hodná 🙂, to mě potěšilo. Kněz tu dnešní mši trochu osekal, nemyl třeba nohy (no spíš neledoval), ale vzhledem k M. jsem byla spíš ráda, že je to kratší.

Jo M. zatím moc význam velikonoc nevysvětluju.. měla jsem snahu jí nějak říct ráno, co se dneska bude v kostele dít, ale bylo jí to šumák 😀. No u jidášků.. tam jí zajímalo hlavně to, že si mohla trochu popatlat s těstem a pak je ochutnat 😀.

cirrusa
28. bře 2013

@mahafi u nás to bylo kapánek horší. Půlku mše teda byla Ok, nasáčkovala se dopředu k babičce 😵 , ale pak přišla k nám a finito. Pořád si chtěla povídat, dělat vyloženě vylomeniny (začala zívat na celý kostel nahlas, ani ruku si před pusu nedala), hrát si s bratránkem. To hraní by mi až tak nevadilo, ale nedělní zkušenost praví, že když si M. hraje s bratránkem, tak se začnou honit, pištět a smát na celý kostel, tak to radějji se snažím zatrhnout už v zárodku 😀

Ty jo, u vás se ještě myjou nohy? Kamže to chodíte do kostela? Musím se někdy podívat 😵 😵 Já musím kluky pochválit dneska za kadidlo, pěkně to okouřili 😵 😵 😵 - jadna babča omdlela a mi se udělalo vzadu šoufl (ale to je mi teď v mém stavu ze všeho). Jsem ráda, že sis mši užila, to je vždy požehnání, když se zadaří🙂

Mě trošku mrzí, že to nepobrala. Ze školky si donesla domů, e Velikonoce jsou svátky jara, jejichž smyslem je Vel. pondělí, tedy šmigrust. Dneska jsem to doma ještě nadhodila, ale manžel říkal, ať ji ještě dám rok čas. Nevím...Má 3,5 roku, to už by to mohla nějako pobrat, co říkáš? 🙂

mahafi
28. bře 2013

@cirrusa já myslela, že se to mytí běžně dělá.. aspoň ve dvou farnostech, kam jsme chodili předtím ano.. a vždycky ty mše byly tímpádem dlouhý (což já si užívala, filip už míň 😀). Loni jsme byli prvně na Velikonoce jinde a byla jsem v šoku, že kněz nemyl a myslela jsem, že to je tím, že je už stařičký 😀. Dneska jsem se moc nedivila, protože kdyby měl mýt nohy, tak mu v kostele nezbyde mnoho normálních účastníků 😀 (nás bylo tak cca 16 vč. dětí, to byl trochu šok, já čekala narvaný kostel). Chodíme normálně ke katolíkům.
Ona M. strhla k hlasité chůzi ještě jednoho chlapečka, který z ní byl úplně unešen 😀 (což tatínek trochu těžce nesl, že jeho chlapeček dělá výtržnosti 😀). Takže v úplném klidu nebyla (jsem jí tam vzala ty její biblický knížky a to jí bavilo 5 minut 😀). (a já taky nebyla soustředěná celou mši.. to mi od doby, kdy mám M. moc nejde ☹, ať jdu do kostela sama nebo s ní, tak mi pořád myšlenky ubíhají k ní..)
Jo, ještě doporučuju http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Muj-prvni-... to M. miluje (no u ní je těžký najít knížku, kterou nemá ráda, ale tohle je udělaný moc pěkně).
A s tím v kolika letech jsou děti zralý na to pochopit význam Velikonoc, nejsem ta pravá osoba.. sama jsem křtěná až v 18 a M. je zatím 19 měsíců, takže těžko říct. Ale zeptám se zítra kmotřenky, co o tom ví (tý jsou 4🙂 ).

cirrusa
29. bře 2013

@mahafi no já chodila do dvou farností v Ostravě (před svatbou a po svatbě) a do jedné v Brně a nikde nic 😕 ale pravdu máš, že dělat to včera, tak nám tam umrzne půlka kostela 😀 U nás teda bylo fest narváno, farnost se skládá ze 4 vesnic a pouze ve dvou byla mše, takže zbytek se musela nasáčkovat k nám nebo do té druhé (kde byla ale mše někdy ve 4, což je pro pracující lidi docela mimo). 16 lidí mi příjde mazec. Vy bydlíte někde na vesnici? Opuštěné? 😀

Misálek máme, držel nás tak do dvou let, teď už nás moc netankuje...Musím na té literatuře zapracovat. Hele, to by mne doecela zajímalo, zeútej se jí🙂 a pokud bude vědět, tak hned vyzpovídej i rodiče, jak ji to podali, od kdy a jakým způsobem 😵dík

andelka
29. bře 2013

@cirrusa v Přívoze se normálně myju nohy 😉
Velikonoční předsevzetí...nakoupit knížky a více zpívat 🙂

mahafi
30. bře 2013

@cirrusa u nás byla v pět a spojený taky mše dvou farností (spravuje je jeden kněz) a normálně jsou v neděli kostely ne úplně prázdný.. ale asi se lidi ještě nestihli vrátit z práce, nebo nevím 🙂.
Včera jsem byla u františkánů, trvalo to dvě hodiny 😀, naštěstí jsem byla sama, bez M. ta by to opravdu nedala a navíc by tam ani neměla kam pobíhat a já jí kde honit (pro narvanej kostel) 😀.
Jo, tak pro vás už je ten misálek moc pro prťata, vy jste už jiná věková kategorie 🙂. jo a ptala jsem se na to, co vědí o velikonocích a kamarádka říkala, že šestiletý kryštof už docela jo, anežka (4roky) jak co, ale že taky docela dobrý, ale že si myslí, že je to tím, že má staršího bráchu a je k těmhle věcem vnímavější. Druhá kamarádka říkala, že její holka (taky 4) moc netuší, že kluk v jejím věku věděl víc. Že je to dítě od dítěte, prý jěn kdyžtak vyprávět, nic netlačit přes moc. Tak tak 😀 (ale doufám, že jsem to pochopila a předala správně.. já už za sebe neručím 😀).

cirrusa
30. bře 2013

@mahafi snad pochopila, díky 😀 no u nás to vyvrcholilo včera četbou z dětské bible, trošku jsem to zjednodušila - Ježíše jsem podala jako hodného prince a vypadalo to, že to sedlo. Dneska bude pokračování, tak uvidíme 😉

Jak sis to včera užila? 😵

My jdeme dnesa oba s manželem na Vigílii, tchýňka nám pohlídá, sama se nabídla 😵 Tak teď tady patlám dvě svíčky a překecávám R., ať si dneska a zítra veme sako 🙄

JInak hlásím - před domem na zahradě stromečky bazdobené vajíčky, v troubě je mazanec, v druhé troubě peče se listové těsto, ještě nás čeká beránek. Už mne chytla taková hezká nálada. Jen mne mrzí, že v TV nedávají žádné pohádky, chtěla jsem M. něco za podměnu pustit...

andelka
30. bře 2013

@cirrusa jé, na vigilii jsme nebyla ani nepamatuju..obvykle jsem o velikonocích kojící nebo hodně těhotná 😅
sako? proč? 😕
U nás je klídek, peče se mi chleba, vajíčka uvařím a ozdobím zítra. A zkusíme jít zítra na mši. doufám že děcka nezboří kostel.