Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

eficenka
14. črc 2012

ahojky, tak my zatím mimi čekáme, ale brát je budu od malička, ccca od půl roku..
záleží jak je to v kostele u Vás "zařízené" u nás jsou všichni zvyklí, že tam děti pláčou, smějí se, povídají a když je třeba něco udělat, tak můžeš jít do sakristie, kde je k dispozici pitná voda a odtud není slyšet když dítko brečí...
Pak místo kázání po evangeliu mají děti svůj program - nějaká katechetka se jim vždycky snaží po jejich vysvětli že se třeba má mamince a tatínkovi pomáhat, že se nemá pomlouvat atd... pak děti dostanou nějaký obrázek, pak pokrašuje mše a na konci mše jdou vždycky všechny dětičky s panem farářem do sakristie pro obrázek...

satynka
autor
14. črc 2012

Je dekuji,jak to popisujes zni to moc hezky,asi vsechno u nas nebude, jsem z vesnice, ale ty obrazky a tak to je i u nas,zatim chodim bez nej abych mela klid na vnimani msi,vykladu,protoze jsem opravdu zacatecnik,ale uz se tesim ze broucka vezmu sebou 🙂

eficenka
14. črc 2012

@satynka
no uvidíš, někdy když jdu s neteří do kostela na vesnici, tak je to docela jiné... jen začne plakat, tak se už babičky otáčejí a já mažu ven 😀
asi taky záleží na panu faráři atd... v každém kostele je to úplně jinak... Možná by neby špatný koupit misálek -taková dětská malovaná knížka, kde jsou obrázky jak probíhá mše..
http://www.knihy.cz/nedelni-misalek/d-94482/
ale když začneš chodit se synem, určitě už nebudeš vnímat uplně vše... ale jak říká náš pan farář, rodiče mají dvakrát zaslouženou odměnu 😉

lanka
14. črc 2012

Krásná myšlenka. S první dcerkou jsme to realizovali tak cca od půl roku. Ale že jsme v malé dědině a ona byla nejmladší. Já hned po ní další nejmladší v kostele, tak jsme tam byly dost za atrakci. Taky farář si stěžoval že "babky" místo aby mši sledovali dívaj se co provádí malá a mluví na ni.
Ale i tak jsme chodili.
Co máme druhou tak jsme v kostele byly snad 2x protože jdem z jedné nemoci do druhé a to věčný pokašlávání "babek" v kostele jim na zdraví zrovna nepřidá. Páč "babky" to maj jak povyražení a jak je jim trochu líp tak nemocná nebo zdravá vyrazí a my to pak při naší nemocnosti obvykle odskáčem....
Taky je potřeba počítat s tím že jak je dítko trochu zvídavé tak ze mše ani z kázání nevim nic..... abych je stihla uhlídat. Tudíž leda by se počítala přítomnost k dobru... 😀 😉
Co se mně týče tak naladit proglas a co chci vyposlechnout doma....
Dětská malovaná knížka je docela dobrý tip na jednu dvě mše.... pak už ji čte rychleji a začíná se nudit.... posléze ztratí zájem úplně......
Moje máti to řešila piškotama. My varhanama.... Varhanice když zrovna nehrála tak varhany zablokovala - uvolnila místo a malá "hrála" a ty chvíle kdy hrála varhanice s tím zpěvem zaniklo co prováděla.... 😔 😀
Určitě počítáme že se časem zase vrátíme... ale ono je to jiný s ročním co se plácá po čtyřech po zemi a jiný se starším dítkem...

pet.s
14. črc 2012

@satynka jsem na tom úplně stejně jako Ty.. u mých velkých dětí, ale je to jiné..obě se nějakou souhrou náhod dostaly k jednotě bratrské, v podstatě tam přetrpěly ty nejblběhší roky. Tedy alespoň Bára. Já jako Husákovo dítě jsem jim v tom nebránila, ale ani neuměla odpovědět na otázky, které v sobě měli. Bára asi věří, Dan nevím, myslím, že ne. Nebo to spíš neřeší.
Já začala věřit mnohem později. A právě i já bych chtěla Terezku vést k životu ve víře. Ale je těžké se zvednout a jít někam do kostela, když se pomalu neumím ani pokřižovat. Ale potkala jsem faráře právě z té jednoty a začneme tam chodit nejprv do klubu pro maminky a uvidíme.

diviska
14. črc 2012

@satynka ahoj, moje dcera byla poprvé v kostele v osmi týdnech. Farář jednou tam řekl hezkou větu, když tam bylo hodně dětí a různě tam běhaly, plakaly a smály se atd, tak řekl těm starším sestrám a bratrům něco ve smyslu, že možná někomu může připadat, že děti ruší a že by tam neměli být, ale že děti jsou budoucnost a že je dobře, že jsou tak otevření před Bohem 🙂 to se mi líbilo a myslím, že je dobré děti do kostela / nebo na schromáždění jako takové/ brát..

satynka
autor
14. črc 2012

Holky mockrat vam dekuji,uplne jste mne povzbudili vsechny,ja totiz okolo sebe moc veřících nemam, v kostele u nas moc mladych nechodi,říkala jsem si ze musi byt mladych veřících vice a jsem rada,ze jsem vas tu mohla videt a slyset vase nazory.Pan farař me uz tak trosku informoval ,jak se vedou male deti k viře,takove to naucit je dekovat bohu uz kdyz jsou malinci a ze nic neni samozrejmost,aby to vedeli.Me vira v boha vyplnila obrovske misto v mem srdci a udelala me stastnou.To co ted citim je opravdu velke a jsem za to opravdu vdecna 😵 Ze jsem tohle mohla poznat,jen skoda ze jsem nemela tu moznost poznat to drive. . ale hlavne ze ty starsi deti jsem k tomu nevedla.Adamek je jeste tvarny,ale Radim uz se me tezko oslovuje.Ale nadeji tam vidim.

slundo
15. črc 2012

Tak já napíšu zase něco jiného..... osobně se mi nelíbí když je v kostele hluk, děti tam jen baští, brečí, zlobí a vůbec nevědí co se děje. Rodiče na ně pořád koukají a upřimně mi přijde, že jejich účast na mši je spíš fyzická než duchovní. Ale to je opravdu jen můj pohled a nechci tím říct, že děti do kostela nepatří . Jen mi ten hluk přijde vůči ostatním neohleduplný a osobně si ani nedovedu představit jak budu děcku vysvětlovat, ž má být v kostele hodné a naslouchat, nebo si v lavici prohlížet knížku, když ostatní děti po kostele běhají.... Zatím začnem se společnou modlitbou a čtením dětské bible, povídání o Ježíšovi apod. a až povyroste a bude více vnímat, bude chodit i do kostela. Jinak samozřejmě dvouměsíční spící miminko a roční dítě, které chce pohyb je rozdíl 🙂

slundo
15. črc 2012

Tak já napíšu zase něco jiného..... osobně se mi nelíbí když je v kostele hluk, děti tam jen baští, brečí, zlobí a vůbec nevědí co se děje. Rodiče na ně pořád koukají a upřimně mi přijde, že jejich účast na mši je spíš fyzická než duchovní. Ale to je opravdu jen můj pohled a nechci tím říct, že děti do kostela nepatří . Jen mi ten hluk přijde vůči ostatním neohleduplný a osobně si ani nedovedu představit jak budu děcku vysvětlovat, ž má být v kostele hodné a naslouchat, nebo si v lavici prohlížet knížku, když ostatní děti po kostele běhají.... Zatím začnem se společnou modlitbou a čtením dětské bible, povídání o Ježíšovi apod. a až povyroste a bude více vnímat, bude chodit i do kostela. Jinak samozřejmě dvouměsíční spící miminko a roční dítě, které chce pohyb je rozdíl 🙂

veruska007
15. črc 2012

@satynka Ahoj, jsme věřící, s prvním dítkem jsem začala do kostela chodit po šestinedělí, s druhým hned, jak nás pustili z porodnice. Jsem z města, ale chodíme do kostela i na výletech nebo návštěvách, kde nejsou na děti úplně zvyklí. U nás je to pohoda, pro děti je boční kaple, dětí je tam aspoň 50. Jinde sedím nakraji nebo vzadu, abych mohla v případě nouze zdrhnout 😉.

Jinak náš farář říká, že do kostela má rodina chodit celá - proč a taky s kým a jak nechávat dítě doma? Navíc neděli má prožívat rodina společně. S dítětem se má jít ven, jen je-li hlasitější než pan farář.

Osvědčily se mi knížky, křupky, hračky... kdyžtak nechám malýho lozit po stupních bočního oltáře, capat kolem kočárku... podle věku.

Vždycky vzpomínám na citát: Nechte maličké přijít ke mně... a vůbec, nechci, aby chození do kostela byla pro mé děti povinnost, ale samozřejmost.

eficenka
15. črc 2012

@veruska007
krásně napsané... i já to vidím stejně a mám radost když vidím v boční lodi, popř. v sakristii plno kočárků a běhajících dětiček 😉
bohužel , někdy na vesnici semi už stalo že mě pár babiček okřiklo, ať jdu s malou (neteří) jinam, že neslyší jak malá povídá... tak taky zůstávám vzadu pro případ, že bych musela s ní odběhnout 🙂

veruska007
15. črc 2012

@eficenka Díky. Já si myslím, že určitá hladila hluku je prostě pro děti normální, totálně utlumit se nedají. My teda byly děti pecky, tichounké.... ale sama mám takové čertíky. No, a když už jsou moc hlučné (řvou, vztekají se), jdeme na chvíli ven. Kdyžtak si promluv s farářem, ať Ti řekne, jak se zachovat (předpokládám, že řekne něco jako kněz u nás). A třeba ho popros, ať na toto téma udělá kázání.

No, když jsou děti tichounké a jen šeptají nebo tiše jezdí s autíčkem po podlaze a nějaké bábině to vadí, tak to buď ignoruju nebo jí vysvětlím, že chce-li mši bez dětí, ať přijde ve všední den. Ale nedělní mši slaví celá farní rodina a do ní patří i děti se svými přirozenými projevy. Jedné dost nepříjemné babce jsem taky řekla, že je mi velmi líto, pokud se její děti narodily bez hlasivek, ale naše jsou prostě zdravé a chovají se jako děti 😉.

Velký binec je v kostele nechat nedělám, ale když někomu vadí pidi-ruch, měl by se naučit to překonat. Děti do kostela patří. Však já taky musím přežít, když si babky za mnou povídají o tom, jak dlouho čekaly u doktora a u kadeřnice, jak faráři napovídají, jak někdo falešně (a s gustem) zpívá...

Tož tak. Do divadla bych děti kvůli jejich rušení nevzala, ale mše je v podstatě hostina a slavnost, ne?

satynka
autor
15. črc 2012

Dekuji za zkusenosti,ja zatim broucka nebrala kvuli sobe,abych aspon neco dohnala s vedomostma v teto oblasti,kdyz jsem zacatecnik.Ale nemuzu se dockaz ,ze uz ho tam brzy vezmu sebou,zatim me s nim ma kdo byt,takze tohle problem nebyl.

satynka
autor
15. črc 2012

@veruska007 :Dekuji moc hezky jsi to napsala,jen jak pises o te rodine,muj manzel jeste k tomu zatim nedospel,nebrani se k tomu uplne,ale zatim kdyz se ho zeptam,tak jen takrci rameny,ja pochazim s neverici rodiny,presto jsem pokrtena byla.Vsechny me deti jsou pokrtene i v dobe i kdy jsem nebyla verici.nebyla jsem k tomu vedena.Nikdo me nenutil,nepresvedcoval ani k tomu neprivedl,prislo to samo postupne pomalu,jsem strasne moc za to vdecna.Ted si teprve budu dodelavat svate prijimani.Moc se na to tesim a doufam ,ze casem dojde i na biřmování.Jen doufam ze casem manzel k tomu prijde a vezme si me i v kostele.Chtela bych to pristi rok v březnu ,budeme mit 20let vyroci svatby. Farar rikal ze to by bylo hezke. A manzel by to i rad udelal kvuli me. Ale poradte ma to smysl ,kdyz on tomu sam neveri,aby rikal ano,kdyz zatim verici neni ? Mam z toho divne pocity.

satynka
autor
15. črc 2012

@eficenka
@diviska
@eficenka
@pet.s Prosim i vas vsechny o nazor,zda si brat manzela v kostele k 20 vyroci svatby,kdyz on sam zatim verici neni.Popsala jsem situaci výše.předem vam mockrat dekuji za jakykoliv nazor. ☹

veverka83
15. črc 2012

@satynka Já sme obě své děti brala od malička.První asi od tří týdnů.druhé asi od pěti.V něděli máme dětskou mši,kde nikomu nevadí, že sem tam zapláče nebo se prochází po kostele.Máme úžasného faráře a krásně se jim celou mši věnuje, soutěží, umí je motivovat a to nejen děti.Spousta mladých, co chodili z donucení a většinou stáli za kostelem, tak i ti hltají každé jeho slovo 😉 😉 S manželem bych to probrala a rozhodnutí nechala na něm 😉 Držím palce a fandím 😉 😉

satynka
autor
16. črc 2012

@veverka83 :Dekuji moc 😉 ,manzel by chtel ,ale problem je v tom ze on by chtel byt verici a je rad ,ze ja jsem,ale zatim proste k tomu jeste tak uplne nedospel a jde o to jestli tlacit na pilu a s vyrocim 20let svatby,tuhle svatbu v kostele udelat.Bude to jeho ANO mit nejaky smysl ? Nebo radeji cekat,az k te vire dospeje a zdali vubec,ikdyz si myslim ze snaha je,ale vazne nevim,co by bylo lepsi.On kvuli me to ano rekne a rad,ale ma to nejakou vahu,kdyz verici zatim neni ?

veverka83
16. črc 2012

@satynka Tak myslím, že už to,že by chtěl být věřící hodně znamená.Záleží,jestli s tebou chodí do kostela, jak se chová,to je těžké říct,když o něm nic nevím.Rok je ještě dlouhá doba, tak třeba se posune za tu dobu dál.Uvidíš 😉 😉

satynka
autor
16. črc 2012

@veverka83 : dekuji moc,no prave se mnou do kostela nechodi a to vyroci 20lete je v breznu a farar chce aby jsme chodili na ponauceni uz ted od rijna.Takze moc toho casu neni.Takze to rozhodnuti zbude asi na me,ale nevim nechci udelat chybu.Zrovna nemame s manzelem uplne jednoduche obdobi,ale rikam si ,nepomohlo by to tomu nasemu vztahu ta svatba ? Chtela jsem se na to zeptat i farare,co si o tom mysli,ale nenasla jsem odvahu.

eficenka
16. črc 2012

@satynka
ahojky,
tak já taky nemám věřícího manžela a asi nikdy nebude... Moji víru respektuje, uznává, ale prostě nevěří...
Svatbu jsme měli v kostele, ví že to pro mě moc znamená a i pro něho říkal, že to bylo takové zvláštní, jakoby něco slavnostnějšího a vážnějšího než na úřadě.....
Svatbu jsme měli v bazilice, nádherná a ráda na ni, i manžel, vzpomíníme 😉

popellka
16. črc 2012

U nás jsem věřící já, ale manžel ne. Svatbu jsme měli v kostele, malá je taky pokřtěná, ale chybu jsem udělala, že jsem s ní nezačla chodit do kostela hned od mala. Každopádně se tam chystám některou neděli, jenže nám to většinou tak blbě vychází se spaním ☹ je tady mše v neděli v 9 - ona ale v půl 10.tý chodí spinkat do postýlky (v kočárku se jí moc dobře nespí ☹ a pak je akorát protivná a ukňouraná) a nebo v pátek ve 4 odpoledne a to taky spí - ještě spíme 2x denně! samozřejmě, že by možná usla i v tom kočárku, je to z části i z pohodlnosti - že prostě chcu, aby byla pěkně vyspaná ☹ každopádně bych byla ráda, kdyby jednou chodila i do náboženství atd....mám tady jednu kamošku, která má 3 malý děti - nejmladší je o půl roku starší, než Lenička a ti chodí do kostela pravidelně, tak snad její děti potáhnou trochu i tu našu malou cácorku 😅

acacia
16. črc 2012

My máme štěstí, oba jsme věřící. Já z věřící rodiny nepocházím, manžel ano,má 6 sourozenců. Jinak než ve víře ani dítě vychovávat nebudeme umět.
Co se týče výchovy dětí v rodině, kde je jen jeden z manželů věřící - je to jeho povinnost nechat dítě pokřtít a vychovávat ve víře. Nevěřící partner by to měl respektovat.

acacia
16. črc 2012

@satynka Je Tvůj manžel pokřtěný? Třeba jako dítě? Každopádně to jeho ANO bude mít VELKÝ smysl a především pro Tebe. Pokud jsi věřící a měla jsi svatbu jen na úřadu, tak nemůžeš přistupovat ke svátostem, takhle bys mohla. Má to velký význam pro oba a jeho ochota, to je další z kroků k Bohu.

satynka
autor
16. črc 2012

@eficenka : Tak to jsem rada ze nejsem sama kdo ma nevericiho manzela a presto to funguje,presne jak to popisujes,tak je to i u nas,manzel taky mou viru respektuje, uznava,coz jsem taky moc rada. Dekuji za nazor. 😉

satynka
autor
16. črc 2012

@popellka : Aha tak to mam s Danielkem podobne,ale manzel kdyz nechodi do kostela,tak mi ho zatim hlida.Ale uz se taky chystam ,ze ho vezmu brzy sebou.Diky za nazor. 😉

satynka
autor
16. črc 2012

@acacia : Tak tys to moc hezky popsala ,diky moc a mam pocit ze v tom je velka pravda,ze smysl to bude mit predevsim pro me.Muj manzel je nejen pokrteny,ale ma i svate prijimani,na rozdil ode mne. Me teprve ted od zari bude priprava na svate prijimani zacinat a moc se na to tesim. Tvuj nazor me docela pomohl k rozhodnuti,ze ta svatba asi bude, mozna ze prave tohle jsem chtela slyset.Dekuji 😵

crawler
16. črc 2012

@satynka my s manželem věřící jsme oba a FAnoušek byl v kostele porpvé, když mu bylo 6 dní (na nedělní mši) a od té doby chodí pravidelně bez vynechání každou neděli, modlí se s námi ráno, večer a před každým jídlem. Je to pro něj absolutně normální a běžná činnost. Od třech let bysme chtěli zkusit ministrantovat 😵

nasticka
16. črc 2012

Omlouvám se, že vám vstupuji do diskuze, ale strašně by mne zajímalo: co dospělého člověka "přivede" k víře, když k ní od mala nebyl veden...? 😕

aemmi
16. črc 2012

@satynka Tak malá s námi chodí od 10 dnů, neměl by ji kdo hlídat, my máme zatím kliku, asi do půl roku to celé prospala, ted pozoruje okolí a občas se trochu ozývá, ale s tímhle problém nemáme, dětí je tu dost a o hodně hlučnějších 😅 faráři to nevadí 🙂 jinak kdyby začala nějak více lumpačit, tak bych s ní poodešla ven, ten dětský misálek se mi líbí, časem ho určitě pořídíme.

crawler
16. črc 2012

@nasticka často jsem četla, že nejvíce konvertitů je mezi vysokoškoláky. Dospelí lidé, kteří hloubají nad celým životem, chtějí něco víc než jen materiální svět, který znají kolem sebe. Osloví je "životní styl" křesťanů, apod. možností je celá řada, za svůj život jsem poznala spoustu konvertitů a každý měl trochu jiný důvod 😉