Vychovávat dítě ve víře. Má někdo zkušenosti?

satynka
14. črc 2012

Mam 3 deti Jednomu je 19 druhemu 11 a tretimu 1rok.Behem poslednich dvou let jsem se teprv ted stala věřící.Prvni dve deti nebyly vychovany ve víře a tezko se me ted uz oslovuji.U toho tretiho bych to chtela podchytit hned od zacatku.Kdy začít brát ditko sebou do kostela ?

jannca
15. dub 2013

@cirrusa Ahojky, no já začala opravdu od mala. Starší měla možná 3 měsíce. Mám jednu písničku, tu zpívám místo modlitby a jak rostla , tak se přidávalo. Ale např. letos advent vůbec nebavil. Měla jsem příběh putování se zvířátky a nalepování...asi to bylo dlouhé.

mahafi
16. dub 2013

@cirrusa tak co, jak je? už jsi z nemocnice venku? 🙂

Můžu vás poprosit o modlitbu za mojí malou kmotřenku, jde zítra na operaci hlavičky, díky za ně 🙂.

cirrusa
17. dub 2013

@mahafi ano, prosím, už jsem doma 😵 připojuji modlitbu za kmotřenku a pevně věřím, že vše bude jak má být. 🙂

@jannca Okres Vsetín, jak to tam máte s vírou? Je to spíše katolické nebo nevěřící prostředí? Tchán si koupil na podzim domek v Kelči, moc nadšeně nevypadal - u nás byl zvyklý vést spolča, schůzky s farníky na zahradě při opékačce atd... 🙂

andelka
17. dub 2013

@cirrusa jé, my z Kelče pocházíme 🙂 a přijde mi to spíš jako katolické prostředí, zrovna moje rodina co tam stále žije je věřící hodně. 🙂 Ale nevím jak moc to tam bude "otevřené"...jsou to dost prdelovice, všude daleko..tak nevím jak to tam je s živostí. Ale faru mají mylsím pěknou, zahradu taky, v kostele bývalo dost lidí..Dobře že už jsi doma. Šetři se.

@mahafi taky se připojuji, a věřím že to dobře dopadne.

mahafi
17. dub 2013

@andelka @cirrusa holky moc díky 🙂. Taky věřím v dobrý konec, i když to bude ještě hodně dlouho trvat, ale zatím se se vším pere statečně 🙂, modlí se za ní spousty lidí, tak snad.. 🙂.

mahafi
17. dub 2013

@cirrusa mám radost, že už jsi doma.. a jak píše andělka, šetři se 🙂. Posíláme tobě i miminku moc síly a myslíme na vás 🙂.

jannca
17. dub 2013

Vsetín je akční. Máme Broučky (od 2 let), maminky scházíme se jednou za 14 dní, malou a velkou scholu, Modlitby matek...člověk si vybere. A já si vybírám a jsem spokojená.

mahafi
28. dub 2013

@michaela_2 že jsme se dneska (a tedy už dřív) viděly v kostele? 🙂 dneska jsem byla bez naší výtržnice, ale minulý týden i s ní a byly jsme taky vzadu.. (naše chtěla pořád chodit ven z kostela 😀).

michaela_2
28. dub 2013

@mahafi ahoj ano, už jsme se tam několikrát potkaly 🙂. Dneska tam Adrianka pěkně zlobila 😀

mahafi
29. dub 2013

@michaela_2 jé, teď koukám, že čekáte mimi, tak to gratuluju 🙂. A myslím, že Adrianka byla v pohodě 🙂, nerušila.. Já mám vždycky pocit, že Madlenka je tam hrozně zlobivá a že z tý mše nemůže nikdo nic mít.. 😀. Nejlepší to bylo na ten zelený čtvrtek, to lítala po kostele jak zběsilá a pěkně se to po těch prknech rozléhalo 😀. Tak pak musíme holky nějak seznámit 🙂.

martiluca
4. zář 2013

Že po dlouhé době píšu na tuhle diskuzi. S výchovou k víře mám své zkušenosti. Rodiče jsou věřící a občas mne brali do kostela a snad do svých 15 jsem byla věřící. Ale pak jsem si přečetla kompletně celou Bibli a rázem se ze mne stala ateistka. Do kostela tedy samozřejmě nechodím. Jsem členkou různých ateistických sdružení a tam jsem i potkala svého budoucího manžela, který je o skoro 12 let mladší. Naštěstí je taky ateista, neboť v kostele bych se vdávat nechtěla a nemohla. Raději přežiju řeči na radnici než kněze. A právě já bych nikdy nemohla slíbit, že povedu děti k víře, to by bylo proti mým zásadám. Rodiče s tím z jejich pohledu pochopitelně mají problémy, ale je to jejich věc. Děti nedáme pokřtít a k víře je v žádném případě vést nechceme. Pokud si to vyberou sami až budou mít rozum, proč ne, nemáme nic proti tomu 🙂 Ale my v boha nevěřili, nevěříme a veřit nebudeme, takže ačkoliv já sama byla vedená k víře, tak děti nebudou, nechceme je k tomu nutit. Sami máme oba vysokou školu (přírodovědné obory), ale přesto jsme stále hluboce přesvědčení ateisté.

bartoskovi
27. říj 2013

Ahoj maminky co jste tady jezdí některá zvás v lednu na svatý Hostýn na výkend pro manželky? Já tam letos jedu tak jsem se chtěla zeptat jestli někdo z MK nejezdí taky pořádá to Jitřenka Hranice. Jezdí tam i maminky z jiných měst. 🙂
http://cpr-jitrenka.webnode.cz/o-nas/ tady je stránka jitřenky kdyby někdo chtěl jet. Liduška

majka1niky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ilonkaseda
31. říj 2013

Mě naši brali do kostela od mala,podotýkám že nejsou žádní fanatici,ale přesto jediný efekt který to mělo je, že mě to tam nikdy nebavilo a vždy mě to otravovalo.Možná právě proto, že jsem tam jako malá musela.Proto opatrně,pokud tam děti nechtějí, nenutte je

tvarohacek
31. říj 2013

@martiluca mohla bys prosím rozvést, čím tě Bible odradila? díky.

martiluca
1. lis 2013

@tvarohacek Můžu to rozvést, ale ne krátce. 1. Nabádání k vraždám, znásilňování a jiným zavrženihodným věcem. Bůh chce po prorokovi, aby zabil syna, vraždí celá města a dokonce celé lidstvo, které údajně miluje. Příběhy plné krutosti. 2. Bůh který miluje jeden národ a na ostatní sesílá pohromy od některých celkem směšných až po vraždění prvorozených. Čili normální genocida. 3. Porušování fyzikálních zákonů, Bible doslova kálí na hlavu fyzikálním zákonům. 4. Desatero - ne, opravdu si nemyslím, že je desatero k nečemu a to si myslím, že jsem slušný člověk. Viz zde:

https://www.youtube.com/watch?v=dGswxy8500I


5. Netolerance k jiným vyznáním, Vyhrožování peklem. 6. Nerealistický popis vzniku světa a jeho vývoje, souvisí s bodem 3... 7. Bůh chtěl nechat lidstvo žít v ráji, čili v nevědomosti a bez svobodné vůle....
Můžu samozřejmě pokračovat, ale už se mi nechce. Každopádně bych řekla, že Bible je pro mne kniha plný krutosti, nesmyslných vražd a nerealistických příběhů. Pokud chcete tvrdit, že je třeba ji vykládat metaforicky, tak říkám, že je zajímavé, že Bibli mnozí věřící vykládají metaforicky když se jim to hodí a když ne, tak ji vykládají doslova 🙂

saminomimino
1. lis 2013

@martiluca problém je že bible je upravená a další věci k ní jsou vlastně výmyslem pouze církve k ovládání lidí a lidského smýšlení,jinak co se týká tvého chápání bible,co čteš to vidíš,ale bible je psaná v metaforách a čte se mezi řádky,je to příliš hluboké,ta krutost má taky své místo a je defakto zdánlivá,ale chce si to přečíst milionkrát zasebou a celou knihu,je to opravdu složité a kdo vlastně ví co tím chtěl kdo přesně říct,výkladů je tolik a co člověk to názor,přesto si myslím že slova v bibli nelze brát doslovně a každý příběh je potřeba pochopit ,to co přečteš není tak jasně dané,je to v pozadí,ale vem si už jen starý zákon a jeho začátek,že Bůh stvořil zemi za Dny,je samozřejmě bráno s nadhledem a je potřeba číst mezi řádky ,den tu může být o 100let,bible je velká hádanka

saminomimino
1. lis 2013

@martiluca "bible kálý na hlavu fyzikálním zákonům",no a co takto připustit že je něco mezi nebem a zemí?vše není jen tak jasné a prokazatelné jak my samy vidíme,jsou věci které nechápeme,ne vše vysvětlí věda

saminomimino
1. lis 2013

@martiluca většina věřících,jak je znám já,tedy ti co dodržují tradiční křesťasnské svátky a berou víru podle církve a bibli mají jako modlu,ale absolutně ji nechápou,dodržují desatero,umí se modlit,ale příjde mi že že podstatu bible nechápou vůbec,v bibli je tolik zázraků,kterým nerozumíme a rozumíme jim povrchně,i já mám s většinou výkladů velký problém,ale z mého pohledu bibli spíše chápou nevěřící,lidé otevření všemu,ne jen návštěvě kostelů,kupování odpustků,zpovědím,modlení,bible je pro daleko daleko vnímavější lidi,lidi co nemají hranice,věřící jsou ve své víře mnohdy slepí..bez úrážky pro věřící prosím

martiluca
1. lis 2013

@saminomimino Jak říkám, řada věřících bere Bibli metaforicky když se jim to hodí a když se jim to nehodí, tak to bere doslova. Přesně to mi zrovna vadí, že Bůh stvořil Zemi za 6 dní 🙂 Nejvtipnější na tom je, že existují lidé kteří zpochybňují vědecké poznatky jako Velký třesk a evoluci a skutečně si myslí, že to tak bylo. Lidé starří 900 let, chůze po vodě, změna vody na víno a podobně no co na to říci... Na světě existuje spousta náboženství. A já bych právě řekla, že spousta z nich je jen nástroj k ovládání lidí. Nebo alespoň vznikly tak, že vysvětlovaly něco co nedokázala v tu chvíli věda. I když rozumím tomu, že je jednodušší věřit v nadpřirozeno, než přijmout, že všechno ve vesmíru je jen náhoda, jak praví kvantová teorie 🙂 Krutost tam je strašná, podobně jako v mnoha jiných knihách. Jak to asi může působit na patnáctiletou dívku která je ještě naivní a věří církvi? Hlavně když víme, že církev něco hlásá a něco jiného dělá... Negativně na mne působilo mnoho knih od Mein Kampf, přes citáty Maa až po komunistický manifest. A Bible a Korán dost podobně. Bůh který dělá genocidy na komkoli není pro mne, vyvražďování měst, ba i celých národů není zdánlivá krutost ale reálná. A to nemluvím částech, kde se mluví o vraždění, znásilňování a právních předpisech za něž by se nestyděli ani totalitní státy... Takovouto knihu nebudu číst ani dvakrát, natož milionkrát 🙂 Pokud tomu někdo věří, proč ne, nemám nic proti, i když to dnes už dost těžko chápu, ale já nevěřím a šanci náboženství znovu dávat nehodlám. Bible mne naprosto připravila o jakékoli iluze z náboženství, díky ní jsem ateistkou a četba Koránu mne později jen utvrdila 🙂

martiluca
1. lis 2013

@saminomimino Že je něco mezi nebem a zemí nepřipouštím. Věda dokáže vysvětlit vše. Samozřejmě že nedokáže vysvětlit vše dnes, ale postupně ano. V minulosti jsme nevěděli co to je blesk, meteorit, kometa, dnes už to víme. Dnes umíme měnit jeden prvek na druhý, umíme věci, které kdybychom předvedli lidem v 10. století tak by nás měli za čaroděje. A. C. Clark říkal, že jakákoli pokročilá technologie je nerozlišitelná od magie.
A promiň, ale Biblické zázraky jsou naprosto proti základním fyzikálním zákonům, tato kniha doslova kálí na hlavu i té nejzákladnější fyzice. Věda je mimochodem mnohem krásnější a záhadnější než jakákoli teologie. Stačí si trošku prostudovat kvantovou teorii 🙂 Zázrakům z Bible rozumíme, jsou to pohádky neslučující se s realitou...

saminomimino
1. lis 2013

@martiluca aby jsme si rozuměli,já věřícím nejsem,ne v tom danném slova smyslu,věřímale posvém,respektive náboženství jako takové neberu,o církvi ani nemluvě,vše pro zlo,ale k bibli jako knize mám jiný vztah,vidím že si člověk co dá na fakta,beru,každý má svůj pohled na svět,já jsem zase spíše na straně opačné od vědy a fakt,nevěřím v evoluční teorii ale ne kvůli bibli a zrovna přemněna vody na víno a lidé staří 900 let mi nepříjdou jako sci-fi,při pohledu do zázraků světa a lidí kdysi dávných,věřím čemu koliv,ale jinak v zásadě souhlasím,knihy plné krutostí,kde se jen marně hledá metafora pro danné zlo,války a vyvražďování žen a dětí kvůli neexistujícím bohům,prorokům,kvůli náboženství,to jsou snad ty nejmalichernější důvody,jaké si mohli muži najít pro války,knihy jsou krutým nástrojem,ale to už odbočuji

saminomimino
1. lis 2013

@martiluca chápu,jsi čistý realista,v tomto jsem v zásadě jiná,věda ano,ale i díky ní pácháme zvěrstva na všem živém,nesnáším extrém a ve všem jí nevěřím,stejně jako tomu mezi nebem a zemí,věci ráda vidím věci jinak než ty,ale respektuji tvůj pohled na věc

martiluca
1. lis 2013

@saminomimino Evoluční teorie není teorie, ale dnes už prokázaný fakt, neexistuje jediný argument, který by ji vyvracel, naopak na její podporu můžu vznést desítky argumentů 🙂 Bůh rozhodně nestvořil svět před 6000 lety. Naopak, vesmír je starý 13,8 miliardy let a země asi 4,6 miliardy let... To víme přesně, například díky radioizotopové metodě. Nechápu, že lidi věří různým šarlatánům a pavědcům, ale skutečným odborníkům, kteří o tom ví hodně a dokáží si to obhájit se nevěří 🙂
Lidé staří 900 let a změna vody ve víno je naprostý fyzikální nesmysl, nemožné. Tehdy lidé žili sotva 40 let průměrně, dnes 80. Je to prostě pohádka a tak je k tomu potřeba přistupovat. Lidé nikdy nežili a žít nebudou 900 let. A ještě větší nesmysl je obživnutí Krista, tomu by neuvěřilo ani pětileté děcko 🙂
Nemyslím si, že kdyby nám vládly ženy, tak jsme na tom o moc lépe. Plnou vládu žen bych nechtěla ani za nic 🙂
Věda je to nejlepší pro porozumění světu co máme. Nevím co pácháme za zvěrstva kvuli vědě, to spíš kvuli absenci vědeckého myšlení pácháme zvěrstva. Náboženství ani žádná víra nemá patent na morálku. Naopak většina vědců co znám jsou mými morálními vzory. Ostatně etika není objektivní, každý si ji vykládá jinak. Věda sama o sobě žádná zvěrstva nepáchá, zneužít se dá všechno 🙂 Já jsem ráda, že máme vědu a žijeme v dnešní době, v době bez vědy bych žít nechtěla. Věda se samozřejmě může plést, ale má opravné mechanismy, když se ukáže, že něco není správně, tak se to zahodí a nahradí něčím lepším, tohle etika nebo náboženství nemá. Jinak je zajímavé kolik lidí vědu neuznává a nevěří jí, ale klidně používají počítače, lasery, rádia... tedy vymoženosti které máme díky vědě.

Hezky to říkal slavný astronom Carl Sagan: "Dnešní společnost je neuvěřitelně závislá na vědě a jejích výsledcích. Přitom ale vědce málokdo uznává, naopak každý je ponižuje, nevěří jim, neuznává je. A nad tím bychom se měli zamyslet." 🙂

Ano, jsem čistá realistka a jsem na to hrdá. Těžko můžeš chtít po budoucí manželce vědce a ženě kterou věda zajímá aby věřila věcem mezi nebem a zemí 🙂

Rovněž předkládám svůj pohled na věc.

suzanna123
1. lis 2013

@martiluca Když myslíš... 🙂

spodhorska
1. lis 2013

@martiluca moc Ti přeji abys dostala dar víry. Boží Láska je ta nejkrásnější nejúžasnější věc na světě. Až Tě potká tak to poznáš. Neexistuje nic většího ani láska tvých dětí či manžela. Pak poznáš že nepotřebuješ bibli a nic jiného, abys vše pochopila. Jeho Láska je tak velká že předčí vše. Nezáleží na tom co umíš, co studuješ, v co věříš, kdo jsi, protože on jediný Tě miluje celou. A dotek jeho Já je nezapomenutelný a nesdělitelný. Přeji Ti aby Tě to potkalo. 😉

martiluca
1. lis 2013

@suzanna123 Ano myslím, ačkoli nevím na co přesně reaguješ. Ale věda je to nejlepší co máme a má odpovědi na skoro všechno 🙂

@spodhorska Tohle je podle mne přesně zvrácenost věřících. Láska k Bohu je víc než láska k dětem a manželovi. To je prostě mimo možnosti mého chápání. A ani to nechci pochopit. Láska k někomu imaginármímu, k někomu kdo nejspíš ani neexistuje má být víc než k dětem a k muži kterého miluji z celého srdce? Ne, děkuji, nechci. Tento "dar" nikdy nedostanu. Já byla věřící, ale stala se ze mne ateistka a jsem tomu ráda. A projevuje se tady i další negativum věřících. Tendence litovat ateisty. Ty jsi taky ateistka, já jen nevěřím v ojednoho boha víc 🙂 Nechi žádný takový "dar". Já ti taky nepřeju abyses stala ateistkou, tak si to prosímtě nech. Já o nic takového nestojím. Nepotřebuji Bibli, nepotřebuji Boha, potřebuji vědu, ateismus a hlavně svého manžela kterého miluji. Nic není pro mne větší než má láska k němu. A nechápu, jak bych někoho kdo neexistuje mohla milovat více než svého muže.

martiluca
1. lis 2013

@spodhorska Já si nepřeji, aby mne to potkalo, já vím, že mne nic takového nepotká. Největší štěstí a láska už mne potkaly. Mám úžasného manžela, kterého miluji a to je por mne nejvíc co mám a co můžu mít 🙂

spodhorska
1. lis 2013

🙂

spodhorska
1. lis 2013

@martiluca Když myslíš... 🙂