Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

akshara
13. únor 2010

...konečně mám zase po čase příspěvek na nové straně jako první! 😀 😀 😀 😕 😕

akshara
13. únor 2010

...teď už pro příště jen vypilovat tu kvalitu! 😀 😀 😀

akshara
14. únor 2010

Tady jsem dnes našel zrovna příspěvek, který se asi nejvíc podílí na tom zvláštním mezispolečenském "vnímání" lidí. Podsouvání neustále nějakého třídního nepřátelství skrze vševědoucnost tajných služeb. Mě už se zdá ale takovýto vykonstruovaný brainwashing jako vcelku nudný a psychologicky velmi čitelný - průhledný. Nepochybuji, že právě odsud se seje ta okolnost ani nechtít porozumět. (viz kulturní rozdíly)

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/192094...

filipal
14. únor 2010

Paula, ved ti mozme len blahozelat, ze ti to takto vyhovuje! 😵
nuz, ale aj my zeny europanky sme rozne.

aj tak mi pripada ta tvoja rozhorcenost podozriva....ako sa hovori: Trafena hus zagagala.

akshara
14. únor 2010

Filipal 😉 , ta husa, to měla být úvaha nebo vnitřní reflexe? 😀 😝

paula
14. únor 2010

Filipal, tobe prisel muj prispevek rozhorceny?! 😕 to se divim, ja nepsala rozhorcene, jen jsem chtela objektivne napsat nazor z trosku jineho pohledu. Potrefena jsem, proto to taky muzu posoudit z jine strany. Ale husa ne. 😉

paula
14. únor 2010

Akshara a ty jsi konvertoval? A kdo te k tomu nutil, kdyz jsi muz? 😉 😀
s tim konfliktem, to mas pravdu. Je to tim, ze kazdy posuzuje jine kultury podle tech meritek, ktera jsou mu znama a nenamaha se jit do hloubky. Ale kdyz ma nekdo to stesti, ze vice kultur pozna, nakonec zjisti, ze jsou to vsechno jen lidi. 😀 😀 😀 v kazde rase i nabozenstvi je zhruba stejne procento dobrych, jako spatnych, bojovniku za mir, jako utlacovatelu.... ;-

paula
14. únor 2010

Jeste jsem chtela napsat, ze je mi moc lito tech, co si vzaly araba a nevyslo jim to a ted se ve vztahu trapi...
Na to mam jedinou radu, pokud si nekdo chcete vzit araba, muslima, zida nebo cokoliv jineho, nejlepe jeste pred svatbou mluvit, mluvit a mluvit. Ujasnit si, jake to bylo/je v jeho rodine, jak se chova jeho otec k jeho matce, co od vas ocekava a co vy ocekavate od nej, jestli chce dite vychovavat v jeho vire a jestli je to pro vas o.k....
Tim se pak predejde nedorozumnenim a vztah ma vetsi sanci.
Hlavne si nemyslete, ze se kvuli vam zmeni a bude z lasky jiny nez driv. 😉 🙂

filipal
14. únor 2010

ano, je to sranda s tou husou..... 😅
a Akshara teraz som nemyslela na seba.... 😉
ja som v tejto problematike celkom vyrovnana a neuznavam delenie muzskych a zenskych roli.
dokonca ani vychovu deti v takto zauzivanych stereotypoch.
u nas sa hovori, ze ked niekto pichne do osieho hniezda, alebo trafena hus zagagala....ked sa niekoho dotkne
dana problematika 🙂 (neznamena to prirovnavanie k husi alebo inemu zvieratu 😀)
ja len pre istotu vysvetlujem, mozno nepoznate slovenske porekadla.... 😉

nechcem zaparat, kazdy nech si odpovie sam.... 😵 som rada, ze moj muz je moj rovnocenny partner...

akshara
14. únor 2010

Ano, mluvit, skutečně poznat, a jak napsala i jedna přispěvatelka v jiném vlákně (zdálo se to tak podivné, neboť jsme málo uznali za dost), jít spolu až na dno niterného sebepoznání. Většinou je krach dán výhradně jen obejitím tohoto principu, požadavku lásky, kdy si ti dva chtějí vystačit s pouhou zamilovaností. Bohužel! Pak se jistě platí... Ale již to není daň za kulturní či náboženskou odlišnost, jak tu pěkně pověděla Paula, ale za lidskou nerozumnost, nechť je kontinentem těch lidí Evropa, Asie Afrika nebo i severní točna! 🙂

filipal
14. únor 2010

vies co Akshara? presne naopak to je. mne figu zalezi na kulturnej ci nabozenskej odlisnosti. ide mi praveze o zdravy rozum, ktory vacsine tych zamilovanych chyba a zobudia sa az ked je neskoro.
ty by si tiez mohol spadnut z oblakov.

paula
14. únor 2010

Filipal, ja jsem taky rada, ze muj muz je muj rovnoceny partner. 😉

filipal
14. únor 2010

Paula, a ked sa nechce prat, vysavat a umyvat riad ani tebe, kto to urobi?

paula
14. únor 2010

Vypere pracka, vysavani pocka a na nadobi mam mycku. 😉 Ale me se vetsinou chce, delam to pro svoji rodinu rada.
Neco jineho je, kdyz jsem byla nemocna, nebo se narodila mala a ja jsem nemohla, tak to delal manzel. 😉
A jak je to u vas? Vy delate vsechno presne stejnou merou?

akshara
14. únor 2010

Filipal, nemusím padat z oblaků, stačí, když mě budeš číst jen v tom smyslu, v jakém píšu! 😉 A propos s tím pořekadlem jsem to pochopil, jen si možná přecenila moji "duchovnost" a nepočítala, že si taky rád otřu někdy na oplátku papulu! 😝

filipal
14. únor 2010

no, hadam mi nechcete povedat, ze postavenie zien v europe je rovnake ako v moslimskom svete. 😨
viem, ze v kazdej krajine je to ine, aj dokonca v kazdej krajine.
ale kazda europska zena musi pocitat s tym, ze odchodom do moslimskej krajiny riskuje.
je odkazana na svojho manzela. v niektorych moslimskych krajinach ma zena obmedzene prava, jednoducho nie je rovnocenna s muzom.
samozrejme domace prace su len taka drobnostka.....nepodstatna...

Paula, moj muz pracuje, pracujem aj ja, ale len par hodin denne, lebo chcem a robim to, co ma naplna.
robim nieco, co je prospesne pre spolocnost aj (trochu nafukane) pre celu planetu.
ano, mam mozno stastie, ze mi to moj manzel umoznuje, lebo financne si to mozem dovolit...
co sa tyka domacich prac: ja varim a zehlim, lebo to viem lepsie. ostatne prace si delime. ale je to hlavne tak, ze robi kazdy z nas co vie najlepsie.
syn napriklad kosi, vysava...
hlavne je to tak, ze nikto mi nikdy nepovie, ze nieco nie je urobene. ked nie je, tak sa toho chyti, kto moze.
ja som jednoducho presvedcena, ze ludia maju rovnaku cenu a su si rovni - ludsky.
kazdy ma ine schopnosti, to ano.

Paula, kazdy clovek je iny, ja viem. pre mna je velmi dolezita ta sloboda. ze len ja a nikto iny nebude rozhodovat o tom, co urobim a co musim urobit. akakolvek diskriminacia je mi proti srsti.
ked ju necitis, fajn.
v ktorej krajine zijes?

filipal
14. únor 2010

oprava: v kazdej rodine

tictac
15. únor 2010

akshara, tvuj prispevek z 17.31 to vystihl presne 😉

filipal, asi se budu opakovat, ale zeny opravdu nejsou v muslimskem svete menecene 😉 spis naopak, je tam daleko vice respektu k zenam, nez v nasich zemich 😝

paula
15. únor 2010

filipal, nikdo nerika, ze postaveni zen v muslimskem svete je stejne jako v evropskem. Je uplne jine, ale ne menecenne. 😉 Opravdu si jich tam vazi a respektuji. Ale to musi clovek zazit, dokud jsem nezazila, taky jsem neverila.
A to jestli je zena a muz ve vztahu rovnocenni, nemuzes merit na tom, kdo dela domaci prace. Nakonec vidim, ze i vy to mate rozdelene, ze kazdy dela neco.
A samozrejme preji kazdemu to, co mu vyhovuje. 😉
Ja ziji v Nemecku. A ty?

filipal
15. únor 2010

ved ano, dievcata, kazdemu vyhovuje nieco ine.
nemozem ale suhlasit s nazorom, ze zeny maju v muslimskom svete rovnake prava.
ved to musite vediet. v niektorych krajinach nemozu soferovat, ani ist same von, alebo potrebuju mat suhlas muza a pod.....no, ved budte objektivne.
ak to nepokladate za menejcenne, je to zvlastne, ale akceptujem to ako vas nazor.

ano, Paula, v podstate mame rozdelene role, ale nie na zaklade pohlavia, ale z hladiska schopnosti.
moj muz je skor, ten jemny, citovy...a ja realista a praktik.
zijem na Slovensku....mam to v pase 😉

nechcela by som, aby tato diskusia vyznela ako boj dvoch kultur. skor mi islo o to, aby si nase dievcata uvedomili ten rozdiel a nevrhali sa do vztahu zamilovane, zaslepene a potom lutovali.
od vas by bolo iste fer, keby ste napisali aj tie negativne veci, ktore ich mozu postretnut. 😎

tictac
15. únor 2010

filipal, pokud vim, tak to, o cem pises, se tyka pouze Saudi a i to se meni, sice ne nijak zavratne, ale spis hodne pomalu. Ale o Saudi bych se opravdu bavit nechtela, tam neobhajuju nic 😝 Jenze vetsina holek si tuhle mensinu prevede automaticky na vetsinu 😝

osobne jsem se nesetkala s nicim negativnim, co by primo souviselo s muslimskym svetem, myslim tim nic, co by me nepotkalo v Evrope, takze jsme zase u toho, neni to o nabozenstvi, ale o lidech 😉

paula
15. únor 2010

filipal, tech negativnich veci se pise tolik, ze jsem chtela ukazat i tu pozitivni stranku veci. 😉

frisbee
15. únor 2010

pauli,jasné,mne je jedno,ako to má kto zariadené doma,mňa vydesilo to,ako ten Afgánec dopichal kamoškinu sesternicu a potom v prosinci v Londýne v čiernej kronike...emancipovanú muslimku,ktorá sa rozviedla a pracovala našli pred jej domom s odrezanou rukou a oskalpovanú,deti ju videli umierať,pomstila sa rodina za zneuctenie...toto je to,čo desí ĺudí.Ja sama korán čítam,je tolerantný,preto ma vždy udivuje to jeho chápanie a výklad a tie tragédie. 😉

binki
15. únor 2010

jedno je jasné, podle těchto tragických událostí se nedá posuzovat zbytek lidí. jsou to často přeislámské zvyky a stupidní venkovské tradice.

která z vás, byla na blízkém východě? a ještě lépe, která z vás byla v rodině, která žije na východě (páč být v hotelu na zájezdu a někde doma je úplně jiný zážitek)? budu ráda, když se podělíte. která z vás zná nějakého arabského návrháře, architekta, malíře, spisovatele?

frisbee
15. únor 2010

Mne je to jasné,ja nepaušalizujem,akurát konštatujem,že ľudia majú predsudky na základe týchto správ.Myslím,že osobne viem o Východe dosť,manžel pracoval dva roky v Sýrii 😉

paula
16. únor 2010

Frisbee, to je tim, ze ve zpravach vzdy rikaji (pisi) jen to spatne. Tragedie, katastrofy, cim vic sokujici, tim lepsi. 😉
Ale ve skutecnosti je minimalni procento lidi, kteri neco takovyho delaji. I u nas se stane, ze rozvedeny muz rozvod neunese a zenske potom neco udela ☹ Smutne je, kdyz to nekdo pak svadi na nabozenstvi. Nebo kdyz to druzi vztahnou na celou skupinu lidi, ze jsou takovi.
Prave kvuli tomu, ze lide maji predsudky se my snazime take ukazat druhou stranku veci.

binki, asi uz vis, ze ja jsem byla nekolikrat v Iraku, v rodine meho muze. V cervnu se chystame zase. 😉 Zazitku bylo tolik, ze snad ani nevim, kde zacit?!
Poprve jsem jela trosku se strachem, doma me vsichni varovali, ze jezdit nemam, ze uz se nevratime... 😒
Bala jsem se jak je to s bezpecnostni situaci a jak se ke me bude chovat jeho rodina, protoze jsou verici.
A byla jsem moc prijemne prekvapena.
Meli o me zajem, naprosto tolerovali jak se oblekam, snazili se mi se vsim pomoci - ze zacatku jsem jeste moc nerozumnela, tak vzdycky volali nejmladsiho bratra (co umi dobre anglicky) aby me prekladal. Byli jsme zvani na milion navstev.... No samozrejme neco pro me nebylo lehke a z hlediska nasi kultury nezvykle. Hlavne zachod a koupelna 😉 😀 Take jidlo uz me za 2 tydny slo na nervy a tesila jsem se na brambory. 😉 Hodne tezkosti vyplyvalo z toho, ze tehdy jeste nesel cely den proud, ale jen par hodin rano a par hodin vecer, to uz ted neni...
Ale lidi byli povahove dost podobni jako u nas. nebyli zadni fanatici ani nasilnici, prestoze jsou nabozenstvi.
Tatinek meho muze uz umrel, takze hlava rodiny je maminka a ta se tesi velke ucte, kluci co vydelaji ji vsechno odevzdavaji a ona ridi celou rodinu a rozhoduje co se koupi a co ne a co ma kdo delat. K tomu je jeste strasne hodna a vsichni ji miluji.
Uz se tam moc tesim, ze ji zase uviidm.
binki a jak je to u tebe? Ty jsi ted vlastne v turecku?

tictac
16. únor 2010

a co treba ten American, co postrilel kolik lidi ve skole, to byl muslim? 😖 😝 Neuvedu zadny novejsi pripad, protoze tyhle zpravy zasadne nesleduju. Media ovsem hrzone rada vykresluji muslimy v tech nejcernesich barvach a neni to jen ted, treba v Hollywoodu, kdyz byl ve filmu nejkaky Arab, tak to byla vzdycky negativni postava, clovek se pak nemuze divit, ze vetisna lidi ma o nich negativni mineni.

paula, u nas to bylo presne to same, kdyz jsem doma rekla, ze jedu do Pak. poprve 😀 a od te doby jsem tam byla nekolikrat a jezdim tam strasne rada 😉

binki
16. únor 2010

paula: Irák bych taky jednou ráda navštívila. lákají mne starověká místa... ano, zatím zůstáváme v Turecku, akoráte jsme si odskočili k babičce do čech na návštěvu. vloni jsme byli v Libanonu, Sýrii, Emirátech, tak můžu zasvěceně zagagat 🙂

paula
17. únor 2010

binki, tak to jsi videla hodne. 😉 V Iraku uz je bohuzel dost pamatek zniceho. 😒 No ale jsou tam nejstarsi pamatky sveta, pamatky mezopotamske kultury. Ja nektere videla a stoji to za to. 😉

binki
17. únor 2010

paulo, jaká místa jsi viděla? je to hodně poničené válkou? mezopotámie...vždycky mne lákají místa z hodin dějepisu 😉 a byla jsi někdy v Jordánsku?