Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

xzaje01
27. črc 2009

Ten koncept "soukromych skolek" je docela zajimavy, ale chapu te, schiffo, ze jsi se radeji rozhodla pro osobnejsi variantu.. Jinak ja znam pripad, kdy se chlapecek narozeny cesko-mexickemu paru (zapisovany v Mexiku) jmenuje José Miroslav Gonzalez Hejmanová - s uradama nehlo zadne vysvetlovani, proste pouzili jejich system a basta! 😀

kacir
27. črc 2009

holky, zdravím schiffu, Paulu, tictak a zbytek, co se ještě neznáme. Ceši jsou prostě hroznej národ a muj otec rasista tomu vede, no jeho studovanej miláček si nevzal pana inženýra, ale obyčejnýho cikána, kterej sice pracuje a dobře nás živí, ale je to černej zmetek, povaleč a budižkničemu. Naše vztahy jsou napjatý, i přesto, že máme děti, které vidí jednou za pul roku a nemá k nim žádný vztah. Přitom jsou tak pěkní, vychovaní, je to fakt hrozný, ještě že moje máma, naši spolu nežijí je hodná a tolerantní, ale manžel jí taky musel pořád něco dokazovat

kacir
27. črc 2009

binki- jaký je to vTUrecku? Ta země jekrásná

kristinandbaby
27. črc 2009

Ahoj holky,já teda absolutně nim nemám proti arabům nebo tak..ale teď jsem byla na dovolený v Dubaji, ještě jsem si dělala srandu že si tam najdu ženicha šejka🙂 ale jen co jsem přijela, viděla holky zahalený v 60 stupních na slunci, když přišli na pláž,tak místo plavek měli neopren, byla jim vidět jen škvírka na oči...prostě pro Evropana nebo aspoň pro mě, je nepředstavitelný žít ve vztahu, kde jsi něco míň...v celý tý zemi je žena něco míň než chlap a to je pro mě nepředstavitelný i když nejsem feministka...a opravdu obdivuju českou normální ženskou, která je schopná žít v tradiční islámský rodině.. 🙂

kacir
27. črc 2009

kristinandbaby- já se holek musím zastat, ne všichni chlapi jsou nadsamci a každý chlap je jiný, at tadynebo v islámské zemi 🙂. Ty holky tady jsou všechny inteligentní a určitě by nešly do vztahu, nebo se dokonce vdali a měli děti s mužem, kterýho by pořádně nepoznali, ne každá má štěstí, samozřejmě jsou holky co špatně dopadnou, ale kdyby byly takový chudery, těžko by je manžílek svobodně pouštěl na internet, ne každá žena se musí bezvýhradně podřídit, určitě musí dělat kompromisy, ale urřitě taky nesdí doma zahalené se svěšenou hlavou

paula
27. črc 2009

kristinandbaby, no vis ona neni kazda islamska zeme tak prisna jako Dubaj. A to ze je zenska zahalena jeste nemusi znamenat, ze je min nez chlap, to tak vnimame my vEvrope, protoze je tu tak nejak zazito, ze je k tomu chlapi nuti, ale ja poznala dost zahalenych zenskych, sebevedomych, samostatnych s ridicakem, vysokoskolskym vzdelanim, pracujicich.... oni to vnimaji trochu jinak- nosi ty habity, aby se chranily pred pohledy chlapu. Coz je nam, ktery jsme vychovany v zapadni ideologii, byt co nejvic sexy a pohledy chlapu si vychutnavat, trochu nepochopitelny.
Mluvim jen za sebe, co jsem poznala v rozvetvene rodine sveho muze. ANO zeny tam maji jinou ulohu, nez muzi, ale rozhodne ne podradnou. Chlapi si jich vazi, ze umi porodit a odkojit a vychovat deti, vazi si svoji matky a zeny a maji za ukol se o ni postarat a uzivit ji, byla by pro ne potupa, kdyby zena musela pracovat v nejake podradne praci, znamenalo by to v podstate, ze ji neuzivi. Proto tam vetsinou zeny nepracuji, nebo pracuji jen vysokoskolacky.
Jeste k tomu zahalovani. Sestry meho muze se pred svatbou nezahalovaly, ale po svatbe vsechny zacaly, ne ze by je k tomu nutili muzi, ale proste to tak citily, ze kdyz jsou vdane, tak se nechteji ukazovat ostatnim.
Asi jako my bysme se stydely vyjit na ulici v podprde, tak oni se stydi bez satku 😀 😀 😀 Je to proste jina kultura a kdo se s nimi neseznamil, nepromluvil, nepochopi. Protoze nam je proste v mediich sprostredkovavany jiny obraz.
Urcite jsou i zeny, co je muzi nuti nosit satek, nebo biji, nebo jinak ponizuji, ale myslim, ze je jich zhruba stejne, jako takovych chlapu v cesku, nebo jinde na svete.... vsude se najdou tupci.

kristinandbaby
27. črc 2009

Neříkám že tam není kompromis,ale ty chlapy i když už jsou víceménně poevropštěný, mají stejně kořeny z islámský rodiny, nemusí se to projevit teď...ale až bude problém možná se ten velkej rozdíl kultur projeví...mluvím jen za sebe, že já bych určitě nesnesla někomu se tímhle způsobem podřizovat,dokonce i jenom tím nejít do moře v plavkách...nebo si nevzít sukni...proto říkám, ty holky který do tohodle jdou obdivuju

kristinandbaby
27. črc 2009

a všecko to že si mě někdo bude vážit jako ženskou která porodí a nakojí je hezký..ale co třeba cejtit se vedle toho arabskýho manžela jako rovnocenej parťák a láska na celej život...ani jednou jsem tam neviděla aby si dali najevo lásku, třeba si dali pusu nebo se chytli za ruku...asi by mě to prostě nešlo..já vím že ty ženský to samy chtějí,nosit ty šátky...ale stejně je to tím vlivem kultury a rodiny a že to tak má být, ony samy se nechtějí pařit v černým šátku že je to jen tak napadne...

frisbee
27. črc 2009

já všechno chápu,i rozdíly v kulturách,jsem velmi tolerantní člověk,ale.....já mám silnou klaustrofobii,nemůžu mít ani čepici,ani rolák,ani korálky,ani nic ke krku,hodinky,prsteny,nejezdím výtahem...zajímá mě ,jak bych to tam řešila...dusím se a konec...myslím to úplně vážně a zajímá mě to. 🙂

binki
27. črc 2009

kristinandbaby: píšeš sice hezky, ale reprezentuješ většinové zkreslené názory občanů čr nebo evropanů? kde jsi byla na tom, že jsou všichni zahalení? mimochodem v emirátech jsi nemluvila o populaci jako celku, ale o local people, místních, kteří musí tradiční oděvy nosit. víš proč?

binki
27. črc 2009

kacir: super! země má hodně co nabídnout, ohromně se rozvíjí, nevýhoda je jen, že tady nemám rodinu, ale už se mi zvětšuje počet známých, tak to je hned veselejší...jako rodinu nás tady přijali pěkně, s rodnou hroudou se to nedá srovnat...ikdyž mm studoval v čr od 97, stále častěji čelíme některým otravnostem...

kristinandbaby
27. črc 2009

neříkám že jsou všichni zahalení, vím že to záleží i na té rodině..ale prostě většinou to tak je...nemusíš tady bránit araby, já je nesoudím....jen říkám, že já bych to nemohla...ať je to jak je to...nikdy to tam nebude tak že chlap=ženská...můžou být vyjímky, pár stovek rodin,ale ostatní?

paula
27. črc 2009

kristinandbaby, nikde na svete se chlap nerovna zenske. To uz od prirody neni mozne. 😉
binki, proc je to v emiratech tak? to napis, ani ja to nevim.

kristinandbaby
27. črc 2009

Nemyslim prece fyzicky taky...ale jak je ta ženská braná...prostě rovnocenej parťák...protože jestli to není nikde na světě, tak u mě doma jo...

paula
27. črc 2009

kristinandbaby, u me doma taky. 😉 V necem mas i pravdu, ani ja bych nechtela zit v Emiratech a plavat v obleku jen se skvirkou na oci, ale trochu nechapu, proc to sem vlastne pises. 😅 tady nikdo takovy neni.

xzaje01
27. črc 2009

Ja bych to s tim satkem a zahalovanim prirovnala k Tahitankam. Ty, kdyz prijedou do Evropy, tak se asi taky budou divit ze chudery zenske musi byt stale se zakrytym poprsim, kdezto jejich drahe polovicky muzou chodit s odhalenou hrudi. Ja vim, ze je to pritazene za vlasy, ale... Kazdy at laskave chape, ze jiny kraj = jiny mrav!

Ja kdyz cestuju do exoticke zeme, tak tam nejedu abych koukala jako tele na cokoliv, co se vymyka memu zazitemu standardu. Nevim, zda to vite, ale nase krasna Ceska republika nema mezi cizinci uplne bezchybnou povest. Treba jsou dost paf z toho, jak u nas lide smrdi. 😒

giorgina
27. črc 2009

xzaje01 - naprosty souhlas, vystihlas to skvele.

kacir
27. črc 2009

HOLKY, DOUFÁM, ŽE VÁM NEVADÍ, ŽE SI SVÁMA PÍŠU, ALE JÁ MEZI VÁS TAKY TAK TROCHU NEPATŘÍM, NEMÁM CIZINCE, ALE CÍTÍM SE S VÁMI DOBŘE, PROTOŽE JSTE VŠECHNY TAK NA STEJNÉ VLNĚ, NEMUŽU PŘECE ZALOŽIT TÉMA. MÁM ROMA A A NI NECHCI, STAČÍ TU BÝT S VÁMA. bINKI- MUSÍ TO BÝT TĚŽKÝ ŽÍT BEZ RODINY, ALE JÁ JSEM TADY U NÁS V cECHÁCH A TAKY TADY POŘÁDNOU RODINU NEMÁM, SNAD PROTO JSEM TAK RÁDA MEZI VÁMI VŠEMI, ZAJÍMÁ MĚ I KULTURA, JAK TO TAM CHODÍ, JAK ŽIJETE... HOLKY, JSTE SKVĚLÍ, ŽE SI STOJÍTE ZA SVÝM A NEMÁ CENU PŘESVĚDČOVAT NĚKOHO, KDO TAKOVÝ VĚCI NEZAŽIL 🙂

binki
27. črc 2009

paula: vláda to nařídila, aby se místní odlišili od těch dalších 150 národností, které v uae pracují,

kacir: máš pravdu, kdo to nezažil, těžko může sofistikovaně říct, jak to je

na plážích dubaje jsem plavala v bikinách 😀 a opodál jsem zahlédla focení plavek do katalogu, v Sýrii se taky plave v plavkách a stejně tak v Turecku, kdo je věřící, obléká se dle svého svědomí. proč ně, nikdo mi nic nenutí, proč bych já měla nutit ostatní?

a haugh, dnešní potenciál tolerance jsem dočerpala

tictac
27. črc 2009

jsem vas poctive docetla, souhlasim s nazorem, ze ten, kdo nezna islamskou kulturu blize, tak opravdu nepochopi 😉 Nikde neni psano, ze je zenska min nez chlap, ja se porad opakuju, ze tolik respektu, jako mam od rodiny MM v jeho zemi, tak jsem nemela nikde a uz vubec ne v CR 😉

xzaje, MM si toho vsimnul taky, ze osobni hygiena u lidi v CR dost pokulhava 😀 , ale nikdy nerekne nic vylozene negativniho, tak jako tady se ozyvaji velmi vyhranene nazory, oni jsou vice open minded.

binki, Turecko ti ted strasne zavidim, hned bych jela zpatky 😵

xzaje01
28. črc 2009

Kacir - ja jsem tu sice jako diskuterka cerstve, ale jestli se muzu vyjadrit za ostatni, tak te prijimame s otevrenou naruci! 😉 A s tou rodinou me to mrzi - ja znam pripad, kdy otci vadilo, ze si dcera vzala kluka ze spatne rodiny (jeho svobodna mamka pila a byla vyhlasena pobehlice) - no a pak se ukazalo, ze ma daleko schopnejsiho a zodpovednejsiho muze nez jeji sestra, ktera si sice vzala papirove slusneho chlapa, skoncili vsak cela rodina zadluzeni, bez domu a zavisli na duchodu babicky. Tenhle otec "priznal" svuj omyl az na smrtelne posteli.. 😢

Tictac - ja mam vzdy dost, kdyz se vracime z cest a jakmile sedneme na letadlo smer Praha, vzdy (!!!) se tam najde nekolik individui, co se snad sprchujou 1x tydne. MM ma navic stesti, ze temer vzdy vyfasuje takovehohle individua vedle sebe. Uz si z toho delame srandu, ale v tu chvili nam moc do smichu neni.. 😠

anatanka
28. črc 2009

Rozdil je hodne v oblasti, kde se clovek nachazi.

Jordansko, Saudi a pod. jsou prisnejsi a mesto a vesnice je taky velky rozdil. Zrovna Dubaj a Bahrajn jsou celkem hodne liberarni a jsou zvykli na lidi ze zapadu, tak se tomu vse prizpusobuje a vetsinou tam nikoho zena v sukni nepobouri.
Oni kolikrat ty "chudinky", kdyz odlozi zavoj, tak pod nim maji kostym od Versaceho a kdesi cosi. Mluvim samozrejme o lidech z mest a ne z nejnizsich vrstev. Takova zena zase rekne Cesce: "Coze? Ty chodis do prace, mas dve deti, staras se o domacnost a nemas sluzku??? A to si nechas libit???!!!!!"

paula
28. črc 2009

kacir, jasne ze mezi nas patris. 😉 Vsak jsme rekly, ze neoficialni nazev diskuze je "vzala jsem si uzenace" ze binky 😀 😀 😀
Myslim, ze mas s nami hodne spolecneho. 🙂

parisienne
28. črc 2009

Já sice mám muže Čecha, ale ve svém okolí mám relativně hodně cizinců, tak bych chtěla napsat svůj názor. Podle mě si lidé pletou to, když se holka rozhodne žít s někým, koho vlatně pořádně nezná (jsou spolu krátce, nezná jeho rodinu, prostředí, ve kterém vyrůstal, atd.), a to, když si někdo vybere patrnera z jiné kultury. To první se můžu stát (a podle různých diskuzí na tomto foru odhaduju, že se to stává relativně často) někomu, kdo si najde Čecha nebo někoho z Tramtárie - ve většině případů za to může nerozvážnost a nevyzrálost té holky, že ani nepřemýšlí nad tím, koho si vlastně bere. Bohužel se v mnoha případech stává, že se holka nerozvážně rozhodne žít s někým z jiné kultury a hned se to propaguje jako problém dvou odlišných kultur. Když se ale tyto případy zkoumají více do hloubky, tak člověk zjistí, že ona pořádně nevěděla, co je ten kluk zač a byli spolu vlastně krátce. Souhlasím s názorem, že ve všech kulturách se najde určité procento chlapů, kteří si neváží ženy (stejně tak se najde procento žen, které opovrhují muži) a myslím si, že tohle procento je ve všech zemích více méně stejné. A zahalování/nezahalování jako vyjádření postavení ženy mi přijde trochu ujeté - v ČR vidím dost často jak jde nabubřelý chlap, nese se jako páv a několik metrů za ním vlaje jeho žena obklopená nákupníma taškama - takové bych přála pořádného chlapa, co si žen váží a umí ji pomoct, když je potřeba, ať už je to Čech, Arab nebo Číňan.

xzaje01
28. črc 2009

Velka pravda, parisienne. Ono je totiz jednodussi svest vinu na objektivni skutecnost "ze on byl arab" nez zpytovat svedomi sama/ sam.

kacir
29. črc 2009

HOLKY ZDRAVÍM, chtěla bych vám napsat, že já se s otevřeným rasismem setkala jen jednou, ne v Brně či na nějaké akci, ale při procházce naším malým klidným městem. Je to asi 5 let, co jsme šli na vycházku tehdy s 3letým chlapečkem a měsíční holčičkou v kočárku po liduprázdné ulici městečka, když v tom se vyhrnulo z nonstopu asi 6 opilých hulvátu. Měla jsem takový neblahý tušení, nesnáším ožralý lidi. Oni tam chvilku pořvávali a pak nás zblikli. Nikde nikdo, žádnej vchod, jen zavřený obchody. Já s kočárem, manžel s chlapečkem za ruku. Začali na nás pořvávat, pak začali urážet manžela, který není žádná třasřitka, takže jsem měla co dělat, aby nevystartoval, ale vzhledem k tomu, že jsem tam byla já i děti, tak to ponechal i bez komentáře, přidali jsme do kroku, oni šli za nama a rýpali. Byli jsme tak bezbranní, nikde nikdo, měla jsem strach, mohli mi třeba převrátit kočárek nebo před dětma napadnout manžela. Strašně jsem se bála, nesnáším násilí, oni ještě chvilku remcali a pak s doporučením, že taková pěkná holka by neměla mít tu černou svini jsme byli necháni. Nikdy jsem nevěřila, že se mi to muže stát. Manžel byl tak vytočenej, že by se vrhl sám klidně proti šesti. Myslím, že kdyby se víc vyhecovali, byli schopni nás napadnou bez ohledu na děti. To je muj jediný hrozný zážitek. Samozřejmě pohrdavý pohledy, odsuzující verdikty a tak dále už dneska vubec neřeším, Dřív jsem to řešila a nejednou oplakala, ted už jsem jaksi imunní a otupěla jsem. Mít ještě jednu šanci, asi bych tady žít nechtěla, jsme staát otřesnej. Samozřejmě se najdou i lidi hodní, tolerantní, ale mě to strašně ponižuje, že mě odsuzují lidé, kteří mě vubec neznají, už i na mou 5letou holčičku venku děcka pokřikovali cikánko, je to těžký, pro nás tak ne, spíš to, co čeká naše děti, tolik bych je chtěla chránit, jenže to už je zakořeněný v těch rodičích, ta nenávist, já se teda mnohým nedivím, jsou cikáni opravdu otřesní, co dělají jenom ostudu,i manžel je z toho zdrcenej, říká, že pár slušných lidí z jejich komunity to tady prostě nespasí. Já bych ty jejich spolky rozdělila, aby nežili pohromadě a měli možnost žít jinak, pak by se stím třeba dalo něco dělat, hlavně se pokusit ty děti vzdělávat

kacir
29. črc 2009

Holky, máte hrozně hezký chlapi, fakt! Přesně moje typy, snědej, okatej, jsou to sympatáci, o dětičkách ani nemluvím 😎

tictac
29. črc 2009

kdyz jsem se vdavala, jedna stara pani z nasi vesnice doma v CR mi rekla: jestli jsi s nim stastna, tak s nim bud, vsude se najdou dobri lidi a spatni lidi. To si pamatuju, jako by to bylo vcera a pritom je to skoro 10 let. Ta pani je hrozne hodna, bohuzel se ji nejak nevyvedly deti a chovaji s k ni hrozne...a jsou to Cesi 😒
takze zevseobecnovani lidi mi leze hrozne na nervy 😉

xzaje01
29. črc 2009

Kacir, to je strasne! To si vubec nedovedu predstavit s detma takovou situaci, ustali jste to dobre. Takovy povl spolecnosti jako tech 6 opilcu muze byt sebebelejsi, ale tvojemu manzelovi - zodpovednemu otci rodiny nesaha ani po kotniky. A dcerce urcite vysvetli, ze cikan neni sproste slovo, ze se neni za co stydet - ze lidi se hodnoti podle skutku a ne podle puvodu. Viz soucasny prezident USA - a to je nejmocnejsi clovek planety! 😎

kacir
29. črc 2009

jj, to je dobře, že volby vyhrál Obama, nejen kvuli pleti. xzaje- dívala jsem se, že tvuj muž je Mexičan. Kde žijete?