Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

xzaje01
1. zář 2009

..ja dneska jedu na pokracovani..
Jeste by me zajimala ta obrizka - probehlo to? A pokud ano, tak jak to vidis? My o tom uvazujeme, tady v Italii se to bezne nedela, takze asi v Mexiku. Ale to bude malemu skoro rok, nez se tam dostaneme, tak nevim, nevim.. 😖

monina8
autor
1. zář 2009

Ahojky,xzaje01,tak to je fakt dobry nazev 😀
Ja sem s mym uzenacem naprosto spokojena,ikdyz taky se obcas najdou nejaky odlisnosti respektive spory,ale hned se vyresi,neni to az tak hrozny.Vsak sem ho chtela,tak ho mam 🙂 Ja sem zatim necely rok tu v Bahrajnu,takze navstevy doma probehli jen zatim jednou.Nevim,pristi rok bysme chteli letet,ale zase zvazujeme i navstevu spanelska nebo i filipiny,takze nevim,jak to udelame,zas takovy prachaci nejsme,aby sme stihli vse 😅
MM byl v CR 7 let,takze uz si zvyknul,jemu se tam i libi,ikdyz obcas ten rasismus tam je.Lidi maj furt zafixovany,ze kazdej pricmoudlej je cikan,tak pak taky obcas sleduje ochranka v kramu,jestli nekradem nebo tak.To je fakt trapny 🙄 K ty obrizce.Malymu to delali kdyz mu byli 4 mesice a dost brecel.Ja sem to az nezvladala,musela tam jit tchyne.Ja sem z toho byla moc nervozni a pak sem byla na vsechny nastvana.Ale jinak se to hojilo krasne,nevim,myslim ze do tydne mu spadl takovy umelohmotny krouzek,co tam mel a pak to bylo uz dobry.No,kazdopadne to schvaluju,ale cim driv,tim urcite lip.

zuzik_p
1. zář 2009

Ahoj Monina,
moc gratuluji k male Layle!!! 🙂 Krasne jmeno jste vybrali.
Ctu, ze tvuj manzel byl dost dlouho v cr...nechce tam zit? Uz planujete naporad bahrain? My jsem zatim v egypte, ale od vanoc bychom tu uz chteli zustat. Tedy hlavne ja 🙂 Ale manzel s tim souhlasi, akorat rika, ze musi mit praci, tak snad se zadari.

xzaje01
2. zář 2009

Monina - ja jsem prave byla pro obrizku hned po porodu, tak se to dela v USA i Mexiku (odtud je manzel), ale ted uz bych tam maleho neposlala. Rekla jsem manzelovi - jestli chce, at si to v Mexiku vyjedna a zaridi, ja se toho ale ucastnit nebudu. To je alibismus, co? 😅 Pritom se mi to jko zenske libi esteticky.. 😅
A oni to malemu nijak neumrtvili? Trva to dlouho, nebo je to rychle? Ja vlastne ani nevim, co se mu tam ufikne.. 😕 Brecel ti jen behem toho a nebo i dny pote s tim ochrannym koleckem?

Ja ted ziju v Italii a tady bych vam prala videt ty "prave cigose". Jestli jste sledovali tu kauzu Rumunskych romu pred Vinohradskou nemocnici, tak tak oni tady vypadaji. Zenske nosi dlouhe sukne kriklavych barev, vlasy do 2 copu co sampon nikdy nevidely, s detma zebraji pred kostely.. 😒 To ti nasi jsou docela v pohode! A nejlepsiho ma Kacir, to je vzorny otec 4 deti - taky tu s nami diskutuje, zejo, Kacir? 😵

A jake je zit v Bahrainu pro tebe jako Cesku? Je vas tam vic, mate nejakou komunitu?

rapemani
2. zář 2009

kacir a můžu vědět co dělá za práci tvůj muž??

paula
3. zář 2009

holky jedi ti vasi veprove maso? Asi ne co? A jak jste na tom s zelatinou (ta se v evrope vyrabi z prasecich chrupavek), je ve spouste jogurtu, salatu, gumovi medvidci atd.... davaji na to taky pozor? A co jeste neji(te)?

monina8
autor
5. zář 2009

Cauky holciny,jak se mate?
zuzik_p: Diky za prani,Laylu nakonec vybral tchan,teda respektive s timto jmenem souhlasil.Meli sme vybranych vice jmen,ale jen tohle proslo.Jinak by byla valka v rodine.Tak sme museli ustoupit 😅 Jo,MM by klidne letel do Cr,jemu se tam dost libi,on neni takovy rekla bych arabsky typ,spis rad zije po evropsku,ikdyz tradice samozrejmne dodrzuje.Problem je jen prace a taky bydleni.Tam bohuzel byt nebo dum nemame,ale tady jo.Uvidime jeste do budoucna,co se bude dit.Jinak v Bahrajnu se mi libi i nelibi,ale mozna vic negativ nez pozitiv.Hrozne me vadi to vedro,hlavne pro deti,mi to je lito,nemuzu pendlovat s kocarkem venku 😒 A vlastne vsechno se odehrava v shoping centrech ☹
xzaje01 • No,uriznou mu tu predkozku,tu kuzi,co nekomu zakryva zalud.Pak nebude mit vlastne takove to "kozene pouzdro",jak to mu rika MM 😀 Brecel jen pri tom a pak tak asi patnact minut po tom.Pak usnul a spinkal.Ale utesovali sme ho poradne.Ted ti nevim,ale mam dojem,ze pak uz vubec nebrecel.Ja sem mu to mela mazat mastickou okolo toho krouzku,aby mu to nezaschlo,tak to asi uz pak neboli.Umrtveni pri tom zakroku,to nevim,mam dojem,jen ze dostal tu mistni anestesii(jestli se to tak jmenuje),takze to je asi jen na chvilku.
Jooo,,,v Italii sem taky videla ty cigose.To mas pravdu.Ale sou tam i taky ty prachaty cigani,ze?
paula •Nejime veprove,ani ja uz kolik let.(Ikdyz mozna sem neco snedla,ani nevim).Ty gumovy medvitci,to mas pravdu,ja koukala jednou na tv a muj bejvalej je mel tak rad,jak sem mu to rekla,uz je nikdy nekoupil 😔 😝

paula
5. zář 2009

ahoj Moni!
Takze oni to nekteri o tech gumovych medvidcich ani nevi? Ja se divala na stranky haribo a tam maji psane, ze v islamskych zemich jsou jejich vyrobky z hoveziho masa - halal. A videla jsem tady v tureckych obchodech, ze maji taky "gumove" sladkosti, neco na zpusob medvidku, ale je to taky z hovezi zelatiny. No ale v evrope je problem, ze je napsano ve slozeni jen zelatina a neni na nich napsano, z ceho ta zelatina je - no vetsinou prave z toho prasete, ale pry je uz i nejaka uplne umela zelatina.
me ty vyrobky pripadaji stejne nechutny (uz odjakziva) kdyz si predstavim, ze se to dela z kuzi a chrupavek a barviva 😅 😅 😅
Spis me zajimalo tak vseobecne, jestli to vubec muslimove v evrope vi a jestli si na to davaji pozor.
My taky veprove nejime a ani mi to nechybi a nejime ani zelatinu, ale kolikrat se divim v cem vsem je - jogurty, tvarohy atd.

A jak se s Laylinkou szivate? Vsechno v pohode? My jsme taky jmena konzultovaly s celou rodinou 😉

milly2
6. zář 2009

Ahoj hoky,zatím jsem si na tomto tématu přečetla jen první stránku a prostě jsem se tady našla 🙂 ,ačkoliv jsem si nevzala araba.Založila jsem téma -můj manžel je róm a chtěla jsem si povídat o kulturních zvyklostech v rómských,nebo smíšených rodinách a tak nějak pokecat,ale asi to nepůjde.Diskuse se rozjela nějakým divným směrem a mi z toho není moc dobře.Je to o duševní malosti,netoleranci k jakékoliv odlišnosti a podobně. ☹

paula
6. zář 2009

ahoj milli! tveho tematu jsem si trochu precetla a je mi lito, jak se to zvrtlo ☹ Tady jsi urcite spravne, mame tu rozdilne narodnosti za manzely a jedna co ma za manzela roma je tu taky - kacir 😉
Tak jsem moc zvedava, na tvoje zkusenosti a zazitky s odlisnou kulturou a zvyklostmi. 🙂

xzaje01
7. zář 2009

Ahoj holky, ahoj Milly 🙂

Tak ja se k veprove diskuzi nepridam, u nas jede vsechno maso vc. hoveziho jazyka 😝 (na ten se ale ja jaksi nemuzu ani podivat..). V teto knizce jsem ale cetla, ze se pridava jakysi vytazek z veprove krve i do cokolady! http://www.rozkvet.cz/shop/podstranky_shopu/obj...
Zni to nechutne, ale co nadelame. Dnes se dopatrat vseho slozeni je fakt narocne! Jinak ta knizka byla velmi zajimava a poucna.

Monina - tak to jeste neni tak strasne, ja se bala, ze treba pak ti chlapecci placou i u kazdeho curani a tak. No, uvidime, jak to u nas dopadne.. Jo a bohate cigose jsem tady nevidela.

Milly - doufam, ze te vyraz cikan neurazi, pokud ano, tak pozmenim na rom. Ja totiz na slove cikan nic hanliveho nevidim, ale je mozne, ze jini to vnimaji odlisne. Nerada bych tu kohokoliv zranovala.. 😅

monina8
autor
8. zář 2009

Cauky holky,tak sem se konecne dostala k pc.Nebo spis funguje.Porad mi to totiz pada,uz me to pekne vytaci 😠 Paulo:No,ja se tak nejak do podrobna na slozeni nekoukam,takze vlastne ani nevim,jestli sem neco jedla.Akorat sme vzdycky s manzelem koukali na kureci parky,protoze skoro vsechny sou u nas pekne namichany.No,co vim od kluku muslimu v cechach,co tam studovali,tak to taky tak nejak nestudovali 😅 Znam teda i par,ktery normalne jedli i veprovy 😒 Jo,a jinak tu v Bahrajnu je urcite vsechno halal,tady si to fakt hlidaj,ikdyz lze tady v pohode koupit veprovy maso.To tu hodne cechu nakupuje do SA.
Milly:Zdravim.No,ja jsem taky drive chodila s romem,ale nemam na to teda moc pekne vzpominky.Znam ale plno romu-cikanu,hodne jich je celkem spatnych,ale mam jednu opravdu dobrou kamaradku.Ona je teda na pul 😵 Zalezi podle me vzdy na jedinci,jak se chova.Je to smutny,ze lidi romy dost odsuzujou,ale proste ta vetsina dela problemy,tak to tak dopada.Arabove jsou v ocich skoro vetsiny taky teroristi,takze to je jaksi skoro to same.Co na delame,holt si nevsimat tech kecu 😉
xzaje01 :Tak to se neboj,to pak uz vubec nebreci,je to v poho.

binki
10. zář 2009

xzaje01: do 10 dnů bylo vše ok, ale kdybych byla mohla, nechala bych mu to udělat hned po narození, v těch 4,5 měsících to už bylo jiné...

jinak holky! musím se pochlubit, včera jsem odpromovala!

xzaje01
10. zář 2009

Binki, gratuluji! To je uleva, co? 🙂 Jak si ted rikas, inzinyrka nebo magistra? 😎
Nam to tady nikdo nebyl ochoten udelat, porad omilali ze to neni treba a ze si mame zajit jinam. Tak jsme se na to vykaslali, precijen to u nas neni podlozeno zadnym nabozenskym vyznamem, je to tradice "bez duvodu".

Holky, ja pozitri letim do CR, uz se desne tesim na rodinu (snad mi to i vydrzi 😅 ) a hlavne na kamosky. Budu tam tak mesic, snad chytneme babi leto / hezky podzim.

binki
11. zář 2009

xzaje01: ano, mooc se mi ulevilo, jsem magistra 😀
Taky nám to nechtěli udělat a pak jsme to zařídili na dovče v UAE..

kacir
12. zář 2009

RAPEMANI- muj manžel dělá u firmy Subterra, která staví po celé republice tunely , ted zrovna razí tunel v Brně, je to taková podzemní dřina, něco jako horničina

kacir
12. zář 2009

binki- velká gratulace, seš fakt dobrá 😎

binki
14. zář 2009

kacir - diky 😉 jak manzel zvlada takovou praci fyzicky?
jo a jinak zdravi vsechny z podzimniho Istanbulu

milly2
26. zář 2009

Ahoj ,nějak jsem se na čas odmlčela 😉 Nevadí mi označení cukán xzaje O1,nevidím důvod proč by to někoho mělo urážet,cikáni sami tohle označení pro sebe používají 🙂 ,díky holky za příznivé uvítání.Já sama vím,jaké jsou problémy s cikány...to víme všichni,ale opravdu to neznamená,že NIKDO není úplně normální a obyčejný člověk a nežije ten normální život.I když jistá specifika to má.I vy,které máte manžely araby,víte,že ačkoli nejsou teroristi,nějaká ta odlišnost oproti čechovi by se našla. 🙂

anatanka
27. zář 2009

Chci se zeptat na jednu (pro me dulezitou vec) a to, jak to mate s manzelovou rodinou? Muzi arabske narodnosti maji silne vazby na svou puvodni a vetsinou hodne pocetnou rodinu. Jakym zpusobem u vas probiha styk s nimi?

kacir
28. zář 2009

binki- manža je docela vazba,tak než aby si vybíjel svou silu na lidech a děll bordel, plně to nahradí zbíječka 😀 😀 😀 😀 😀 , ne v pohodě, on dělá už od 16-ti, dřív jako když byl dítě, tak měli statek, tak krmil prasata, chodil na pole, práce je pro něj možná duležitější než my 😀 . Mily2- muj manžel je taky rom, takže mužem pokecat 😀 , stránky tohoto typu nezakládej, jsou pak plný rasismu, už jsem jednu takovou diskuzi četla ☹

binki
28. zář 2009

kacir 🙂 jo, lepší, když je muž zaměstnán, nemá čas na hlouposti 😀 to platí asi všude...
anatanka: už jsem zapomenula, ty máš manžela araba?

monina8
autor
12. říj 2009

Cauky kociny,tak co jak se mate?Koukam,ze tu to moc nezije.Ale ja mam co rikat,nejak nemam cas.Proste nestiham.Dve deti davaj zabrat a jeste k tomu se nam p...... pocitac,tak jsem dostala od manzilka notebook,jako drive k narozeninam.Hmm,ale moc casu nezbyva,takze jsem se vlastne utrhla tak nejak za tri dny,ho trochu prubnout.
Jo,s rodinou to maji arabove hodne spjaty.Ze zacatku mi to vubec nevadilo,ale ted se musim priznat,ze me to dohani obcas i k silenstvi,nebot stale bydlime u rodicu.Ale snad brzy pujdem o dum dal.Jeho rodice jsou fakt zlaty,ale proste bydlet s nima se neda. ☹ Uvidime jak to dopadne.Bud zkoncim na psycharne nebo nevim... 😅

kacir
12. říj 2009

moy- já myslím, že bydlet s tchánovcama je sebevražda i u normálních čechu, ani nemusí být jiné národnosti 😀 😀 😀, tak je to trochu i u romu, že ta rodina se drží zuby nehty 😉

shiishaa
23. led 2010

Ahojte dievcata.Svoj pribeh nepovazujem za problem,skor chcem vediet a precitat si vase nazory.Pred par mesiacmi som spoznala muza,ktory mi vyhovoval vo vsetkych smeroch.Je to nesmierne inteligentny a vzdelany clovek,mame spolocne zaujmy.Sprvu sme sa zacali stretavat len obcas,vybehli sme na kavu alebo na veceru.Po par tyzdnoch to vsak preslo v lasku.Nie sme spolu kazdy den,nakolko posobi ako plasticky chirurg,takze ako lekar pracuje aj v noci atd....Mam ho vsak naozaj velmi rada ale mam aj obavy.Kazdy ma na Arabov nazor dost zly,preto budem rada,ak sa vyjadrite aj vy...dakujem

filipal
24. led 2010

Shiishaa, ja mam na to taky nazor, ze utec z toho vztahu kym je cas!
kym zije na Slovensku, tak sa to este nejako da.....ale co neskor... pouc sa zo skusenosti inych.
prave teraz je aktualny jeden pribeh ako jeden Egyptan uniesol svojho syna a matka - Slovenka ho uz 2 roky nevidela. hlada ho chudera po Kahire.
keby si citala diskusiu pod clankom, nazory ludi su take: a naco si vybrala Araba?!
v tomto mam zial podobny nazor. je to ina kultura! to by nevadilo, ale tyka sa to hlavne postavenia zien a ich prav!
ked sa chces v buducnosti vyhnut problemom, skus zabudnut a najdi si niekoho ineho.
ja by som sa velmi bala...ani ta laska by mi zato nestala.... ☹

shiishaa
24. led 2010

Pribehy su take aj take...Skoda len ze nevidim dopredu 😒

akshara
24. led 2010

Osobně bych se toho moc nebál. Sice existují různé "příběhy" o arabech "únoscích", avšak stejně tak bychom mohli vytvořit bichli, ba daleko silnější o Evropanech a jejich manželských "praktikách", násilí, podvádění, úchylkách. Myslím, že tu neustále spíše přetrvává nějaká xenofobie vůči islámu a jejich poměrům k ženám, tak dobře nakukávaná z TV. Málo kdo zná Korán, a přesto jej "každý" odsuzuje, když jsou nám předhozeny vyňaté pasáže, které jsou povětšinou myšlené v alegorii nebo mají ještě další spojitosti. Já jsem tuto knihu přelouskal tedy celou, s radostí, a myslím, že není mít proč obavy. Muslimové mají, světe div se, daleko zodpovědnější přístup k ženám. Jistě, selhat může každý muž, žena, ale myslím si, že je to znovu dáno něčím jiným než kulturou, rasou, podnebím, apod. Jednou to říkal pěkně jeden muslim, že oni sice mohou mít více manželek (jsou to ale výjimky, většina jich má jen jednu a i jen s jednou žije sexuálně), ale že je u nich toto manželství daleko posvátnější, než třeba zde, kde se každý holedbá morálkou monogamie, ale přitom má po boku nespočtu milenek. Takže, nechť každý posoudí, čeho se bát...

shiishaa
24. led 2010

Akshara,dakujem ti za nazor,v podstate mam v niecom nazor podobny.Ako vravim,zatial sa citim ako najlepsia a njakrajsia zena na svete,vyslovene ma nosi na rukach.Kazdy ma vsak upozornuje ze sa to moze zmenit.A z toho mam strach,avsak zmenit sa moze ci uz Slovak,Cech alebo Japonec....

tictac
24. led 2010

akshara, napsal jsi to krasne 😵 ,

shiishaa, nezacit vztah jen proto, ze nekdo nekdy mel problem, to je prece blbost. Ja jsem 10 let stastne vdana za muslima a nemenila bych. Vsichni mi nejdriv radili, at si ho neberu, pak at s nim nejedu do jeho zeme 😅 Uprimne muzu rict, ze tolik respektovana, jako od jeho lidi, jsem od Evropanu nebyla nikdy 😉 Samozrejme se neda nic zevseobecnovat, zalezi napr na vzdelani jeho rodiny, na mire tolerance atd, ale nebala bych se 😉