Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

peppapig
29. črc 2009

Holky vubec nestiham ani vas cist ani odpovidat, ale jsem tu stale ziva a zdrava 😀 Jak dopisu o Praseci chripce, pak neco do porodu a na vas uz nemam cas, ale snad to napravim brzyyyy 🙂 Jsem ale rada, ze nam to tu ozilo!!

Vzala jsem si uzenace, je paradniiiiiiiiii, zvedam palec nahoru, super. Tak pekny den vam i uzenacum a coudicim detickam 😀

schiffa
29. črc 2009

Kacir, ja jsem se s nikym takovym, kdo by mel za manzela osobu romskeho puvodu osobne nesetkala, takze vyuziji moznosti a zeptam se: My, bili Cesi jsme zvykli se na Romy divat pohrdave s tim, ze my "jsme lepsi nez oni", jsme prece chytrejsi, pracovitejsi, poctivejsi, krasnejsi, cistsi, atd. A nejak se o tom ani nediskutuje, toto je zakoreneno ve vsech bilych. Co si o nas ale mysli Romove? Divaji se oni na nas s pohrdanim s tim, ze jsme to naopak my kdo jim nesahame ani po kotniky a tudiz bychom jim v podstate meli zavidet jejich puvod, anebo nas berou jako rovnocenne s tim, ze my je proste jenom nechapeme, anebo na nas naopak vzhlizeji s obdivem? Ted nemluvim samozrejme o Tvem manzelovi, ale zajimaji mne vseobecne nazory, nalady a postoje panujici mezi romskym obyvatelstvem.

binki
29. črc 2009

😀 hihí, tak máme nový uzený název

kacir: chápu, jak ti je, protože hodně čechů bere mého syřana za cigána, tím, že je vysoký, páč si všichni asi myslí, že jsou arabi malí...takže ty pohledy těch vyholených v kapucích v šalině znám...

kacir
29. črc 2009

schiffa- no, je to těžký to posoudt, protože já se mezi romy nepohybuju, ale manžel a jeho rodina jsou rádi, že si Mirek vzal právě mě. Ne proto, že jsem bílá a bude to mít v životě jednodušší, ale třeba manželovým rodičum se líbí, jak jsem byla vychovaná. Sami žili taky hrozně, ale mezi našimi bílými lidmi se jim hrozně líbí a chtěli by být jako oni, ale při jejich výchově neměli tu možnost. Víš, říká se, že když psa bijí, je taky zlí a to si myslím platí i o romech, protože lidi je už dopředu odsoudí a oni ví, že prostě nemají šanci, nemluvím ted o těch nepřizpusobivých, ale muj manžel má kamaráda, který ma bílou ženu, jedno dítě, podnikají a jsou v pohodě, je to hrozně chytrý a inteligentní, příjemný kluk, hrozně ráda se sním setkám a pozdravím ho. Jednou jsme šli s manželem po městě a šlapříšerná cikánka s bandou dalších a manžel je zdravil, zeptala jsem se, kdo to byl a on mi řekl, že to byla ta kamarádova matka s jeho sestrou atd...echápu, že on je tak jiný než oni ostatní, jak vubec mohla taková žena porodit tak chytrýho syna. Má ještě 3 sourozence, dvě sestry a bratra, kterej je zavřenej za krádeže, tak fakt nevím. Jinak romská kultura je pestrá, děti jsou chytrý a hodně sportovně nadaný, ale nemají tu šanci, prtože rodiče se jim nevěnují, je to hrozná škoda, ale jak říkám, ne všichni jsou stejní. Možná je to tím, že ti jeich rodiče sami neměli šanci. Ale jinak romové nejsou zlí, jen se cítí hrozně méněcenní, každý boj berou jako předem prohraný, snad proto utočí, protože se jinak neumí bránit, je to taky horká krev, jsou velice temperamentní a do všeho se vrhají s nadšením. Kulturu maí nádhernou, manželovi rodiče poslouchají cikánské písničky a mě se líbí, ale pořád se hrozně podcenují, i přede mnou a hrozně se jim líbí, že je respektuju, vážím si jich, jsou pohostinní a umí být vděční. Jak já k im, tak oni ke mně. Manželova maminka mi vykládala, jak byli vychovaní, dnes už přece jen ti romové žijí kultivovaněji, tak jsem zírala, jak při svém dětství a dospívání dokázala vychovat tak hodné děti. To je hrozně těžké to vysvětlit, nesem matka Tereza, abych se romu zastávala, ale ti co chcou opravdu něco dokázat je dost, ale u nás to asi bude na hodně dlouho. Takže romové se necítí jako rovnocenní, cítí se podcenovaní, mají nás rádi, ale my je ne. Samozřejmě se nezastávám těch povaleču na sociálních dávkách, ale cítí se slabší, jsou frustrovaní, nedostávají šanci, i když by se chtěli zařadit

kacir
30. črc 2009

ještě bych chtěla dodat, že problém je v jejich komunitě, jak jsou pohromadě, nedělá to dobrotu. Dali by se v podstatě rozdělit na dvě skupiny, jedna dobrá, jedna špatná, asi jako u nás, někdo je prostě dobrej, druhej špatnej. Jo a jako rodina drží hrozně pohromadě, nedají na sebe dopustit. Taky mají mezi sebou konflikty, ale jakmile je něco ohrožuje semknou se a drží při sobě a nepodráží se, což se o nás říct nedá.

xzaje01
30. črc 2009

Kacir, to je zajimave, treba jak popisujes tu "semknutou rodinu" - tak tak to maji Mexicani. 😎

My zijeme ted v Italii, ale casem se budeme presouvat, nejlepe v ramci EU. Poznali jsme se s muzem v Praze, kvuli praci ale presidlili sem. Od zacatku jsme byli domluveni, ze v CR na porad nezustaneme. Manzel sice na zacatku naseho chozeni tvrdil, ze se po studiich rozhodne chce vratit do Mexika k rodine, ted uz ale nechce. Jako hlavni problem vidi bezpecnost - kdyby se tam vracel se mnou (do Mexico City) tak ja jsem na prvni pohled cizinka a tedy terc vselijakych kapsaru a zlodejicku. Coz o to, ukradena penezenka neni tragedie, ale oni ti zlodeji maji casto zbran, nejsou zrovna opatrni a nehody se stavaji. ☹

Jinak se mi libi, jak brojis proti tem "povalecum na socialnich davkach" - kdybys to nenacala, tak bych se tohle tema skoro bala pred tebou nadnest.. Ja kdyz jsem videla, jak v Mexiku pracuji uplne vsichni (stari, mladi, nebo treba invalidni lide), protoze jinak by fakt nemeli co do pusy, tak se mi az chtelo brecet. Kolikrat jsem se i rozbrecela, kdyz jsem videla jak deti vydelavaji na zacouzenych krizovatkach mytim oken nebo prodejem zvykacek. To pak mam chut vsechny tyhle obejdy, co jsou na soc. davkach, prochlastaji to a pak se smutnym vyrazem zebraji po Praze, kopnout do pr... V Evrope, pokud si vylozene sama nezpackas zivot, tak hlady ani zimou neumres - socialni systemy tady funguji. Mame stesti, ze zijeme tady!

kvetinka7
30. črc 2009

Ahoj holky, manzel ma kolegyni Mexicanku a to,co mi rikala o Mexiku , tak je naprosto sileny.. zcela v souladu s Xzaje.. sama se uz tam vratit nechce.. treba popisovala,jak jsou tam bezne unosy deti nebo dospelych pro vykupne.. a i kdyz penize dostanou, tak toho cloveka stejne zabijou..

kacir
31. črc 2009

problém vidím v našich zákonech. Prostě kdo nepracuje a muže, tomu bych nedala a korunu, proto se to takhle děje. Prostě donutit ty povaleče pracovat. Pr by taky dělali, když se mužou válet doma, žebrat peníze po všech možných uřadech, že? Komunisty neuznávám, ale jedno se mi líbilo, kdo nepracoval, toho prostě zavřeli! Netýká se to jen romu, ale i mladých kluku, kteří se válej doma a akorát parazitujou na rodičích. Tenhle stát ej prostě tady na to krátkej, na jednu stranu si hrajeme na svobodný lidi, kteří jsou proti rasismu a na druhou stranu děláme vše proto, aby ta nesnášenlivost byla ještě větší. Nevěděla jsem, že v Mexiku je taková situace, musí to být hrozný, já jsem taky slabá povaha a nemohla bych se dívat na ty děti. A klidně mluvte otevřeně o všem, pro xzaje, já jsem člověk taky upřímnej a řeknu, co si myslím. Mě osobně se to nedotýká, protože žádní povaleči nejsme, ale mám oči a vidím, jak to chodí 🙂 Je jen škoda, že ten sociální systém nevyužijí nejvíc ti potřební- rodiče s nemocnými dětmi, postižení atd. Kolikrát to jsou případy, že by člověk brečel a stát jim nepomuže, ale ti nepraví si ty peníze vždy vyřvou a vyběhají

anatanka
3. srp 2009

kvetinka: Ja mam Mexiko a celkove spanelskou kulturu strasne rada, ale jako zeme je urcite celkem dost nebezpecna, ackoliv se o tom moc nevi.

binki
4. srp 2009

xzaje01: myslím, že lidi, co žijou jen v čr a jednou za rok jedou na dovolenou, tak asi nepochopí, jak dobře se ještě v Evropě máme, že sociální systém pořád funguje a nikdo neumírá hladem nebo na banální nemoci...byli jste v Mexiku na návštěvě nebo vůbec ne?

kacir: taky vidím problém nejen v zákonech, ale hlavně jeho aplikaci, říkám si, že ti úředníci placení z našich daní by měli zacházet s věcmi více rovnovážně, podat správnou informaci lidem, kteří s nimi zacházejí slušně...

schiffa: jak se daří Kubíkovi? přichází zlomové období viď, kdy postupně ze sedu přejde do stoje, viď 😀

kacir
4. srp 2009

tak co hlky, písnite někdo 🙂

xzaje01
6. srp 2009

Ahoj holky, tak ja si tu dneska zchladim zahu:
Jak tady debatujeme nad socialnim systemem, tak jelikoz bydlim v centru, kazdy den potkavam docela hodne lidi, co chteji "jednu minci". Nekdo jen tak sedne s pejskem a cedulkou "mame hlad" nebo jeste lepe s novorozenym ditetem (ta toho ma zarucene v kalisku nejvic 😠 ), je tu i jeden expert, co ma takoveho maleho roztomileho pejska se svetrikem, posadi ho pred kostel k cedulce a sam sedi a hlida zisky z povzdali..
Ja blbec pred par dny dala jednomu starsimu panovi 2 eura (!!!) protoze mi prisel takovy slusny - chodi tu s papirovymi kapesniky jakoze je prodava. Ja ty kapesniky nechtela, ale on mi je vnutil. No budiz, udelala jsem dobry skutek. No a dneska sedim s mamkou v kavarne, on tam prisel (chodi tam porad) a kdyz jsme mu 3x rekli ze minci nemame, tak zacal ze cigaretu (mamka je mela na stolecku). Ja furt rikam "prominte, ne" a on na tu krabicku zacal klepat a furt opakoval "cigareta". Bylo to fakt neprijemne, mamka pak tu krabicku sebrala a on odesel, ale.. 🙄 Se na to vykaslu a priste nikomu nic nedam. My ty penize taky nevyrabime, sakrys! To kdybych dala kazdemu jednu minci tak jsem do tydne bez penez!

Co se Mexika tyce, ono tam je nebezpecno (a na jih je to jen horsi, tam by me muz ani nepustil a to ma treba Kolumbii hrozne rad), ale pokud se clovek vyvaruje urciteho rizikoveho chovani, celkem nic sileneho mu nehrozi. Treba chodit do nejakych podezrelych ctvrti nebo v noci camrat na osamelych mistech. Pak jsou takove vychytavky jako nesedat do taxiku co chytnu na ulici ale volat si je pres dispecink, zamykat se vevnitr v aute, nenechavat kabelku na sedadle aby byla videt. No a kdyz uz se neco semele, tak se neprat a utocnikovi fotak / penezenku / jinou cennost proste "venovat". Ja vim, zni to desne, ale radeji bez penez nez s rozbitym nosem - nebo hur. No a jak tu psal nekdo o tech unosech, tak to uz je organizovany zlocin a myslim ze turistum tohle nehrozi. Je to ale strasne, to bych neprezila!

binki: ja v Mex. byla 2x, ale zit tam neplanujeme. Tedy zatim ne. 😅 A o urednicich placenych z nasich dani mi ani nemluv, to se mi vybavi nasi experti v politice a jejich soukrome afery - a to bych se pak zase rozcilovala! 😠

..jsem dnes po tom kavarnovem incidentu nejaka podrazdena 😀

peppapig
22. srp 2009

Caute babulky,
jak se vede? Dneska nam zacal Ramadan, prvni den, uz ted se tesim na vecerni jidelko 🙂 Pochubte se, kdo drzite z jakehokoliv duvodu!! Ja drzim pust ted podruhe, loni jsem to docela dobre zvladla. Letos uvidime, jen jsem si pekne blbe nacasovala cestu do cr, letime na 2 tydny, tak si tu ceskou zranici ani neuziju,a le nevadi.

larri
22. srp 2009

Ahoj Peppapig,
ja se priznam,ze Ramadan nedodrzuji.Abych se nenapila vubec vody,byla bych v pr...Takovy svatek a ja mluvim sproste.Ale mivam casto bolesti hlavy a kdyz malo piju,tak je to horsi.

kacir
22. srp 2009

larri- jak se ti daří, jak pokračujete se snažilkováním?

larri
22. srp 2009

kacir,zrovna mi konci sestinedelka.Ja se muzu snazit jak chci,ale neverim,ze by se to prirozene povedlo.

Ted jsem porad v praci,4 tydny jsem si uzivala,tak ted makam.Aspon nemam cas myslet na blbosti. 😉

ANi se nenadam a bude listopad,zacnu stimulovat a na Vanoce budu mit pozitivni test.

peppapig
22. srp 2009

Cau holky, tak prvni den za mnou, prave jsem se naladovala k prasknuti, velmi zdrave co. Ja furt starouskovi rikam, jak je ten Ramadan nezdravy, ale on ma asi jiny nazor. Ja to teda nedrzim z hlediska nabozenskeho, ale pac muzik ano, tak jsem si rikala, ze ho v tom nenecham, clovek se tak nejak vnitrne ocisti a hlavne si sahne na dno sve pevne vule 🙂 Ja teda nepracuju o to je to jednodussi, ikdyz servirovat Miusce jidla je pro me trosku peklo. Larri taky me 'blbcu' a 'dopr...' dneska uteklo a kdyz jsem vecer pro malou rozlila vsude po kuchyni mliko vyletelo i horsi 😒

Jak se vsechny mate? Dovolenkujete letos nekde?

kacir, hele tu slavnou debatu uz zavreli 😉

binki
22. srp 2009

nedodržuju, ale zahájila jsem dietu, hm, poslední návštěva u lékaře mne fakt ohromila 🙄
jsme na dovolené v Brně 🙂

peppapig
23. srp 2009

Holky, jsem uplne vyrizena, nejak me ten pust zmaha. Dneska jsem byla s malou cely den venku a ted tu sedim jak placka a ani se mi nechce vecere pripravovat. Nevim zda mam jen sennou rymu, anebo se na me nalepil zas nejaky virus, ale je me blbe. ☹ 😢

paula
24. srp 2009

peppapig, mas muj obrovsky obdiv, ze to vydrzis. ja jsem to vzdycky chtela zkusit, ale nikdy nevydrzim, jsem slaboch. Navic, ted je to hoodne tezke, kdyz je leto a dny tak dlouhe. Oni to na blizkem vychode maji o neco jednodussi, ze drzi vsichni, takze se tomu prizpusobi rezim - pres poledne par hodin spi a pak do noci ji.
Muj muz taky drzi a je uplne vyrizeny, protoze je od 7 do 5 v praci a vecer je strasne unaveny, takze toho ani moc nesni a hned usne. Musim ho donutit rano vstat a neco snist.
A nemaji u vas muslimske restaurace nejake specialni nabidky, ze byste zasli? My tady jezdime do jedne ktera specialne pripravuje buffet (svedske stoly) za prijemnou cenu a spoustou jidla. Taky obdivuji ty zeny, co pust drzi a pri tom vari, to musi byt strasne tezke, neochutnavat,ne?

xzaje01
25. srp 2009

Ahoj holky, super ze se to tu zase ozivilo!

Peppapig - tak to bych nedala, nejist doma v CR. 🤐 Uz ted se mi sbihaji sliny na smazak a to jeste nemam ani letenky! 😀

Binki - ja taky hlidam prijem, nemuzu zatim vylozene dietovat kvuli kojeni, ale cokoladu uz jsem treba vypustila. Koupila jsem si totiz vahu, abych sledovala, jak jdou kilca pomalu dolu a ony se behem 3 tydnu nehly ani o kousek!! Takze jsem si rekla ze takhle dal ne! 😅

Larri - zkouselas tu akupunkturu?

larri
25. srp 2009

xzaje,jeste jsem na akupunkture nebyla,protoze jsem byla doma 14 dni bez vychazek,pak 14 dni na MORAVE a ted jsem kazdy den v praci.Az se to uklidni,tak pujdu.

peppapig
25. srp 2009

Caute babule,

jeste me neobdivuj 😅 , to je teprve zacatek. Musim rict, ze loni to slo lepe, nevim proc, ale letosni Ramadan jde z tezka a to ani neni nijak zvlast horke pocasi. Zit v Cechach asi bych to nezvladla. Mas pravdu, ze drzet Ramadan v muslimske krajine je mnohem lepsi, hlavne podpora rodiny a nocni zranice 🙂 Ja po pulnoci nejsem schopna nic snist, jdu spat a pak se navzajem budime na poti, ale i tak nejsme schopni se vyskrabat z postele. Muzik je docela v pohode, ikdyz v podvecir vypada jak 'susenka'. Jen jsem si vsimla, ze je trosku nervozni, trebas kdyz jsme odpoledne venku s malou...jo jo kazdy hladovy chlap znervozni.

Nevim, nevim, jak to doma vydrzim. Hlavne me ubiji stale vsem vysvetlovat, proc proc proc, proc nejim, proc to drzim, proc.....

larri, jak bylo doma na Morave? Zrelaxovana? Nabita energii? xx

frisbee
26. srp 2009

ahoj,peppi...napadlo mě,nemůžeš být oslabená po nemoci?Musíš na sebe dávat pozor 😕

xzaje01
26. srp 2009

Larri - ted to mozna vyznelo ze te tam nahanim, ale to ja neee 🙂 Hezky v klidku! 😵

Ja uz se rak tesim domu, holky.. Dnes jdu vyzvednout "pasovou" fotku toho naseho cipery a poslu to na konzulat, snad kazdym dnem dorazi rodny list a budou mi moct vystavit jeho cestovni doklad.

Pepapig - ten muj je nervozni i najedeny, staci aby maly zacal plakat a je to s nim spatne 😀

peppapig
26. srp 2009

frisbee, me uz bylo fajn. No dorazila perioda, tak asi tak. Boli me zada jak cert, to nikdy nemivam. Uz se nemuzu dockat ceskeho zubare a gynekolozky, at uz tam jsem. Ale Mia od vcera taky snoplikuje, tak nevim.

xzaja, ty jsi psala, ze jsi z Ostravy, pokud se nemylim? Kdypak poletite domu? Jo a smazak je muj oblibeny haha.

No jo chlapi jsou nervozy od prirody. Kdyz byla mala mimi, taky mu dlouho trvalo nez tu nervozitu prekousl. Co ten delal, kdyz mala plakala, byl horsi nez ja 😅 Prejde ho to neboj 😀

Holky zapomela jsem vase jmena, sorry a nechce se mi cist dozadu.

Hele vcera jsem zabila snad nejvetsiho pavouka, co jsem kdy videla, kazdy vecer jeden a den ode dne vetsi. Mam poradnou fobii, pak vubec nemuzu spat, no hruza, jesste ted se klepu. Ja vubec nevim jak tomu strachu predejit. Nejake rady, ale fakt vazne ☹ Uz ted se hrozim vecera, navic kdyz starousek je v praci.

Krasny dnik preju, u nas fouka, ze nas odfoukne, tak pojedem na nakup. Taky si jdu nakoupit nejake vitaminy, at jsem fit 😉

binki
26. srp 2009

xzaje01: jak říkáš malému? máš pro něj nějaou zdrobnělinu?

monina8
autor
31. srp 2009

Zdravim holciny,tak sem nahodou jukla na tuto diskusi a podivejme jeste zije.To jsem necekala 🙂
Koukam,ze se tu probiral Ramadan,hmm zajimave tema,ja ho teda ted nedrzim kvuli kojeni,ale pristi rok se na to taky vrhnu.MM ho taky drzi,ale vsichni maji zkracenou prac.dobu,tak to jeste jde.Dela se vsude jen pet hodin,akorat je pak problem,traffic,to se pak dostane az tak za hodinku domu.Jinak tchyne vari normalne a drzi to,ona i normalne neochutnava,coz mi take nejde do hlavy.
Holky,chci se taky zapojit do diskuse,tak nahodte nejaky to tema,ju?
Zatim se mejte vsichni mmooooocccc pekne... 😅

xzaje01
1. zář 2009

Ahoj holky!

Peppa - jo, jsem z Ostravy, ale dodnes nevim, kdy priletim. Chtela jsem 2. vikend v zari, ale z konzulatu se mi stale neozvali kvuli pasu, je to vskutku prava Italska organizace a poradek toto. Nemate nekdo tip, jak pritlacit na ty uzasne diplomaty?! Maji lhuty, ale kaslou na to! Grrrr 😠 Ty budes v Ove kdy?
Jo a pavouci, ani mi nemluv!!! Ja je NENAVIDIM a desne se jich stitim. Bydlime v podkrovnim byte, takze nam jich tu ze strechy naleze hafo. Pokud MM neni doma a je to nejaka svine tlusta hnusna, tak to pretahnu s jekem cukli, ted jsem navic najela na system, ze pravidelne vysavam tycovym nastavcem vsechny kouty, pavouky i s paucinami - to je takove bezkontaktni. Pak tu tyc prelepim izolepou, aby nahodou nevylezli jeste ven, potvory. Jo a pokud nejsi na cukle, tak jeste funguje postrikat je silnym lakem na vlasy - oni zatuhnou, pak je musis zneskodnit, protoze by zase odtuhli a zdrhli. Je to des.. 😕
Jinak na strach z pavouku existuji terapie, ty ale obnasi, ze ti daji pavouka na ruku, aby jsi si uvedomila, ze ti od nej nic nehrozi - takze nene! 😀 Zas tak strasne moc se jich nebojim.. 😅

Binki - malemu rikam bud jmenem = Vincent, a nebo prezdivkami. Ted vede "Bobeš Kokeš" (neptej se me proc 😀 ) To jmeno v profilu je prezdivka od tatky, rika mu tak od 1. dne..
Ted jsem cetla tvoje motto jako "Pred ITALSKOU hlouposti jsou i bohove bezmocni" hihi.

xzaje01
1. zář 2009

Monina8 - ted koukam, ze jsi zakladatelka 😲
Ja tedy araba nemam, trochu jsme si pohraly s holkama s nazvem a prekrtily to na "Vzala jsem si uzenáče", tj. chlapa s tmavsi pleti. 😀
Jak se ti v manzelstvi zije, co deti, vychova a navstevy doma v CR? Uz si lidi zvykli, nebo jste za exoty? 😎