Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

tictac
10. únor 2010

jana, pises, ze nechces hazet vsechny do jednoho pytle, ale hazes 😝 Ja jsem byla nekolikrat v zemi meho manzela a ver mi, ze tam se nikdo na zenske nediva jako na sluzky, spis naopak, velmi jsou respektovane a maji slusna zamestnani. Netvrdim, ze je to tak v kazde rodine, nebavim se o nevzdelanych lidech z vesnice. Ver mi, ze kdyz jsme byli v jeho zemi, tak MM varil a klidne i myl nadobi, i kdyz zamestnavaji lidi na pomoc do domacnosti a vubec nikomu to neprislo divne 😉

akshara
10. únor 2010

Tictac 🙂 , a oni pořád, že se z těch muslimů nedá udělat šikovná hospodyně! 😀 😀 😀

akshara
10. únor 2010

*nabízelo by se doplnit: "z muslimů-teroristů" 😀 😀 😀

jana.ch
10. únor 2010

Mila tictac 🙂 neviem z ktorej krajiny pochadza tvoj muz, ale pokial v jeho krajine je tak to je pekne- klobuk dolu 😔 . Ja sa s tebou podelim s mojou skusenostou. Prvy krat ked som prisla k muzovej rodine som bola velmi prekvapena ako ma prijali mile usmiate tvare so srdecnym objatim. Vsetko bolo super, myslela som si ze sa mi to len sniva, ze som sa vydala do takej perfektnej rodiny, bola som velmi ale velmi stastna. Od prveho stretnutia mi stale hovorili ze ma lubia ( a to ma vobec nepoznali kto som). Tesila som sa na dalsiu krasnu dovolenku u nich. Po roku sme k nim opät prisli na par tyzdnov ( nevedeli ze za ten rok som sa naucila ich jazyk) vitali ma zase mile usmiate tvare tak ako pred rokom, no ale necakala som vobec to co som im rozumela ked rozpravali. Tie ich mile tvare boli len dobra maska ukryta za usmevom. Ked som im isla pomoct s upratovanim tak ma hned zastavili ze si mam sadnut a nemam nic robit, potom ma ohovarali ze som taka leniva ze nic nepomozem. Dokonca mojmu muzovi povedali ze aby ma spracoval a urobil zo mna muslimku (vadilo im ze som katolicka) a to ostatne potom uz pojde lahsie ma zmenit. MM sa mi v tomto strasne lubil ked im povedal ze ma chce taku aka som a aku ma spoznal, nic menit na mne nebude. Dokonca im vadilo ze mam male dieta a pracujem, asi by som mala podla nich sediet doma na riti. Ked jeho rodina zbadala ze rozumiem ich jazyk, hanbili sa. Tvoj prispevok je krasny tictac ale z tvojej skusenosti myslim ze poznas asi len rodinu svojho muza nie vsetkych ludi v tej krajine, pretoze pises ze "NIKDO sa tak v jeho krajine na zenske nediva". Ja nehadzem vsetkych "do jedneho pytle" ako si napisala, len som na 60% presvedcena o mojom nazore a skutocnosti pretoze vdaka naucenia ich jazyku sa mi oci otvorili 😉
NENI VSETKO KRASNE CO SA SKRYVA ZA USMEVOM 😉 😀 🤐

tictac, pises, ze sa nebavis "o nevzdelanych lidech z vesnice" ani ja 😝

jana.ch
10. únor 2010

Neviem ako v ostatnych muslimskych krajinach, ale v Turecku pracuje vysoke percento muzov. Tam najdes väcsinou obsluhovat casnikov ako casnicky. Ja co som s MM bola X krat na potulkach v niekolkych mestach, zenu casnicku som este zatial nevidela. A v najväcsom trhovisku v Istanbule ( je tam nadherne) predaval samiiiiiiiii chlap. Ale zato studentov na univerzitach je tam habadej...

Rodina mojho muza ( sesternice, tetky, sestry, netere...) ani jedna nepracuje vsetky su doma, jedna jedina neter chodi na univerzitu popri studia pracuje ako predavacka a to ma MM velku rodinu.

tictac
11. únor 2010

akshara, musim priznat, ze MM je daleko lepsi hospodynka nez ja 😀 😀 (ac mi mamka rika, ze bych se za to mela stydet 😀 😀 )

jana, MM je z Pakistanu, je to tam o hodne prisnejsi, nez v Turecku, Turecko je diky turismu uplne nekde jinde. Samozrejme si netroufam tvrdit, ze znam vsechny lidi z jeho zeme, ale poznala jsem jeho velmi sirokou rodinu, tj. pribuzenstvo z otcovy strany, matciny i macesiny, troufam si tvrdit, ze zalezi na tom, z jake ''kasty'' rodina pochazi. Vysokoskolske vzdelani u zen patri temer k samozrejmosti, kdyz chteji pracovat, pracuji. To, ze neuvidis zenu jako servirku, to je tam to same, pokud se nejedna treba o 5hvezdickovy hotel. Ale rozhodne to neni z diskriminace zen 😀 S tou falesnosti bych to taky tak tragicky nevidela, samozrejme, urcity prvek tam je, ale ukaz mi nejkaou kulturu, kde neni 😝 z CR znam hodne falesnych lidi, kteri jsou daleko horsi 😝 .

jana.ch
11. únor 2010

tictac, s tou falosnostou mas pravdu 😉 , s tym sa stretnes vsade ale musis dat za pravdu, ze ine je ked rozumies (urcite hned zareagujes) a ine je ked sa vycieraju na teba pritom nerozumies co hovoria.
Pises, ze vysokosklske vzdelanie u tychto zien patri k samozrejmosti ked chcu pracovat, ja by som to napisala inak nie ako si sa vyjadrila ty, pretoze vysokoskolske vzdelanie v tychto krajinach stoji velke prachy. V tyhto krajinach ma velmi vela rodin finacne problemy. Na to aby zeny pracovali nepotrebuju vysokoskolske vzdelanie, staci im aj zakladne a stredne. Kolke z nich maju len taketo a kolke z nich nemaju ziadne.

Nejeden krat som sa zamyslela nad tymito ludmi v tyhto krajinach, tych chudobnych mi je ozaj luto. Trosku z mojej fantazie 😀 keby som mala Arabelin prsten tak by som to zariadila tak aby vsetci ludia si boli seberovny 😝

Mam este jednu otazocku na teba, vies muzovu rodnu rec?

tictac
11. únor 2010

rozumim hodne, ale mluvim srasne malo 😉
S vysokoskolskycm vzdelanim jsem mluvila o rodine MM, samozrejme ne kazda rodina si to muze dovolit. Ale i zeny bez vzdelani muzou pracovat. Nevim, jak v Turecku, ale v Indii, Pakistanu jsou bezne sluzky v rodinach a to nemui byt rodina nijak bohata. Nejdriv mi to bylo proti srsti, ale pak jsem si uvedomila, ze to je pro ne jedina moznost pracovat a navic prace neni nijak tezka a muzou zaobstarat sve rodiny, protoze u tech velmi chudych lidi jsou casto chlapi na nic 😝 na drogach atd a zenske pracuji v domacnostech rodin. Zase nezevseobecnuju, ale casto se to tak deje. COz je zase jev, ktery jsem videla i treba v UK 😝

At uz jsou jaci jsou, ja mam ty lidi strasne rada a kousek meho srdicka zustav v Pakistanu 😵 Nejednou se nam stalo, ze se o nas ti nejvetsi chudaci postarali a respektovali daleko vic, nez lide z Evropy, az mi kolikrat bylo trapne, protoze jsem vedela, ze si to nemuzou dovolit. Jim to jde od srdce a ne proto, ze musi 😉 , nebo ze od nas neco cekaji 😉

jana.ch
11. únor 2010

tictac, neviem ci si si precitala vsetky tie prispevky co som napisala, v jednej som spomenula ze jedna moja kamaratka odisla pracovat do Anglicka mala tam problemy a pomoci sa nedockala od slovakov ani cechov ale jeden pakistanec jej pomohol.

Ja nikdy nezabudam nato, co mi moja mamina vzdy hovorievala: od zobraka sa viacej dockas ako od bohaca 🙂
Aj tak kazdy clovek si sam sebe rozumie, kazdy sme iny. Chudak dobry aj zly, bohac dobry aj zly, vsetko zalezi od charakteru cloveka.

Ja som s muzovou rodinou docela spokojna sice nie so vsetkymi ale da sa 😅 , len v com ma strasne sklamali bolo to co som napisala o tej falosnosti a ohovarani co som im rozumela. Ale poviem ti ze ked som sa naucila ten ich jazyk viac ma beru medzi seba 😝

binki
11. únor 2010

jana.ch: ahoj a znáš nový projekt na kavárnu s čistě ženskou obsluhou (pro všechny) v Turecku? Začalo to na jihovýchodě a dnes má ta šikovná podnikatelka i restauraci přímo v Istanbulu a dává šanci jen ženám 😀 anebo znáš projekt z Ayvaliku? jedna zahraniční lektorka Sabanci univerzity dává práci ženám P"v domácnosti" a už mají svůj e-obchod s doplňky (které jsou navíc ekologické 🙂

binki
11. únor 2010

jani.ch: a ještě jedna věc, odkdy se berou Turci mezi araby? 😀 😝

tictac
11. únor 2010

binky 😉 jsem vedela, ze se tu objevis a pisnes neco rozumneho 😉 btw, kde mas fotku?

larri
12. únor 2010

Tic,já na tohle nemužu reagovat.Tak jsme si tady ze záčátku psaly co a jak a ted se tady píše,jak jsou arabové zlý a špatní lidé.

Tak proč si je ty holky berou? Mají je přehlížet a nestýkat se s nimi.

Jinak zdravím binki,dlouho jsme se tady neviděly. 😉

tictac
12. únor 2010

ze jsme se tu zase sesly 😉

me to prave vzdycky strasne rozcili, jak nekteri lide maji tolik predsudku a mysli si, ze maji pravdu 😝 Ovsem my vime svoje, ze 😉 😀

jana.ch
12. únor 2010

binki, o tom novom projekte som este nepocula, ale po informujem sa.
Turci nepatria medzi arabov to mas pravdu, ale ani pakistanci ani afganistanci, tito patria do zapadnej Azie.
Medzi arabov patri, Egypt, Libia, Palestina, Jemen, Bahrajn, Libanon, Kuvajt, Saudska Arabia, Irak, Iran, Maroko, Alzirsko, Tunisko...

larri, tato diskusia je tu nato aby si kazdy napisal svoj nazor, NIE?!
A to ze niekto nema super zivot s arabom, turkom alebo to je jedno s kym a sem sa vyjadri hned ho odsudite ze pise len o araboch aky su spatny a zly.
Citala som vsetky prispevky a musim povedat ze nie vsetky su pozitivne. Su tu zeny ktore si prezili aj zle a maju spatne skusenosti. Zivot neni med lizat, kazda vieme svoje.
Pises, ze "tak proc si je ty holky berou" TAKU BLBOST!!! 🙄
Zaciatky su pre kazdeho nadherne, ale kolke zeny nevedia co ich caka v buducnosti. Niektore zenske zostanu zit so svojim muzom len zo strachu.

ty larri a tictac sa nikdy nevzijete do situacie co prezivaju zeny ktore maju problemy s muzom, vy rovno odsudite ako keby je nemozne mat problemoveho muza muslima. Zamyslite sa nad tam ze niektore zeny maju NAOZAJ hnusny zivot po svadbe.

tictac, to ze taketo veci ta dokazu rozculit je len tvoj problem. Nie kazda zena ma dobreho muza a rodinu ako ty. Ty si mala v zivote stastie ale kolke ho nemaju a dufaju v kutiku oka ze sa to zmeni. Kazda jedna by menila s tebou. 😔

jana.ch
12. únor 2010

NIKDY NEHOVORTE TO S CIM STE SI NENI 100% ISTY. CAKA VAS ESTE VELA ROKOV V ZIVOTE A NEVIETE CO ZIVOT ESTE PRINESIE... 😉

tictac
12. únor 2010

jana, ja jsem ale nikdy netvrdila, ze je nemozne mitproblemoveho muze muslima, ja od zacatku pisu, ze stejne, jak sjou problemovi muslimi, jsou i Slovaci nebo Cesi 😉 Mozna jsem mela v zivote stesti, mozna jsem byla opatrna 😉 To, ze me to dokaze rozcilit, nebylo na tebe, binki a larri to urcite pochopily 😉

jana.ch
12. únor 2010

Ja tiez neobhajujem europskych muzov, ale pre mna nejaky rozdiel tam je.
Precitaj si prispevok od monina8 (odletela s muzom zit do Bahrajnu) z 12.rijen 2009 pise tam, citujem: " ze zacatku mi to vubec nevadilo, ale ted se musim priznat, ze mne to dohani obcas i k silenstvi, nebot stale bydlime u rodicu. Jeho rodice jsou fakt zlaty, ale proste bydlet s nima se neda. Bud zkoncim na psycharne nebo nevim..."

Preto ja hovorim, nikdy nehovor to s cim si neni 100% isty, este vela rokov v zivote nas caka nevieme co zivot este prinesie...

tictac
12. únor 2010

jana, samozrejme, to nevime nikdo 😉 ale uprime, ja bych nedokazala dobrovolne dlouhodobe bydlet s vlatni rodinou, nedej boze s tchanovcema 😀 Kun je plny toho, jak si holky stezuji na tchanovce nebo dokonce vlastni rodinu a 95% z nich jsou z CR/SR 😉

binki
12. únor 2010

tictac: ahoj, ale fotka zmizela v propadlišti dějin 😀 vím přesně, jak to myslíš 😎

binki
13. únor 2010

jana.ch: když je tvůj muž Turek, zkus kouknout na turecké zdroje informací, zajímavé projekty má turecké ministerstvo školství. apropos, ročně v Turecku absolvuje VŠ cca 400 tisíc lidí na 116 univerzitách 🙂 ony i ty čísla mluví 😀

jana.ch
13. únor 2010

binki, ty asi necitas tieto prispevky co sem kto napise, ale len jednoducho pises.
Ja som sem napisala, ze studentov na univerzitach je v Turecku habadej, ak nahodou nerozumies tomu slovu "habadej" tak to znamena vela (pre tvoju informaciu)... 😝

jana.ch
13. únor 2010

V Turecku su aj niektore zahranicne skoly napr. anglicke, nemecke... len su strasne drahe. Muzova dcera chcela ist studovat v Istanbule do nemeckej skoly, ale stoji to rocne 15.000 CHfrankov.

binki
13. únor 2010

tictac: stokrát sežvýkané maso se taky po sto první nedá do úst... 😀 😝 🙄

tictac
13. únor 2010

binky, svata pravda 😀 😀

jana.ch
13. únor 2010

binki, s takymito trapnymi vyrokmi co si naposledy napisala ukazujes len svoju ubohost 😝 🙄
Teraz uz chapem niektore zeny ze to vzdaju sem pisat ako safron1, alebo sa sem vobec neprihlasia.
Skoda sa k niecomu vyjadrovat...😖

tictac
13. únor 2010

jana, to jako ze sem prestaly chodit kvuli nam? 😕 😀

jana.ch
13. únor 2010

Nezamysleli ste sa nahodou ze niekto kto potrebuje moralne a psychicky podrzat a odhodla sa sem napisat, Vy ho hned odpisete svojim odsudzovanim za to ze ma iny nazor a skusenost na muslimov? Aj safron1 napisala skusenost (skutocnost) svojej sestry o ktoru ma obavy, strach a niektore sa tu vyjadrili jak bezcitny ludia. Nenapadlo vas ze tie co sa sem viac neodvazili radsej napisat maju mozno slabsiu psychiku a mysleli si ze ich tu niektore zeny vypocuju a podrzia? Vsak jasneze sem sklamany ludia z takychto komentarov ktore pisete vy viac nenapisu. Z niektorych prispevkov co ste sem napisali sa da chapat ako keby ste zjedli vsetku mudrost sveta ako keby ste vy sami pochadzali z tychto muslimskych krajin a pritom to viete bud od svojich muzov alebo ste videli len 25 % ako to je v tychto krajinach.
Pozri tictac len aky stupidny vyrok napisala binki 🙄
My vsetky co sem piseme vieme aj tak hovno o vsetkych tychto muslimskych krajinach a mentalitach tak sa nerobme mudre ze kto vie viac a uzatvorme tuto temu! 😖

paula
13. únor 2010

A uz je to tu zase. Tema muslimove a domaci prace.
jakoby to, jestli chlap dela domaci prace bylo hlavni pro to, jestli je dobry partner.
Jakovy kazdy evropsky chlap strasne rad delal domaci prace.

Nekdo tu psal, ze je mu dulezita rovnopravdost a ze to u tech muslimu proste nenajde. Ze zenska je sluzka.
Ale co je to rovnopravnost? - chcete aby muzi delali vsechno stejne, jako vy zeny? Tim myslite vysavali, prali, umyvali nadobi atd... ? Ale potom by take muzi mohli po vas chtit rovnopravnost, aby jste nosily stejne tezke nakupni tasky, jako oni, sroubovaly nabytek, vesily obrazy, menily kolo u autal...
Pro me rovnopravnost neznamena, ze muz a zena musi vse delat presne stejne a stejnou merou. Muj muz nezehli, nepore, nevysava, protoze se mu nechce 😉 no a me se zace nechce tahat nakupni tasky, sekat travnik, odklizet snih, umyvat NASE auto.... to mu klidne necham.
Takze z vaseno pohledu rovnopravni nejsme a ja jsem asi jeho sluzka? Ja se tak ale necitim, jsem rada, ze mame kazdy svoje ukoly.

ad.: Muslimska zena je sluzka. to je zpusobeno "nasim" evropskym vnimanim domacich praci! Jako podradnych. Ja jsem se v muslimskem svete setkala spise s tim, ze je to vnimano jako rovnocena prace s jakoukoliv jinou a muslimsky muz je vdecny svoji zene, ze to dela a vazi si ji za to, stejne jako si muslimska zena vazi jeho, ze on dela "venku" ( tim ted samozrejme nechci pausalizovat, ze VSICHNI, protoze jsou i zeny co pracuji, nebo muzi co delaji doma, pisu ted jen o tech, kde je tento model). A setkala jsem se u muslimskeho muze s vetou :" pokud moje zena bude CHTIT pracovat, tak muze, ale NEMUSI je moje povinnost se o ni postarat" A jeho zena chtela pracovat a on ji plne podporil. 😉

Zatim co evropsky ROVNOPRAVNY chlap od svoji zeny ocekava, ze bude makat stejne jako on, na vsem se bude rovnopravne podilet - 50% najmu, vydaju, dovolene, jidla.... prestoze v nasi rovnopravne evrope ma zena na stejne pozici jako muz o 30% mene platu.

ad.: Ucta muslimu k zenam. Citace z Koranu: Prisel verici k Mohamedovi a ptal se ho, ktereho cloveka si ma na svete nejvice vazit. Mohamad mu odpovedel: " Tve matky, tve matky a potom jeste tve matky. " 🙂 Ani slovo o otci, chlapovi?! 😉 😀. no ale to je samozrejme jeden z mene citovanych vyroku.

Tak tady mate muj nazor k zamysleni o rovnopravnosti. 🙂

akshara
13. únor 2010

Ano, my jen porovnáváme a posuzujeme cizí rámce podle našich, aniž bychom hleděli dále k podstatě věci a spojovali tak další nutné souvislosti. 🙂 Když to samé budou dělat muslimové (a taktéž to dělají), pak jedině tehdy bude existovat konflikt! 😒 Navíc, co je to pořád za představu, že lidé více jednají podle slepých nařízením, než skrze rozum a srdce?! 😕 Mě to někdy přijde, jakobychom měli lidi na východě za nějakou podrasu, kteří musí být nataženi na pérko, aby vůbec nějak fungovali! 😖 A tady vidím ten základní problém celého nedorozumění! Ale nobelovku asi za to nezískám! 😀 😀 😝 ...jeto totiž mimo rámce klamné a pochlebnicky vedené politiky! 😀 😝