Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?

monina8
29. říj 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉

dont_speak
8. lis 2008

Ahoj holky,
tak já se přidávám se zkušeností, protože můj manžel je Afričan, opravdu je znát, že je vychováván v jiné kultuře, ale špatné zkušenosti s ním teda nemám. Naopak chová se ke mě a k našemu synovi velmi dobře.. Uvažuje prakticky, dokáže se skvěle postarat o malého, uvaří, vypere, vyžehlí 😀 neštítí se práce, takže v bytě máme jak v klícce.

anatanka
10. lis 2008

Manzelstvi s cizincem je vzdycky o neco komplikovanejsi nez s muzem stejne kultury.
Ale myslim, ze pokud jsou oba partneri tolerantni, schopni delat kompromisy a akceptovat rozdily, tak fungovat muze manzelstvi treba i s martanem.

Samozrejme neni cizinec jako cizinec. Je rozdil zvladnout vztah s Nemcem a treba s muzem ze Saudske Arabie.

Jen tak obecne - nekde jsem cetla pruzkum, ze co se tyka ceskych zen a cizincu, tak nejhure dopadaji vztahy prave s Araby a po nich s Italy a nejlepe s Americany.

S cizincem casem pribudou urcite veci, ktere muzou nadelat velke problemy, ktere by s Cechem vubec nenastaly, ackoliv to treba zpocatku neni patrne. Ale porad plati, ze nejvic zalezi na povaze toho jednotliveho cloveka a na vychove. Proto, ackoliv jsou pro urcite narody nektere rysy typictejsi, nejde uplne zobecnovat.

winielka
10. lis 2008

ahoj já sem vdaná za němce.... docela čerstvě,a v pohodě.....je fakt že je až nekdy puntičkář,ale zase máme vše v suchu,npř.dovolená bez stresu protože je už všechno púřipravený,a má přehled kde co je,
připravuje si to radši vše sám... 😀

ps:je opradu rozdíl kde je vychován jak fungovala jeho rodina atd....ale němci nejsou tak daleko od nás,,,,
můžu říct že mají velké plus....pomáhají více manželce a rodině. to je muj názor.... 🙂

lunav
13. lis 2008

monina8 - taky jsem byla vdaná za araba ze Sýrie. Popravdě mají jednu výhodu, rodina je pro ně vším a na prvním místě. Jen co se týče výchovy dětí je to s nimi složitější. Podle nich jsme moc přísní, i když byť jen zvýšíš hlas. Ale myslím si, že jsou zvládnutelní pouze tady u nás. Tam kde nemají až takové zázemí a nepůsobí na ně až tak moc jejich víra. Teda záleží na tom, jestli je tvůj manžel věřící nebo ne! Ale až pojedeš s ním ven, tak buď ostražitá a nic nepodceň. Ten tvůj může být výjimka, ale taky nemusí. Abys pak nelitovala, že jsi vycestovala! Držím pěstičky, aby jste byli výjimkou a byli opravdu spokojená rodinka.
A co se týče obřízky, má to i své výhody. Jak hygienické, tak i v pozdějším produktivním věku se říká, že nejsou tak citliví a déle vydrží. Třeba to tedy pak jeho budoucí slečna ocení 😉

petule.h
13. lis 2008

němec a arab dle mě nejde srovnávat.. evropa je evropa...to je daná věc

petule.h
13. lis 2008

myslí tím zvyky...apod, ale každý je štastný jinak, takže to nemá cenu rozebírat

binki
14. lis 2008

jasně kulturní evropa a nekulturní blízký východ 😀 😀 😀

petule.h
14. lis 2008

nnene, tak bych to nebrala, jen prostě otázka víry je jiná, výchovy...apod...jasně, že evropa je víc kulturní než egypt, ale já myslím, že na to prostě musíš mít povahu a vztah to přijmout, nebo se ti to taky líbí...nic víc nic míň...já vím naprosto jistě, že bych nikdy nenechala sama od sebe udělat klukům obřízku...nikdy bych nepřijala jiné náboženství zvyky co mi jsou nepříjemné ...apod, ale to je prostě v člověku...znám araba, co tu žije s rtodinou už 40 let, vzal si češku, měli dítě, nikdy už by se nevrátil zpět , ani jeho rodina, žádné zvyky jiné nemá, ženu nikdy do ničeho nenutil, vše jako čech...takže to je v povaze 🙂

binki
14. lis 2008

Egypt je Afrika, ne blízký východ a křesťané jsou i v Sýrii nebo Libanonu
nebo to je taky všechno jinak a nemusím nic "přijímat", můžu si vybrat z obou kultur to nejlepší, bez ohledu na názor okolí 😀

petule.h
14. lis 2008

já žádný negativní názor na tohle nemám, nejsem rasista 🙂 ...prostě na závěr, hlavně ať jsme každá v pohodě, toť vše... 😀

tictac
16. lis 2008

tak jsem docetla, co bylo napsano zadobu, co jsem byla pryc.... Samozrejme, zeme tretiho sveta JSOU spinave, lide tam zebraji na ulici, domy jsou rozbite, div jim nepadaji na hlavy, ale to je jen jedna strana mince. Jsou tam take ctvrte, kde je luxus, lide si ziji lip nez my, a to nemluvim o turistickych resortech 😉 Proste jsou ty rozdily videt o hodne vic nez nekde v Evrope. Zrovna jsme se vratili z Pakistanu, byla jsem tam po treti a muzu s cistym svedomim rict, ze to tam miluju, i kdyz ulice jsou fakt spinave, zebrajici zmrzacene deti, domy a auta na rozpadnuti....taky tam spoustu veci obrecim, ale to, jaci ti lidi jsou, mi vsechno vynahradi. Oni jsou uplne jini nez Evropane. Podobna situace je ve vsech zemich tretiho sveta, jenze kdyz je tam clovek pouze na dovolene, tak vsechno nevidi 😉

petule.h
16. lis 2008

no já dovolené jen v hotelech nenávidím, je to prima, ale mě se líbí, že můžu občas vypadnout na ulici a dát si v pohodě kafe, nedržet děti na obojku, pač se nemusím o ně tolik bát...to všude v těhle zemích já cítím..proto tam ani nechci jet..mě vyhovuje pro tohle Itálie-ta nejvíc a španělsko, řecko...
tictac, já bych na tohle asi neměla...ale o tom to je každý je jiný a každý má vztah k něčemu jiný než ten druhý...
tictac a kde žiješ???

tictac
16. lis 2008

petule, s tou dovolenou te chapu, taky bych si nevybrala takovou zemi pro dovcu nemit tam rodinu 😉 Ale az budeme mit deti, tak budu chtit, aby vedely, z kama jsou, takze se budu snazit, aby poznaly poradne jak CR, tak Pakistan. Navstivila jsem tam chudinske slumy i prepychove palace, o kterych se nam muze jen zdat a vsude me prijali s maximalni uctou, respektem a laskou (timto nezevseobecnuju, jen porovnavam sve zazitky z Evropy a Pak.), proste se tam k lidem a hlavne k zenam chovaji uplne jinak. A zijeme v Londyne 😉

petule.h
19. lis 2008

tictac: to já plně taky chápu, že chceš ,aby tvé děti věděli odkud rodiče pochází...oni si sami jednou najdou ke každé zemi nějaký vztah...a už to bude jen na nich... 🙂

tictac
20. lis 2008

petule, to mas pravdu. Ja jen ted treba vidim pripad svagra, on z Pak., manzelka Arabka, jejich 3 deti jsou mala Arabcata, vubec nevi, ze jejich tata je odnekud jinud a to mi pripadne smutne. Proto zastavam nazor, ze do deti se ma narvat co nejvic info, aby mely z ceho vybirat, az budou vetsi 😀

petule.h
20. lis 2008

určitě souhlasím...no a jak to budete dělat s jazykem??? vlastně jendou bude vyrůstat asi mezi 3 jazyky???

janula2008
20. lis 2008

Ahoj holky, tak koukám, že tu rozebíráte na předešlých stránkách i vztahy Češek s cizinci a musím říct, že mám dost podobný názor jak Petule, Monino Tobě přeji, ať se Ti tam líbí a ať Váš vztah vydrží, bohužel moc happyendů taky neznám při svatbách s Araby. 😒 Tím Tě nechci odrazovat, kolegyně z práce tady např. žije s Turkem a jsou oba úplně v pohodě, ale žijí teda u nás a je to už takový náš Brňák. 🙂 Jinak sestřenice je vdaná za Izraelce, má s ním holku a moc happy mi teda nepříjde ☹ .Ale to jen naokraj. Já jsem patriotka tak na půl, jsou věci, který mě na nás českých lidech štvou, asi bych dokázala se i přestěhovat a žít jinde, ale vím, že by se mi stýskalo,před MD jsem dělala v cestovce, tak to byl takový kompromis 🙂 .Neřekla bych, že Češi nějak výrazně nepomáhají v domácnosti - podle mě jaký si to uděláš, takový to máš 😉 .Taky jsem narazila na pár blbů, kteří by se nechali jen obskakovat, ale s těma jsem si samozřejmě dítě nepořídila 😀 .Mám skvělého partnera i taťku, pro kterýho není problém rozdělit si starost o domácnost o víkendu na půl nebo kdykoliv uvařit. Když srovnám z chlapama z Řecka, s kterýma jsem převážně v CK byla v kontaktu tak jejich ,,macho povaha" a machrování mi teda přišla horší než u našich čecháčků 😎 .Ale je to o člověku, jak je vychovanej, ne národnosti, to už tu někdo psal.

tictac
20. lis 2008

petule, samozrejme, cesky na deti budu mluvit ja, MM na ne urdu a anglictinu pochyti automaticky bud od nas (vetsinou mluvime mezi sebou anglicky), nebo ve skolce. Sice deti takhle zacnou mluvit malinko pozdejs, ale zase to ma vyhodu, ze od malicka budou ovladat hned 3 jazyky 😉 nebude to jednoduche, ale nic neni nemozne... 🙂

petule.h
21. lis 2008

tic tac...no to bude chytré dítko teda 🙂
janula: taky jsem dělala v CK 🙂

zanett
21. lis 2008

tictac - tak to je prima - jazyky rozvijeji socialni inteligenci 😉 Myslim, ze je to jen a jen dobre, ze vase mrne bude umet vsechny tri jazyky 🙂

Jen na okraj k tem cizincum vs. ceskym muzum (uz se to tady opakuje donekonecna) - ono ale taky nejde jenom o to, jestli chlap umi varit ci obstarat domacnost/dite, protoze treba ja ve vztahu potrebuju vic nez jen perfektne vyluxovany koberec nebo nalestena zrcadla...nechci mluvit jako beckovy milostny roman, ale ja potrebuju, aby MP zustal chlapem ve smyslu, ze je mezi nama vasen a urcity zdravy odstup, ktery tu vasen znovu a znovu rozdmycha - samozrejme po delsim vztahu uz to neni let nad oblacky, ale potrebuju, aby si me MP vazil i proto, ze jsem zenska, dokazal mi i po letech zalichotit (to myslim treba i po 15 letech souziti) a nebrat me jako samozrejmost. A to vsechno je prave mnohem blizsi cizincumm, nez Cechum (ale to je jen a pouze moje zkusenost), protoze kdyz vidim vztahy me sestry, mych rodicu, mych kamaradek atd, tak se zda, ze jejch parteri sve polovicky berou uz jaksi samozrejme, chlap te zenske ani nezalichoti (asi si mysli, ze ji ma jistou), ten vztah jaksi az moc zevsedni (zevsedni kazdy vztah, ale jde o to kdy a jak rychle)....malokdy slysim, ze jsou k s obe partneri slusni a podekuji a poprosi, nebo jen tak reknou nejaky kompliment a hlavne; malokdy o sobe na verejnosti mluvi jen hezky - bohuzel casto slysim, kdyz perou spinave pradlo pred rodinou/znamymi a to mi prijde degradujici vuci tomu druhemu. I kdyz mame s MP nekdy nejake problemy, NIKDY v zivote bychom to neventilovali pred ostatnimi.....ja osobne si proste stojim za tim, ze vztah z Cechem je casto jako vztah Homolkovych (ne nutne u mladych, ale vztahy po 10 a vice letech tak vetsinou vypadaji 😝 ).

Samozrejme kazdy je jiny, ale znovu opakuju, ze kazdy narod sdili jakesi specificke charakteristicke znaky, cimz se od ostatnich narodu odlisuje (napr. typicky Cech je jiny nez typicky Cinan atd), a proto davam prednost typickemu zapadnimu cizinci nez typickemu Cechovi (i kdyz ten cizinec muze byt casto blbec a Cech muze byt prima, ale OBECNE je to vetsinou tak, jak jsem to napsala nahore....i kdyz se ted nekdo bude dusovat, ze u nej doma to rozhodne nefunguje a ze maji super uzasny manzelstvi... 😝 )

maart
21. lis 2008

.....hele Zanett, mas pravdu....vis cim mne udelal muj manzel vcera radost? Tak uz asi 2 dny mne boli koleno, nevim, co to je, ale mrcha boli desne, hlavne kdyz chodim ze schodu...no a kdyz jsem odpoledne vezla kluky domu ze skoly a skolky, tak mi ted starsi rika:"Mami, tata rikal, ze Ti dneska se vsim musime pomahata byt moc hodny, protoze Te tak moc boli to koleno"....holky, mozna to ani nema vlastne s tim clankem od Zanett zadnou souvislost, ale mne to udelalo tak desnou radost a zase jsem toho svyho chlapa milovala o chlup vic 😵 .

...no, ted to ctu a vlastne to zni jako normalni banalita, ale fakt jsem z toho byla uuuuplne dojmuta.....

tictac
21. lis 2008

osobne si myslim, ze by byla skoda tech jazyku prave nevyuzit, takze proto udelame maximum 😉

to, co popisuje Zanett, na jednu stranu ma pravdu, ale zaroven zalezi hodne na stesti...Ja treba nemuzu dodnes pochopit, jak to, ze MM a jeho bracha byli vychovani stejne, MM je skvely, kdes to jeho bracha je strasny sovinista a stakovym chlapem bych nebyla ani 2 minuty 😝 😀

zuzik_p
21. lis 2008

Ahoj, ja mam za manzela egyptana a jsem velmi stastna. Manzel je uzasny clovek, casto si rikam, jake mam vlastne stesti. Zijeme spolu skoro 3 roky v egypte, ale momentalne jsem v cr, rodila jsem zde pred mesicem, manzel tu byl taky. Po novem roce se chystam znovu do egypta, ale snad uz ne na dlouho. Ja jsem si tam ty skoro tri roky velmi uzila, ale to bylo bez zavazku, na zivot s miminkem to moc neni.
Myslim, ze poznavani nove kultury a szivani se je uzasne o obohacujici, ale zena si musi dobre rozmyslet, zda si to dokaze predstavit na cely zivot, zvlast kdyz partner pochazi opravdu z jineho kulturniho prostredi a neni ochotny delat kompromisy.
Manzelova rodina je skvela, ziji v Kahire. Manzel je muslim, ale nikdy me nepremlouval, abych toto naboznestvi prijala. Ja o tom ani nepremyslim, ne proto, ze bych toto nabozenstvi nemela rada, ale proto, ze jsem sama neverici a k nabozenstvim nemam zadny vztah.

zanett
21. lis 2008

tictac - bracha meho pritele (tedy ten jeden) je taky sovinisticky prase a suknickar, na jeho manzelku krici i pred lidma a ponizuje ji 😝 🙄 Druhy bratr MP je zase podpantoflak bez vlastniho nazoru, ktery se boji oponovat sve manzelce, ale kdyz ta je z doslechu, tak si honi triko, jak ji ma pod palcem 😝 Az nemuzu uverit, ze MP je ze stejne rodiny - on je totiz uplne naprosto jinej, jako by s nima nemel nic spolecnyho....

maart - tak to si muzes gratulovat k chapajicimu manzelovi 😉

tictac
21. lis 2008

zanett, to je uplne presne, jako bys mluvila o mem svagrovi 😝 nez byt za nekoho takoveho vdana, tak se snad zastrelim, nedej boze mit deti 😀

kristynka74
21. lis 2008

Ja si vzala Itala...Zijem spolu 10 let. Je zlatej a porad zamilovanej jako na zacatku... Vzit si cizince je vzdycky mnohem komplikovanejsi. Nezna nasi kulturu, nemame stejne zazitky z detstvi (pohadky,skola atd.). Ted cekame chlapecka a dohadujeme se kvuli jmenu. On chce dat jmeno po svem otci (tradice) a me se nelibi... Postavim si tim proti sobe celou jeho (velmi pocetnou) rodinu, ktera na me stejne kouka jako na exota, protoze pro taliany jsem prilis emancipovna.
Z toho plyne: holky nevdavejte se ven, nebot vsude dobre, doma nejlepe!!!
Monino: obdivuji tvou odvahu. Ja bych do toho nesla. Kazdopadne ti preju hodne stesti!

tictac
21. lis 2008

kristynka, a nemuzete to jmeno po otci dat jako prostredni a prvni si vybrat sami? 😉

zanett
21. lis 2008

kristynko - no to nemuzes pausalizovat (viz.holky nevdavejte se ven, nebot vsude dobre, doma nejlepe!!! ); ja bych si Cecha proste nevzala ani za zlaty prase (ani kdyby byl sebeuzasnejsi, prototze mimo jine mam rada vyzvu a jina kultura pro me vyzva je 😉 ) a doma (v CR) mi tedy nejlepe nebylo. Znamena to, ze kdybys mela znovu na vybranou, uz by sis manzela nevzala? To asi ne, vid? 😉

petule.h
21. lis 2008

no myslím, že to je prostě na pocitu osoby a pokud má kdokoliv jiný názor na lásku k druhému, to víš, že ho asi nezmění kvůli diskuzi kterou si přečte, každá jsme jiná, máme jiné zkušenosti a tak to je dobře 😀 ..já taky tvrdím, že bych si cizince nikdy nevzala, že jsem vlastenka, ale kdybych ho potkala, milovala ho, tak taky nevím kam by se mé cesty ubraly 🙂

tictac
21. lis 2008

ja bych to rekla asi takhle: odrikaneho chleba nejvetsi krajic. Ti, co vzdycky nejvic krici, ze by neco neudelali, tak vetsinou udelaji... 😉 Ja taky tvrdila, ze bych spoustu veci NIKDY, ale fakt NIKDY neudelala a vida... 😀