Vzali byste dítě na krátkou jízdu bez autosedačky?

keckemet
15. pro 2010

Zdravim velmi vsechny maminky! Mam zde jeden docela obligatni dotaz......Vezli jste nekdy svoje dite, byt jen kousek, v aute bez autosedacky? Nebo znate nekoho takoveho, kdo to udelal? Moje sestra takle vezla sveho novorozence ( navic v tomto zimnim pocasi:(
A po pravde,jsem z toho teda docela vyrizena.....
Jen mne zajima, zda mam co se tohoto tyce nekompromisni nazor sama? Podotykam, ze autosedacku vlastni, jen zrovna jela autem kde nebyla....:( Predem dekuji za uprimnost K

keckemet
autor
16. pro 2010

Jeste tak na okraj..........my bydlime v dome na uplne samote.............pole, louky, les....Na nejblizsi autobusovou zastavku to mame cca. 5km...........Ja sama jsem sla s ditetem v kocarku nekolikrat na tuto zastavku pesky, prestoze v garazi stalo auto.........bez autosedacky. (manzel odjel druhym se sedackou...🙂)
Zajisteni bezpecnosti prepravovaneho ditet v autobuse je zase vec druha, ze? 🙂 hahahahahahahahahahahahaha

petka80
16. pro 2010

No, jasně že autosedačka je samozřejmost.
Ale na druhou stranu bych nebyla zas tak úplně nekompromisní, protože jsou situace, kdy holt jiné volby není..... Zmiňujete tady úraz nebo naléhavou situaci, tak já osobně už jsem jela s dcerou rychlou a byla jsem celkem v šoku, jak to řeší tam. Měla jsem ji teda ve vajíčku a to mi tam připoutali na sedačku, ale tak dost pochybně, že jsem teda měla strach dost. A kdybych vajíčko neměla svoje, tak si myslím, že bych asi jela s dcerou v náručí....... 😕 A jak tam řeší starší děti, to vážně teda netuší.... A co v autobusu? Tam se děti taky bez sedaček obejdou a to už nikdo neřeší, že jo....

petka80
16. pro 2010

No takže jsem vlastně chtěla napsat, že ve svém autě jsem děti ještě bez autosedačky nevezla, ale už jsem se dostala do situace, kdy jsem musela slevit, a to se nejednalo o žádnou krizovou situaci..... V taxíku (ano, dá se objednat taxi s autosedačkou předem, ale to jsem holt předem nevěděla, že ho budu potřebovat), několikrát autobusem atd.

bufina
16. pro 2010

Bych to pochopila v takovým případě, jak píše @kote , ale jinak ne.... Pokud nepůjde o život, tak bez autosedačky nikdy. Sama jezdím s děckama hodně autem a nikdy bych je ani za roh nevezla nepřipoutaný, i když vím, že za tu dobu než je v autě připoutám do sedaček bych ze tím rohem byla 4x..... Ale člověk nikdy neví jakýho šílence potká. Můžu jet třeba jak šnek, ale pokud by do mě někdo narazil z boku, tak zase v sedačce sou děti hezky krytý, proti bočnímu nárazu... Je jasné že při těžkých nehodách autosedačka nikoho nespasí, ale může zabránit mnohem horším následkům... Takže děti vozit jedině v autosedačce 🙂

naty
16. pro 2010

jednu takovou rodinu znám...jsou to dva roky, co jejich 9 měsíční dcera zemřela... 😔

renat2
16. pro 2010

Souhlasím s názorem většiny, zodpovědná matka dítě vozí v autosedačce (i když, ani ta někdy život nezachrání, bohužel 😔 😢 , někdy může nastat ale situace, kdy není jiné východisko, viz příklad od @kote, apod. a ruku na srdce, každý se do takové situace může dostat.

scai
16. pro 2010

Říkám si, že taky nikdy malou bez sedačky nepovezu, už jsem i kvůli tomu párkrát nejela a šla pěšky. Ale.... může nastat situace kdy polevím. Jak psala koťe ta bouřka, nebo třeba někde budeme udělá se nám někomu hodně zle, že bysme to jinak nezvládli kdyby nás nevzal autem...apod... Takže v nějaké naléhavé situaci asi ano. Ale doufám, že k ní nedojde, protože vím, jak je to nebezpečné. A dítě patří do autosedačky.
Ale za mě prostě neříkám zásadně nikdy.... to nemůžeme nikdo vědět ☹

Ale tvoje sestra teda riskovala zbytečně, mohla jet busem.

smardik
16. pro 2010

@andykov taky se mi stalo že mi malý řval a řval a nešlo ho uklidnit ale ze sedačky jsem ho fakt nevytáhla a nepochovala, až to šlo tak jsme prostě zastavili a on si trošku po řval. a k tomu poslednímu busu pokud vím že je to opravdu poslední bus jdu tak abych ho stihla nebo raději počkám hodinu na další nebo zavolám kamarádce která má autosedačku. Bez sedačky bych kluky vezla pokud by byli v ohrožení života a rychle bych potřebovala do nemocnice to jo to bych as bez sedačky jela ale jinak nevidím důvod. dneska jedem do MC a máme do 10km, mohla bych jet s kamarádkou autem a být tam za chvíli ale nemám pro staršího syna autosedačku je v autě u rodičů takže prostě pojedem autobusem, ani na těch 10km nepojede bez

andyalukasek2008
16. pro 2010

Za sebe říkám striktně NIKDY, krom výše zmiňovaných krizových a hraničních situací, o tom asi netřeba diskutovat.
Má sestra (22let shodou) má stejně starou holčičku jako Lukášek a blbost nezmá mezí. I když sedajdu vlastní, nedělá jí problém malou narvat do auta "komukoliv" kdo ji sveze (sedačka doma) a zpříjemní ji cestu.
Když malou hlídá naše babička, vozí ji také bez! Chápu, že v jejich letech je to pro ni "zbytečnost", babči jsou babči, ale to je důvod, proč Lukáška nehlídá ani má mamka - je stejná.
I po mně se občas chce, ať je někam "přiberu" bez, přeci je to kousek, naposledy v sobotu, jsem pak za zvíře s rohama když odmítnu, ale nevadí mi to!
Svého syna svěřím jen lidem, o kterých vím, že ho do sedačky připnou (ať mají názor jakýkoliv), sedačku při hlídání od nás dostanou vždy! V tomto jsem nekompromisní.
Švagrová byla stejná, sedačky neuznávají dodnes a to je důvod, proč jsme jaksi každá na jiné lodi - v tomto si stojím za svým a nahlas je kritizuji (navíc mají "bezpečnou" Škodu 120)!

Nemáme právo vystavovat své děti takovému riziku! Nemáme a za tím si stojím...

andykov
16. pro 2010

Tak je jasný, že pro srandu snad nikdo bez sedačky nejede a nejezdí... To o tom žádná, jen mi je jasný, že jsem nepřispějou matky, který bez sedačky dítě občas vezou :D Takže tohle téma je pro totální odpůrkyně, dokonalé a předvídavé matky, které by NIKDY dítě bez sedačky nevezly !!!! Hele, dost.. Ne, nadarmo se říká nikdy neříkej nikdy !!! Pravděpodobnost, že zrovna do vás napálí opilý řidič, když jedete asi tak 200m bez sedačky je nula nula nic, větší pravděpodobnost je, že vám dítě někdo přejede na přechodu... Samozřejmě pokud to vození bez sedačky nemaj matky jako sport., to ta pravděpodobnost je velmi vysoká....
Dneska se bohužel stanou nehody a pro ty děti je to katastrofální, když jedou v sedačkách a jsou řádně připoutaný, dlouho jsem neslyšela o nehodě, kdy se něco vážnýho dítku stalo a nebylo připoutané.. A je to fajn, jsem ráda, že jsme zoodpovědný matky, ,ale to, že má dítě sedačku bohužel neznaměná, že se nic stá nemůže a naopak...
Jo a s tím řvaním, vy byste všechny asi dítě nechaly udusit se hlenama, že??? Když se mi malá skoro dusila jak řvala, všechny tady dokonalé matky by ho nechaly udusit, protože co by náhodou během těch 2minut do nich napálil opilý řidič....
Nesnáším slovo NIKDY a tady na koníkovi ho hodně matek používá..

andykov
16. pro 2010

Jsem ráda, že některý maminy tu chápou, jak to myslím... Aby se tady do mě nepustily, někteří, který si myslí, že běžně vozím dítě bez sedačky. Ne, to opravdu ne. Malá je vždy z 99,99999999 % v sedačce...

lalial
16. pro 2010

Vezla a celkem pravděpodobně mu to v danou chvíli zachránilo život.

brusinka.pusinka
16. pro 2010

Já bych to nikdy teď neudělala zažila jsem to při synovi nebyli jěště autosedačky povinné a nebyli ani pásy vzadu vždy jsem trnula,u dcerky jsou sedačky povinné a já myslím že tak to má bít dítě je v sedačce chráněné , máme dvě v každem autě jednu 😉Nejela bych s volně sedícím dítětem a už vůbec né s novorozencem jen tak bez sedačky raději pěšky nebo autobusem 😉 😉Takže sdílím názory ostatních maminek Bez sedačky Nééééé

andykov
16. pro 2010

Já se omlouvám, že jsem ten o dva výše předchozí příspěvek měla takovej rozhořčenej, vše jsem si nečetla, jen asi dva od včerejška.. Mě tohle téma hrozně rozčiluje, hodně jsem se kvůli tomu pohádala tenkrát se svojí kámoškou...
Taky nechápu, když někdo sedačku má a nepoužívá ji...

lalial
16. pro 2010

My ji měli, ale něco mi říkalo: Nech ji doma a vezmi kluka na klín...

terkaz
16. pro 2010

Ahojky, necetla jsem prispevky, jen me zaujalo tema. 😉 Napisu svuj nazor. Zrovna asi pred 14 dni jsem vezla maleho ze skolky, dostala jsem smyk a skoncila v prikope na streche, hlavou dolu!!! Podotykam jela jsem opatrne a pomalu. Diky Bohu se nikomu nic nestalo, deti byli v autosedackach a ja pripasana pasem. Takze muj nazor zni- nikdy bych deti bez sedacky nevezla a uz vubec ne v tomto pocasi...papa 😉

terkaz
16. pro 2010

Jinak jeste doplnim 😉 Take bych neverila, ze se mi neco takoveho muze stat. Vzdycky kdyz jsem jela okolo nejake takove nehody, rikala jsem si proboha jak se tam to auto dostalo...asi jel ridic hodne rychle....Ale bohuzel staci trocha ledu pod snehem a je to ☹ Tak jak se to stalo mne..

bufina
16. pro 2010

Mně se ještě nestalo, že když malej brečel v autosedačce, že by se mně nepodařilo nikde zastavit. V obci můžu kdekoliv, mimo obec zajedu za krajnici, hodím blinkry a je to. a na dálnici sou benzínky snad po pěti kilometrech, takže to taky není problém.

idril
16. pro 2010

No, holky, to je pěkné, taky bych nejela bez sedačky. To když jsme byli malí, žádné sedačky nebyli. Taky nebyl tak hustý provoz , tak rychlá auta , bezohlední řidiči, ale ani pásy na zadních sedadlech. Když mamka řídila, zakrývali jsme jí jako děcka zezadu oči, aby byla nějaká legrace. Dobrý, že? Nejspíš to byl zázrak, že jsme přežili.
Když se ale mluví o bezpečnosti, nedá mi to: Pravděpodobnost, že dítě onemocní je daleko vyšší, než že se vybouráte, tak bych se chtěla zeptat, jestli jste si uložili pupečníkovou krev?

neumisa
16. pro 2010

jednou, před sedmi lety v červnu jsem vezla staršího z porodnice bez sedačky - taxíkem. Neměli jsme ještě auto a bylo to cca 10 minut jízdy. Ale nebylo mi u toho nejlíp. Pustili nás z porodnice dřív, protože se nahrnulo spousta rodiček a nejbližší možné auto bylo volné až za 6 hodin.

bufina
16. pro 2010

@idril Jasně, pravděpodobnost je malá, ale náhoda je blbec. Mám řidičák 8 let, starší dítko má 3 roky. jezdíme často a do minulýho týdne jsme nehodu neměli. Takže naše skóre je jedna nehoda za 8 let, ale ještě že děcka sedačku měli. Nebyla to žádná obrovská rána, ale určitě by to s nima pěkně hodilo.... Nikdy nevíš co se stane...

slavkah
16. pro 2010

ja vozim take vzdy v autosedacce, a jak to resite v autobusech? to my taky nepripada zrovna bezpecne ...

aja123
16. pro 2010

A jak to řešíte v letadle a ve vlaku a nebo v tramvaji a trolejbuse a co třeba takové metro? 😉 🙂
Všude číhá nebezpečí.

shaula
16. pro 2010

Musíte si ale uvědomit, že v MHD to prostě řešit NEJDE. Navíc nehoda v MHD je méně pravděpodobná než v autě (a taky obvykle s menšími následky - holt ten bus je vždycky větší než auto 😀 ). Ale vézt dítě bez sedačky, i když ji mám, jen proto, že se mi to tak momentálně "hodí", je minimálně nezodpovědné... Samozřejmě s výjimkou těch opravdu krizových situací, které jste tu některé uváděly... (a tím nemyslím muset čekat na další autobus 😀 ).
Moje známá cca před rokem zemřela při autonehodě (nezaviněné) a když sama řídím, tak bohužel vidím, jak někteří se na cestách chovají jako prasata, takže za mě autosedačkám zdar! 😉

blondynka400
16. pro 2010

@petka80 hele ty znáš nějakou pražskou taxi lsužbu, která je opravdu schopná zajistit autosedačku? 😕 Já tedy v Praze ne, ikdyž to na webu mají, skutečnost je jiná, viz třeba poslední zkušenost. Žiju v zahraničí a potřebuju se dostat vždy z letiště domů. Ikdyž jse měla objednaný taxík 2 dny dopředu se dětskou autosedačkou skupiny 0 nebo I, přijel taxík, který měl podsedák a to ještě takový, na kterého bych nedala ani psa 😠 😝 Vzhledem k tmou, že MHD prostě z principu nejezdím a bylo už pozdě večer a malá byla totálně unavená, nakonec jsme svolila a taxíkem jsem jela (není to daleko) ale i tak jsme tak blbý pocit nikdy neměla a už nikdy víc
Osobně nechápu, jak můžou mít taxíky vyjímku, to jako má taxík menší pravděpodobnost, že nebude mít nehodu? To asi těžko.....

lalial
16. pro 2010

@shaula Autobusy jezdí i dálkově. Nehody vlaků bývají hodně brutální... to je těžké.

lalial
16. pro 2010

@blondynka400 Dokonce bych řekla, že při těch "parádičkách", co kolikrát taxikáři zkouší, je ta pravděpodobnost vyšší.

shaula
16. pro 2010

@lalial To sice dálkově jezdí, ale většinou bourají s autem a vyjdou z toho lépe. Navíc znovu říkám: v té MHD to prostě nevyřešíte, tak je zbytečné se tu na to odvolávat a srovnávat to s jízdou v autě.
A nehody vlaků sice mívají tragické následky, ale ruku na srdce - porovnejte si počet nehod automobilů a počty nehod vlaků. Vlaky vám vyjdou výrazně bezpečnější, stejně tak letadla a troufám si říct, že i jiná MHD. 😉

lalial
16. pro 2010

@shaula Ono zase v jedné vlakové soupravě je x krát více lidí než v autě.

shaula
16. pro 2010

@lalial To jsme sice trochu mimo téma, ale dobře: máš pravdu, nicméně i tak to vychází mnohem lépe. I tak velké vlakové neštěstí, jako se stalo před dvěma lety ve Studénce, mělo "jen" 8 obětí a cca 70 zraněných... (čímž nechci tuto tragédii nijak zlehčovat). Stejného čísla dosáhneš na cestách za jediný víkend... Jen se o těch hromadných nehodách více mluví, takže je podvědomě vnímáme jako nebezpečnější, i když statisticky je dokázáno, že třeba letadlo je nejbezpečnější způsob cestování a auto je bohužel jedno z nejvíce nebezpečných...