Vzali byste dítě na krátkou jízdu bez autosedačky?

keckemet
15. pro 2010

Zdravim velmi vsechny maminky! Mam zde jeden docela obligatni dotaz......Vezli jste nekdy svoje dite, byt jen kousek, v aute bez autosedacky? Nebo znate nekoho takoveho, kdo to udelal? Moje sestra takle vezla sveho novorozence ( navic v tomto zimnim pocasi:(
A po pravde,jsem z toho teda docela vyrizena.....
Jen mne zajima, zda mam co se tohoto tyce nekompromisni nazor sama? Podotykam, ze autosedacku vlastni, jen zrovna jela autem kde nebyla....:( Predem dekuji za uprimnost K

smecka
16. pro 2010

Mě spadla čelist, když jsme asi před 2 měsíci jeli pod dálnici D1 rychlostí tak 120km/h a předjelo nás auto, kde vzadu seděla maminka a na klíně jí seděl max. dvouletý chlapeček. Nevypadali, že by komukoliv šlo o život. 😒

Já bych do auta bez sedačky nesedla, ovšem chápu krizové situace, kdy budu potřebovat nutně lékařské ošetření a bude k dispozici auto bez sedačky.
Ne všude se záchranka dostane, třeba než by našli naší chatu, mohlo by být pozdě.

Add MHD: já jsem ráda, že mě vůbec někdo pustí sednout s malou. 🙄
@k.ate: to máš kliku, že je to místo volné nebo lidi žádáš, aby tě tam pustily sednout? 😕

k.ate
16. pro 2010

@smecka já jsem asi divná, ale pokud vidím, že tam to místo na sednutí prostě není, tak si to nechám ujet a počkám na další (u nás jezdí hodně spojů) a jinak docela často jezdím z konečné, takže tam se na to místo prostě vecpu dřív než někdo jinej 😀

mkr
16. pro 2010

mně se teda nikdy nestalo, že by mi manžel odjel s autosedačku, pokud ženská má svý auto, tak je pravděpodobnější, že s dítětem jezdí ona, takže ona má v autě autosedačku
jinak MHD jezdím, přijde mi to jiný než autem, tam si dítě dám na klín a je to a rychlost je taky o něčem jiným, ale neumím si představit, že řídím a dítě nepřipoutám, teď by to holka pochopila, že má sedět, ale co menší dítě

peppapig
16. pro 2010

Pouzivani autosedacky je dane zakonem. Clovek vidi na cestach ruzne veci...dospeli bez pasu a deti bez sedacek a kor na dalnici to muze udelat jen hlupak. Takove to svezeni od rodiny ci kamaradky pozde k veceru bez sedacky ovsem chapu, taky se mi to uz parkrat stalo, cesta max 5 minut autem, centrum mesta, 3+ dite.

V MHD jsem se teda nikdy nebala, prijde mi to k osobnimu autu neprirovnatelne. A porizovat pasy do MHD busu, to snad ani ne, ze bychom stojicim pasazerum pripoutali ruku k tyci 😅

evinka
16. pro 2010

Manžel si moje auto bere vyjímečně a i to většinou zůstane sedačka doma a navíc mám na půdě poděděnou.

peppapig
16. pro 2010

Jinak mile damy, stare sedacky z roku vyroby X, kde se neda dite ani poradne bezpecne zapnout, jsou tak nejak na nic, uplne jako by tam ta sedacka nebyla. Nasim se taky podarilo takovou rachotinku obstarat od znameho, hned letela do kose a kupovala se poradna sedacka, ikdyz ji nase dcera vyuzila max par tydnu v roce.

mkr
16. pro 2010

@peppapig přesně tak, ty starý autosedačky jsou hrozný, dítě by vůbec neochránili a taky to má nějakou životnost, u našich máme taky speciální autosedačku 🙂
a nejvíc mě zaraží když, lidi mají na věci jako cigarety, alkohol a tak a pak řeknou, že autosedačka je pro ně drahá 😲

pattie
16. pro 2010

Několikrát na klíně přepásanou pásem... ale jen v krajním případě, v taxíku. Jinak jí připínám do sedačky, i když popojíždím jen 10 metrů....
Zvláštní je, že v cizině nejsou ale autosedačky tak běžné jako u nás. Např. v Emirátech nikdo sedačku nepoužívá a děti "lítaj" po autě, což mi přijde opravdu šílený.

shaula
16. pro 2010

Docela mě rozesmály názory "manžel si nemá co brát moje auto s autosedačkou" 😀 😀 😀 Většina rodin je ráda, že má alespoň to jedno auto, na dvě má málokdo. A teda určitě nebudu pokaždé jak trotl přenášet dvě sedačky z auta domů, tam by mi byly bez auta taky celkem naprd 😀 😀 😀
Ovšem kdo má dvě auta, tak tam je to na místě...

louherz
16. pro 2010

čekám své první miminko, do té doby jsem nějak nepřemýšlela o tom, jestli maminky tak striktně dodržují připásání dětí na krátké vzdálenosti, či použití v jiných dopravních prostředcích. Řidičák mám 6 let, auto mám já i manžel, většinou se bude mimís vozit v mém autě, samozřejmě připásaný v autosedačce. Jako zdravotní sestřička na ARO vím, co se může při autonehodě stát, ale je mi taky jasné, kdyby se mi s dítkem něco stalo a já neměla z jakéhokoliv důvodu k dispozici auto a potřebovala jej zavést do nemocnice ve velmi naléhavém život ohrožujícím případě, asi bych sedačku neřešila.... Velmi mě však zarazilo, letos v létě, při mé autobusové cestě do Londýna, že se mnou cestovala dívčina se svými dvěma dětmi, holčička mohla mít kolem tří let, chlapeček tak rok, samozřejmě jeli bez autosedaček, v dálkovém buse jen připoutané na sedadle! a to jen chvilkami, jinak je nechala volně po autobuse pohybovat a v noci spali buď na zemi nebo na těch zadních sedadlech, co jsou po šesti! Řidiči to samozřejmě bylo jedno! Tak tohle nechápu já :-/ 😒 😠

shaula
16. pro 2010

@louherz A ten autobus byl vybavený pásy na připoutání autosedaček? 😕 Nevím, jak autobusy do Londýna, ale "naše" dálkové busy pokud vím pásy nemají (maximálně tak přední sedadla a jen pruh přes pás...)

pattie
16. pro 2010

@shaula dle zákona musí mít dálkové autobusy bezpečnostní pásy! Ale jestli tam lze připnout autosedačka... kdo ví....

shaula
16. pro 2010

@pattie Hm, to je zajímavé... My jeli před cca 4 lety autobusem do Švédska a pokud tam nějaké pásy vůbec byly, tak já si je nepamatuji... A jak ty pásy mají vypadat? (myslím 3bodové apod.)

Upřímně řečeno při cestě autobusem by mě fakt ani nenapadlo tahat autosedačku, protože jsem byla doteď přesvědčená, že bych ji stejně neměla čím připásat 😅

peppapig
16. pro 2010

@louherz ja teda nevim jak funguji dalkove busy, ale detem se nedivim, kdo by taky vydrzel v sedacce 20 hodin, ze ano. Moje M uz by lozila i po strese. Tady (UK) v dalkovem busu musi byt kazdy pripasany pasem i deti o sedackach netusim.

pindruska
16. pro 2010

můj názor je, že bez sedačky ani za roh. vždycky je malý v sedačce, ať už jedeme jen kousek nebo 400 km. člověk nikdy neví, co se stane, stačí chvilička a celý život bych si to vyčítala.

bufina
17. pro 2010

V nekterých autobusech sice pásy jsou, ale taková jak v letadle, takže se zapnou jen kolem pasu... Na připoutání autosedačky to rozhodně není....

valentovasasa
17. pro 2010

@andykov ptáš se na první stránce co kdyby nám ujel autobus a měli jsme odvoz ale bez sedaček. Tak bych nejela. Asi bych nešla pěšky (představa třeba ted v mrazu 20km není ideální), ale volila bych variantu - obvolat všechny známý se sedačkama, nebo manžela a pokud by krachlo i tohle , tak bych u těch známých co mě chtěli odvést (kde jsem byla) radši přespala a jela ráno prvním autobusem. A pokud bych nebyla u známých, ale třeba v krámě, tak si nenechám ten poslední ujet. To je vrchol nezodpovědnosti...

pattie
17. pro 2010

@shaula Podle zákona 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích je používání bezpečnostních pásů, až na několik málo výjimek povinné, za porušení této povinnosti hrozí v bodovém systému ztráta 2 bodů. V Česku musí být pásy vybaveny i dálkové autobusy vyrobené po roce 2004 a cestující v těchto autobusech jsou povinni se poutat.

mamkamarketa
17. pro 2010

znama jezdi se student agency praha-brno a normalne s vajickem, takze to musi jit 😉

kristi
17. pro 2010

@mamkamarketa s vajickem budiz, ale ćo ty vetsi deti?

macinka84
17. pro 2010

Ahojky, pridám jednu zkušenost. Stála jsem s mojí malou pred obchodem, z obchodu vylezla "maminka" asi s 4 měsíčním dítětem. Sedla za volant, dítě polozila pod nohy spolujezdce a vyrazila, podotýkám, bylo to ted zimě!!! Tomu ríkám maximální hazard a nezodpovědnost 🙄 😢

klarka1
17. pro 2010

nemyslitelné, nikdy bych to neudělala. I když přejíždím třeba mezi obchodama, vždy Ondru řádně připoutám do sedačky 😉

bledulka
17. pro 2010

ahoj, trochu pro odlehčení přidám jeden manželův fotoúlovek

"aneb jak si udělat levnou bezpečnou autosedačku- stačí použít levnou jídelní stoličku" 😉

lucista
17. pro 2010

@zuzik03 tak nevím ale pro tyhle případy nouze ..kdykoli je manžel pryč byť jen napůl dne i s autem vždycky ale vž dycky si nechávím sedačku doma...sice ji vyndávám a nandávám do auta pořád dokola ale bez sedačky bych nikdy nejela...naši bydlí přes 3 ulice a než jet bez sedačky jdu od nich raději i v dešti pěšky(malá samosebou v kočárku s pláštěnkou)..na delší cesty když malá kňourá tak se prostě zastaví a když to nejde tak prostě řve, pořád lepší než aby se něco stalo, stačí pár vteřin a je to...a nechápu jak už tu někdo zmínil když někdo má sedačku a nepoutá.na vlastní oči jsem viděla a dost mě to šokovalo když jsem onehdá seděla na parkovišti před jedním marketem, vedle mě stará škodovka a na předním sedadle "velká" autosedačka..už to že na předním sedadle 😕 , no dobrá - dejme tomu na zadních sedadlech nebývali pásy...nicméně za chvili přišli rodiče s tak cca č letým dítětem, matkla sedla dozadu otec za volant dítě do autodsedačky, nastartovali, odjeli...dítě sice v sedačce ale nepřipoutané..při prvním prudkém zabrždění zákonitě muselo letět skrz čelní sklo....nezabrzdí ho ani palubní deska...nechápu nerozumím..na co pak ta sedačka? ☹ 😨

zuzik03
18. pro 2010

@lucista ten priklad byl extrem 😉 muzou ti volat, kdzy jsi nekde venku a ja vim, ze by u me prevazil stres a strach o zranene dite a proste bych chytla taxi a nepremyslela, jestli driv nejet domu pro sedacku. ale o takovych situacich nema cenu se bavit, ty se nam snad neprihodi casto, v normalnich podminkach samozrejme sedacka, jen proste nikdz nerikej nikdy 😉

ivasad.
18. pro 2010

Fíhá, nejela bych s malou bez sedačky ani dvacet metrů 😕 I kdybych měla jít pěšky s ní v náručí. Jak už tu někdo psal, úrazy apod., kdy se prostě musí letět k Dr, sedačka nesedačka, to nepočítám. Já ani vajíčko nedávám na přední sedadlo, i když je to zákonem dovolené, mně to prostě přijde nebezpečné. 😒 Klárka je vždy vzadu. A taky dávám pozor - dřív jsem dozadu pod zadní sklo nastrkala všechno možný, zavazadla atd., teď to dávám někam dolů, aby to při rychlém zabrždění nemohlo spadnou na dítě. (je navíc ještě v protisměru jízdy)... A velké těžké věci, co dávám vedle ní na sedadlo dokonce připoutávám (třeba nedávno právě složenou dřevěnou jídelní židličku), ať si třeba někdo ťuká na čelo, mně to nevadí 😀 Teď v zimě je spousta bouraček, nebudu zbytečně riskovat 😉

pattie
18. pro 2010

@bledulka super fotky 🙂))) ty lidi jsou fakt magoři.....

lalial
18. pro 2010

@pattie Jak na klíně, přepásanou pásem??? 😕 Jako obě jedním jo? Tak to raději nic...

neu.sona
18. pro 2010

Myslím, že je úplně jedno to tady řešit nějak zdlouhavě a více. Každá na to máme jiný názor a každá maminka nebo někdo jiný na sebe musí vzít zodpovědnost, když neveze dítě v autosedačce. A jestli se dokáže smířit s tím, že její dítě umře jen proto, že ho třeba neměla v sedačce, tak ať si riskuje jak chce a nepořizuje si další dítě.
Já sama za sebe bych dítě bez sedačky nevozila. Když jedu autobusem, tak je to bohužel trošku jiný, tam nemá člověk moc na výběr, ale když jsme jeli třeba na výlet s mateřským centrem, tak jsem autosedačku měla i tak a většina maminek taky.
Takže tak, ať si každej dělá co chce a nese si za to odpovědnost.

shaula
18. pro 2010

@bledulka Fakt dobrá fotka 😀
Ale nesuďme předčasně - vzhledem k velikosti kufru může klidně tu židličku takto jen převážet... Nebo v ní někdo vidíte i dítě? 😉