Vztah mezi aktivitou matky v těhot. a klidností miminka

zpevanka18
3. únor 2017

Mám takovou teorii a nenapadá mě, kde jinde ji ověřit, než zde.
Můžete zavzpomínat na těhotenství, jaký jste měly režim? Jestli jste byly relativně v klidu, odpočívaly jak to šlo, nebo lítaly s žílama na čele a zařizovaly milion věcí? Třeba zajišťování bydlení, náročná práce, starost o další děti… A pak zhodnotit, jestli se Vaše dítě "zařídilo" podle toho, co si pamatuje z téhle doby? Já mám sedavé zaměstnání, navíc jsem bývala dost unavená, takže jsem před spaním už dlouho ležela v posteli a dívala se třeba na filmy. A mám dítě, které od sedmi do sedmi spí - už někdy od druhého měsíce (kdy jsme přestali budit kvůli krmení, když jsme zjistili, že vydrží bez problému spát celou noc), přes den si ještě teď v roce a kousek dává třeba dva přes hodinu dlouhé šlofíky.
Kamarádka má o pár měsíců staršího syna a oba to mají naopak. Ona měla fůru starostí, od rána do večera bez zastavení lítala.. a syn je nespací.
Vím, že to nemá na nic vliv, ale prostě mě zajímá, jaké jsou zkušenosti - jestli tam opravdu může být souvislost, nebo je to jen náhoda. Čistě ze zájmu 🐭

jatecka
3. únor 2017

Už jsem nad tím taky přemýšlela, starší syn, to jsem měla velké komplikace v těhotenství a vlastně jsem ho celé proležela - tento syn stejně tak prospal snad veškerou dobu do tří let 🙂)) Druhý syn, tak tam jsem o těhotenství dlouho nevěděla, lítala jsem od čerta k ďáblu, z práce do práce, k tomu už byl ten starší syn, no a tento druhý syn snad nespal do tří let déle než 5 hodin v noci 🙂 U mě to sedí.

puutalo
3. únor 2017

Já si to spíš vysvětluju dědičností povahy. U nás v rodině se dědí povaha z matky na staršího syna,, z otce na mladšího syna, z otce na starší dceru a z matky na mladší dceru. Proto jsou ti po matce povahově podobní jejímu akčnímu/klidnému chování.

lucyp13
3. únor 2017

Já bych řekla že je to blbost souvisí to s povahou a genama.ja mela těhotenství desny,bylo mi dloiho blbe,do toho úmrtí blizkyho člověka a dcera je smíšek a pohodar,povahove v ni vidim sebe a temperament má po nás obou + je beran ;) takže opravdu si myslím že jake tehotnstvi=takove Dítě je blabol

verunkanatalka
3. únor 2017

@zpevanka18 ahoj,pri prvnim tehotenstvi mi bylo 20 let.Byla jsem akcni-manzel byl po tezke autonehode(stalo se to kdyz jsem byla v 6-tem mesici),takze vse bylo na me.Ale zvladala jsem to v pohode.Musela jsem se starat o novorozene a jeste i o nej..nyni je mi 38 let a cekam sve druhe mimi.manzel jezdi kamionem,takze casto neni doma,ale kdyz je tak se o me stara(mam pocit,ze mi to vraci)☺.Dceri je 18 let,takze nepotrebuje velkou peci..pomaha doma take.Tim chci rict,ze si to ted uzivam-odpocivam kdy chci..lezim treba pul dne na gauci..jsem samozrejme vice unavena,boli me zada(jsem 22 tt)..je to proste jine nez pomalu pred 20-ti lety.Nic nehrotim,jsem vice klidna a uzivam si to..

zpevanka18
autor
3. únor 2017

lucyp13
Já jsem ani nemyslela povahu, nebo sklony k plačtivosti. Spíš vztah mezi klidným (fyzicky) těhotenstvím a klidným spacím dítětem. Když to přeženu, tak jestli se uřícené všemi starostmi a běháním zničené těhuli může narodit dítě, otřít si čelo, a prohlásit, že se jde konečně vyspat a vzbudit ho máme nejdřív k narozeninovému dortu 🙂

jatecka
3. únor 2017

Je snad samozřejmé, že to souvisí s geny, jde o aktivitu dítěte, už naši předkové tvrdili, že se aktivita matky v těhotenství odráží na dítěti. To, že je někdo smíšek nemá souvislost s fyzickou aktivitou.

pabka
3. únor 2017

Podle mých zkušeností (2 děti) a mojí sestry (4 děti) se absolutně nijak fyzická a psychická aktivita v těhotenství na dítěti neodráží.
Já u první dcery pracovala skoro až do porodu a to ve velmi náročném zaměstnání, do toho jsem zařizovala dalších milion věcí, poslední měsíce jsem si uvědomila, že ani jeden večer ve všední den netrávím doma, spala jsem max. 6 hodin, měli jsme štěně atd atd, takže jak píšeš, lítala jsem od rána do večera a dcera první rok prospala snad komplet celý a doted je spáč, je jí skoro pět let a stále spí po obědě cca 2 - 3 hodiny každý den.
Podobně druhá dcera, té je necelý rok a je to velký spáč, aniž bych v druhém těhotenství svoje aktivity omezila, naopak byla zde ještě k tomu první dcera.
Moje sestra má 4 děti, u první byla akční a dcera je klidná a spavá dosud, u druhé měla velký věkový rozestup a byla v domácnosti, takže klídek, dcera je akční a nespavec, plačtivá od mala.. Poslední má dvojčata a ty jsou každá jiná 🙂
No takže souvislost aktivity a spánku u těchto šestí dětí nula.

netopejr
3. únor 2017

Za mě a ty, co znám, souvislost vůbec žádná.

riakuk
3. únor 2017

Také se přidávám, že souvislost nevidím. První těhotenství jsem učila do poslední chvíle a dcerka krásně spala a spí. U druhé jsem v těhu lítala kolem té starší necelé dvouleté a také je v pohodě. Dokáží být akční obě dvě, ale umí se i natáhnou u TV a v klidu relaxovat 🙂

stuplakova
3. únor 2017

Tak já jsem teda dost akční, zatím teda čekám mimiško, tak doufám, že se mi to pak nevymstí 🙂 ale když musím, tak musím něco udělat, ještě chodím do práce. Ale uklidňuje mě, že zatím to vypadá, že souvislost to nemá 🙂

majaaa82
3. únor 2017

@zpevanka18 Ahoj, myslim, ze v tom souvislost neni. Ja jsem a i v tehu jsem byla hodne aktivni, sport, vylety, koncerty... co mi tehu dovolilo, to jsem delala. A do toho jsem na volne noze, takze jsem se i pracovne hodne otacela. A mala spinka od konce sestinedeli celou noc. Jen jsem budila na kojeni. Jinak je pres den hodne aktivni, ale to je i tim, ze my oba s manzelem tez.

leki
3. únor 2017

Podle me to pravdaneni. Ja mela tehotenstvi v klidu, bez stresu, praci vicemene homeoffice, takze jsem si po obede chodila casto na hodku lehnout. Driv jsem byla dost aktivni, cvicila a tak, ale v tehotenstvi jsem to dost omezila. Malej je hodnej ale totalne nespaci. Jako uplny mimino mi spal max 12 hodin (a to pry mimca spi 16 a vic, ha ha). V noci se budil co 2 hodky a vztaval v 5 ci driv (a to byla zima, takze tma jak v pytli). Ted se uz konecne naucil v noci spat od 9 do 1 najist se a vztava v 6/7. Ale nezadari se vzdy. Prez den taky moc nespi. Takze u nas rozhodne klidove tehotenstvi nefungovalo 😉

latkovkybrno
3. únor 2017

Nemá to vliv 🙂

lasicek
3. únor 2017

Cele těhotenství jsem pravovala z domu, mela jsem klid a pohodu. Moje dite je nespici.

brunetka11
3. únor 2017

U obou jsem dělala do poslední chvíle, první neumí postát v klidu, druhá byla výrazně klidnější, do příkrmů lépe spala.
Od příkrmů šlo do kopru spaní obou.

muhehehe
3. únor 2017

myslím, že nějaká souvislost i být může, ale je důležitá ještě jedna věc- jaký k tomu všemu má matka postoj. Pokud lítá, zařizuje milion věcí, maká, chodí pozdě spát a neví kde jí hlava stojí, ale je prostě nad věcí protože takový život prostě má, těší se na mimčo a neřeší se, tak je to pro dítě úplně jiné (lepší), než když má maminka sice mnohem méně starostí a věcí na práci, ale neúměrně se stresuje kravinama a je úzkostná. Tam to pak asi nějaký její spánek moc nevytrhne. To je zase moje teorie 🙂) Já jsem měla v těhotenství režim příšerný, plno zařizování, životospráva celkem mizerná, hodně práce, spánek jak to vyšlo, prakticky až do porodu plné nasazení... ale starosti s těhotenstvím nebo o dítě jsem si fakt nedělala vůbec žádné a celkově nervů moc nebylo, jen občas v práci, ale to k životu patří.. dítěti je rok a 4 měsíce, od svého narození chodí spát v 9 a vstává v 7 (do půl roka s jedním vstáváním na kojení, pak už ani to ne), i přes den si schrupne, pláče minimum a vůbec je to dost pohodářka. Takže za nás přímá vazba na režim matky rozhodně není, ale možná je to právě mým postojem, že jsem sice lítala celé těhotenství jak pometlo a spát chodila v jednu, ale neřešila to, nestresovala se tím.

ira82_ra
3. únor 2017

@pabka to je babinec😀.

@zpevanka18 myslím, že někdo ti to potvrdí a někdo vyvrátí, je to o náhodě. U mě to taky spíš nesedí.

karlajasmine
3. únor 2017

@zpevanka18 blbost - já mám sedave zaměstnání a v těhotenství jsem odpocivala a užívala si to, a syn je hyperaktivni a jako novorozenec skoro nespal 🙂

monique007
3. únor 2017

Já jsem měla pohodové těhotenství,ze začátku též sedavé zaměstnání a pak odpočinek na gauči.mala spi a odpočívá také hodně,takze u nás to také sedí😉

dora13
3. únor 2017

Za me ne -- prvni tehotenstvi pohoda, sedave zamestnani, hodne jsem spala a synek byl nespavy a uplakany. Druhe tehotenstvi sileny kolotoc kolem batolete, nezastavila jsem se ani na vterinu a druhy syn spi lip. Takze podle me neplati.

laurinka2016
3. únor 2017

Já se Teda vyloženě nepriklanim k tomu zda to má vliv na dítě má či nemá, ale když to vezmu ze svého pohledu tak to sedí, celé těhotenství bylo velice hektické, koupili jsme si byt celý ho rekonstruovali své pomoci, zařizovali vše kolem nejlepší kamarádka která je mi jako sestrou se vdavala, zarizovala jsem pro ni spoustu věcí a těhotenství jako takové si vlastně vůbec neužila, když jsem myslela že už můžu odpočívat tak mi začala odtekat plodova voda a já předčasně porodila dceru ve 31 tt. Malá je Teda hodně akční a málo a špatně spí, sice teď už to není co bývalo ale ze začátku děs otočene spaní 2 měsíce po příchodu z nemocnice a ani teď když ji je 14 měsíců nespí celou noc budí se minimálně 2 krát někdy co hodinu...odpoledne dokáže spát jen v postýlce a to musí být doma úplně ticho aby se dost prospala

gnozka
3. únor 2017

Tak ja jsem člověk co si na zadek nesedne 🙂 mame barák s 5ti pokojema takže úklid je fakt pecka . Takže i s břichem jsem to dávala . Chodila do prace (Lekarna ) do 8 mes . Ziju na Moravě takže občas bylo i nejake vinko . Tehotenstvi jsem mela ale v pohode žadne nevolnosti a pod . A dcerka je spava , spí 20-8 , je moc hodna . Nevzteka se (zatim) a aktivní je myslim normálně na 15 ti měsíční ditko 🙂 myslim ze je to hlavne o povaze . Ja sama jsem spavy typ . Spala bych porad ale v tehu jsem treba nemohla . V 5 rano jsem byla vzhůru a sla jsem povlikat postele 😀 A stres jsem mela tak trochu . S manžele to bylo jednu dobu takove těžší takže jsem si taky uzila ale myslim ze to nemelo vliv . Mala je smisek . A úplne v pohode .

usvitka
3. únor 2017

Mi všichni říkali, ze dcera dospava to co byla v břiše a musela litat se mnou :D... Je prebda, ze první tři měsíce jsem o ni skoro nevěděla, pokud zrovna nejedla, tak spala

lukza
3. únor 2017

Tak u nás první tehu na neschopence vycházky jen 4 hodiny denně vyspavala jsem byla jsem v klidu a syn spíš nespavec jako miminko spíš spaval přes den po 20 minutách a tedka ma 7 let a stále vstává brzo a chodí pozdě spát
Druhé tehu přišlo kdyz první syn měl rok takze celé tehu málo spánku skrz prvního syna co byl nespavec chodil spát ve 22 hod a ráno v 4:30 už byl vzhůru a hrál si, stále v pohybu a druhý syn spáč tedka ma 5 let a je stále spáč
Třetí tehu práce až do 6 měsíce chodila jsem uklízet takže náročná práce a pak 5 km procházky s detma denně a malinka zatím teda 4 měsíce je tak na půl něco mezy syny v noci spinka ze někdy basti 4 za noc a s toho spí celou noc a přes den jak kdy někdy málo někdy více spinka

zarecna
3. únor 2017

No, pracovala som do 6 mesiaca, asi dva tyzdne pred porodm som prestala viest projekt, ktory vyhral nakoniec europsku cenu, v 7 mesiaci sme total rozkopali byt byvali sme u svagra a jeho zeny v jednej izbe, co nam vyclenili a do toho mali svagrovci dieta v obdobi vzdoru, malo som spala, do toho moju svokru preslo auto a bola 3 tyzdne v umelom spanku a nevedeli sme, ci prezije, muz skoro skolaboval...do toho sa tahal prestavba. Dva tyzdne pred porodom som na kolenach surovala byt po prestavbe, aby sme sa nastahovali...klud som mala fakt asi tyzden pred porodom...maly sa narodil 11 dni po termine, po velmi lahkom porode a nikdy nemal problem so spankom, ci dennym, ci nocnym ( neratam zuby, choroby)...bol velmi kludne dieta, dnes v 1,5 roku sa vela zabavi sam, uz je akcnejsi, ale v porovnani s inymi detmi aj z rodiny, dokonca dievcatami je to tazky pohodar. Podla mna to suvisi s povahou, genmi..maly je proste muzova kludna povaha. Dufam, ze druhy nebude cholerik po mne.

clementina
3. únor 2017

U nás ne; těhotenství jsem byla celé v práci (hodně náročná a stresující), ve volném čase pak hodně fyzicky aktivní do posledního dne, zatímco malá je spáč od narození, prakticky od 3 měsíců spí celou noc min 11-12 hod v kuse🙂

mysicka_lb
3. únor 2017

Ahojky, já vůbec neumím posoudit, jak jsem byla já v těhotenství aktivní a jak byl aktivní můj syn jako miminko. Jednoduše proto, že nemám srovnání a nevím, co je "norma". Každopádně mi přijde zajímavé, že jsem asi do 25tt chodila do práce, do které jsem vstávala v 8.00. A syn (nyní téměř 3 roky) se pravidelně budí okolo těch 8.00. Bez ohledu na to, v kolik hodin usnul, a bez ohledu na jeho věk... Dokonce i bez ohledu na to, jestli je zrovna zimní nebo letní čas, vždycky se přetočí sám od sebe. To mi přijde opravdu zvláštní.

blecha94
3. únor 2017

U mě to sedí - otěhotněla jsem pár týdnů po maturitě, neplánovaně. Přerušilo mi to plány prezenčního studia VŠ, do práce už jsem se na těch pár měsíců nehnala (on by mě taky nikdo nikde moc nechtěl, navíc mi dlouho bylo celodenně zle), takže těhotensví pro mě byly takový obrovský prázdniny. Hodně jsem spala, když jsem nespala, tak jsem aspoň ležela, krom běžnejch povinností v domácnosti jsem opravdu nehnula prstem. Ani takový ty běžný aktivity, jako procházky a pod. jsem nevyhledávala, byla jsem bolavá a oteklá, takže sečteno podtrženo - těch 9 měsíců jsem hnila za živa. 😀
Dcera je línej vepřík, později se otáčela, později lezla, později chodila. Strašně ráda spí, nebo se jen tak povaluje, pohyb rozhodně nevyhledává. Je od miminka obdivuhodně klidná. Vlastně už v břiše byla, prakticky se nehýbala a vrcholem bylo, když 3x denně kopla.

Na druhou stranu musím říct, že jsem k týhle teorii poněkud skeptická, řekla bych, že je to o náhodě a někomu to prostě sedí a někomu naopak ne. 🙂 Já jsem totiž jako mimino byla nemlich to samý, co moje dcera. Moje máma říká, že když jí hlídá, je zase o 20 let mladší a má intenzivní pocit, že se vrátila v čase a znovu tráví čas se mnou. 😀 Takže očividně mají dceřinu lenivost na svědomí geny, nikoliv moje chorobná neaktivita během těhotenství. 😅

soleilll
3. únor 2017

@zpevanka18 U prvního jsem byla relativně aktivní - bylo mi dobře, takže jsem se věnovala činnostem, jako bych nebyla těhotná. Tedy nešlo o fyzickou aktivitu, které se normálně stejně nevěnuju, ale zařizovala jsem organizačně bydlení a to bylo dost časově a psychicky náročné. Plus práce, samozřejmě, ale jsem v kanceláři, takže nic extra. A dítě je jak torpédo. 🙂 Druhé těhotenství bylo strašné, dělala jsem jen to, co jsem musela. Dítě zatím ještě ani neleze, takže těžko říct. 🙂 S tím spaním bych řekla, že jsou děti podle rodičů. Když jsou rodiče spáči, děti taky spí (jako u nás) a naopak. Např. kamarádka vždy vstávala se slepicema a její obě děti přes den vůbec nespí a v noci tak 6 hodin. A taky je to určitě i o tom, jak to od začátku nastavíš.

kituska20
4. únor 2017

Nepřijde mi :D ja porad spala a dcera byla do roka a pul vzhuru kazdy den i 12x za noc.
Ale co sedi tak jsem se stredovala byla neklidna a dcera byla hodne uplakane a neklidne miminko. Ale to se zlepsilo vekem...nebo jsem si zvykla :D protoze jinak je nejhodnejsi ditko co znam(az na ten spanek :D)