Vztekání tříletých. Jak reagovat na nálady malých dětí?

hanula11
2. říj 2012

Naše malulka nám dorostla do věku, kdy se začíná prosazovat občas i pořádným vztekáním.
Snad nám z tohoto období brzy odroste ☹ 🙂 , někdy nám ale docela svými výstupy drásá nervy 😖 😔 .
Její špatné chvilky probíhají naštěstí zatím jen doma, je to v momentech, kdy něco většinou chce a my jí začneme říkat, že to tak nebude.
Chci ještě krájet hříbky (předevčírem), já to chci papat (ale to si nechá nakonec vysvětlit),..., nejlepší hláška zatím byla - já chci plakat.
Nastupujeme do školky, možná je už znát i její nejistota "s námi", než si tam zvykne.
PORAĎTE co pomáhá na Vaše malé vzteklouny, díky 😵.

kettm
2. říj 2012

Já bych taky brala nějakou zaručenou radu, my máme doma to samé s tím rozdílem, že malému je 3,5, když se mu něco nelkíbí, začne se vším házet, nebo kopat, vysvětlovala jsem už milionkrát , občas i razantněji (i když se to nemá) ale nepomáhá nic 🙄

mabe
2. říj 2012

dobre ranko, tak ja mam doma 2,5letou holciciku, vztekani mame uz delsi dobu, ale tedka je to to "spravny" vzdorovy obdobi. jit ven a oblict se, je pro nas velka drina. anicka nechce tyto boty nebo vubec, tak se ji to snazim vysvetlit, nejde to a zacne se vztekat, tak ji rozumne vysvetluju, ze to tak nejde a ona porad krici dal, tak ji vezmu, dam ji za dvere a ona se do 2min vyvzteka a prijde a vsechno je ok. nebo nechce jit tam, ale tam venku,....porad neco. nedavam ji na zadek, kdyz se vzteka, kdyz treba vbehne na silnic nebo tak neco, tak jo, ale kvuli vztekani, ji reknu ze ju poslouchat nebudu at jde vedle nebo bokem a ona tam jde, uklidni se a prijde. nevim, jestli je to tak ok, ale proste to tak delam. jinak to probiha vsude, na zastavce, v mhd, doma, ...

vendullka
2. říj 2012

@mabe Měli jsme to samé, a vydrželo to asi měsíc a půl. Postupovala jsem dá se říci stejně, snažila jsem se všechno v klidu (podotýkám že to muselo být v klidu jinak kdybych zvedla hlas bylo by to ještě horší) vysvětlit proč to tak nebude a nebo proč to nekoupíme a docela rychle přišla na to, že když se nevzteká a řekne to hezky, tak se ji i často vyhoví a nebo se domluvíme na jiné variantě výhodné pro obě strany 😉

mabe
2. říj 2012

@vendullka no, tak to nase holcicka bude asi hodne tvrdohlava, protoze to zkousi porad, je v pravda, ze uz to neni az tak moc, ale pokracujeme, neskoncilo to. nekdy dobry, ale nekdy to nedavam a zarvu a uz jsu na ni protivna a pak me to mrzi.

vendullka
2. říj 2012

@mabe Věřím, že ji to taky brzy přejde, když už polevila🙂

mabe
2. říj 2012

@vendullka snad mas pravdu, je to nekdy fakt desny 😀

janneke
2. říj 2012

Vztekání ignorovat, nutné vysvětlit, pakliže nereaguje anebo vztekání pokračuje, do kouta.
Nechceš boty? Tak nepůjdeš ven, jednoduché, jdu sama!
Musí se naučit, že takové chování má nějaký důsledek.
Taky jsme měli období "já chci toto a ty musíš toto" , na což jsem s postupem času odpovídala pouze: "Já chci tohle a nemusím nic!" 😀

stavba
2. říj 2012

fuj, to je ošklivé slovo, to "trojletých", když už, tak "tříletých", pardon, ale nedalo mi to 😉

stavba
2. říj 2012

k tématu, malému je 15 měsíců a občas, když se mu něco nelíbí, tak dokáže tak silně ječet, že si až musíme ucpávat uši, jak vysoký tón dokáže vyloudit, tak doufám, že až se naučí mluvit, tak občas místo ječení řekne, co konkrétně mu vadí, jinak si budeme muset pořídit ty klapky na uši, co měl Otík ve filmu Vesničko má středisková 😀 😒

ia.
2. říj 2012

měli jsme to tak vloni, trvalo to půl roku, hrůza.....snažila jsem se dopředu předejít situacím, pokud to bylo možné. Pokud ne, tak vysvětlování a zákazy....nevezmeš si čepici? nejdeme ven. Nesníš večeři? nebude večerníček.....tak nějak tímhletím zjistil, že pokud něco chce, musí něco plnit, že nic není automatické....Uklidnil se okolo 3,5 let, ale největší paráda je to až teď, má čerstvě čtyři roky......takže vydržet a silné nervy 😉

ined77
2. říj 2012

já asi moc neporadím.náš malý má čerstvé čtyři roky a je to vztekloun k pohledání 🙂 .
pomáhá spíš nechat vyvztekat, být poblíž, nekomentovat a nechat ho projít si tou emocí.následně vysvětlit, že to jde i jinak a mít připravenou náruč(a taky hooodně silné nervy 😀 ).
dobré je snažit se eliminovat NE...spíš rozebrat danou situaci a přijít s náhradním (vhodným) řešením...nebo jak to napsat...příklad....dnes chtěl synek malovat vodovkama, ale ve stylu spíš máčet ve vodě auta a cachtat kolem 😅 ...kdybych řekla...ne, to ti nedovolím..nastane okamžitě křik, ale nabídla jsem mu buď, že může vodovkama opravdu malovat nebo že mu napustím v umyvadle vodu, kde si může autíčka máčet jak se mu zlíbí...a byl klid.
samozřejmě že někdy nastane situace kdy prostě to ne je nutností.pak už je to na něm jak se s tím popere...pokud je to s křikem a pláčem je opravdu nejúčinnější nechat to proběhnout...tím nemyslím nevšímat si toho, ale nekomentovat, nezasahovat...protože alespoń u nás jakýkoli "zásah" vždy vyvolává ještě větší vztek a vzdor 😉 .
i já doufám, že to u nás někdy (brzy!) přejde 😉 .

mabe
2. říj 2012

@ia. sdilim uplne stejny nazor jako ty 😉

natalie77
2. říj 2012

Tak na to mám jedinou radu...důslednost, vysvětlování, že pokud něco neudělá, tak bude trest (nejde se ven, nebude večerníček, pohádka na dobrou noc...). a vždycky to dodržet. Děti jsou chytré a zkouší, kam až nás dostanou....a někdy koukám, kam až jsou rodiče schopni zajít...
Sousedky syn se vztekal ležící a kopající na podlaze, že chce bonbon, ona mu ho zakázala (měl jich asi už pět 😕 ), po 5 minutách scénky, kdy já bych ho vzala do pokoje a zabavila třeba oblíbenou hračku, do doby než se uklidní, tak ona bonbony vytáhla a dala mu je....takže scénky pokračují i v jeho šesti letech...zjistil, že když bude dělat scénu, takže máma povolí...já to mám naopak, když je syn hodný, dávám modré z nebe, když zlobí, neposlouchá, odmlouvá a neplní si svoje povinnosti, tak mám černo a nepovolím....i kdyby řval hodinu....takže vydžet, ono to přejde, u nás to trvalo asi půl roku....fakt, musí vidět, kde jsou hranice a rodiče je musí musí nastavovat a dodržovatpravidla oba...
Máme doma klid a pohodu, tak si jí užívám, ale jak to bude v pobertě, to nevím....asi už nebude fungovat, že mu vezmu méďu 😀 .

hanula11
autor
3. říj 2012

@stavba je tam tříletých 😉 😀 ,
dala jsem na net otázku pro ostatní maminky, ne gramatické cvičení, vážená 🙂 😝 😀
Někdo ale raději rýpá, než reaguje 😔 😵
hezký den 😵

hanula11
autor
3. říj 2012

@ia. my měli tohle vzdorovací období už taky tak půl roku zpátky - cca.
Probíhalo to docela standartně, tak nějak, jak tu popisujete. Ale teď, snad týden, možná dva, nám nastupují téměř "hysteráky".
Dřív jsem to taky řešila jejím odsunem do vedlejší místnosti,
tam se většinou zklidnila a přišla po pár minutách s tím že - Adélka už je hodná.
Že se nebude oblékat - to jsem taky jako chtěla odejít sama a za chvilku se raději oblékla taky 😉 😅,
nějaké to tohle nechci - tak prostě Adi nemusíš - to fungovalo.
Ale asi jde zrovna o nějaký "supervzdor", já píše @ia, asi za měsíc má tři, no snad tohle nebude trvat půl roku 😠 😎 😀.
Ani slzičky moc netečou, spíš si fakt chce prosadit něco, na co nepomáhá nic - ani domluvy, ani "odsuny" (vrátí se sama zpátky 😔 😝 😀), vyhrožování už vůbec ne (snažím se sice nezvedat hlas, ale nervy jsou nervy).
Nejspíš s ní fest hejbou emoce, prý zrovna v tomhle věku je to chvíli smích, chvíli absolutní neštěstí. Než si to prcckové trochu srovnají.
Jsem se tedy rozepsala, sorry, snad jsem to trochu popsala 😉 😅 😵

hanula11
autor
3. říj 2012

@ined77 asi máš pravdu, na ty jejich "supervýstupy" je fakt asi nejlepší ignorace 😉 😀
To už jsem odkoukala taky, až se zklidní, tak se zklidní.
Nereagovat, to radí i odborníci, ale kdo to má vydržet 😖 😝 😀 .
Njn, nejspíš to budem muset nějak přečkat 🙄 😅 ,
já už to tak téměř beru, ale manža je z toho vždy paf 😔 😝.
A když - trochu - začala takhle u tchýně, tak ta tedy taky byla nějaká konsternovaná 😉 😎 😀.

Adélka není naše první ratolest, my si tím už také prošli, jen ta "síla" toho jejího vztekání. To fakt stojí za to 😠 😵.

No, jinak je to tedy moc hodná holčička, ale asi bude i trochu štír, ačkoli se nakonec ještě narodila jako váha 😖 😉 🙂.

Každopádně přeji všem maminkám tady PEVNÉ NERVY,
ono jde o to nějak tohle období přežít,
snad bude brzy líp 😉 😵.

stavba
3. říj 2012

@hanula11 vážená, já nerýpu, ale občas už mi to nedá, co s tou češtinou děláme. A ještě když je to v názvu diskuze, tak pardon, jestli jsem vás nějak urazila. A na téma jsem reagovala, takže nevím, proč píšete, že nereaguji. Hezký den 🙂

beruska24.9.
3. říj 2012

tak tohle budu muset dočíst, třeba najdu nějakou radu.
u nás je to teď také na provaz. naše tříleťačka je poslední dobou fakt ´´na zabití´´. asi bude stačit jeden příklad za všechny - včera večer, že nebude spát......tak že může jen ležet (věděla jsem, že po nějaké době usne).....nechce ležet......tak ať zkusí třeba sedět, hlavně ať je v klidu a neruší ostatní (v postýlce usínala sestřička).....nechce sedět......tak ať si dělá co chce - leží, sedí nebo se staví na hlavu (to už jsem měla co dělat, abych fakt nebouchla) - hlavně ať je v postýlce a potichu. tak tam další min. čtvrt hodinu volala, že nechce ležet, nechce spát atd., to už jsem si toho nevšímala a za chvíli usnula.
a v noci to bylo něco podobného, když ve 4.15 chtěla mléko, vstávat, spát ne.......... přiznám se, že to už jsem fakt neustála a bouchla. samozřejmě dcerka začala hysterák, do toho já hystericky řvala, do toho se vzbudila mladší a byl tu příšerný cirkus. holky pak ještě usnuly (starší u sebe v posteli, mladší u mě), já nespala a přemýšlela o svém selhání (měla jsem to ukočírovat) a jak vlastně tyhle situace zvládnout.
omlouvám se za dlouhý příspěvek, nijak jsem neporadila, jen jsem se asi potřebovala vypovídat. jdu přečíst celou diskuzi.

hanula11
autor
3. říj 2012

A co VZTEKÁNÍ DĚTÍ - pište, maminky, díky 😉 🙂 😵

llluckaaa
3. říj 2012

@stavba Nechci ti brát iluze, třeba to u vás bude jinak 😉 , ale my zrovna tohle řešíme s naším už čtyřleťákem (je to tak správně? 😀 ). Když se mu něco nelíbí, začne kňourat, brečet a v horším případě ječet. Pořád dokola vysvětlujeme, že když něco chce nebo nechce, že nám to musí říct, jinak nevíme, co je špatně. Ale zatím to nezabírá. My máme hodně uječené děti, ale já si už zvykla a okolí nejspíš taky. Nic jiného jim nezbylo 😉

stavba
3. říj 2012

@llluckaaa já si iluze nedělám, ale snažím se to brát alespoň trochu optimisticky, i když občas to moc nejde, ale na druhou stranu mě uklidňuje vědomí, že v tom nejsme sami 😉 a že prostě takové děti jsou, že se dožadují svého brečením až ječením. Někdy mě až napadá, jestli ty projevy jsou ještě normální nebo ne, ale asi mi nezbývá než si zvyknout, že naše dítě bude poněkud "ráznější" při dosahování svého.

monikabie
3. říj 2012

Holky když řve a vzteká se tak Ignorovat. Brzy je to přejde. U nás to máme to samé bude nám 4.5 a někdy je to na mašli. Byli jsme s jiným problémem u psycholožky a sdělila nám že máme hyperaktivní dítě, nám se to nezdá a po tom co čtu tady tak by tuto diagnozu mělo každé druhé dítko. A je fakt že důslednost je také namístě. Když řeknu ne tak to znamená né a žádné smlouvání. Musí si zvykat jinak nám přerostou přes hlaviu a v pubertě nás odvezou. Hodně síly ženy na ty naše " miminka"

llluckaaa
3. říj 2012

@stavba Já myslím, že to bude v povaze dítěte. Možná to i způsobilo, že se nám narodila mladší dcera, která ještě nemluví a když je problém, tak pláče (asi jako každé miminko). Takže to po ní ten starší opakuje.
Ale u vás to může být úplně jinak. Neboj, v tom určitě nejsi sama, ale stejně ti přeji, ať to brzy přejde a máte komunikaci s dítkem jednodušší 😉

hanula11
autor
3. říj 2012

@llluckaa, @minikabie ...
budují si mantinely, děťátka naše.
O povaze to také bude, větší "osobnost" je asi ráznější v prosazování se, njn 😝 ☹ 🙂 .
Já tedy taky doufám, že nám tohle období nebude trvat ještě půl roku nebo rok, ale absolvovat si to musíme 😨 😀 .

llluckaaa
3. říj 2012

@hanula11 Jen aby si naše děti ty mantinely nebudovaly až 18 😀

hanula11
autor
3. říj 2012

@llluckaa Do 18?, to bysme měli blbý 😉 😀, jak mi kdysi v pubertě řekla naše starší.

hanula11
autor
8. říj 2012

My šly navečer kupovat chleba – já a Aďka. Sice se mi vůbec nechtělo, ale ani nikomu jinému (dcera a její byli doma), tata měl zkoušku s kapelou a synátor Pepča byl u svojí slečny 😒 .
Venku kosa jako blázen, tak jsem malou nabalila a že půjdem.
A ona se začala válet v oteplovákách po kuchyni, říkám – neválej se.
Pokračovalo to na chodbě (to už byla trochu špinavá 😵 ), tak jsem ji sjela, ale vyváděla dál. Iva s ní šla „napřed“ na zahradu než vyjdu a milé dítko se začalo plazit po zahradě. A pořád ječák, že se chce válet, už venku, teď 😝 🙄 😠 .
No PARÁDA , myslela jsem, že neodejdem, dvakrát se skoro vrátila (klíč v zámku), ale ona by snad na chodbě doma – kam jsem ji chtěla šoupnout – vyváděla, než bych se z Lídlu vrátila .
A tak jsme vyrazily, já Áďu většinou v náručí, snažila jsem se jí to její „chci se válet tady venku“ vymluvit , moc to nešlo, no ještě v obchodě byla „uražená“, s prodavačkama nekomunikovala (jindy komunikuje) 😉 😵 .
Naštěstí jsme cestou domů potkali synátora, tak nás vzal – bez sedačky – do auta a my byli za pět minut doma.
Tyhle její tříleté výstupy, co teď začala, jsou tedy něco 😝 😖.

No, než jsem to popsala, hafo řádků, sorry
Včera sice spíš pofňukávala, jež ječela, ale i tak.
Tak tohle je náš "tříletej vzdor" (blbá matka jí nedovolí rajtovat po zahradě na kolenách v blátě ☹ 😉 😀).

beruska24.9.
10. říj 2012

@llluckaaa - jak u vás tohle vztekání, ječení atd. kvůli chtění dané věci trvá?? naše tříleťačka to dělá už hodně dlouho a poslední dobou se to pořádně stupňuje 🙄 a to se snažím pořád vysvětlovat, mluvit, vysvětlovat. jestli to bude trvat další rok, tak mě klepne 😝 😀

llluckaaa
10. říj 2012

@beruska24.9. Naštěstí moc dlouho ne, asi tak 5 minut. Já to prostě vysvětlím a pak řeknu, že přece dobře ví, že ikdyž bude ječet, tak já názor nezměním a tím to pro mě končí. Někdy pořád dokola opakuje ty své argumenty, takže odpovídám to samé třeba 5 krát a pak to uzavřu s tím, že tak to prostě je a nemá smysl se o tom dál bavit.

nae
10. říj 2012

holky, prosím vás, napíšte niekto, že to raz skončí, lebo ja už som zrelá na psychiatriu z toho nášho nerváčika 😔 strašne šikovný, múdry, bystrý, inteligentný, ale ke začne jačať, tak praskajú okná, mladší sa bojí, vreští tiežm starší potom robí naschvály a stále dokola 😢
Nechať to plynúť - ale do akej miery? Keď do mňa začen niečo hádzať apod.?..???
Je to síííííla....