Vzteklé dítě, po několikáté, poradíte?

sharonbetty
12. dub 2014

Milé maminky, mám dvouletou dcerku a za poslední asi 4 týdny jsem zjistila neskutečnou změnu v chování- vzteklá, zuřivá, lehá si na zem a lomcuje...atd...to asi mnohé z vás znáte, tak nebudu tyto projevy vzdoru popisovat dále...Spíš by mě zajímalo , možná od maminek starších dětí, zda toto období přejde- a kdy tak asi? Já se snažím nereagovat, ať se vyvzteká sama-pokud jsme doma. Pokud jsme někde venku, tak bohužel reagovat musím - násilně vezmu a odnesu pryč...někdy jsou to boje. Zajímalo by mne také s tímto obdobím vzdoru jestli nějak může souviset růst zubů. Prořezávají se ji poslední stoličky a myslím , že se částečně i kvůli tomu může chovat vznětlivě. Začala mi taky víc utíkat...donedávna byla venku úlně v pohodě, chodila polsušně za ručičku nebo v kočárku, teď už nechce ani kočár, ani ruku. Dochází mi fantazie jak na ni a zda se to časem zlepší???? Díky za odpovědi

veruska007
12. dub 2014

U nás toto trvá už přes rok. Dost pomohla 2x týdně soukromá školička. Vybije se jinde 😉.

blahova_andrea
12. dub 2014

neboj, zlepší se to určitě. hlavně musíš být sama neústupná a na výchově si trvat. jinak se to bude jen zhoršovat a časem ti dítko přeroste přes hlavu. já syna doma posílám vyvztekat se do pokojíčku a ignoruji ho. venku to samozřejmě taky nejde 😅 ale pokud řeknu ne, tak si trvám na svém NE apod. asi jsem hodně tvrdá, ale věřím, že prostě zkouší kam až může zajít, u čeho všeho ustoupím a že se mi má "tvrdost" vyplatí a syn pochopí odkud kam jsou meze a kde už se nesmlouvá, nevzteká a prostě velí máma 😅 nechci dítěti ustupovat vždy a ve všem a toto zažívat už na vždy ☹

blahova_andrea
12. dub 2014

@veruska007 taky si říkám, jestli by nepomohlo dát ho vyřádit jinam. ale když je s více dětmi, tak je to jen horší. snaží se jim rovnat, ve všem se opičí a je naprosto nezvladatelný. jak jindy (mimo teda ty histeráky) poslouchá a je to docela miláček, tak v kolektivu prostě klidně vběhne pod auto nebo skočí do řeky ☹ navíc tedy do normální školky letos nepůjde a soukromá taky nehrozí.

ivular
12. dub 2014

@sharonbetty Píšeš, že doma nereaguješ a venku násilně odneseš. Zkus trochu pootočit svůj úhel pohledu - zkus to vnímat tak, že z nějakého důvodu ji pohlcují negativní emoce, takže nejen Ty a její okolí, ale i ona sama je obětí. Zkus jí být v těch chvílích nápomocná, tzn. vyjadřovat, že tě taky trápí, že ona se trápí a že by tě zajímalo proč, aby jste mohly tu příčinu společně odstranit. Můj syn má už sice 3 roky, ale má opožděný vývoj řeči, tudíž komunikaci s ním je obtížnější. Vždy se ale snažím mu dávat najevo, že na ty zlé emoce není sám a funguje to. Vztek se pomalu změní spíš v mrzutost, na kterou za chvíli zapomene😉 Možná že mám jen to štěstí, že mám klidnější dítě, ale možná že ta moje snaha o nekonečné pochopení přece jen nějaké ovoce nese 😉

veruska007
12. dub 2014

@blahova_andrea V zahraniční psychologické literatuře se radí, že když je dítě vzteklé a především na matku, tak že s ní nemá trávit tolik času, bude si jí pak víc vážit. A je to signál pro zařazení dítěte do kolektivu (v 1,5 - 2 letech), protože dítě má spoustu energie, a to nejen té pozivitní, ale i negativní. A je dobře, když tu negativní bude směřovat jiným směrem než na matku. Nutno říct, že u nás toto zabralo u obou starších kluků. Jakmile chodili 2x týdně do školiček (1x týdně nemělo vliv), jsou mnohem klidnější, ke mně se chovají lépe, vztekání se zmírnilo - i tím, že v kolektivu se báječně rozmluvili, naučili se kooperovat s vrstevníky, jsou více nadšeni, když mě vidí, ze školiček jsou plní pozitivní energie... jen září, když je vyzvedáváme. A vztek si vybijí na kamarádech, když se perou o bagr 😀

lucieandrlova
12. dub 2014

@sharonbetty
Zlepší se to... U nás je období vzdoru už cca rok, ale ve vlnách... Vždy to zkusí a pak přestane. Chce to zjistit, co na ni platí a vydržet. V něčem nepolevit, ale jak píše @ivular, pokud potřebuje pomoct s emocemi, tak ji pomoct, máma tu je pro ni.
Plně souhlasím s @veruska. Dcera teď má přes 2,5 a začali jsme ji dávat 3 x týdně do školičky na dopoledne (jesličková třída) a změna je úplně neuvěřitelná... Pořád se vzteká, ale jinak. Na mě je hodnější. Pořád mě hladí a dává pusinky.
Udělala velké pokroky v mluvě, chování i samostatnosti...
Pokud to je ve vašich finančních možnostech, zvažte školku...
@blahova_andrea máme to stejně jako @ivular - začali jsme dceru dávat do školky a fakt velká změna. Školička není totéž jako třeba hrací/hlídací koutky nebo kroužky. To jsme chodily doteď a se školičkou se to nedá srovnat...
A hlavně jsem to konzultovala s pediatričkou a ta nám to plně doporučila, že u citlivějších a živějších, akčních či vzteklejších dětí je nejvyšší čas dát dítě do školky kolem 2,5 let. Že později bychom měli s dcerou problémy. Byla by moc fixovaná na matku a o to víc by nechtěla jít do školky. Navíc prý je nejvyšší čas, aby začala mít školičkové povinnosti, "zařadila se".

lucieandrlova
12. dub 2014

Omluva - chtěla jsem napsat - máme to stejně jako @veruska007 ne @ivular... Pardón!! 🙂 😉

sharonbetty
autor
12. dub 2014

@lucieandrlova Ten nápad se školičkou se mi líbí, jen nevím,zda mi ji v tomto věku vezmou , když jsou škly tak přeplněné. Ale zkusím a poohlédnu se i po nějaké soukromé.Děkuji za tip. Myslím,že by to opravdu mohlo pomoci.

lucieandrlova
12. dub 2014

@sharonbetty Není zač... 🙂 Každá školička to má jinak, tak jedině zapátrat v okolí. Možná jsou někde ještě státní jesle..
U nás teď v tomto období berou. Horší to bude v létě, kdy se soukromé školky zaplní i dětmi ze státní, protože ty nemají přes prázdniny otevřeno.
V této školičce je jesličkové oddělení, kam berou od 18 měsíců. Je tam zdravotní sestra a dítko může mít klidně plínku, dudlík, individuální stravu... Na začátku mají adaptační proces, kdy tam chodí jen na hodinu a rychle k mámě..., pak na 2 hod., až tam zůstane celé dopoledne. Výhodou soukromých školek je, že tam dítě může chodit třeba 2-3 x za týden jen na dopoledne. Pak to pro ty "prťata" není tolik stresující a rodiče to stojí méně peněz... 🙂

blahova_andrea
13. dub 2014

@ivular u nás tento chápavý postoj bohužel nepomáhá, spíš se to jen zhoršuje, protože vidí, že má diváka, co se snaží skákat jak on píská ☹ také jsem se snažila použít tuto techniku, ale vzdala jsem to. snažila jsem se s ním mluvit o tom, proč pláče nebo se vzteká, co mu vadí, že to spravíme, vyřešíme, že jsem tu pro něj...bohužel...něco jiného byl pidi vztek, že se mu rozbily koleje a neumí si je spravit, tam toto aplikovat šlo, ale pokud ho chytne opravdový nerv díky slovu NE nebo po odpoledním probuzení ( nevím proč ), tak toto prostě nemělo efekt a smysl
@veruska007
@lucieandrlova to si netroufám tvrdit, že je dítko agresivní na mě. on není vyloženě agresivní, prostě je paličák a vztekne se, když není po jeho. myslím, že jako každé jiné dítě. čas tráví i s jinými a je to úplně to stejné. když ho chytne zlobení - divočení a nebo zlobení - vztekání, tak je jedno, jestli jsem s ním já, teta nebo babička 😉 ale jinak asi chápu, jak to myslíš. míša teda nemá problém ani s mluvením (pusu nezavře od roku a půl) ani s pohybovými aktivitami ani s kolektivem dětí...on je takový ten divoký lev salonu, co je všude doma a mámu vlastně ani nepotřebuje 😅 do školky ho budeme dávat až příští rok. tento rok jsme bez šance na přijetí, navíc bude doma novorozenec, tak nechci, aby mi nosil domů nemoci. soukromá školička je finanční utopie. bohužel nejde ani střídat se v hlídání s kamarádkami a dopřát dětem změnu takto. všechny začaly plodit dřív jak já a jsou již zpět v pracovním procesu.

veruska007
13. dub 2014

@blahova_andrea Koukám, že jsi z Tišnova - tam je nějaká hodně levná soukromá školička - kamarádka tam dávala syna na celý měsíc, celý den a platila asi 2,5 tisíce. Náš je lvíček. A je fakt, že na mě si dovolí mnohem více než na manžela, babičku, ... A do školky půjde od září, máme sourozence, tak to vyšlo 😉. Držím palce, ať vztekací období přejde co nejdřív. U nás nejstaršího přešlo cca ve 2,5 letech, prostředního drží pořád ☹, ale trošku se to zlepšuje.

blahova_andrea
13. dub 2014

@veruska007 tady vím, že je nějaký centrum studánka nebo tak něco, nikdy jsme tam nebyli ani na kroužku nebo tak. pro nás je teď dost nadstandard i 1200 za státní školku, natož soukromá školička. i když pro jiné levná, pro nás nemyslitelný výdaj 😉 já čekám lvíče teď druhé, tam už to bude jiné, taky snad půjde od září. u nás to vztekací období není tak hrozné. nemyslím si, že by byl extrémní vztekloun a nedalo by se s ním vyjít. ale možná je to jen můj pocit, že jinak vnímám cizí děti a jinak to svoje a kdo ví, co si o něm myslí okolí 😅 😀 vím, že kolektiv by asi potřeboval a rozhodně po něm touží. on je společenský po mě a mě ta samota na mateřské taky nedělá vždycky nejlíp 😅

veruska007
13. dub 2014

@blahova_andrea U nás je soukromá školička 2x v týdnu taky pálka, abychom utáhli úvěr, máme s manželem oba brigády. Ale už se to nedalo. Byla ze mě troska, omdlívala jsem vyčerpáním, měla jsem večer a v noci horečky a jak mi začala i téct krev z nosu, tak jsem naznala, že takhle to už nejde. Dva mladší jsou taky lvíčci 🙂. A manžel štír ☹. Takže občas pěkná bojovka.

blahova_andrea
13. dub 2014

@veruska007 tak já tak daleko zatím nejsem, uvidíme, co bude časem a jestli taky nějakou tou školičkou nevezmu za vděk za pár měsíců. zatím na to ale fakt není. přítel má dluhy a platí na děti z prvního manželství a tak 😉 jinak on kozoroh, já panna, dítě střelec a teď to má být lev... 😀

veruska007
13. dub 2014

@blahova_andrea Tak brzo bude teplo a pískoviště docela pomůžou, aspoň u nás. Jak jsme na písku sami, tak je vztekloun. Ale přijdou děti, malý k nim hned letí a je sluníčko k nepoznání. Bude to dost i povahou, velmi snadno se seznamuje, zdraví cizí lidi, povídá si s nimi... důchodci široko daleko ho milují 😉

blahova_andrea
13. dub 2014

@veruska007 my máme vše doma na dvoře, no jak ho popisuješ, tak to je jak ten náš... 🙂

katyxq
13. dub 2014

normální vývoj psychiky dítěte (byť náročné na mervy rodičů) - https://www.modrykonik.cz/obdobi-vzdoru

trileta
7. kvě 2014

u nás je to podobné, vzteká se při každé příležitosti, do toho uvidí dá se říct stejně staré dítě a už napřahuje ruku. ☹ Až jsem z toho zoufalá a je to o strach s ní někam jít..

trileta
7. kvě 2014

katyx: super článek!!! V určitých věcech to sedí!!