Z porodnice zcela na umělém mlíčku lahvičkou

pelenka
1. lis 2011

Ahoj maminy, obracím se na Vás, které třeba máte stejné trápení jako my. V porodnici se mi vůbec nespustilo mlíčko, i když jsem pro to, dle svého mínění dělala, co se dalo. Nakonec synek kvůli velkému váhovému úbytku dostal žloutenku, byl slaboučký, spavý a přestal se úplně přisávat. Dostal UM nejprve stříkačkou, posléze, kdy byl přes 24 hod. na "svícení" mi ho vrátili již s lahvičkou (i v době, kdy byl od mne jsem co 2 hod odsávala, ale vůbec nic). Nyní jsme doma, Vojtík baští z lahvičky cca co 3 hod. Nutrilon HA 80 ml, v noci po koupání vydrží až 5 hodin spinkat. Je moc hodný, zdá se spokojený, pláče jen když má hlad a pak se hned zase uklidní. Od pátku do pondělí přibral přes 200g a blíží se porodní váze. K prsu ho stále ještě před krmením dávám, ale přisaje se prakticky jen k levému a spíše ho asi dudá a uklidňuje s tím na chvíli, než ho doopravdy přemůže hlad. Prsa se nenalévají, při odsávání dostanu z každého pár kapiček. Pište pokud máte podobnou zkušenost jako my. Jak jste tuto situaci zvládly? Já momentálně řeším samozřejmě výčitky svědomí, mrzí mne to. Přemýšlím, jestli přikládání už definitivně vzdát, přijde mi, že se trápíme oba, když je malý už fakt hladový, tak se odtahuje, pláče a mně to rve srdce mu prso vnucovat. Prosím nepište mi kárající zprávy typu, že kojit může každá, to opravdu není to, co si od téhle diskuze slibuji. Díky za Vaše příspěvky.

tkanicka
1. lis 2011

Ahoj, já sice kojím, ale od ukončeného 4. měsíce jsem začala přikrmovat, teď Elišce ještě není ani půl roku a už se bez kojení obejde při třech jídlech... A teď v čem je to podobné jako u tebe.... Malá měla prostě hlad a já neměla sílu k ní co hodinu a půl v noci vstávat a přes den dá se říct pořád kojit. Byla jsem tak vyčerpaná, že jsem neměla sílu si s ní ani hrát. Odevšaď se na mě hrnulo, jak má být dítě výhradně kojené až do šestého měsíce... připadala jsem si špatná, že jí cpu něco co nepotřebuje. Na všechny tyhle tlaky se vykašli, důležitější je abys byla pro Vojtíška v pohodě. Určitě je kojení pro děti důležité, ale jde to taky bez něj!!! Ty tlaky okolí jsou dneska ohromný a maminky to akorát stresuje. Dej mu rovnou lahvičku, pro něj bude důležitější to, že je maminka v pohodě, než to dumlání u prsa, které tě stresuje a malýmu to přinese jen ten tvůj stres.

boruuvka
1. lis 2011

@pelenka ...prostě patříš mezi ty, kterým se holt mlíčko nespustilo. Já bych možná ještě pár dní přikládala k prsu, ale rozhodně bych už neočekávala, že se rozkojíš. Hlavní je, že malý je spokojený a ty hoď víčitky za hlavu a raduj se ze zdravého kloučka. Takových nekojících nás tu je. Já jsem sice šla z porodnice jako kojící, ale stresy doma mě totoálně rozhodily, takže jsem začala dokrmovat a to nám vydrželo 6 týdnů a pak jsem to vzdala. Mám kamarádku, které se jako ty vůbec nenalily prsa a taky jsou od narození na UM. Jiná zase byla po císaři, dopovali jí práškama, tak se rozhodla, že nebude malé dávat vlastní mlíčko plné chemie.....prostě je to na každé z nás.

lenka16
1. lis 2011

Ahoj, já mám dvě dcery a ani jednu jsem nekojila. Prsa se nenalila, zkoušela jsem odsávat,ale stejně jsem musela přikrmovat. První jsem kojila 3 týdny (teda týrala jsem jí hlady) a druhou už také jsem od 3 týdnů přikrmovala. Obě dvě jsou plně na UM od 6 týdnů. To jsem vzdala i odstříkávání. Zkus homeopatika, ty většinou holkám zabraly, ale mě ne. Pil meltu, kojící čaje, homeopatika a uvidíš. Ale když Vojtíšek spí ti po flašce UM 5 hod. tak bud ráda.

lucikf
1. lis 2011

Ahoj, také se přidám, rodila jsem císařem v 37. týdnu, po mléku nebyla ani památka. Co jsem si v nemocnici vytrpěla, zkoušela jsem manuální odsávačku i elektrickou, ale pokaždé to bylo jen pár kapek. Musela jsem dávat UM. Do toho jsem měla vysoký tlak, dávali mi tabletky, které bohužel nezabíraly a musela jsem se rozhodnout. Buď dál zkoušet kojení, jestli se to ještě nepodaří, nebo to nechat tak a dali by mi tabletky na tlak, při kterých se kojit nesmí. Rozhodla jsem se, že kojení vzdám. Dokonce mi to i schválil dětský lékař, že je to v mé situaci takhle lepší. Obrečela jsem to strašně, ale potom jsem byla ráda. Já jsem se uklidnila, malá byla spokojená. Nikdo na mě netlačil, že musím kojit a mě po tabletkách klesl tlak a mohla jsem konečně s malou domů. Teď už je to za námi. Malá v pohodě vyrostla na UM a já si říkám, že to možná jednou u druhého bude vypadat jinak. Ale pokud ne, tak věšet se z toho nebudu. 🙂 Teď už ne. Promiň za tak dlouhý příspěvek. 😅

pelenka
autor
1. lis 2011

@lucikf
@lenka16
@boruuvka
@tkanicka Díky moc za podporu, je hrozně příjemné to takhle číst, protože i když v hlavě, to tak nějak nastavení i mám, že je pro ně důležité, že je Vojta spokojenej a konečně přibývá, dušička to cítí jinak a jak říkáte, tlak vnějšku je strašný (najděte mi v jediném časopise článek o tom, co dělat, když mléko není - všude je jen, když teče rychle pomalu nebo moc, prostě podle hesla, kdo chce kojit může). V mém okolí naštěstí nikdo, kdo by mě do toho tlačil není, manžel mě v UM podporuje, nechce, abych se trápila kvůli něčemu, co zřejmě nemá smysl, pediatra máme tchýni, ta to také nehrotí s tím, že to buď půjde nebo ne. Ale jak říkám, srovnat si to v hlavě je jedno a v duši druhé.

janaj0
1. lis 2011

@pelenka já taky patřím k těm, co nekojily. Tedy "dokojovala" jsem asi 2 měsíce a pak už mě malá odmítala. Strašně jsem to obrečela a zraňovaly mě i otázky: "kojíš? Ne? A proč?" Ale už jsem to překonala a u druhého už to řešit nebudu - ano budu se snažit kojit, ale ne za každou cenu.

mucosin
2. lis 2011

Ahoj, pro klid dušičky doporučuju prolítnout tohle téma https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/proste-n... 😉

mamkamarketa
2. lis 2011

ahoj.
nemej vycitky. dnesni doba je tak nastavena,ze kojeni je nejlepsi. ja take nekojila. v porodnici na me koukali jak na exota a nutili prikladat. jediny co mi z prsu teklo byla krev, od toho jak se malej snazil pit 🙄 porodni vahu mel 3030gr kdyz spadnul na 2,5kg udelala jsem bugr a malej dostal UM a pohoda. citila jsem se lipe psychicky malej byl spokojeny. pri 1ni navsteve nasi uz byvaly MUDry me temer servala,ze nekojim 😠 ze ''kojeni je to nejcenejsi co diteti muzu dat'' 🙄 na takovyhle blafy jsem fakt zvedava 🙄
to ze kojeni vytvari imunitu....znam dost kojenych deti,co jsou mnohem vice nemocne nez nas kluk. 😉
koukej na pozitiva...krmit muze i tatinek,muzes jit cvicit,spat,jit na kaficko a jist co chces 😵
prvni noc po navratu z porodnice se mm s malym odstehovali do obyvaku a tatka se staral sam celou noc a ja vyspavala 😵 o vikendu sme se behem noci stridali s peci o maleho 😵
koukej na ty pozitiva 😉

evka4
2. lis 2011

@pelenka ahoj, nie si prva ani posledna. najlepsie by asi bolo skontaktovat sa s laktacnou poradkynou, jej osobna navsteva by bola asi najprospesnejsia, ukazala by ti vhodne polohy na kojenie a vlastne by sa aj vzhladom na situaciu najlepsie vyjadrila, ci prikladanie ma este zmysel...skus si ju zavolat, aspon budes mat ciste svedomie, ze si urobila vsetko a tym sa skor zbavis aj tych vycitiek, ktore ta trapia... ale neboj sa, ci uz kojit budes, alebo nie, pre svoje dietatko si ta najlepsia mama, aku si moze priat. ja som tiez nekojila, problemy boli od zaciatku a ked som sa rozhodla vzdat to, tak sa mi zrazu zacalo aj mlieka viac tvorit a nakoniec som skoncila na odsavani 6xdenne skoro 7 mesiacov...a krmeni z flase... ale aj tak som stale dokrmovala UM, lebo ani pri vsetkej snahe toho mlieka bohviekolko nebolo...cize mas aj takuto moznost.
co sa tyka toho, ze kojene deti su zdravsie...tym sa vobec nezatazuj, podla mna to neplati, chore byvaju deti ci uz piju MM alebo UM.
Ak sa ti kojit nepodari, krmenie z flase ma aj svoje vyhody. presne vies, kolko babatko vypilo, v noci sa ti bude menej casto budit (aspon vo vacsine pripadov to plati), mozes si kedykolvek odskocit a nakrmit tvoje dietatko moze hocikto iny... ano, budes musiet sterilizovat flasky, ale ked si najdes vhodny system, tak to nie je ziadna zataz.
Drzim palce, neboj, bude dobre 🙂

arianka
2. lis 2011

@pelenka : netrap se tím, prostě to tak někdy dopadne 🙂 Moji kluci po narození neměli sací reflex, mléko bylo, ale prostě neuměli sát... , i přes maximální snahu personálu v porodnici se prostě nedařilo a po pár dnech, kdy při každém přiložení plakali, protože netušili, co se po nich chce a měli hlad, jsem to dobrovolně vzdala a přešli jsme na lahvičky. Chvíli jsem se tím trápila, ale protože oba výborně přibírali a neměli žádné problémy, hodila jsem to za hlavu. Je pravda, že o to víc se do nich snažím dostat teď vitamínů a čerstvých produktů, když jsem jim nemohla dát po narození to nejlepší, tedy mateřské mléko, ale někdy se prostě nedaří a nic s tím nikdo nic neudělá 🙂
Tak držím palce a výčitky stranou, podstatné je, že prcek přibírá a s lahvičkou nemá problém.

zuzi82
2. lis 2011

Ahoj, my se domů vrátili na stříkačce a když jsem malého přiložila vypil jen 10 ml, víc z prsu prostě nedostal. Vzdala jsem to, když byly malému dva týdny. Váhově se nelepšil, protože i pití ze stříkačky mu dělalo problém, natož ještě před tím kojit z obou prsou. Byl hodně spavý a vůbec nebyl hladový.Po těch dvou týdnech jsem dala lahvičku. Napřed jsem taky měla hrozné výčitky, ale pak se mi vlastně hrozně ulevilo. Teď je mu rok a půl a rozhodně nikdo nepozná, že není kojený, a myslím, že ani on nebude mít pocit, že jsem ho šidila. 😉 Možná je mateřské mléko důležité, ale rozhodně to není to nejdůležitější (alespoň v dnešní době, kdy už je dost kvalitních náhrad). Doby, kdy nekojené děti umíraly, nebo se hledaly kojné jsou pryč. 😉

pavlinka_zetko
2. lis 2011

Ahoj, když jsem odcházela z porodnice, taky jsem byla bez mléka. Pediatrička mi tenkrát řekla, že Šebrle taky vyrostl na sunaru a jakej je to borec 🙂 Zkus ještě laktační poradkyni a homeopatika na kojení. Taky jsem si klepala na hlavu, že homeopatika jsou blbost, ale laktační poradkyně řekla spolknout, strčila mi je pod nos, napsala jak užívat a bylo. Mléko se mi fakt pak udělalo, že se mi z prsou řinulo prakticky neustále, ale co tomu předcházelo líčit snad ani nebudu. Dnešní UM je natolik dobrá, že se vůbec nemusíš stresovat, když se případně nerozkojíš.

janneke
2. lis 2011

@pelenka Tak se taky přidám. Ať tu máš i názor z druhé strany, protože já jsem kojila celkem dlouho. Jsem velkým zastáncem kojení, ovšem NIKOLI kojení za každou cenu.
Souhlasím s předchozím názorem od @evka4 - Pokud to ještě chceš řešit, zkus laktační poradkyni. Ale možná ti bude stačit si o tom tady popovídat, uleví se ti, když najdeš spřízněné duše.

Držím palce, ať už se rozhodneš jakkoli.

simounah
2. lis 2011

My jsme na tom byli podobně - v porodnici jsem se nerozkojila, musel dostávat příkrmy z kádinky (jedno prso vůbec, z druhého max 5ml). po návratu domů se to trochu zlepšilo tak na 10-20ml z jednoho prsa, druhé skoro nic - takže přírmy z flašky UM pokaždé. Nerokojili jsme se vůbec i když jsem pila různé čaje, odstříkávala atd....nevěřím tomu že se rozkojí každý jak někdo tvrdí. My jsme to vydrželi do 4.měsíce první prso a pak flaška s UM. Tenkrát jsem si říkala dobré aspoň něco, Ale bylo to jen trápení, příště už nasadím hned UM. Od 4.měsíce jsem byli plně na UM na flašce a byli jsme spokojení oba dva a vyrostli jsme i po něm hezky. Takže když holt někdo nekojí není to tragédie.

ilonne
2. lis 2011

@pelenka Ahoj, tak já moc mléka neměla a malá se odmítala přisávat. Rvala se se mnou, v lepším případě spala. Má bradičku dozadu, takže si saje spodní ret a nejde jí to. Na UM jsme od začátku. Asi tři týdny jsem ji i sebe mučila neustálým přikládáním. Řvala, odstrkovala mě, ve výsledku já taky řvala, že jsem neschopná atd. Ještě když všude čteš jak je většina žen schopná kojit a nesmí se to vzdávat předčasně. Manžel a mamka mi říkali, ať nemučím ji, nemučím sebe, že budeme akorát obě ve stresu a dávám jí prostě flašku. Já pořád někde něco četla, hledala na netu atd. A pokaždé jsem řvala. Pak jsem volala laktační poradkyni, rozjela jsem si mléko. Pak mě další uklidnila, že malá hlady neumře, že to dělám správně, dopoledne jí dávám 2x100 ml z flašky MM a odpoledne, večer a v noci UM. Řekla mi, ať nad tím nepřemýšlím, důležitá je spokojená mamina a pak spokojené miminko. Takže odsávám, dávám odsáté MM z flašky a pak jsme na UM.
Sterilování není žádná tragédie, máme parní, sterilujeme 1x denně všechny flaštičky a před každým kmení je pak prolejeme vodou z rychlovarky. Na noc jsem to už vychytala, když se vzbudí, mám připravené vysterilované flašky, převařenou kojeneckou vodu v termosce a namíchám potřebné množství, trochu zchladím a dám jí to.
Takže bych ti chtěla napsat, nedělej to co já, netrap se tím a netrap miminko. Miminku je skutečně jedno jak potravu dostane a jakou, ale je důležité, aby jsi ty byla spokojená a pak bude i miminko. Líp se to píše než dělá, ještě teď mi občas ukápne slzička, ale já si tím prošla, takže skutečně vím, že nemá smysl se trápit. A navíc buďme rádi, že je to v zimních měsících, to si stejně nesedne žádná mamina nikde na louku a prso nevytáhne 😉. A na jaře už to budeme mít vychytaný 😉.
Znám plně kojené děti přes rok a stejně jsou pořád nemocné a na druhou stranu znám děti na UM a jsou zdravé jako řípa.

margeta
2. lis 2011

@pelenka Netrap se a holt dávej umělý.
U prvního jsem zkoušela odsávat, aby měl aspoň nějaký mateřský mlíčko. Obrečela jsem, že to nejde. Tím, že z prsu nic neteklo, tak se pak ani nechtěl přisát, takže jsme brzy přešli zcela na umělý. Zjistila jsem, že jediné možné dokrmování je suplementor, tak jsem ho u druhého koupila a takhle jsme kojili 2 měsíce a pak taky dostal jen umělý. Když jsem byla na ultrazvuku, tak mi doktorka mimochodem sdělila, že nemám skoro žádnou žlázu, takže každá se fakt nerozkojí.

ajvanka
8. lis 2011

ahoj, taky se pridam. Odchazeli sme z porodnice castecne kojeni MM a k tomu UM. Doma sme se uplne nerozkojili a zustali na MM (odstrikavala sem) a UM. Dnes jsou malemu 3 mesice a mame plne UM. Ale taky sem tom obrecela a trapi ma to porad, ale dulezity je, ze maly prospiva a je v pohode 🙂

usounek25
8. lis 2011

@pelenka ahoj, tak já jsem úplně stejný případ jako ty jen s tím rozdílem, že my odcházeli z porodnice taky s UM, ale dávali jsme stříkačkou. Mezitím jsem se snažila kojit, vlastně jsem celý dny nedělala nic jinýho. Ale malej byl taky dost spavej, kojila jsem ho i nahýho, aby se trochu probral, ale špatně se přisával a když už se přisál, tak to měl podobně jako tvůj prcek, spíš si jen dudal, než aby jedl. Takže půl hodiny byl u každého prsu a stejně nic nevypil a nakonec musel dostat dokrm přes stříkačku. Bylo to peklo, já řvala, protože jsem byla nešťastná, že mi to nejde, že nemám mlíko a taky se každý kdo nás potkal hned zajímal jestli kojím. Joo tos měla vidět ty ksichty, když jsem řekla, že se snažíme, ale nejde to a že je na UM. Nakonec se to začlo odrážet i na malým, začal být taky plačtivej, u kojení zuřil, když se nemohl přisát. No - po pár týdnech jsem to vzdala a dala mu flašku. Už jsem na to fakt neměla. A ulevilo se nám oběma. Bylo mě to taky líto, přece jen mlíčko od mámy je to nej, ale časem jsem se s tím srovnala. Teď čekáme druhý a tohle už neřeším. Buď se zadaří kojit nebo ne. Ono i ta flaška má své výhody - dítě ti nakrmí kdokoliv pokud potřebuješ třeba jen na záchod, může krmit manžel apod., víš kolik ti dítě vypilo atd. Samozřejmě zase musíš sebou na cesty a všude tahat spoustu krámů na krmení. Ale my jsme se s tím vždycky nějak vypořádali, flašku ti na požádání ohřejí většinou kdekoliv pokud nemáš třeba cestovní ohřívačku v autě. A to že někdo řekne - když je děcko na UM, tak je víc nemocný než kojený dítě. Taky to není pravda - malej byl od narození nemocný všehovšudy asi 3x, většinou to byla rýma. Od švagrové dcera byla kojená skoro do dvou let a byla na hromadě každou chvíli. Samozřejmě každý dítě to má s imunitou jinak, ale prostě tady tyhle řeči si vůbec neber. Prostě to nevyšlo, jo je to blbý, asi každou mámu to mrzí, ale proč se nad tím trápit a užírat. Nejdůležitější je přece, že je mimčo v pohodě, pěkně papá a přibírá. Je jedno jestli z mateřskýho nebo umělýho mlíka 😉

iira
8. lis 2011

ahojky no ja kojila sice od zacatku ale obe deti od 4 mesice prikrmuji...netrap se tim ze ti to nejde ,proste kdyz to nejde tak to nejde ,pokud se ti prsa nenalevaji tak tonech byt a mlicko se postupne ztrati uplne ..bud rada ze je mali spokojeny a neplace ti ,my ted mame obdobi kdy kojim ale musim i dokrmovat ,ted mi rekli ze smim dokrmit jen 2* denne a danielek mi place ,je nespokojeny a nestoji to za nic...dcerku to taky trapi protoze nam tady mali place a mame toho plny zuby obe a to materstvi je pak k nicemu,uplne ti zavidim jak ti spinka ,ja stavam od pulnoci i 4* uz pres mesic a pres den r´mali taky nespi...udelala jsi pro maleho co jsi mohla a hlavne je dulezity ze ho mas rada 🙂..ver mi 🙂 mam 2 deti 🙂)

hanyzka_zel
8. lis 2011

@pelenka Ahoj, s mlíčkem jsme na tom byla hodně podobně...akorát jsem nekrmila hned flaštičkou, ale stříkačkou...a bez UM jsme se nikdy neobešly...já malou kojila po šestinedělí už jen ráno a trochu večer a od 2.měsíce už jen ráno, protože víc mlíčka nebylo (stejně ale dostala za hodinu, hodinu a půl hlad, takže ho bylo málo)...a tak jsme se v podstatě trápily do konce 4.měsíce, kdy už začala prso odmítat a byla plně na UM 🙂 Obrečela jsem to, ale každá kapička dobrá 😉 Jsi jedna z těch maminek, co jim prostě mlíčko nejde moc dobře a důležité je, zda malý prospívá, roste a je spokojený 😉 Dneska už je malý skoro 8.měsíců...a myslím, že na zdravý se jí to nepodepsalo, že nebyla plně kojená...měla jen jedinkrát rýmu 🙂 (a tu chytila na pravidelný kontrole v ordinaci u dr. 😖 ) Však ani já osobně jsem plně kojená nebyla...jen v šestinedělí a nemoce, alergie a podobná havěť mě netrápí 🙂 A vyrostla jsem víc, než bych musela 😀 😀